Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 49

трифазен асин. мотор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    4
    #1

    трифазен асин. мотор

    как да разбера дали е свързан в звезда или в триъгълник. Ето няколко снимки
    Мотора е 0.6kw, 910 оборота
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:трифазен асин. мотор

    Само по тази неясна снимка няма как да стане! Трябва да се проследят връзките на клемната кутия дали имат обща точка (звезда) и дали тя е свързана с нулата. Колко кабела отиват към мотора?

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #3

    Re:трифазен асин. мотор

    Няма ги трите пластинки които определят начина на свързване, без тях няма как да се разбере.
    Ако има табела и на нея пише 220/380V Δ/Y се свързва в звезда - свободните три клеми на късо. Ако на табелата пише 380/660V Δ/Y се свързва в триъгълник - две по две клеми накъсо (една над друга) Дано ти е станало ясно от не нагледното обяснение

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #4

    Re:трифазен асин. мотор

    Можеш да разбереш като разкачиш всички връзки и измериш кои 2ки клеми са ти намотките.След това ще си проличи как са свързани.При звезда 3те края на 3те намотки за свързани в 1 точка а в триъгалник края на 1вата е свързана с началото на втората , края на 2 е с начало на 3 , края на 3 с начало на 1.Разбира се , бележи си предвартелно кабелите.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #5

    Re:трифазен асин. мотор

    От снимката е видно че двигателя е с 6 изведени кабела следователно може да се свърже и по двата начина. Също се вижда че е и доста старичък което ме навежда на мисълта че е от вида 220/380 и при нашата мрежа работи в звезда.

    Предполагам дзверо е руски

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    4
    #6

    Re:трифазен асин. мотор

    От питащия:
    В клемната кутия няма пластинки, от статора излизат само 3 кабела, от другата страна/на снимката това не се вижда добре/ има само кабелни обувки, но кабелите са отрязани.На изводи С1, С2 и С3 в клемната кутия са вързани три кабела идващи от статора и три кабела излизащи навън /към щепсел ,захранване/. На С5, С4 и С6 има сами кабелни обувки без кабели, вижда се че преди е имало кабели..
    Информация от табелката на мотора: Двигател асинхронен роторен, ДОЛ 2-12-6 С1, Δ/Y 220/380V, 3.4/2.0 А, 0.6kW, KPD 68%, cos φ – 0.68, 50Hz, 910 об/мин, руски мотор.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #7

    Re:трифазен асин. мотор

    Хм,тук има противоречие.Увери се ,че излизат само 3 кабела от статорните намотки.Моето мнение е ,че трябва са 6.Другите 3 може да са скрити покд клемния блок .
    Както бях писал по горе - разкачи всички връзки и измери с омметър клемите.
    На 3 двойки клеми омметъра трябва да ти покаже някаква стойност.На други комбинации трябва да не отчита нищо.

  10. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #8

    Re:трифазен асин. мотор

    По данните от табелката двигателят е за трифазна мрежа 380 V и е свърван в звезда.
    Така наречената вътрешна звезда.Т.е трите края на намотките не са изведени на клемната дъска, а са свързани на късо вътре.Подаваш трите фази на изведените крайща и готово.
    Най вероятно двигателят е пренавиван и затова няма шест края.
    Та отговора на въпроса ти е : статорните намотки са свързани в звезда.За свързване в триъгълник е необходимо да бъдат изведени началата и крайщата на фазофите намотки в клемната кутия...

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #9

    Re:трифазен асин. мотор

    Точно и аз предполагам че е пренавиван и за по лесно му са изведени само трите фази, а звездния център го е направил бобиньора вътре. Първия път ме заблуди това че на горния ред има явно остатъци от кабели които не влизат в статора. Дейстай смело няма какво да му сбъркаш освен посоката.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10
    Точно и аз предполагам че е пренавиван и за по лесно му са изведени само трите фази, а звездния център го е направил бобиньора вътре. Първия път ме заблуди това че на горния ред има явно остатъци от кабели които не влизат в статора. Дейстай смело няма какво да му сбъркаш освен посоката.
    Интересно е обаче да се види дали така създадения звезден център има връзка с корпуса. Ако има, четвъртия проводник - нулата трябва да се върже на корпуса, че иначе става куца работа.

  13. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #11

    Re:трифазен асин. мотор

    Нулата задължително се свързва с корпуса, независимо дали звездния център на консуматора е занулен.Най вероятно не е, защото не е необходимо.Да не би звездният център да се занулява,ако на клемната дъска са изведени и свързани на късо крайщата?
    Това е консуматор със симетричен трифазен товар, а не източник /силов трансформатор/

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #12

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Нулата задължително се свързва с корпуса, независимо дали звездния център на консуматора е занулен.Най вероятно не е, защото не е необходимо.Да не би звездният център да се занулява,ако на клемната дъска са изведени и свързани на късо крайщата?
    Това е консуматор със симетричен трифазен товар, а не източник /силов трансформатор/
    Правилното решение е така създадения звезден център да се занули. Тогава всякакви утечки или пробиви към корпуса на двигателя предизвикват сработване на защитите и предпазване от по-тежки поражения.

  16. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #13

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Правилното решение е така създадения звезден център да се занули. Тогава всякакви утечки или пробиви към корпуса на двигателя предизвикват сработване на защитите и предпазване от по-тежки поражения.
    Не съм любител на споровете,ама...Няма такава практика...и теория-зануляване/заземяване/ на звездния център на асинхронен двигател
    Ако двигателят няма звезден център, т.е. свързан е и работи в триъгълник какво друго освен корпуса ще се занулява.Или тогава е по уязвим срещу "предпазване от по тежки поражения"....

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Re:трифазен асин. мотор

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Не съм любител на споровете,ама...Няма такава практика...и теория-зануляване/заземяване/ на звездния център на асинхронен двигател
    Ако двигателят няма звезден център, т.е. свързан е и работи в триъгълник какво друго освен корпуса ще се занулява.Или тогава е по уязвим срещу "предпазване от по тежки поражения"....
    Ами и аз не мисля да споря. Така са ме учили, така уча и аз, а всеки си има глава на раменете - да я ползва.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #15

    Re:трифазен асин. мотор

    Няма такъв филм, занулен звезден център на асинхронен двигател. Ако беше така въобще нямаше да си правят труда да ги изолират щяха да ги свързват изводите директно на болт към корпуса Грешна практика ако я има. корпуса трябва да е свързан с защитен проводник бил той нула или земя. Изолационното съпротивление между намотки и корпус трябва да е минимум над 0.5Мом а повечето фирми производители дават и минимални стойности над няколко мегаома. сам се сещаш че няма как да измериш подобни изолационни съпротивления при звезден център свързан към корпуса.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Трифазен асинхронен двигател "in tech mach"
    От Maria Ivanova във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 12-03-13, 15:21
  2. Въпрос за трифазен ток
    От peter_nn във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 13-01-12, 07:19
  3. Продавам проточен бойлер 12kw трифазен
    От vladbg във форум Приключили продажби
    Отговори: 7
    Последно: 05-12-11, 11:53
  4. Въпрос за трифазен ток
    От mirchev във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 09-02-10, 21:33
  5. свързване на трифазен електромер с ТТ
    От stojnov_61 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 27-01-10, 22:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе