Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 55
Like Tree11Одобрявам

Кой ток е по-лошо да те удари?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на nanalai
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    55
    #1

    Кой ток е по-лошо да те удари?

    Кой от двата варианта е по-лош :

    а) Да те ударят 220 волта на 50 херца
    б) Да те ударят 26 волта на 400 херца

    Честотата има ли някакво значение изобщо?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    Правилния отговор е а)
    Честотата има значение, наред с много други фактори. Най-тежки поражения могат да настъпят при удар от постоянен ток.

  4. Banned
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,050
    #3

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    Фактори, влияещи върху степента на въздействие на електрически ток при преминаването му през организма:

    1. Големина и честота на тока, преминал през тялото на човека.
    2. Продължителност на действието на тока.
    3. Пътят, по който минава тока през тялото.
    4. Състояние на организма в момента на попадането му под напрежение.


    За справка - Токов удар — Уикипедия

  5. Junior Member Аватара на nanalai
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    55
    #4

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    Спорът се е породил основно заради честотата. Колега на мой приятел твърди, че 26-те волта на 400 херца били по-болезнени от 220-те на 50 херца, докато приятеля ми е сигурен, че честотата нямала такова значение. Как точно влияе честотата (върху тялото) при удар с променлив ток?

  6. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #5

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    При постоянен ток - удари ли те няма отърване! При променливия от нашата ел.мрежа 50Hz се получава микро удари с 50 пъти в секунда със съответните прекъсвания. Попадал съм редица пъти под такъв токов удар и мога да те уверя, че си е доста стресиращо и не чак толкова болезнено... Не знам обаче при 400Hz как ще е усещането - предполагам доста по болезнено и опасно!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #6

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    220 V болят ... оббббаче 3 пъти повече болят ако си на 4 метрова алуминиева стълба и ти подадът офазена вакуум помпа ... .... много боли и 15кВт от високото на кинескопа

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #7

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    какъв е тоя ток 220 волта .. правете разлика между ток и напрежение ..

  10. Junior Member Аватара на nanalai
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    55
    #8

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    какъв е тоя ток 220 волта .. правете разлика между ток и напрежение ..
    Тъй като терминът е токов удар, се има предвид ток с напрежение 220 волта.

  11. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #9

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    термина е токов удар ,защото тока убива а не напрежението .. ток над 10мА е вече смъртоносен .. и естествено напрежение от 220 волта е много по опасно от такова 26 волта ,защото по закона на Ом през тялото ви ще протече много по голям ток ( почти 10 пъти )

  12. Junior Member Аватара на nanalai
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    55
    #10

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    В закона на Ом величина като честота не фигурира, следователно в така зададения въпрос тя не играе никаква роля за пораженията от удъра. Това ли е цялата работа?

  13. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #11

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    Е как да не е от значени? Ясно е, че ток с постоянна величина е много опасен! Когато става въпрос за ток с променлива величина с определена честота или нехармонична аз лично не съм срещал такива тестове с хора за да мога да коментирам - но логически би следвало, че токове с високи честоти на повторение би следвало да са по опасни. От друга страна токове с много ниска честота също би следвало да са по опасни. Въпроса е къде и коя честота е най-безопасна ако изобщо може да се говори за безопасност при токов удар...

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #12

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    Бре мен когато бях 8-ми клас ме е удрял 220 волта от мрежата у нас за секунда или части от секундата и... разклонителят се овъгли буквално, а металните клеми на щепсела(беше на видеото и бяха без шуко, само 2 -фаза и нула) се бяха разтопили и когато успях да ги извадя едната буквално капна на мокета, който за щастие не се запали ...

    Причината: Баща ми държал разклонителя на терасата и когато го навалял дъжда и той разбрал, че едното от трите разклонения се е развалило го преместил в хола.В двете изправни включил телевизор и аудиоуредба, а третото беше казал да не включваме, но без да "уточнява" ...
    Аз го включих и светнах с 220 волта в час ...добре че беше за части от секундата и двата бушона- вътрешен обикновен и външен автоматичен паднаха .Иначе щях да съм на въглен.Дясната ми ръка по цялата горна част откъдето беше протекъл тока беше буквално с отпорена кожа-цялата бяла и отлепена от месото на ръката.За половин час отпорената кожа се напълни с вода и стана мехур...

    От друга страна в казармата съм бил танкист и на всеки 6 месеца зареждахме акумулаторите и те бяха 6 акумулатора на танк по 24 или 26 волта не помня точно.Имаше случаи когато стоманена тел(3-4 милимиетра) се беше "закачила" между две клеми на акумулатора и телта се стопи...
    Всички ни беше страх когато качвахме и сваляхме акумулаторите от танковете да не ни прасне тока и внимавахме много ...
    Та да ви кажа гаранция няма...

  16. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #13

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    до колкото знам и аз такива тестове с честотата не са правени ( докато горното е установено опитно с проби върху хора в концлагерите на нацистка Германия ) .. интересна роля играе кожата на човека - докато вътрешното съпротивление на всички хора е около 1000 ома ,то кожата е доста специфична като диелектрик .. за някои хора ( около 15-20 % ) дори напрежение от 12 волта би било смъртоностно ( т.е. кожата им е почти 0 ома ) ,а има друга група хора ( около 2% ) при които напрежение от 220 волта е безопасно ( кожата им е стотици килооми ) .. останалия процент хора попадат между тия 2 граници

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    При равни напрежения и токове, колкото честотата е по-голяма, толкова опасността за организма е по-малка. Обяснява се с възможността да блокира предаването на нервни импулси за дишането и сърцето или схващане на мускули.
    Докато се занимавах някога с радиолюбителска дейност няколко пъти ме е удряло анодното напрежение на радиостанцията - 800V, но с честота мегахерци и още съм жив. Иначе 26V се счита за безопасно напрежение. С това напрежение работят бордовите инсталации на цялата военна техника.

  18. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #15

    Отговор: Кой ток е по-лошо да те удари?

    по принцип до 50 волта в нормална среда се води безопасно ( статистически .. щото там попадат болшинството хора като своиства на кожата им да служи за изолатор ) но ако средата е с повишена опасност ( влажни или прашни помещения например ) безопасното напрежение е 26 волта ,тъй като влагата и праха са проводници и попаднали върху кожата драстично намаляват нейните изолационни своиства .. това е цял клон на електротехниката ( електробезопасност ) ,добре е всеки който се занимава с нещо свързано с тоци да я знае тая материя ( тук влизат и монтажници на климатици например ,един не съм видял с професионални обувки или да ползва диелектрично килимче при монтажа на климатика ,не са скъпи тия неща а спасяват живот )

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 45
    Последно: 01-03-12, 17:51
  2. Няма лошо!
    От Wise във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 19-10-05, 15:59
  3. Отговори: 7
    Последно: 14-09-05, 11:56
  4. Токови удари и суичове
    От WISP във форум Мрежи
    Отговори: 25
    Последно: 11-06-03, 09:31
  5. Отговори: 25
    Последно: 10-11-01, 15:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе