Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 45

За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Dec 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    838
    #1

    За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    От 3 месеца мМнистърът на земеделието и храните тръби, че ще се въведе БДС за киселото мляко. Това вече е факт от 15 юли тази година. Но това, което се премълчава през цялото време е .... че БДС не е задължителен. Ако искаш да го изпълняваш трябва да сложиш на кофичката си надписа "Българско кисело мляко" и да добавиш, че е по БДС - 12 2010. Колко е просто да си измиеш ръцете!!!

    Всичко друго е замазване на очите.
    Днес се разходих из 3 от големите търговски вериги и за жалост от 10-12 марки не видях едно да е такова. Разбира се пише - "Натурално", "Без консерванти", "По стара рецепта", "Без подобрители" и т.н.

    Някой вярва ли, че ще има Българско кисело мляко и дали това ще се случи и с с БДС за луканките, сирената и кашкавалите ? Дали пък Министерчето няма - просто "Голем тупан"?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #2

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Да, ще има класическите извесни от миналото Български продукти, но това ще бъдат по-скоро елитарни малки серии производства на силните компании в брановете и цената ще бъде х2+, х3+ или х5 от това което сме свикнали да плащаме в момента поради завишените изисквания към "строителните" материали и многократно по-удължен цикъл на производство. Например киселото мляко ще трябва задължително да се приготвя само от сурово краве, овче, биволско, козе мляко или смесено. Луканката ще трябва да съхне необезпокоявана от изкуствени "ускорители на стареенето" и ред други добавки оцветители които да замазват над 50%-те процента съдържание на сланина... все неща които я правят достъпна в търговската мрежа няколко дни след "забъркания бетон". и т.н. Спазването на традицията при производство и липса на консерванти ще направят продуктите по БДС с много малка трайност, ще повиши брака, а това неминуемо отделно ще добави още стотинки или левчета към цената.

    Това ще направи класическите български продукти по БДС достижими само на празници, рожденни дни, различни други поводи или достижими по-често, но в много по-малки количества. В общи линии постоянно ще се води следния диалог:
    "- Отрежете ми, моля, 150г от "На дядо мотовилката"
    "- 165г, да го оставя ли така?"
    "Не, не не... НЕ!"

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #3

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Toва със сланината беше преди 15 години, когато застояваше по хладилните камери на бившите месокомбинати и не и намираха приложение. Сега сланината е по-ценна за месопреработвателите, отколкото самото месо - то се вижда и от цената по магазините - мазните гърди вървят на цената на шола само защото ги е срам да им сложат по-висока цена. Сланината отдавна е дефицитна стока и поради недостиг дори и в скъпите луканки я заместват с втвърдено палмово масло на калъпи. До това положение се стигна след като разрешиха в каймата да се добавя 2% пектин (соев, ГМО). Е, да де ама един килограм пектин поема 8л вода. Освен това никой не може или поне не прави усилия да измери и контролира дали даден производител слага 2, 5, 10 или 50% пектин. Ето една рецепта за кайма с невинните 10% пектин:
    - "месо" - 90кг
    - пектин - 10кг
    - вода10х8=80кг
    - оцветители /
    - консерванти / на вкус
    - стабилизатори /
    Като казвам "месо", няма да тръгнете да слагате пържоли вътре я! Масата, получена от пектин и вода е много постна и и трябва много мазнина за да заприлича на кайма. Затова спокойно можете тези 90кг пектинова маса да ги комбинирате с 90кг сланина вместо месо. Това беше лесно преди 15г, когато хладилните камери пращяха от застояла сланина, ама сега няма такива количества. Ако сте месопреработвател, разните му там вносители веднага ще Ви надушат и ще Ви затиснат с предложения за замяна на "месото" в каймата със някаква смес със следния състав:
    - смлени жили, ципи, хрущяли..
    - смлени на ситни рога и копита
    - птичи прат - смлени на ситно птичи кости при т.нар. "машинно обезкостяване"
    - втвърдено палмово масло на калъп
    Всичко това се бърка много добре и каймата е готова, остава да се разфасова и да пусне на пазара

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    312
    #4

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Уникални изроди живеят в тази "държава", тровят хората и няма кой да ги спре.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,702
    #5

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Важното е, че първата крачка е направена и БДС отново ще има. На мен ми омръзна от млечни боклуци и бих си купил такива по БДС на 5х цена с удоволствие.

  7. Moderator
    Тук е от
    Dec 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    838
    #6

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Цитат Първоначално публикувано от biro
    Важното е, че първата крачка е направена и БДС отново ще има. На мен ми омръзна от млечни боклуци и бих си купил такива по БДС на 5х цена с удоволствие.
    Това се опитвам да кажа, но не вярвам да се появят добри продукти. Защото цялата хранителна индустрия е прогнила и трябва бавно НИЕ Потребителите да изискваме и да досаждаме.
    Аз например вчера проверих, че няма един закупил БДС стандарта за Българско кисело мляко от Института по стандартизация. Значи нямат интерес от това да правят качествен продукт!!! Как да очакваме промяна при това положение?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #7

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    без да правя реклама,но от около година купувам мляко на мандра РАВДИН.за първи път от бай тошово време мляко се вкисва след 3-4 дена и е много вкусно.не знам дали е от качествен матрял,но е много вкусно.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    323
    #8

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Тая мандра РАВДИН някъде в Румъния ли е или в македония? Или пък е в някоя супер-световно известна махала, ама ние тука сме много задръстени (повечето)...

  11. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #9

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Цитат Първоначално публикувано от Niakoi
    Тая мандра РАВДИН някъде в Румъния ли е или в македония? Или пък е в някоя супер-световно известна махала, ама ние тука сме много задръстени (повечето)...
    ми в бургас имат магазини...сегс гледам еикета БУЛМИЛК ТОНУС ООД-с.КОНУШ,по поръчка на ТОПОЛОВО АГРОКОМЕРС ООД с. ТОПОЛОВО...........където и да се намира.не знам химичния му състав,но наистина е страхотно.

  12. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #10

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    мандра Равдин – с.Тополово - община Асеновград, Област Пловдив....ъъъ...Република България

  13. Banned
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    54
    #11

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Докато не започнат да говорят с конкретни марки какво има и какво няма вътре, няма да се оправим. Какво като имало БДС? Че никой не го е отменял. Но се прави "млечен продукт", защото струва евтино и хората го купуват. Никаква не ми е гаранцията, че като купя продукт с 5х цена ще бъде много по-добър или пълен с истинско краве мляко.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,702
    #12

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Цитат Първоначално публикувано от Madmardigan
    Докато не започнат да говорят с конкретни марки какво има и какво няма вътре, няма да се оправим. Какво като имало БДС? Че никой не го е отменял. Но се прави "млечен продукт", защото струва евтино и хората го купуват. Никаква не ми е гаранцията, че като купя продукт с 5х цена ще бъде много по-добър или пълен с истинско краве мляко.
    Сега около шума по БДС някои производители ще започнат да произвеждат по БДС надявайки се на клиенти, които са готови да плащат по-скъпо за истинско качество. Макар че киселото мляко по БДС не би трябвало да е по-скъпо тези производители ще са привлечени от печалбата и уважението на потребителите. Като го купиш на 5х цена гледай да пише БДС, ако не ти хареса значи е лъжа и измама и повече не купуваш, по този начин продукта с 5х цена се разваля и производителя се прецаква.

  16. Banned
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    54
    #13

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Аз си купувам от крава Истинска, мучаща и добре гледана. Е те тва е истинското БДС

  17. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #14

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Цитат Първоначално публикувано от Madmardigan
    Аз си купувам от крава Истинска, мучаща и добре гледана. Е те тва е истинското БДС
    Да- това е !! Козето мляко е деликатес, но не го обичам.
    Бабата гледа козички...
    И аз гледам да си купя от крава....
    Те после го смесват и не знаеш какво вземаш!

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #15

    Re:За киселото мляко, БДС и големия тупан ...

    Каймата си я правя сам
    Купувам си месо и го смилам
    Евтино и чисто.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Уред за кисело мляко / мнения, обсъждане
    От Shmi във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 17
    Последно: 05-11-17, 22:11
  2. Отговори: 87
    Последно: 20-10-17, 20:14
  3. Отговори: 51
    Последно: 25-06-12, 22:22
  4. Киселото пак скрито поскъпна...
    От Gadget във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 30
    Последно: 26-11-04, 09:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе