Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 233

Кой уред на ток е най-евтин след климатика?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #16

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Най икономично е конвектор със степени на мощността и термостат.

    kolyo1, ти хубаво ще минеш на газ, но кой ще те охлажда през лятото. Само не ми казвай, че ще направиш инвестиция за хиляди и лятото ще стоип на горещо. ДА не говорим пък, че реалното цената на киловатчас от климатик е по-евтин от киловатчас на газ. То вярно, че има климатици на газ, но те са неефективни и за държави където газта е почти без пари.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #17

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика

    Има едни печки с керамика, разправят, че били по-икономични от реотанните, ама де да знам дали е така.
    Имам такава на фирмата "Мидея" гледах днес и "Делонги" също пуснали такива. Не се нагрява силно и върши работа.

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    152
    #18

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Имам климатик и лъчист конвектор от линка по горе.Конвектора харчи като марков климатик от 2000лв. че дори и по малко,минусът му е че не охлажда.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #19

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    конкретно на въпроса ти не мога да отговоря, щото съм скаран с "електричеството", но гледам, че събираш мнения, та аз ползвам вече 6-та година един норвежки конвекционен панел с термостат ... http://www.adax.no/adax/default.asp?id=1&k=2&l=eng (вносителят е някъде с/у пирогов - http://www.adax.no/adax/default.asp?id=18&k=3&l=eng; на едно стройко си ги харесах)
    много ми е удобен и си го разнасям по стаите като трябва (не го закачам) - относно харчлъка на ток, не ми е от голямо значение и не съм следил конкретно, но като съм плащал съм забелязвал увеличение в сметката от примерно от около 10-15 лв. на месец


    Едит: забравих да напиша за цената - принципно са по-скъпички от обикновените конвекционни панели и в зависимост от обема мисля, че са поне към 200-300лв.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #20

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    акумулиращата печка е ПРЕД климатика по икономия на ток
    отделно струва и по-малко като първоначална инвестиция
    (писал съм и съм давал примери от практиката - отоплявам се на акумулираща, и не ми се пиша всичко наново. който се интересува може да види колко и кога ми е харчила акумулиращата...)

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #21

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Имам климатик инвертор 1600W (макс. консумирана мощност) в едната стая и конвекторна печка GLAMOX heating на ADAX - 1500W. Мога без колебание да заявя че топли много по-добре от климатика, усещането за топлина и комфорт е много по-добро и на всичкоотгоре ми харчи по груби сметки поне 30% по-малко от климатика. Единствения минус - не охлажда през лятото... Но за детска стая е идеална - самата печка не се нагрява до висо температура - нагревателите са нискотемпературни, по този начин няма опастност от неволно изгаряне на малки деца. Има електронен регулатор на температурата - изключително прецизен по мои наблюдения. Взета е от магазина на Адакс във Варна за 250лв.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #22

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Имам климатик инвертор 1600W (макс. консумирана мощност) в едната стая и конвекторна печка GLAMOX heating на ADAX - 1500W. Мога без колебание да заявя че топли много по-добре от климатика, усещането за топлина и комфорт е много по-добро и на всичкоотгоре ми харчи по груби сметки поне 30% по-малко от климатика. Единствения минус - не охлажда през лятото... Но за детска стая е идеална - самата печка не се нагрява до висо температура - нагревателите са нискотемпературни, по този начин няма опастност от неволно изгаряне на малки деца. Има електронен регулатор на температурата - изключително прецизен по мои наблюдения. Взета е от магазина на Адакс във Варна за 250лв.
    Как точно изчисли колко ти харчи климатика ? Само не ми казвай, че гледаш таблиците, статистиките и зададените параметри.

    За акумулиращите печки - само най-големите /топ-моделите/ са икономични /акумулират най-много топлина/ и могат да бият по икономичност евтините климатици /най-ниския клас/. А и икономията при тези печки идва от това, че ползват само нощна тарифа, не че са някакво техническо изобретение. Плюс за тях е, че лесно и евтино се поддържат и ремонтират, но все пак тази технология си е доста морално остаряла.
    А какво ли ще стане ако някога, а може и съвсем скоро махнат нощната тарифа. Миналото лято искаха подобно нещо няколко енергийни компании, добре че не успяха.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #23

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Имам климатик инвертор 1600W (макс. консумирана мощност) в едната стая и конвекторна печка GLAMOX heating на ADAX - 1500W. Мога без колебание да заявя че топли много по-добре от климатика, усещането за топлина и комфорт е много по-добро и на всичкоотгоре ми харчи по груби сметки поне 30% по-малко от климатика. Единствения минус - не охлажда през лятото... Но за детска стая е идеална - самата печка не се нагрява до висо температура - нагревателите са нискотемпературни, по този начин няма опастност от неволно изгаряне на малки деца. Има електронен регулатор на температурата - изключително прецизен по мои наблюдения. Взета е от магазина на Адакс във Варна за 250лв.
    След ремонта на климатика ще топли по добре. Те иначе старите осаки не са много ефективни.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от muchoto
    Как точно изчисли колко ти харчи климатика ? Само не ми казвай, че гледаш таблиците, статистиките и зададените параметри.

    За акумулиращите печки - само най-големите /топ-моделите/ са икономични /акумулират най-много топлина/ и могат да бият по икономичност евтините климатици /най-ниския клас/. А и икономията при тези печки идва от това, че ползват само нощна тарифа, не че са някакво техническо изобретение. Плюс за тях е, че лесно и евтино се поддържат и ремонтират, но все пак тази технология си е доста морално остаряла.
    А какво ли ще стане ако някога, а може и съвсем скоро махнат нощната тарифа. Миналото лято искаха подобно нещо няколко енергийни компании, добре че не успяха.
    Винаги ще се стимулира използването на енергия в ненатоварените часове, дори може да сложат още една, пикова тарифа! Новите електромери са с възможности за 5 тарифи. Дори разрешиха и на фирмите. А колкото до технологията - какво и е остаряло не виждам. Отоплението с дърва и въглища е много по-остаряло, но пак стана модерно. Който има възможност да използва акумулираща печка, това е много добре. Но нещо ни станаха тесни жилищата, че май няма място за нея . При плюсови температури навън вероятно климатика е малко по-икономичен, но при минусови, а може би и като цяло отстъпва. А за комфорта да не говорим. Имам акумулираща, но не я ползвам, защото е много близо до леглата на децата. Но знам, че ще и дойде времето.

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #25

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Това че акумулиращата печка е по икономична от климатик може да е вярна за накои климатици OSAKA NEO ELIT. Но един скъп марков и тих/може да го оставиш да работи и на нощна тарифа /инвертор с СОР=4 е поне два пъти по икономичен от акумулираща или конвектор.

  13. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #26

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    наблюденията и сравненията ми са направени между климатик YORK и акумулираща ИЗГРЕВ (големите). тази марка (YORK) е една от възможно най-
    скъп марков и тих
    . това, че някой иска да ми вземе парите за мен не е достатъчно основание да зарежа "морално остарялата" технология, която не ми струва 2К + 130/170 лв месечно, след като може да ми струва точно наполовина месечно, без да давам и въпросните 2К, за да си купя самия уред.

    този спор ще си остане и за в бъдеще, като всеки ще си защитава своето "гардже". но, повярвайте ми, познавам доста хора с климатици, които си прокараха локално в апартамента на дърва, при все цялата мръсотия, неудобство, сутрешен студ и прочее. а аз, глупакът, в началото на зимата си настройвам таймера да ми включва печката на нощна, поддържам си 22-24 градуса, и я изключвам напролет от мрежата. ама че навън било -15, ама че да следя и да поливам с топла вода замръзнали външни тела, ама да включвам на охлаждане... ооо, нееее. аз искам техниката да служи на мен, а не аз на техниката, пък нека да не съм в крак с модата да имам по една бръмчалка на всеки балкон....

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #27

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Както и да се смята акумулиращата: 4 киловата по 8 часа по 0.10лв/нощна/по 30 дни =96лв месечно. На климатика имам монтиран електромер и почти никога не е надскочил 30лв. месечно/денонощна работа за 23 градуса/ за една стая.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #28

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    ...............
    този спор ще си остане и за в бъдеще, като всеки ще си защитава своето "гардже". но, повярвайте ми, познавам доста хора с климатици, които си прокараха локално в апартамента на дърва, при все цялата мръсотия, неудобство, сутрешен студ и прочее. а аз, глупакът, в началото на зимата си настройвам таймера да ми включва печката на нощна, поддържам си 22-24 градуса, и я изключвам напролет от мрежата. ама че навън било -15, ама че да следя и да поливам с топла вода замръзнали външни тела, ама да включвам на охлаждане... ооо, нееее. аз искам техниката да служи на мен, а не аз на техниката, пък нека да не съм в крак с модата да имам по една бръмчалка на всеки балкон....
    Тъй като така зададения въпрос, ако се излезе от строгата конкретика, няма еднозначен отговор, ще си позволя да не се съглася с казаното по-горе. Наистина най-евтиното не винаги е и най-удобното или приложимо за конкретен случай. Считам, че в абсолютни стойности, при равни други условия климатика излиза по-евтино за отопление от акумулиращата печка. И това не се определя само от разхода на ел.енергия, а от неговата гъвкавост. Какво имам в предвид:
    Едно средно статистическо семейство от двама родители (работещи) и две деца (учащи) през повечето време не са си у дома и не се нуждаят от отопление. Трябва бързо затопляне сутрин и вечер, когато всички са там и отопление на определени помещения (детска стая, кухня и баня) когато някое от децата е в къщи и си учи уроците. При такъв режим на живот отоплението с климатици излиза най-икономично. В такава къща акумулиращата печка би излязла доста по-скъпо, тъй като ще трябва да работи и доста часове на дневна енергия (при това не само тя).
    Съвсем по друг начин стоят нещата, ако в къщата има бебе или малко дете и майка му или баба му го гледат целодневно. Тогава е очевидно, че трябва да се избере акумулираща печка, допълнена с конвекторно отопление. Ако апартамента е на централно или локално парно - още по-добре.
    Обощено казано - всичко е въпрос на добре премислена и реализирана схема на отопление, с не малки начални инвестиции, които после се изплащат в рамките на разумен срок на ползване (5-7 години). И задължително някакво резервиране с алтернативен източник за авараийни случаи! Проява на недалновидност е в едно домакинство да се разчита единствено и само на ел.енергия!

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #29

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    С акумулиращата печка може да е по евтино ако се сравнява с климатик работещ на ниска степен на вентилатора. Много пъти съм казвал, че ауто-то не е най-икономичния режим. При хубав инвертор аутото е по-икономично. Вече е въпрос на управление. Трябва да се знае, че COP-овете се дават при максимална скорост на вентилатора. Дрго нещо, което трябва да се знае при отопление с климатик е, че ня трябва да се поддържат високи температури. Оптимална температура е 21 градуса. През нощта е добре да се мамалява температурата поне с 1 градус, тъй като климатика тогава работи в неефективен режим. То това при доста климатици става автоматично като се включат на нощен режим. Акумилиращата печка неможе да е толкова икономична, по простата прични, че неможе да се регулира константан температура. Това означава, че топли повече от необходимото.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #30

    Re: Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Съгласен съм, че никой уред не може да се мери по икономичност с климатик, работещ на нощна тарифа при температура +7*С. Проблема идва то това, че на нас обикновено ни трябва топлина през деня и основно при минусови температури, и колкото по-надолу от нулата, толкова повече топлина. Понеже темата е за уреди използващи само ток и нищо друго, нека да видим как се държат три основни типа уреди, които се използват:
    - тип А - конвенционални уреди - лъчисти, конвектори, радиатори, духалки - произвеждат топлина от ел. енергия на момента - т.е. на дневна тарифа. Топлят с еднаква сила и при +10*С, и при -20*С. Евтини са, но топлят скъпо. СОР=1 (колкото харчи, толкова дава кВ)
    - тип В - акумулиращи печки - произвеждат топлина на нощна тарифа. Топлят с еднаква сила и при +10*С, и при -20*С. Евтини са и топлят два пъти по-евтино(от разликата в дневна и нощна тарифа) (СОР=2 - условно - защото са два пъти по-икономични)
    - тип С - термопомпи(климатици) - пренасят топлина "на момента", т.е. работят основно на дневна енергия. Топлят с различна сила в интервала +10*С до -20*С! Ел. енергията се ползва само за преодоляване на разликата в температурите на двете среди. При малка разлика в температурите с малко ел.енергия се пренася много топлина, което означава, че са много икономични. Колкото тази разлика в температурите се увеличава(навън става по-студено, а вътре искаме да поддържаме 22*С), толкова повече енергия е нужна за пренасяне на тази топлина от по-студено към по-топло. Така колкото по-студено става навън, толкова по-трудно климатика преодолява тази разлика и съответно пренася все по-малко топлина в помещението, докато се стигне до един момент, в който става невъзможно да се пренася топлина, а компресора си работи и харчи ток! СОР е паднал от 4 на 0! Тук вече се проявява разликата между отделните марки и модели, като за някои тези граница е -5*С, за други -20*С. Но! Не тази точка е важна! Като знаем, че в техническите характеристики се дава СОР=4(примерно) при +7*С , лесно можем да изчислим (грубо):

    I +7*С I +0.5*С I -6*С I -12.5*С I -19*С I
    Скъпи клими СОР= I 4 I 3 I 2 I 1 I 0 I
    Евтини клими СОР= I 3 I 2 I 1 I 0 I I

    Колкото и да е обобщена и приблизителна таблица, от нея се вижда, че скъпите и маркови климатици са по-неефективни и от духалка при температури под минус 10-12*С, а пък при евтините това се случва още при минус 5-6*С! А пък акумулиращата печка става по-икономична при -6*С от марковите и при 0*С - от евтините клими! Може някой да намери неточности в така изнесените факти , но във всички случаи е по-точно, отколкото да се сравняват отоплителни уреди при +7*С. Тук не пиша за първоначални инвестиции и останалия дискомфорт, споменати от FearMe!
    Разбира се съгласен съм и с Lupus - човек сам трябва да направи своя информиран избор . Лошото е ако избора е "дезинформиран"!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Автоматично включване на климатика след спиране на тока
    От bright във форум Други марки климатици
    Отговори: 18
    Последно: 19-01-14, 14:59
  2. Защо след разскрежаване климатика Fuji Electric 12LDC става шумен и остава така?
    От karata_ccc във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 23
    Последно: 17-01-11, 16:50
  3. Отговори: 6
    Последно: 13-10-09, 16:12
  4. Уред за икономия на ток
    От taralion във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 118
    Последно: 18-02-08, 18:11
  5. E, т`ва е Домакински уред!
    От 3Di във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 24-02-03, 23:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе