Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследноПоследно
Резултати от 91 до 105 от общо 117
Like Tree4Одобрявам

Проточни бойлери - безопасни ли са?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #91

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Здравейте на всички!Виждам една "съживена"тема,където и аз имам питане!Става въпрос за проточните бойлери.Сега тук ,в Словакия, върви една промоция на проточни на СтибелЕлтрон и 12кв,монофазен може да се закупи за 202 евро!Намалението е 33.33%!!Замислям се дали да не взема един за БГ....Наясно съм какво значат 12 кв,не знам колко квадрата е сечението,което идва към апартамента,тъй и тъй ще пускам цяла нова инсталация....Дали ,обаче е възможно да се сложи по дебел проводник,ако е 6 квадрата в сегашната ситуация?Какъв ще трябва и да е предпазителя,централния и дали кожодерите от ЕВН няма да ме одрусат!?...Нека съм ясен,не си и помислям за кражба на енергия,опазил ме Бог да ставам за резил на дърти години!Но се замислям-клими,работещ бойлер и конвектор в банята,още и домакински уреди!....Какъв е предела!?..И още нещо,ака сложа такъв бойлер,ще сработи ли нормално термобатерия на душа/нея вече съм купил,Грое 1000 или 1100нещо беше.../Всъщност основния въпрос е ,колко квадрата трябва да ОТИВАТ към апартамента и законно и допустимо ли е такова преустройство!?....

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #92

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Предпазителят за бойлера трябва да бъде 63А.Това значи ,че ти трябва минимум 100-120А главен прекъсвач , което значи и молба към електроразпределението за отпускане на по-голяма партида , съответно има такса за услугата и вероятно по-висока месечна такса.Другият вариант е да ти пуснат 3фазна партида 63А-едната фаза за бойлера,останалите консуматори пръснати на другите 2 фази.
    Относно кабела 10 мм2 носят 63А , за 120А ти трябва 25-35мм2
    Този пост е редактиран от iwoto; 29-09-12 в 18:23.

  4. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #93

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Демек,ще трябва да се моля на Енергото и т.н.....със всички последващи унизителни ситуации!?.....Баф мааму!......

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #94

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    С две думи казано - не си слагай таралеж в гащите!

  6. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #95

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Lupus,извинявай,но не разбирам, какво имаш в предвид-,че няма да стане този вариант заради диванетата от Енергото ли ,или,че варианта проточен бойлер не е добър?
    Нима тия катили не са заинтересовани да продават повече? Всъщност не съм запознат с нормативната база,но след електромера,не е ли вече моя собственост,моя територия?Или да прибегна до типичния български вариант-да реша проблема с50лв?......Светнете ме малко,де.....

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #96

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    След електромера е твоя собственост,но АП то , което е след него е 63А.Трябва да сменят него ,евентуално електромера и кабела.Невярвам да си решиш проблема по втория начин.
    А Лупос май има впредвид ,че не си струва цялата главоблъсканица за подобен уред със спорни предимства.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #97

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Цитат Първоначално публикувано от iwoto Виж публикацията
    ....
    А Лупос май има впредвид ,че не си струва цялата главоблъсканица за подобен уред със спорни предимства.
    Така е! Дето ще си имаш разправии с ЕРП-то, ами и инсталацията ще трябва да преправяш.

  10. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #98

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Добре де,може би има логика в това ,което казвате,но......от друга страна бойлерите на Стибел Елтрон са много далече от "уред със спорни качества",определено проточните са по икономични от обемните,а и е много по елегантно малкото бойлерче от огромните казани дето заемат толкова место!....Всъщност имат ли от ЕРП то мотив ЗА ДА МИ ОТКАЖАТ?..Това,че ще трябва да сменя 5-6 м кабел ми е най малкия кахър...То и без това сега апартамента е изтърбушен и надупчен като швейцарско сирене!.....изобщо не се и замислям за 100-200лв дето ще ги дам за кабел и труд на жичкаджиите!....Пък дори и да вървя по нормалния път,ако нямат основание за отказ,има съд има омбудсман...Бе мамка му,докога ще сме все разкрачени и гащите ще са долу!?......

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #99

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    За проточните бойлери в тази тема се изписа "кофа мастило". Ти си решаваш струва ли си или не. Кое му хубавото на проточния бойлер?
    Пускаш крана - имаш топла вода толкова колкото искаш. Няма ограничение на обема, който можеш да ползваш. Кое му е лошото? Ако го ползваш денем, ползваш най-скъпата топла вода, която може да съществува. И при тенденцията за поскъпване на тока, тя ще става все по скъпа. Едно от задължителните условия за безопасност на тези бойлери е да имаш трипроводна инсталация до него с надеждно заземяване! Личното ми мнение - при такъв основен ремонт аз бих инвестирал в една соларна система за топла вода и комбиниран бойлер.

  12. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #100

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Под спорни предимства визирам проточните бойлери като цяло , не тези на Стибел.Започна с това ,че има примоция на тези бойлери,но за съжаление разходите които ще направиш в последствие ще са вероятно 2 пъти повече от цената му.
    Относно допълнителните разходи, доколкото мога да гадая са:
    Смяна на електромера с хиксов или трифазен-200лв.
    Токов трансформатор - 50 лв
    АП 1п/125А - 100 лв за 3п/63А - 30-40лв
    Надценка на ЕРП - ????
    Това само за ЕПР таблото.
    От тук следват разходите за твойта инсталация - кабел,подмяна на апартаментно табло,кабел до бойлера , труд - към 300-400 лв общо.
    Не мисля ,че ще ти откажат от ЕРП , но вземи се обади и провери какви са вариантите, и тогава купувай ,защото тез неща които си говорим са по-скоро гадаене отколкото факти.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #101

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Проточните бойлери имат само едно предимство и куп недостатъци. Предимството стоплената вода на момента, когато ти трябва. Недостатъците са:
    1. Наличието на техническа възможност на ел. инсталацията да носи този уред.
    2. Цената и главоблъсканицата за постигане на тази техническа възможност.
    3. При спиране на тока, на момента се губи топлата вода. (Интересен момент ще е когато се къпете в банята, от ЕРП да спрат тока дори и за една минута.)

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #102

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Еееее,Еди,хвърли ме в тъча!.....Ами като спрат тока докато се къпя....отивам директно в....леглото!Пък ако не е с бабата ,може да е с някое младо агне!/Дай боже всекиму!/...Туй да му е кахъра!....Вземам бойлера,като се прибера в БГ ще видя какъв ще е кадрила с Енергото!...Абе ,за спорта бе пичове,хайде холан,нали всеки ден тоя катил ББ ме убеждава,че администрация и монополи уж трябва да работят за такива като мен!Парите съм си спечелил и печеля с честен труд,бачкам като луд....ами искам проточен бойлер!Това в кръга на шегата,но вземам бойлера и ще видя какво ще стане!....

    - - - Обновено - - -

    И,Еди,да ,ако спре тока ,спира и водата,но нима не е същото ,ако спре...водата,пак спира къпането.....Пък ако и в тоя момент стане и земетресение и падне блока.....Слаб аргумент,не се сърди!

    - - - Обновено - - -

    ...Нищо не споменахте за комбинацията:ПРОТОЧЕН БОЙЛЕР-ТЕРМОБАТЕРИЯ?!.....Ще сработи ли такава комбинация?......

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #103

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Цитат Първоначално публикувано от slovaka;586260

    И,Еди,да ,ако спре тока ,спира и водата,но нима не е същото ,ако спре...водата,пак спира къпането.....Пък ако и в тоя момент стане и земетресение и падне блока.....Слаб аргумент,не се сърди!:Drinks:

    [COLOR=silver
    [/COLOR]
    Няма място за сърдене, има място само за логично мислене. Не разбрах защо ще спре водата, ако спре тока, ама ней се. Пожелавам ти да не ти се наложи да пускаш обява за продаване на проточен бойлер.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2014
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    35
    #104

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Здравейте,
    доста замряла тема, но да опитам да я съживя малко с едно въпросче....
    Дали може проточен бойлер да се монтира преди обемния? Т.е. обемния бойлер да се захранва с предварително затоплена вода от проточния ( да са свързани последователно ). Технически няма никакъв проблем, но ме притеснява дали защитата на проточния ще му позволи да включи нагревателя? Ще може ли проточния да преодолее налягането на 80 литра вода?

  18. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,306
    #105

    Отговор: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Е какво е това "налягане на 80 литра вода"?. Нали проточният е преди обемният бойлер?

    Аз имам включени така с разликата че проточният е след обемният.За съжаление и 2-та проточни ТЕСИ се развалиха, но не поради "налягне на 80 литра вода", а поради недобро техническо изпълнение на производство- масов сериен дефект на целия модел.

    Няма проблеми да се включват така последователно, макар че според мен логиката е обратна 1.-во обемен, второ проточен бойлер. Ако обемният няма гореща вода се включва проточният да дозатопли водата.
    В противен случай ако изпълнението е като вашето проточен-обемен, то връзката на топлата вода от проточният на практика ще "влиза" (е включена) на мястото на връзката за студената вода която влиза в обемният бойлер ...Каква ще е "файдата" от това да смесвате топла/гореща вода от проточният бойлер със студена от обемният бойлер?


    Освен това всеки модел и марка си имат технически характеристики- от какво до какво налягане работи бойлера.На какъв поток вода в минута(литри/минута) се включва нагревателя ... и т.н.
    Всичко е индивидуално.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 34
    Последно: 18-08-16, 06:01
  2. бойлери със серпентина
    От ilenes във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 27-10-11, 07:09
  3. мнения за проточни бойлери - Diplomat
    От d_karchev във форум Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 08-05-10, 01:09
  4. Термопомпени бойлери
    От denuchi във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 23-07-08, 12:08
  5. Термопомпени бойлери
    От markoni_bg във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-05-08, 21:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе