Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 43

Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    6
    #1

    Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    На вилата (едно бунгало) нямам централен водопровод. Ползвам 1,5 куб. резервоар разположен на височина около 2 м над чешмата. Нямам място за хидрофор. Въпросът ми е: Мога ли да ползвам обикновен ел. бойлер (около 30л.)? Какъв да бъде и как да го монтирам?
    Някои казват, че може; други че е невъзможно. Едни "специалисти" ме посъветваха да монтирам проточно нагревателче Юнга...Нищо не стана- сега си го пазя за спомен.


  2.  
     
  3. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #2

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Цитат Първоначално публикувано от Venkov
    Нямам място за хидрофор.
    1,5 куб.резервоар със сигурност е много по-голям от хидрофора който ти трябва. според мен мястото не би трябвало да е проблем. Най-добре си сложи един хидрофор за да имаш нормално налягане.
    Ако решиш да не слагаш хидрофор, когато избираш бойлер се обади на производителя или дистрибутора за да разбереш какво налягане е необходимо за да работи нормално. Проточните бойлери имат изискване за минимално налягане. За обемните бйлери не знам да има такова изискване.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #3

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Обемните бойлери не са зависими от налягането, но за сметка на това са зависими от водното ниво. Като свържеш бойлера с резервоара, те ще станат скачени съдове. В този случай е добре да се използва хоризонтален бойлер и да се монтира по-ниско от дъното на резервоара.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Цитат Първоначално публикувано от grgeorgiev
    Обемните бойлери не са зависими от налягането, но за сметка на това са зависими от водното ниво.
    Не съм гледал скоро какво пише в учебниците, ама знам, че преди налягането зависеше от водното ниво .
    А на въпроса - обемните бойлери имат възвратен клапан, за преодоляването на който се губи известно налягане. Моят съвет е да послушаш @ViK, а проточен бойлер изобщо не те съветвам да вземаш!

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Проточен бойлер неможеш да позлваш, понеже налаганте включва награватела. Ако няма налягане неможе да се включ нагреватела. Ти имаш 2 бара налягане, което може и да е достатъчно, но е рисковано да ползваш Юнга, по точно може да се оказе неизпозваема. Гледай спецификациите на бойлера, какъвто и да е. Ако няма изискване за минимално налягане си го купувай. Няма да имаш проблеми да ползваш обемен бойлер.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Не съм гледал скоро какво пише в учебниците, ама знам, че преди налягането зависеше от водното ниво .
    ...
    Първо да кажа, че и аз не съм гледал скоро в учевниците. Та може и да допусна грешка в това което пиша. Всъщност нямах намерение да пиша, но ето това изречение ме смущава:
    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    ... Ти имаш 2 бара налягане ...
    Имам някакъв далечен спомен, че с вакуумна помпа, можеш да смучеш вода от височина около 10м, (или живак от височина около 780мм). При по-голяма височина - не можеш. (става въпрос за Земята с нейната атмосфера, на Луната не можеш и от 0,0001мм)
    Което означава, че за да постигнеш 2 бара налягане (или казано по друг начин - две атмосфери), то резервоара трябва да е на височина около 2 x 10м.
    Или пък бъркам, като си мисля, че:
    1 бар = 1 атмосфера

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Чак сега видях, че съм сбъркал. Налягането ще е 0.2 бара. 10 метра воден стълб е една атмосфера. Така нещата стават мнооооого зле. Ще трябва да се сложи хидрофор.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Май и аз съм сбъркал, като съм писал, че:

    ... за да постигнеш 2 бара налягане, то резервоара трябва да е на височина около 2 x 10м ...

    Това изглежда е валидно само ако резервоара е херметизиран. Ако не е, би трябвало да е така:

    ... за да постигнеш 2 бара налягане, то резервоара трябва да е на височина около 1 x 10м ...

    Така че, в случая май става въпрос не за 0,2 бара, а за 1,2 бара

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #9

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Абе, пичове айде да не задълбаваме в дебрите на хидростатиката. MitkoS, прав си теоретично за херметизирания и нехерметизирания резервоар, обаче атмосферното налягане ти е и на входа и на изхода на резервоара, следователно не е добра идея да го добавяш само от едната страна (първото, което беше писал е по-вярно в случая). Както и да е .... Това не е толкова важно. Човека питаше за бойлер, ние го обърнахме на хидростатика.
    Моите наблюдения са следните:
    1. Не всички бойлери имат обратен клапан (всички имат предпазен клапан, но това е друга тема...). А даже и да има такъв обратен клапан, то за да се отвори му е необходимо минимално налягане - толкова, колкото да тече водата. Обратните клапани се отварят от водния поток, а не от налягането.
    2. За обемния бойлер е достатъчно да бъде запълнен с вода, за да работи и да не му изгори нагревателя. Поради това е задължително да бъде под най-ниското ниво на резервоара.
    3. ВАЖНО. Да се запълва след като е монтиран (съответно хоризонтално или вертикално според конструкцията). Това ще гарантира правилно запълване. Това звучи като нещо естествено, обаче не се знае какво може да хрумне на хората.
    4. ОЩЕ ПО-ВАЖНО. Да не се монтират никакви арматури (вентили, кранове, шибри или каквото и да било) на тръбата между бойлера и резервоара. Пише го в инструкцията за монтаж на всеки един обемен бойлер. Това гарантира, че дори да откаже термичната защита на бойлера, налягането вътре ще предизвика обратен поток и няма да се повиши до опасни стойности.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #10

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    дай малко повече инфо бе човек!този резервоар извън бунгалото ли е или вътре?ако е вън за какво вобще ти е бойлер.предполагам че от слънцето ще се загрява достатъчно.има ли възможност резервоара да се повдигне с още някой метър.във всеки един случай боилера и душа трябва да са под нивото на резервоара!

  13. Novice
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    6
    #11

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Много благодаря пичове!
    Все пак трябва да кажа, че доста се оплетох с барове, атмосферии т.н.
    Мисля да послушам grgeorgiev : звучи ми най-логично. Все пак не разбрах как
    "Да не се монтират никакви арматури (вентили, кранове, шибри или каквото и да било) на тръбата между бойлера и резервоара" Нали точно там е възвратния клапан. Да го махна ли?
    Голяма невежа съм, но пък не се притеснявам да питам...

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    6
    #12

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Резервоара е закопан в склона над бунгалото (около 2м) над чешмата. Водата остава студена и затова е нужен бойлер. Вероятно ще го изровя и преместя с оше около 2 м. нагоре по склона. Това е максимума.
    Ебаси ! Не съм копал така от казармата...

  16. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #13

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Приема се, че трябва да имаш поне два метра воден стълб за да може един душ да работи нормално. Следователно денивелацията между душът ти и дъното на резервоара трябва да е поне два метра и половина, в зависимост от дължината, вида на тръбите- загуби на налягане по дължина и местни.
    Възвратния клапан не трябва да се маха, за да не се връща затоплената вода в резервоара. Гледай бойлера ти да не е по-високо от душа.
    Въпреки всички съвети пак може да имаш проблеми с налягането, понеже минавайки през бойлера, заради загубите от триене и местните загуби ще има допълнителен пад на налягането.
    Извинявам се, че ще се повторя, но съветът ми е сложи си хидрофор- цените на тези които ще ти свършат работа са около 200-300лв и не заемат много място.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #14

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Цитат Първоначално публикувано от Venkov

    "Да не се монтират никакви арматури (вентили, кранове, шибри или каквото и да било) на тръбата между бойлера и резервоара" Нали точно там е възвратния клапан. Да го махна ли?
    Това там е предпазен клапан клапан. Не го махай, той е свързан успоредно, а не последователно на тръбата. Този клапан ти е пасивна защита от превишаване на налягането. В завода, където работех преди години, го настройваха и тестваха на 9 бара (или на 10 не съм сигурен, беше преди 10 г.). Той не ти пречи, макар че в твоя случай няма полза от него.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #15

    Re: Имам слабо налягане на водата-какъв бойлер да поставя?

    Цитат Първоначално публикувано от ViK
    Гледай бойлера ти да не е по-високо от душа.
    Защо? Ако бойлера е по-ниско от най-ниското ниво на резервоара, какво значение има къде ще е душа?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 6
    Последно: 30-07-14, 12:37
  2. Бойлер под налягане-Фламина
    От iko05 във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 05-01-14, 14:41
  3. Бойлер - не загрява водата?
    От dgenov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 30-09-13, 10:14
  4. Отговори: 12
    Последно: 16-01-13, 23:08
  5. Намалено налягане на водата
    От Drozi във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 10
    Последно: 02-09-10, 16:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе