Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 43
Like Tree2Одобрявам

Подмяна на ел. инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    22
    #16

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Използването на 3-проводна мрежа до контактите позволява монтирането в апартаментното табло на така наречените "Дефектнотокови защити".
    При тях се използва следния принцип: при нормална работа големината на тока през фазата и нулата са еднакви. Ако случайно има фаза на корпус и някой се пипне или се включи повреден уред веригата се затваря по точно този 3-ти зануляващ проводник. В този момент се получава разлика между тока във фазния и нулевия проводник и защитата заработва. Това са много чувствителни защити и според мен са хубави за контакти в бани, печки, перални и мокри помещения. Не мисля, че е необходимо цялата инсталация да бъде изпълнена по този начин, но това е въпрос на личен избор.
    При нормалното изпълнение с два проводника в контактите се свързва нулевия проводник с клемата за 3-тия или така нареченото зануляване. По този начин ако се включи неизправен уред се предизвиква късо съединение и изключване на съответният предпазител.
    Тъй че пак - за мен въпрос на избор. Финансовата част също не е за пренебрегване - кабела е доста по-скъп.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #17

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Тъкмо щях да питам как точно работят дефектнотоковите защити и доколко е задължителен заземяващия проводник от таблото към стаите. Не ги проумявам някои моменти, а ми се ще да знам повече по тоя въпрос.

    Цитат Първоначално публикувано от OhljovchO
    ... При тях се използва следния принцип: при нормална работа големината на тока през фазата и нулата са еднакви. Ако случайно има фаза на корпус и някой се пипне или се включи повреден уред веригата се затваря по точно този 3-ти зануляващ проводник. В този момент се получава разлика между тока във фазния и нулевия проводник и защитата заработва. ...
    Не е ли по правилно да е така ?
    Ако случайно има "фаза на корпус", то:
    при трипроводна инсталация дефектнотоковата защита вече да се е включила ?
    при двупроводна инсталация дефектнотоковата защита ще се включи, ако някой пипне корпуса ?

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #18

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Да не забравиш да сложиш в таблото с бушоните защита против токови удари. Има такава джаджа с формата на бушон. Тока минава първо през тази джаджа. Това е нещо отделно от дефектнотоковата защита.

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #19

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Като споменахте за новите неща дето се слагат по таблата, Тук някой беше говорил за защити следящи напрежението. Ако то е извън зададени граници по дълго от зададено време се прекъсва веригата. Дайте линк за това, но да се продава у нас.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    22
    #20

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Не е ли по правилно да е така ?
    Ако случайно има "фаза на корпус", то:
    при трипроводна инсталация дефектнотоковата защита вече да се е включила ?
    при двупроводна инсталация дефектнотоковата защита ще се включи, ако някой пипне корпуса ?
    Ами неточността е моя
    - Ако имаме правилно зануляване и корпуса на уреда е свързан към защитното зануляване на щепсела и двете защити ще изключат в момента на включването
    - Ако не е изпълнено правилно зануляването в уреда никоя защита няма да сработи, докато някой не се пипне и не затвори веригата
    Положителното при дефектнотоковата защита е това, че тя сработва при малки токове /милиампери/ утечка и това я прави по-чувствителна. Тоест ако някъде нещо леко се навлажни, но няма ток на късо съединение, а слаба утечка дефектнотоковата ще изключи, а нормалната не.

    За защитите от пренапрежение:
    Това е една джаджа - разрядник, която се свързва между фазата и нулата. Нарича се "Катоден отводител". При поява на пренапрежение тя "окъсява" и изключва предпазител, обикновено главния. По този начин се запазват уредите след защитата. Кофтито е, че до колкото съм запознат тези разрядници са за еднократна употреба т.е. трябва да го смените, ако пробие.
    Използването на такава защита не зависи от вида на инсталацията т.е. има варианти за всички видове свързвания и мрежови решения.
    Ето адрес на варианти, предлагани от Шнайдер Електрик ТУКhttp://www.schneiderelectric.bg/bgne...ndex.php?id=10
    Има също варианти на Сименс и други водещи фирми. Достатъчно са разпространени, мисля във всеки магазин за електроматериали биха могли да доставят такава защита.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #21

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от OhljovchO
    Ха интересно
    Fori, полагал си кабелите в тръби... обикновено мостовия отива направо под мазилката и толкоз. Едва ли някога ще решиш да подменяш проводници или да теглиш нови. Има ли специална причина да ги слагаш в тръби?
    Аз в момента си правя стаята и поизкъртих за да кача контактите си нагоре на стената, тъй като бяха от стария тип долу ниско. Къртене - мостов проводник и после шпакловка и толкоз. При мен обаче всичко е панели - няма тухла. Ако е тухла може и да се махне мазилката, да се положат кабелите и да се замажат - доста по-лесно и бързо.
    Причините са много, но най-вече че аз така реших.
    1. Можеш да пуснеш няколко кабела през една тръба.
    2. Взимаш шарени кабели и пускаш по червения фазата, а на белия бодваш нулата.
    3. Вадих старите тръби (едни ламаринени с нещо като хартия за излолация и останаха едни големи дупки.
    Всъшност де да знам... Бях си преценил че така ще е по-удобно. Колкото до панелите - там мамата си трака и колкото по-малко ти се налага да къртиш толкова по-добре.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #22

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Положителното при дефектнотоковата защита е това, че тя сработва при малки токове /милиампери/ утечка и това я прави по-чувствителна. Тоест ако някъде нещо леко се навлажни, но няма ток на късо съединение, а слаба утечка дефектнотоковата ще изключи, а нормалната не.


    Това стига за да не мислиш повече. Аз лично видях как само с мултицет (китайче де) 10 Мома вътрешно съпротивление сработваше защитата, когато мерех напрежението между нула и земя!!
    Това в хотел беше, но си е показателно! Слагай 3 жици и никакви компромиси!!

    3-жилен мостови кабел 4 квадрата м/у кутиите и 2.5 надолу до контакта- преди колегата беще го написал това.
    За осветление бих пуснал 2.5 квадрата магистрално и по 1 квадрат до точка. За лампички на 12 волта - вече съм споменал.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #23

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Положителното при дефектнотоковата защита е това, че тя сработва при малки токове /милиампери/ утечка и това я прави по-чувствителна ...
    А меренето с фазомер хваща ли го ? На практика и това е утечка ?

    EDIT - Добавено
    Всъщност какво разбираме под "утечка" ?
    Протичане на ток към третия проводник, или протичане на ток към (*)"естественото заземяване на помещението" ? Или кое и да е от двете ?

    (*) естествено заземяване на помещението - способността на помещението да гълта и разсейва потенциал/електрони

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #24

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Устройството, което беше коментирано не беше само за пренапрежения. То следеше и за понижено напрежение, което е от значение за хладилници например. Имаше настройки за долна и горна граница на напрежението (примерно 200-245V) и за времето след което, ако напрежението е извън граници се прекъсва веригата.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    31
    #25

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    MitkoS "А меренето с фазомер хваща ли го ? На практика и това е утечка ?"
    Внимавайте с използуването на "ФАЗОМЕРА" той не е измервателен уред. И ако когато проверявате дали има напрежение и той не светне това не означава , че няма. Използувайте мултицет! А лично аз винаги след като съм мерил чуквам фазата и нулата с отвертката за всеки случай. Имам 2-3 гръмнати отвертки. И по принцип избягвам да пипам оголени проводници с ръка и да си въобразявам разни неща вече. Имам горчив опит.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    22
    #26

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    А меренето с фазомер хваща ли го ? На практика и това е утечка ?

    EDIT - Добавено
    Всъщност какво разбираме под "утечка" ?
    Протичане на ток към третия проводник, или протичане на ток към (*)"естественото заземяване на помещението" ? Или кое и да е от двете ?

    (*) естествено заземяване на помещението - способността на помещението да гълта и разсейва потенциал/електрони
    Принципно разбираме кое да е от двете. За фазомера - не зная не съм пробвал, но не ми се вярва.

    За употребата на фазомера - би трябвало да се използва само за да се разбере кой е фазовият проводник и кой нулевия в сградна инсталация. За всички други нужди мултицета е най-важен.

    За устройството за контрол на напрежението /мисля това не е за пренапрежения/
    Монтирал съм такова реле за контрол на напрежението - настройва се минимум и максимум на напрежението и закъснение, при което му се променя положението на помощните контакти. Това реленце комутира с контактите си до 16А и ако ще се ползва за по-мощни консуматори трябва контактор. В моя случай беше за аварийно осветление. Не зная дали има такова за 1 фаза - тези, които съм виждал са 3-фазни.
    http://www.mixvill.hu/11/categories/73

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #27

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    OhljovchO Благодаря за линка. Това е.

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #28

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от E_f_o
    MitkoS "А меренето с фазомер хваща ли го ? На практика и това е утечка ?"
    Внимавайте с използуването на "ФАЗОМЕРА" той не е измервателен уред. И ако когато проверявате дали има напрежение и той не светне това не означава , че няма. Използувайте мултицет! А лично аз винаги след като съм мерил чуквам фазата и нулата с отвертката за всеки случай. Имам 2-3 гръмнати отвертки. И по принцип избягвам да пипам оголени проводници с ръка и да си въобразявам разни неща вече. Имам горчив опит.
    Напълно съм съгласен с теб.
    В поста си имах предвид, че светенето на глимката на фазомера, се предизвиква от ток, който в общия случай тръгва от "проводника с фазата", но "не се връща по проводника с нулата" към дефектнотоковата защита. И затова би трябвало тоя ток да го считаме за "утечка". И евентуално дефектнотоковата защита да се задейства, тъй като се получава разлика в протичащите токове на фазата и нулата. Вероятно това е въпрос на настройка на чувствителност на дефектнотоковата защита.

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #29

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    defектнотоковите защити са с нормирани настройки и веднъж купени не могат да се пренастройват! Най нормалното е да се купуват за защита от директен и индиректен допир ДТЗ с ток на задействане 10 или 30 mA. Токът на утечката от един фазомер е от порядъка на микроампери така че трудно може да задейства ДТЗ, освен ако не е повреден!

    п.с. И правилното название е не ФАЗОМЕР а ФАЗОУКАЗАТЕЛ. ФАЗОМЕР-а е уред който измерва фазова разлика!

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    37
    #30

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    И аз да си кажа моя опит....

    след няколко токови удара, изгорени кабели и изхвърчане на 2 метра от ток по кутията на ПЦ-то извиках майстор. Двамата с него извадихме всички кабели, положихме нови в старите канали, като само 1-2 канала се заинатиха, но имаше достатъчно други места откъдето да прокараме кабелите. Смени ми таблото... контактите и ключовете. Наложи се да поразбие на някои места и после сам си ги гипсира. За 3 дни (от обед 11ч. до вечерта 18ч.) оправихме 70 кв.м. апартамент. Човека си му разбираше. В началото си начерта схема, сметна си нещата, разклонителните кутии и таблото си ги подреди и направи красотийка за окото - нищо общо с безразборно навързаните кабеляци преди това. Цените си образуваше на точка. Не мога да кажа колко пари ми излезе, защото нашата уговорка беше по-специална и цената не е реалната.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Подмяна на стъклопакета на дограмата
    От regned във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 12
    Последно: 16-10-13, 10:10
  2. Подмяна на захранване
    От mushr във форум Общ - хардуер
    Отговори: 21
    Последно: 25-09-11, 10:01
  3. Подмяна на IP
    От hrtddy във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 27-05-09, 13:30
  4. webcan подмяна на обектив
    От gogocuk във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 06-02-09, 22:20
  5. Отговори: 0
    Последно: 11-08-05, 17:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе