Антония Първанова: в ЕС се забранява конфискуването на компютри.
Неотдавна ГДБОП и Столичната следствена служба обискираха офиси и домове на собственици на торент-сървъри (на които няма пиратско съдържание), и на крайни потребители. Заради филми и музика, теглени от Интернет, бяха иззети компютрите на частни лица, въпреки че съдържанието е било за лично ползване и без комерсиална цел. В същото време търговията с пиратска продукция както в Интернет, така и по сергиите с дискове на площад Славейков продължи да се развива без никакви спънки от страна на органите на реда.
Тези дни европарламентът подкрепи на първо четене проект за директива на ЕС за борбата с нарушаването на авторски права. След дълги спорове беше приет текст, според който няма да се преследват крайните потребители, ако те използват произведенията - обект на авторското право за лична употреба и с нетърговска цел.
Дни преди да бъде гласувана европейската директива, от своя блог http://nellyo.wordpress.com/2007/04/18/tell-your-mep/ експертът по медийно право Нели Огнянова призова потребителите на Интернет да пишат до българските депутати в Европейския парламент, да ги запознаят с проблемите на Интернет-потребителите у нас и да ги помолят да заемат активна позиция в тяхна защита при гласуването на директивата. Един депутат от България се отзова на e-mail-ите, получени в Страсбург, влезе във форумите на мрежата, за да се образова по проблема, свърза се с потребителите и се опита да помогне.
Цялото интервю
Те в България не ги конфискуват, а ги изземват за проверка, която трае обикновено около 3-4 години - точно колкото трае средно "животът" на едно РС