Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 26
Like Tree3Одобрявам

Бойлер. Колко литров?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    102
    #1

    Бойлер. Колко литров?

    трябва да взема бойлер който ще се ползва предимно къпане. Ще се ползва временно (докато прекарат топла вода).
    По форумите има теми за бойлери (марки, хоризонтелни/вертилкални, класически/проточни) но никаде не се коментира колко литра да бъде!
    Аз съм се спрял на хоризонтален 50л. Дали ще е досаттъчен за примерно 2ма души?

    Какви са наблюденията Ви? Колко литрови бойлери имате? Колко литра са достатачни един човек да се изкапе?

    мерси.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Вземи си бойлер 80 литра. Ако единия от двамата души е жена няма начин да ти стигнат 50литра. 80литровия бойлер може да се загрява до по-ниска температура за да не се харчи много ток.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    263
    #3

    Re: Бойлер. Колко литров?

    За жена не стига и 100 литра !
    А пък ти ме разсмя за двама души 50 литра!Купи си голям бойлер да имаш вода като хората.Имам точно 100 литров бойлер и се ползува само в банята!Вечерта е празен!А с 50 литровия само ше се избръснеш една вода на лицето и ще е почти на половина температурата на водата!
    Успех.И не си купувай "Аристон"- в никакъв случай!

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #4

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Вземи 80 л. 100 и 120 трудно стоплят. 80 е оптималното според мен.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #5

    Re: Бойлер. Колко литров?

    след като ще ти пускат топла вода помисли за един проточен бойлер.няма смисъл да ти стои една бабуна в банята цяла година ,която ще се ползва само при профилактиките на парното.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re: Бойлер. Колко литров?

    marto68, човека пита за бойлер за къпане, а не за миене на крака и подмиване

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #7

    Re: Бойлер. Колко литров?

    CALL-151 говори за временна употреба на бойлер докато им прекарат топлата вода. Значи не иска да инвестира в нещо, което ще се ползва дълго време, а за кратък период и после става ненужно.
    В такъв случай може би наистина има резон да се помисли за 50 литров, ако цената му е значително по-ниска от 80 или 100 л. Но с 50 л двама души трудно ще се изкъпят с едно загряване на водата. Освен ако не сте доста икономични. Но пък и 50 л ще загрява по-бързо, така че ако има вариант малко да се изчаква между двете къпания - защо не. След първото къпане водата ще е още топла, ще се почака малко да дозагрее за второто къпане. Щом това е и временно... Взимате си и душ, който пръска на ситни капки, а не на едри - така значително се пести от водата, без да се усеща някаква разлика в къпането. Нали има такива душ-слушалки с избор на пръскането. А терморегулатора на бойлера - на макс.

    P.S. В екстемални условия вече установих, че един мъж с около 10-15 литра топла вода (не само горещата, а всичката) може напълно да се изкъпе, да си измие коса, зъби, да се избръсне и да остане още вода! Но става въпрос за поливане с канче, а не с душ

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re: Бойлер. Колко литров?

    А и става въпрос за мъж...
    root666 одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #9

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    А и става въпрос за мъж...
    Така е. За една жена с дълга коса, само за нея няма да и стигне 50л бойлер. Затова покупката на такъв бойлер върви със запазване на час при фризьорката.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #10

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Lazar,изказвания като твоето страшно ме кефят човек!И ако това на аватара си ти, вече всичко ми е ясно.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Радвам се, че си в добро настроение! Можеш ли да споменеш кой модел проточен бойлер си имал предвид да предложиш на човека, че да няма объркване. Предположих, че си нямал предвид някой 24kW трифазен за н'ам колко стотин лева, дето трябва да разбие половината къща за да му докара нов кабел, като преди това трябва да тича няколко месеца до енергото за да си издейства трифазен ток. За аватара...не, не съм аз на снимката, но много си го харесвам и си го домъкнах от друг форум! Предполагам, че и ти не си на твоя аватар, нали ? Ако държиш да ме видиш в действителност - заповядай на следващата сбирка на агитката - там сме без маски!

    P.S. Като ми отговориш, аз пък ще ти сведа едни данни за разход на топла вода на различни консуматори - душ, мивка и т.н. и после други данни за производство на топла вода от различни по мощност проточни бойлери и накрая като си прочетеш първото мнение (с препоръката) ще ти стане още по-весело!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #12

    Re: Бойлер. Колко литров?

    За какви 24 киловата говориш? Погледни само дипломат колко модела предлагат и всички са по 6 - 7 киловата.Ползвал съм подобни бойлерчета както в България така и в чужбина и продължавам да твърдя ,че имат редица предимства пред класическите бойлери.Дай да видим какви данни ще ме развеселят .

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #13

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Даже и да е 7 KW - не трябва ли една доработка на ел. инсталацията за да ползваш такъв консуматор?

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Ето ТУК бяха разисквани проточните.
    Погледни и ТУК - за дебит започва да се говори от 18кВт нагоре, защо ли?
    - за един нормален душ са му необходими 8л/мин,
    - за една мивка - 4л/мин.
    На 18кВт бойлер му дават дебит10л/мин - това означава, че ако някой пусне мивката докато се къпеш с 18кВт бойлер ще се почувстваш некомфортно.А да говорим ли за 6 кВт - 3,3л/мин (с прости сметки)? То вярно, че като нямаш друга алтернатива и 3кВт Юнга ще ти е комфорт, ама да дадеш пари, колкото за нормален обемен бойлер и пак да се тормозиш не ми се вижда разумно
    А за ел.инсталацията - @badr го е обяснил добре на горния линк.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    213
    #15

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    marto68, човека пита за бойлер за къпане, а не за миене на крака и подмиване
    Проточните бойлери на Stibel Eltron стигат до 27 КВт. - ако на това му викаш подмиване ... друг въпрос че там трябват 3 фази.

    Сега обаче, има една уловка - проточни бойлери има и на газ - пропан бутан; със сигурност са по-малки от обемните електрически и имат достатъчен дебит за да подмият и най-големия дирник в света. Няма нужда от разбиване на цялата къща. Само си купуваш бутилка газ.

    Иначе казано - спестяваш място в сравнение с обемните, спестяваш разправии с енергото в сравнение с ел. проточните бойлери и имаш неограничено количество топла вода.

    За да изпреваря глупостите с "опасността", "избухващите бутилки", "бомбите в къщи" и т.н. и т.н. ... да задам въпроса - за колко избухнали газови устройства сте чули по новините пре последните 20-30 години, а за колко разрушени панелки от избухнали електрически бойлери?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Какъв 15 литров бойлер да си купя?
    От gkolarov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 27
    Последно: 01-02-12, 09:11
  2. Колко панели трябват за 160 литров бойлер?
    От ivandexxaivan във форум Други начини за отопление
    Отговори: 32
    Последно: 16-01-12, 15:26
  3. Въпрос за монтаж на 120 литров вертикален бойлер Дипломат
    От ivodor69 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 16-03-09, 15:02
  4. Въпрос за 10 литров бойлер
    От fiuri във форум Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 21-02-08, 19:27
  5. 80 или 100 литров бойлер
    От Alvarez във форум Бяла техника
    Отговори: 19
    Последно: 16-06-07, 05:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе