Кой термин, какво означава? Съответно, правилно ли се използва или се съобразяваме с това което разбират хората?
Кой термин, какво означава? Съответно, правилно ли се използва или се съобразяваме с това което разбират хората?
И двете са едно и също, лично аз си мисля, че постоянен е по правилно. Все пак Постоянен-Променлив звучи по академично от Прав-Крив
А бе не е баш така - не е едно и също.
Постоянния ток си е постоянен ток - графиката му е една права черта
А на правия ток графиката може да не е права черта, но трябва да не пресича абцисата - например положителни полусинусоидални или правоъгълни импулси
Да , май значи едно и също или за хората означава едно и също. Или термонологията е различна. Постоянен за мен означава , че консумацията на ток във времето не се променя, а прав ток значи , че тече от плюса към минуса.. Така мисля аз. Но като ,че ли двете понятия се смесват. Какво имам в предвид: съкращението DC какво означава: прав или постоянен ток? Мога да разширя темата с думата инвертор...
Правилното тълкуване на термина: "Постоянният ток" е електрически ток, който не се изменя във времето по големина и посока. "Променливият ток" от своя страна е електрически ток, който променя във времето своята големина и посока. Ако тази промяна е периодична във времето можем да говорим за честота на тока.
"Прав ток" е нищо повече от жаргон на неуки електричари, което предполага да наричат другия вид ток "крив ток" ....
Така, тук има нещо, което те кара да се замислиш. Напрежението е "ту отгоре, ту отдолу"(нали е синусоида около "земята"), но тока накъде "ходи"? Говорим за променливо напрежение ,а не за променящо се.Но ако напрежението не е променливо, а постоянно, т.е. имаме акумулатор, то тогава тока накъде "ходи" и той постоянен ли е или е "прав"?
И мен израза прав ток, ме кара да си задам въпроса: абе кой е кривия... Но освен това, трябва понякога и да обясня: кой прав,кой крив, кой променлив... А като кажа, че тока трябва да бъде постоянен, но трябва да се увеличава във времето( за акумулатори) ....
Не съм съгласен с такава дефиниция.Първоначално публикувано от Tommorow
1. Определенията "прав" и "променлив" не бива да се разглеждат в техния широк смисъл, а само в смисъла на това, каква е посоката на тока.
2. Единствено това, дали има промяна на посоката на тока определя един ток като "прав" или "променлив".
3. Големината на тока не променя неговия характер.
4. За правия ток се дефинира посока на тока - от "+" към "-" и посока на електроните - от "-" към "+" на източника.
Предполагам, че има в справочниците достатъчно точни и еднозначни дефиниции, така че който държи на това ще ги открие.
Моето мнение е като на @Lupus, но с малко доуточнение - не само електроните са токоносители.
Могат да са йони, а дори и "дупки" /последното е въведено за удобство - няма конкретен
физически смисъл/
Амплитудата и формата нямат никакво значение - само посоката е определяща.
Променлив ток - сменя се посоката с някаква честота (може и променлива дори)
постоянен ток - посоката е постоянна (формата може да се променя)
прав ток - ами - не е седнал още
//на ел. жаргон прав ток може да е =изправен ток (с пулсации от 0 до макс+)
постоянен ток = стабилизиран ток (допустими са малки пулсации)
DC - Direct current - Според речника http://sa.dir.bg/ direct означава "1. пряк, непосредствен, прав" но и "4. ел. постоянен (за ток)" Според мен е по-правилно да се каже постоянен ток, но и масово се използва прав ток.
AC - alternating current - Тука няма такъв спор. Никой не иска да каже продължението на правия ток - Крив ток. . Според същия речник при въвеждане на alternating дава означение "a редуващ се" и "ALTERNATING current ел. променлив ток"
Благодаря на всички и извинявайте за загубеното време, да четете и отговаряте на "глупав" въпрос. Работата тръгна от там, че исках да дам "просто" обяснение за "инверторен климатик". Стигнах до там, че постоянният ток се променя(звучи глупаво за неелектричар, уж е постоянен, пък се променя). Та, затова попитах, да видя при повече хора, как "звучат" и се "разбират" термините..
Отново Ви благодаря! И не ми се сърдете... Мисля,че всички казвате едно и също нещо! Постоянният ток си е постоянен(тече в една посока), нищо, че силата(големината) му се променят. А, правият ток... ми да, правилно! : той е прав, още не е седнал, но е ясно за всички, че тече в "правилната" посока от плюса към минуса...(нищо, че в повечето случаи "теченето" е от - към +)
@Lupus - не разбрах с кое точно не си съгласен... с понятията "постояннен" и "променлив", "прав" и "обратен" ( а не крив ) ток се описват коренно различни процеси...смея да твърдя, че за по-голямата часто от хората "прав" и "постояннен" ток са едно и също и често тези два термина се мешат поголовно....въпроса който зададе @Очо беше именно за това, кое е по-правилно да се използва "прав" или "постоянен" ток...от гледна точка на това "какво разбират хората". Под "хората" аз разбирам болшинството хора с базови общи или никакви познания по електротехника за които съществуват само "постояннен" и 'променлив" ток....но жаргонно "постоянния" се нарича "прав" вероятно като логическо следствие, че след като имаме "изправител", то той изправя "променливия" ток, нали, в...прав ток. Грешката идва според мен още от там, но ако заменим "изправител" със "стабилизатор", всичко се оправя...тогава пък разбираме че имало стабилизатори на ток и стабилизатори на напрежение...От гледна точка на електрончика обаче, правия и обратен ток описва процесите в полупроводниците или процесите в различните схемни решения. В тази връзка един иначе технически грамотен приятел преди години ме разсмя най-искрено като в разговор взе да твърди, че правия импулсен преобразувател давал положително напрежение на изхода си, а обратния - отрицателно и затова се наричали така... Абе хора всякакви...всеки да си го нарича както иска....въпроса е че като ти влезе например един такъв красавец с объркана терминология в магазина, че и ти се кара понеже не го разбираш какво иска, ти се ще да е приет закона за свободна продажба и притежание на огнестрелно оръжие.
Не съм съгласен с тази дефиниция:Първоначално публикувано от Tommorow
и то в частта и, че тока не се променя по големина.Правилното тълкуване на термина: "Постоянният ток" е електрически ток, който не се изменя във времето по големина и посока.
Добре, момчета. Не се карайте. Именно ставаше въпрос за това, какво "разбират" хората. Ето ви и една друга закачка: как би трябвало, да се произнася(как се произнася и кое е правилно?) думата АМПЕР (не мога да го означа, но, къде е ударението, на първата сричка ,т.е на А или на втората, т.е. на Е ?
АндрЕ-МарИ АмпЕрПървоначално публикувано от Очо
Във френския език ударението пада на последната сричка /обикновено/
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...BF%D0%B5%D1%80