Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 49

трифазен асин. мотор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #16

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10
    Няма такъв филм, занулен звезден център на асинхронен двигател. Ако беше така въобще нямаше да си правят труда да ги изолират щяха да ги свързват изводите директно на болт към корпуса Грешна практика ако я има. корпуса трябва да е свързан с защитен проводник бил той нула или земя. Изолационното съпротивление между намотки и корпус трябва да е минимум над 0.5Мом а повечето фирми производители дават и минимални стойности над няколко мегаома. сам се сещаш че няма как да измериш подобни изолационни съпротивления при звезден център свързан към корпуса.
    Както писах вече по-горе няма да споря, за да не въведа някого в заблуждение. Това са неща, които съм учил някога в техникума (преди 40г) и не съм практикувал. Затова допускам, че може и да греша или концепциите за безопасност да са се променили. Аз например знам, че изолационното съпротивление трябва да е над 2MΩ. Колкото до меренето му - правеше се с мегер още преди да се направят връзките на намотките и за всяка намотка поотделно. Може би тук е мястото да се обясни защо е неправилно свързването на звездния център към нулевия проводник и до какво вредни последици може да доведе това.

  2.  
     
  3. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #17

    Re:трифазен асин. мотор

    Измерването на изолационното съпротивление се извършва с индукторен мегаомметър.За машини с номинално напрежение до 500V за изолацията на намотките трябва да се използва мегаомметър за 500 или 1000V.
    Приблизително се приема,че съпротивлението трябва да бъде НЕ по-малко от 1 Мегаом на 1 кV.За машини с номинално напрежение,по-малко или равно на 500V трябва съпротивлението да е минимум 0,5 Мегаома, измерено с мегаомметър за 1000 V при температура, близка до работната..
    Така ни учеха в техникума преди 40 и повече години

  4. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #18

    Re:трифазен асин. мотор

    Защо не трябва да се свързва звездния център на двигателя с нулевия/защитен/ проводник,респективно с корпуса на двигателя.Най краткото обяснение е, че звездният център не може да има същия потенциал като на нулевия проводник и ще протекат уравнителни токове.Т.е. звездния център е изместен спрямо звездния център на мрежата -респективно на потенциала на нулевия проводник.Причина за това са: нееднаквост на напрежението между трите фази в мрежата;нееднаквост на съпротивлението на трите намотки на двитателя-различно токово натоварване, независимо,че е в малки граници и т.н. и т.н.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #19

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Защо не трябва да се свързва звездния център на двигателя с нулевия/защитен/ проводник,респективно с корпуса на двигателя.Най краткото обяснение е, че звездният център не може да има същия потенциал като на нулевия проводник и ще протекат уравнителни токове.Т.е. звездния център е изместен спрямо звездния център на мрежата -респективно на потенциала на нулевия проводник.Причина за това са: нееднаквост на напрежението между трите фази в мрежата;нееднаквост на съпротивлението на трите намотки на двитателя-различно токово натоварване, независимо,че е в малки граници и т.н. и т.н.
    Не мога да бъда категоричен, но нещо ми се върти в главата, че именно това беше обяснението за свързването на нулевия проводник към звездния център. Обясняваше се това, че когато уравнителните токове се затварят през нулата, това повишава качеството на работа на трансформатора и симетрира мрежата. Но пак казвам, може и да греша. А съществува ли някаква опасност при такова свързване? Има ли изрична забрана в някоя наредба да се прави? Това не обезсмисля ли разходката на нулата от трафа до консуматорите? Каква е ролята на отделни нулев и заземителен проводник?

  6. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #20

    Re:трифазен асин. мотор

    Аз нямам опит с такъв род двигатели, но мисля така:
    Ако корпуса на двигателя е заземен или занулен може да се свърже звездния център към него, но ако не е - е напълно безсмислено дори може и да е опасно в някои ситуации. За това мисля, че всичко се извежда на клемната кутия и се решава на място как се свързват кабелите. Най-удачният начин е да се свърже звездния център към нулата, а корпуса към земя. И друг път сме коментирали разликата между нула и земя. Макар често да се отъждествяват двете неща, те не са едно и също нещо!

  7. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #21

    Re:трифазен асин. мотор

    Звездният център/свързаните на късо крайща на трите намотки/ не се занулява/заземява/
    Аргументи като"нямам опит с тези двигатели",но аз мисля,смятам,че....нещо си спомням,ама.... не са аргументи а общи приказки за поддържащ диалог.
    Вярно е,че всеки форум има и образователен характер, но когато намираме верния отговор на нашия въпрос...Но винаги съществува и опасността от квази съвети..
    http://normabg.com/normativi/naredbi/n-pr/41708-IV.php

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #22

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Звездният център/свързаните на късо крайща на трите намотки/ не се занулява/заземява/
    Аргументи като"нямам опит с тези двигатели",но аз мисля,смятам,че....нещо си спомням,ама.... не са аргументи а общи приказки за поддържащ диалог.
    Вярно е,че всеки форум има и образователен характер, но когато намираме верния отговор на нашия въпрос...Но винаги съществува и опасността от квази съвети..
    http://normabg.com/normativi/naredbi/n-pr/41708-IV.php
    Да, именно заради образователния характер на форумите зададох и конкретните въпроси, които трябва да дадат отговор на въпроса "ЗАЩО", а не нещата да се приемат като лично мнение. В цитираната наредба (поне в тази си част) аз не намерих отговор на тези въпроси. За това ще ги формулирам отново за яснота. Считам, че аргументирания отговор ще е полезен на всички, които някога биха прочели темата.
    1. Съществува ли някаква опасност при такова свързване?
    2. Има ли изрична забрана в някоя наредба да се прави?
    3. Каква е ролята на отделни нулев и заземителен проводник?

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #23

    Re:трифазен асин. мотор

    Опасноста е че имаш директна връзка намотка-корпус със всички произтичащи от това оасности. Например съкращение на намотката - протича по голям ток и съответно по голямо допирно напрежение на корпуса свързан с тази намотка. Ще протече уравнителен ток през нулевите проводници и т.н.

    По втора точка не мога да ти цитирам точно такъв забранителен текст,

    По трета точка на трифазен двигател не му трябва работна нула, при него има само защитен проводник който се свързва с корпуса. Като този защитен проводник е част от 4 жилен захранващ кабел и се използва само за защитен. Ако до двигателя има друг консуматор за когото е необходимо 220В например пускател, тогава вече кабела трябва да е с 5 жила - като за двигателя се използва само защитен проводник РЕ на корпуса на двигателя и работен нулев N за пускателя. Този защитния проводник е дефакто нулев който е заземен най близо в някое разпределително табло. Локални заземявания и занулавания при консуматорите са опасни щото може цялата нула на инсталацията да мине от там има маса примери с бойлери с прегорели меки връзки

  11. Novice
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    4
    #24

    Re:трифазен асин. мотор

    Благодаря много за отговорите, от статора не се виждат да излизат други 3 кабела, явно са вързани вътре.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #25

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Хубаво е да даваш линк, но нека да е по темата. Този който си дал не върши работа!

  13. Novice
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    4
    #26

    Re:трифазен асин. мотор

    сн.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #27

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10
    Опасноста е че имаш директна връзка намотка-корпус със всички произтичащи от това оасности. Например съкращение на намотката - протича по голям ток и съответно по голямо допирно напрежение на корпуса свързан с тази намотка. Ще протече уравнителен ток през нулевите проводници и т.н.
    ......
    Сериозно ли говориш???
    Спрямо какво ли ще е това допирно напрежение при заземен корпус?
    При късо в намотката (ако това имаш в предвид под "съкращение" или намотката ще се препече и ще прекъсне или ще задейства защитата. А ако имаш пробив спрямо корпус защитата ще изключи веднага поради късото.
    @stenav,
    Като гледам ротора на тоя двигател, доста беди ще да е преживял. Май вече е за пенсия.

  16. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #28

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Хубаво е да даваш линк, но нека да е по темата. Този който си дал не върши работа!
    Не зная какъв линк на тебе ще ти върши работа...
    Щом Наредба №3 глава 19 за защита на електрически уредби до 1000V не е по темата.
    Вярно е,че няма такъв правилник, който категорично да ти забранява да пъхаш два пръста в контакта...

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #29

    Re:трифазен асин. мотор

    Ако искаш дори си заземявай звездния център заедно с корпуса пак ще работи, на мотора за да върти му требват три фази другото е екстра и три нули и пет земни да му сложим и с тях и без тях ще работи

    Аз съм до тук с темата, не ми се носи вода от девет кладенеца да обяснявам защо нещо е правилно.

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #30

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10
    ........
    ....не ми се носи вода от девет кладенеца да обяснявам защо нещо е правилно.
    Ето така са възникнали и религиите! Вярвай без да питаш, иначе - на кладата!
    Точка на темата!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Трифазен асинхронен двигател "in tech mach"
    От Maria Ivanova във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 12-03-13, 15:21
  2. Въпрос за трифазен ток
    От peter_nn във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 13-01-12, 07:19
  3. Продавам проточен бойлер 12kw трифазен
    От vladbg във форум Приключили продажби
    Отговори: 7
    Последно: 05-12-11, 11:53
  4. Въпрос за трифазен ток
    От mirchev във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 09-02-10, 21:33
  5. свързване на трифазен електромер с ТТ
    От stojnov_61 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 27-01-10, 22:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе