Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 43

Подмяна на ел. инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #1

    Подмяна на ел. инсталация

    На пролет стартирам Ремонта (с главно "Р") у дома и май ще се започва с ел. мрежата. Живея в къща, строена преди 35-40 години, кабелите и те са от тогава. Наистина са стари и доста слабички - квадрат и половина навсякъде (без бойлера). И само 4 кръга за целият апартамент (100 квадрата, 4 стаи и кухня). Невъзможно е да 'заменя' старите с нови в същия канал, защото са положени в някакви вече спечени тръбни образувания, от които е невъзможно да се изкарат, камо ли - да се пъхне там нещо ново.
    И реших - ще викна 'специалист', който да пусне нови кабели, да монтира и свърже ново табло с автоматични предпазители, да навърже контакти и всичко - абе, 'от-до'. Както си требе.

    Въпросите ми са:
    - какви кабели всъщност трябва да използвам за новата ел. инсталация? кои прозиводители си заслужават?
    - как се плаща на въпросните специалисти - на точка, на метри положен кабел или изцяло по договорка?
    - кабелите ще се полагат в мазилката, навсякъде съм на мазилка и тухла. Кой ще 'чука' и 'кърти' мазилката? Ел. спеца? Аз? Зависи? Как най-лесно да стане тоя шумен и прашен процес?

    Благодаря ви прдварително.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #2

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от metesator
    .... Невъзможно е да 'заменя' старите с нови в същия канал, защото са положени в някакви вече спечени тръбни образувания, от които е невъзможно да се изкарат, камо ли - да се пъхне там нещо ново.
    ......
    Не е вярно че не може да се пъхнат новите кабели в старите тръби. Стария кабел може да се използва за издърпване на новия и това ще ти спести много къртене и прахоляк. Друг е въпроса дали искаш да повториш старата инсталация. Именно за новите трасета ще ти се наложи да копаеш.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #3

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Обмислях и това. Но старите тръби са тотално спечени/слепени върху кабелите, ще падне едно душманско дърпане и гаранция пак ще пада мазилка и прахоляк. А и да искам - не мога да повторя старата изцяло, защото в новата (мисля си) ще има повече кръгове и повече трасета.
    Въпросното копаене на ръка ли става? Някаква механизацийка? Бе, това е тежък физически труд, проблеми няма

    Нещо повече за останалите въпроси? Какви кабели, производители, заплащане? Някакви хинтове от препатили - от какво да се пазя, за какво да внимавам?

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #4

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от metesator
    Обмислях и това. Но старите тръби са тотално спечени/слепени върху кабелите, ще падне едно душманско дърпане и гаранция пак ще пада мазилка и прахоляк. А и да искам - не мога да повторя старата изцяло, защото в новата (мисля си) ще има повече кръгове и повече трасета.
    Въпросното копаене на ръка ли става? Някаква механизацийка? Бе, това е тежък физически труд, проблеми няма

    Нещо повече за останалите въпроси? Какви кабели, производители, заплащане? Някакви хинтове от препатили - от какво да се пазя, за какво да внимавам?
    Сам си правих моята. Ти ще викаш майстор и някой съвет няма да е излишен.
    - гледай да са здраво стегнати всички нулеви проводници на таблото;
    - предвиди контакти под нивото на плотовете в кунята (пералня, миялна, вградена фурна, проточен бойлер...);
    - не оставяй осветлението да е само на един предпазител. Много е гадно като заради една гръмнала фасонка угасне цялото жилище;
    - ако ти е засукан коридора може да използваш импулсно реле и колкото ключа и лампи са ти необходими. Схемата е еднакава с тази за стъбищно осветление (с изключение на релето).


  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #5

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Мерси за инфото.
    Всички контакти вече са предвидени - има и под плота, и над него. Много ми е лесно да планирам, щото плот още няма ;-) Това за осветлението ще го имам на ум, но отделен кръг за осветлението във всяка стая - не е ли множко? Коридора не е засукан, има една лампа с ключ на стената - няма да мисля нито девиаторни, нито импулсни.
    Ти с какъв вид кабел действаше?

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #6

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Осветлението е на два кръга, не е отделно за всяка стая. Кабела си е мостов. Майстора ще ти определи сечениета съобразно обстановката.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #7

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Едно бързо питане - дву- или трижичен мост? Какви са предимствата на тоя с три жила? Задълже ли е или не?

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    192
    #8

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Ако на таблото нямаш отделна "земя"( вероятно нямаш при тази стара инсталация) няма смисъл от троен мостов проводник. Ако обаче можеш лесно да си я прекараш( "земята" де) ще е хубаво да ползваш тройка. Това ще ти позволи да си монтираш дефектнотокова защитана контактите за предпазване от токов удар. Също така тройка можеш да ползваш за осветлението, за серийно включване на ламБи

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #9

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Мм, кое табло? Таблото с електромерите го подменяха преди година; предполагам, че е в час с каквото и да е. А това с бушоните на моя етаж е старо, но то си заминава - ще подменям всичко.

    Значи, тройка. Ще излезе по-скъпо, ама като е за хубаво.. И яко ламби навсякъде

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    61
    #10

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    metesator,
    за осветление се използва или 1,0 кв.м. или 1,5 кв.м., като второто е за предпочитане, за контактите - самите магистрали можеш да ги пуснеш 4 кв.м., но задължително към самите контакти да не е повече от 2,5 кв.м., защото този който ще ги слага ще си "счупи" пръстите и самия контакт докато го сложи! Използва се предимно мостов проводник, по евтин е, а няма какво да му стане под мазилката! За майстори дано попаднеш на хора, че не ми се мисли какво може да ти се случи, а цената си е на точка, като всеки контакт, ключ или четери метра положен кабел без прекъсване се счита за такава! В твоя случей цената варира от 5лв. а може да стигне и до 20лв. в зависимост от докерската работа! Успех с ремонта!

  13. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #11

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Миналата година правих подобна мизерия - в старият апартамент подмених абсолютно всичко, като се изключат кабелите до лампите в тавана. Мероприятието не е особено сложно и къртенето отнема най-малко време. За 3-стаен апартамент (86 квадрата) къртенето на новите канали за кабелите отне 2 непълни уикенда (съботонеделни). Процедурата е следната:
    1. Проектираш си мнооогоо внимателно ел инсталацията (ако не си се занимавал с такива неща лошо)
    2. Разчертаваш си каналите.
    3. Вземаш под наем един къртач с U-образен накрайник.
    4. Покриваш всичко де що има да се цапа, щото прахоляка е безумен.
    5. Къртиш.
    6. Полагаш тръбите с кабелите, разпределителните кутии, кутиите за контакти и т.н.
    7. Закачаш всичко.
    Принципно от точка 2 до точка 6 включая няма нищо сложно. Ако стените са тухлени с умерен слой мазилка се кърти много бързо - за 2 дена може да се направи всичко. Основният проблем е че е адски изморително да се работи с къртач вдигнат на високо. Първият уикенд бях взел едно 3 киловатово канго и много си изпатих от това, вторият взех един бош 1.2 киловата, с него свърших 3/4 от работата. Другата греда на която може да се налети са прекалено дебелите жици и третата е прекалено малкото ел табло.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    22
    #12

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Ха интересно
    Fori, полагал си кабелите в тръби... обикновено мостовия отива направо под мазилката и толкоз. Едва ли някога ще решиш да подменяш проводници или да теглиш нови. Има ли специална причина да ги слагаш в тръби?
    Аз в момента си правя стаята и поизкъртих за да кача контактите си нагоре на стената, тъй като бяха от стария тип долу ниско. Къртене - мостов проводник и после шпакловка и толкоз. При мен обаче всичко е панели - няма тухла. Ако е тухла може и да се махне мазилката, да се положат кабелите и да се замажат - доста по-лесно и бързо.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #13

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Да, аз също мисля да си спестя тръбите в каналите. Просто не виждам смисъл.
    3х2.5 мостов кабел е с дебелина 5 мм. Спокойно ще го сложа зад мазилката. Дори да трябва да се вземе малко от тухлата (което ме съмнява), ще е минимално.

    Иначе прахоляка е ясен

    Благодаря ви за съветите, друзя.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    31
    #14

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    Здравейте!
    Нека и аз да добявя нещо. Основно гледай връзките в разклонителните кутии да се правят както трябва. /Според мед с 2 чифта клещи срещуположно усукани връзки е най добре, а не с каквито и да е клеми/. И в етажното табло за главен предпазител е хубаво според мен да имаш един керамичен предпазител. Друго си е да имаш ВИДИМО разкъсване на електрическата верига когато се наложи. Също внимавай какви контакти ще си купиш, има ГОЛЕМИ боклуци. Задължително зануляване или заземяване на контактите ако използуваш 3 проводна мрежа, макар че според мен няма смисъл. Защото нашата енергийна мрежа е 4 проводна 3 фази и нула. Вместо да слагаш 3 жилна инсталация заземи си външното табло както трябва.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #15

    Re: Подмяна на ел. инсталация

    заземяване на контактите ако използуваш 3 проводна мрежа, макар че според мен няма смисъл. Защото нашата енергийна мрежа е 4 проводна 3 фази и нула. Вместо да слагаш 3 жилна инсталация заземи си външното табло както трябва.
    Обясни повече, ако обичаш. Аз останах с впечатление, че си заслужава да прекарам троен мост вместо обикновен двоен (въпреки, че ще ми е 50% по-скъп кабела) - заземяването ще ми позволи да сложа по-свестни предпазители, нали?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Подмяна на стъклопакета на дограмата
    От regned във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 12
    Последно: 16-10-13, 11:10
  2. Подмяна на захранване
    От mushr във форум Общ - хардуер
    Отговори: 21
    Последно: 25-09-11, 11:01
  3. Подмяна на IP
    От hrtddy във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 27-05-09, 14:30
  4. webcan подмяна на обектив
    От gogocuk във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 06-02-09, 23:20
  5. Отговори: 0
    Последно: 11-08-05, 18:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе