Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 26 от общо 26
Like Tree3Одобрявам

Бойлер. Колко литров?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #16

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от painmaster

    Сега обаче, има една уловка - проточни бойлери има и на газ - пропан бутан; със сигурност са по-малки от обемните електрически и имат достатъчен дебит за да подмият и най-големия дирник в света. Няма нужда от разбиване на цялата къща. Само си купуваш бутилка газ.

    Иначе казано - спестяваш място в сравнение с обемните, спестяваш разправии с енергото в сравнение с ел. проточните бойлери и имаш неограничено количество топла вода.

    За да изпреваря глупостите с "опасността", "избухващите бутилки", "бомбите в къщи" и т.н. и т.н. ... да задам въпроса - за колко избухнали газови устройства сте чули по новините пре последните 20-30 години, а за колко разрушени панелки от избухнали електрически бойлери?
    И газта в бутилката свършва точно когато си с насапунисани очи! Да не говорим къде ще се държи тази бутилка....
    Разумното решение е 80л бойлер и система с два крана, които лесно превключват топлата вода от централното топлоподаване към бойлера и обратно. Повече от 20 години я имам тази схема и работи безотказно. В които и момент да спрат топлата вода, завъртам крановете, включвам бойлера и след 30' мога да ползвам от него що годе затоплена вода. Не се надявай обаче двама души да се изкъпят обстойно един след друг с тези 80л. И 120 да сложиш - пак същото. Ако това все пак се налага просто прилагаш тактиката да си първи. И в двата случая жена ти ще спре да се къпе едва когато водата в бойлера свърши.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #17

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Lazar -Имаш ли да кажеш конкретно нещо от твоя опит за проточните бойлери ? Защото приказки чути от бабички по пейки не ми се слушат.Преди 10 години съм монтирал на майка ми подобно бойлерче и нямат никакви проблеми.Ползва се през лятото за къпане когато правят профилактика на парното и топлата вода.А я ми кажи кой обемен бойлер не се влияе ако докато се къпеш някой реши да мие чинии в кухнята,или пусне водата на тоалетното казанче?За икономия на ток не ми се говори но и там нещата са много спорни.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #18

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от painmaster
    Проточните бойлери на Stibel Eltron стигат до 27 КВт. - ако на това му викаш подмиване ... друг въпрос че там трябват 3 фази.

    Сега обаче, има една уловка - проточни бойлери има и на газ - пропан бутан; със сигурност са по-малки от обемните електрически и имат достатъчен дебит за да подмият и най-големия дирник в света. Няма нужда от разбиване на цялата къща. Само си купуваш бутилка газ.

    Иначе казано - спестяваш място в сравнение с обемните, спестяваш разправии с енергото в сравнение с ел. проточните бойлери и имаш неограничено количество топла вода.

    За да изпреваря глупостите с "опасността", "избухващите бутилки", "бомбите в къщи" и т.н. и т.н. ... да задам въпроса - за колко избухнали газови устройства сте чули по новините пре последните 20-30 години, а за колко разрушени панелки от избухнали електрически бойлери?
    Четсно да ти кажа повече за избухнали газови бойлери съм чувал, а за старите обемни бойлери на ток, които могатда гръмнат почти неостанаха. Новите са направени така, че да немогат да гръмнат.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #19

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Julian - И кое ги прави негърмящи че ми стана интересно?Може би по тънката ламарина, но в този случай просто ще гърмят по слабо Та да ти остане все пак някоя стена неразрушена.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #20

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от marto68
    Lazar -Имаш ли да кажеш конкретно нещо от твоя опит за проточните бойлери ? Защото приказки чути от бабички по пейки не ми се слушат.Преди 10 години съм монтирал на майка ми подобно бойлерче и нямат никакви проблеми.Ползва се през лятото за къпане когато правят профилактика на парното и топлата вода.А я ми кажи кой обемен бойлер не се влияе ако докато се къпеш някой реши да мие чинии в кухнята,или пусне водата на тоалетното казанче?За икономия на ток не ми се говори но и там нещата са много спорни.
    Знаеш, че през лятото водата е топла и при по-малко делтаТ се получава по-голям дебит. Щом са доволни - нека си го ползват със здраве! Ако някой обемен бойлер се влияе от друг консуматор, то това е от малка пропускливост на водопровода, а не от бойлера!
    root666 одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #21

    Re: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от marto68
    Julian - И кое ги прави негърмящи че ми стана интересно?Може би по тънката ламарина, но в този случай просто ще гърмят по слабо Та да ти остане все пак някоя стена неразрушена.
    Просто на повечето нови бойлери отдолу захващането е направено така като водата достигне някаква температура близка до опасната да избие и да я изхвърли преди да гръмне или поне теоретично е така

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    4
    #22

    Отговор: Бойлер. Колко литров?

    Ще си позволя да попитам(като лаик)!Достатъчен ли ще бъде 5 литров бойлер,за 70 литра (общ обем)вода с температура 25-30 градуса?Ако не е достатъчен,колко приблизително трябва да е обема на бойлера за да подсигури 70 литра вода(загрятата от бойлера вода смесена със студена до температура 20-30 градуса). Да разясня какво се има предвид,5 литров бойлер,който е свързан със смесителна батерия,е загрял,съответно(в необходимия момент)се развъртат крановете на топлата и студената вода,"на око" с ръка,се преценява(долу-горе) температурата на водата(за това е толкова голям толеранса и 20-30градуса) и започва ползването на около-70 литра вода с такава температура,примерно за 5-10 минути времетраене?. Ще може ли 5 литров бойлер да поддържа нещата така,?Или трябва-10/15литра,или повече(ако трябват повече литри,колко повече)?
    Този пост е редактиран от Gerchev; 22-12-19 в 19:08.

  10. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #23

    Отговор: Бойлер. Колко литров?

    Ще може, Лятоска.

    П.П.

    Да доизясня: при температура +30градуса на въздуха околната среда
    и дебит =???? до 0.5 литра/минута.

    П.П. 2.

    И загрята в бойлера вода преди смесване , загрята до=????
    Този пост е редактиран от justify; 22-12-19 в 23:19. Причина: 3
    Gerchev одобрява това.

  11. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    4
    #24

    Отговор: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Ще може, Лятоска.

    П.П.

    Да доизясня: при температура +30градуса на въздуха околната среда
    и дебит =???? до 0.5 литра/минута.

    П.П. 2.

    И загрята в бойлера вода преди смесване , загрята до=????
    С една дума,няма да свърши работа 5л. бойлер!А колко долу-горе трябва да е голям бойлера,че да подсигури около-70л вода?

  12. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #25

    Exclamation Отговор: Бойлер. Колко литров?

    Има уравнение с неизвестно, а няма отговори?

    1. До колко градуса ще падне температурата на студената вода с която ще се смесва топлата вода?
    Едно е 15 градуса, друго 10 градуса, трето 5 градуса, четвърто 2 градуса.


    А това зависи от местоположението -къде ще се инсталира и дали ще в постоянно отопляема сграда- едно е в Петрич или Варна, друго е в Шумен, Добрич, Разград, Видин, Шабла, Кнежа или в курорт в някоя планина.

    Едно е да е в постоянно отоплена сграда в която живеят хора, друго е във вила в планината която зимата докато стоплиш минават 3 дни, а водата е с почти отрицателна температура.

    В най- оптимистичният вариант през зимата 40 литра загрети до 65 градуса.

    В реалистичния вариант 40 литра загрети до 80-85 градуса.

    В песимистичен вариант 40 литра при 80-85 градуса няма да стигнат за 70 литра смесена вода с температура 30 градуса.В песимистичния вариант задължително сложи Северна България + планините.


    За това се продават проточни бойлери немско производство с микропроцесорно управление -монофазни и трифазни, при тях задаваш температура на изходящата вода и "те се оправят"...
    Този пост е редактиран от justify; 29-12-19 в 18:53.

  13. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    4
    #26

    Отговор: Бойлер. Колко литров?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Има уравнение с неизвестно, а няма отговори?

    1. До колко градуса ще падне температурата на студената вода с която ще се смесва топлата вода?
    Едно е 15 градуса, друго 10 градуса, трето 5 градуса, четвърто 2 градуса.


    А това зависи от местоположението -къде ще се инсталира и дали ще в постоянно отопляема сграда- едно е в Петрич или Варна, друго е в Шумен, Добрич, Разград, Видин, Шабла, Кнежа или в курорт в някоя планина.

    Едно е да е в постоянно отоплена сграда в която живеят хора, друго е във вила в планината която зимата докато стоплиш минават 3 дни, а водата е с почти отрицателна температура.

    В най- оптимистичният вариант през зимата 40 литра загрети до 65 градуса.

    В реалистичния вариант 40 литра загрети до 80-85 градуса.

    В песимистичен вариант 40 литра при 80-85 градуса няма да стигнат за 70 литра смесена вода с температура 30 градуса.В песимистичния вариант задължително сложи Северна България + планините.


    За това се продават проточни бойлери немско производство с микропроцесорно управление -монофазни и трифазни, при тях задаваш температура на изходящата вода и "те се оправят"...


    Писах на лс.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Какъв 15 литров бойлер да си купя?
    От gkolarov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 27
    Последно: 01-02-12, 09:11
  2. Колко панели трябват за 160 литров бойлер?
    От ivandexxaivan във форум Други начини за отопление
    Отговори: 32
    Последно: 16-01-12, 15:26
  3. Въпрос за монтаж на 120 литров вертикален бойлер Дипломат
    От ivodor69 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 16-03-09, 15:02
  4. Въпрос за 10 литров бойлер
    От fiuri във форум Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 21-02-08, 19:27
  5. 80 или 100 литров бойлер
    От Alvarez във форум Бяла техника
    Отговори: 19
    Последно: 16-06-07, 05:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе