Страница 2 от 28 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 407
Like Tree48Одобрявам

Енергоспестяващи лампи?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    25
    #16

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Аз имам наблюдения върху два вида лампи едните са ОСРАМ а другите РАДИУМ /китайските и разниет подобни директно ги изключвам/ Осрама ги имам от около 2-3 г. Те бяха 10 на брой, като до момента 4-5 са си заминали.
    За Радиума мога да кажа само добри неща. Тях ги имам от 98г 4 на брой и всичките са здрави и работят добре. :Super:

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #17

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от Panzer
    Премигва ама след време спира нали?...
    Не спира - поне до следващата вечер - мъжди и то само една от 6 крушки. През деня не се усеща, ама нощем, в тъмното - да.
    Не знам дали е объркан прекъсвача, но понеже е само 1 от 6 предполагам, че е някакъв дефект - имате ли идея какъв?

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    25
    #18

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от echo
    Не спира - поне до следващата вечер - мъжди и то само една от 6 крушки. През деня не се усеща, ама нощем, в тъмното - да.
    Не знам дали е объркан прекъсвача, но понеже е само 1 от 6 предполагам, че е някакъв дефект - имате ли идея какъв?
    Прекъсвача от тия светещите ли е?
    Защото при мен се получава подобен ефект когато ключа е светещ или трасето на кабелите е много дълго. Ефекта е премигване на лампите или съвсем леко пукане което се чува от лампата, но със сигурност не е проблема в лампата /поне при мен/

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #19

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    @Lupus, не виждам какво предизвиква веселието ти?!? Човека (@Panzer) иска да каже, че е възможно прекъсвача на полилея му да е свързан не на фазовия, а на нулевия проводник. При това, ако има някаква слаба утечка (много вероятно даже!) от лоша изолация, лампата понеже е с малка консумация и електролитен кондензатор на входа, започва да примигва (като релаксационен генератор, нали си сещаш). Не мигат всичките шест защото са свързани успоредно, физически близо са една до друга и тази, която успява да светне на най-ниско напрежение, светва първа и разреждайки капацитета си не позволява на другите пет да се натрупа достатъчно напрежение за да светнат. От всичко казано до тук @echo, аз смятам, че трябва да си провериш ключа на лампата и ако е на нулевия проводник, да го превключиш на фазовия дори и само от съображения за безопасност. Това е всъщност и абсолютно задължителния начин за изпълнение на такива вериги.

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #20

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Най -вероятно (според мен) свети поради глим лампата, монтирана в ключа - през нея минава малък ток и се затваря веригата..

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #21

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Благодаря за съвета - ако съм разбрал добре, проблема е в наличие на глим-лампа най-вероятно!
    Като стигна там, където го видях /не е у нас, а у роднини/ - ще проверя и ще уведомя!

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #22

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    @alek,
    Разгледай внимателно приложената тук схема и помисли как се съгласува поста ти с нея.
    http://www.qslnet.de/member/lz1len/Homework2.html

  10. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    24
    #23

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    @echo
    Този проблем е от глимлампата в ключа. Имах подобен случай и след като я извадих-спря да примигва.

  11. SV
    SV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    11
    #24

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    И никой не ми отговори на въпроса:
    "някои има ли идея за какво служат едни метални пластинки в пластмасова облицовка /самозалепваща/ и залепени между пуричките на тези лампи?"

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    24
    #25

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Най-вероятно това е онова джаджа, която задейства алармата когато излизаш от магазина и си забравил да си платиш (сигурно ги е домързяло да ти я махнат)

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    25
    #26

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    @alek,
    Разгледай внимателно приложената тук схема и помисли как се съгласува поста ти с нея.
    http://www.qslnet.de/member/lz1len/Homework2.html
    Да интересна схемичка наистина, но да ти кажа точно в момента държа платката на една 16W ОСРАМ и мога да твърдя, че няма нищо общо с тази

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #27

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от yotebote
    Да интересна схемичка наистина,* но да ти кажа точно в момента държа платката на една 16W ОСРАМ и мога да твърдя, че няма нищо общо с тази
    Сигурно има и други схемни решения, но идеята е все тая. Ако снемеш схемата - постни я тук да я разгледаме.

  16. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #28

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    Да, определено представлява интерес схемата. Още повече, че на тая от @Lupus няма никакви филтри на входа и е абсурдно да мине изпитания за електромагнитна съвместимост. За мен е интересно как са го реализирали братята чехи.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #29

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    @Lupus, какво не ти стана ясно от поста ми?!? И какво точно трябваше да видя във въпросната схемичка? Говорех за това, че ако прекъсвачът е на "нулевият" проводник, (т.е. проводника, който е закачен към нулата на мрежата) при изключването му (на ключа) лампата ще остане офазена. При това, ако има утечка (лоша изолация, влага, почти винаги едно от двете) на другия й извод (на лампата) ще протече слаб ток, който изправен от схемата грец на входа ще започне да зарежда електролитния кондензатор на входа. Когато напрежението върху него достигне определена стойност (зависеща от конкретното схемно решение и толерансите на елементите използвани в него) генератора й ще се разгенерира, т.е. лампата ще се "опита да се запали". Но големия (относително тока на утечката) ток, който започва да консумира, ще разреди бързо електролитния кондензатор и тя в най-добрия случай ще "мигне". След което всичко това се повтаря с честота зависеща от тока на утечката (ако щеш влажността на стените) и мощността на лампата. Това е принципа на релаксационния генератор. По същия начин се получава, ако ключа си е на фазата, но успоредно на него има индикаторна глим лампа. В този случай тя играе ролята на "утечка" - тъй като за да свети през нея протича слаб ток. По този начин съм виждал слабо да присветват дори обикновени, не "енергоспестяващи" луминисцентни лампи. Разчитах, че поне ти (като човек изкушен в електрониката) ще ме разбереш.

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #30

    Re: Енергоспестяващи лампи?

    @alek
    Това което казваш е логично, но малко вероятно.
    1. Да се постави ключа във веригата на нулата е твърде груба грешка и тоя дето е правил инсталацията трябва да е бил или неграмотен или немарлив.
    2. Инсталацията трябва да е направена или с мнооого калпави жици или да е здраво намокрена за да има такива сериозни утечки.
    3. За да стане както казваш, трябва кондензаторите да са с много високо качество - практически без ликаж и в схемата да няма никакви утечки, за да могат да се заредят до достатъчно високо напрежение и да се предизвика генерация.
    И за да стане цялата магия трябва да имаме задължително т1. и т2 или т.3.
    На мен по-скоро работата ми прилича на калпав ключ ( а ако има и глимка, още по-лесно)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 28 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Енергоспестяващи GU5.3?
    От masterross във форум Купува
    Отговори: 4
    Последно: 20-10-12, 10:12
  2. Енергоспестяващи лунички ?
    От Shizo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 12
    Последно: 22-11-11, 22:36
  3. Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи
    От roumen68 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 24
    Последно: 14-11-09, 18:33
  4. Димващи се енергоспестяващи крушки
    От drianov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 20-02-09, 13:12
  5. Йонизатори и UV лампи
    От galin1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 09-11-07, 09:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе