Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 95
Like Tree61Одобрявам

Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    9
    #1

    Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Здравейте!
    Налага ми се замяна на старият бойлер ,защото прокапа от тръбите за топла и студена вода.Да уточна ,че бойлерът е на 25 години - Елдом Варна.Никога не е отварян или ремонтиран.За 40 мин.има топла вода за 2-3 къпанияот по 10-15 мин.МноО си го обичам ама това капане ме дразни и ме е страх да не направиме някоя беля!Когато се къпеме бойлерът е изключен освен от ключа и от главният прекъсвач за него в апартаментното табло!Не е бел занулен 25 години!!!Тръбите сигурно са го "заземявали".Схема 1!
    Ел.инсталацията е двупроводна!!Бих желал новият бойлер да бъде подвързан както трябва!Смятам да пусна нов кабел от ключа до бойлера с 3 проводника ,като жълто -зеленият ще го подвържа към нулата преди ключа!Не мога да го взема директно от ел.таблото на апартамента защото всичко е в стената ,пода или незнам още къде!Евентуално при един основен ремонт на апартамента ще се усъвършенства!Схема 2!!
    Относно ВиК-то ще използвам меки връзки с които ще заменя част от поцинкованите стари тръби.
    Последователността: стара тръба --- спирателен кран --- възвратен клапан /знам ,че бойлерите се продават с двойно действащ клапан-предпазен и възвратен/ ,но ще си монтирам друг мой преди него --- мека връзка --- този на бойлера --- входа за студената вода!
    Изхода: изход топла вода --- мека връзка --- спирателен кран --- стара тръба!
    Бих желал някои по-запознати от мен да дадат мнения ,съвети ,коментари!И се надявам чрез темата да помогнем на много други в подобна ситуация като моята!
    Благодаря на всички отзовали се!1
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 1.jpg‎ (42.7 KB, 2901 Прегледи)
    • Тип файл: jpg 2.jpg‎ (44.9 KB, 10548 Прегледи)

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #2

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от cheser1984 Виж публикацията
    ....Ел.инсталацията е двупроводна!!Бих желал новият бойлер да бъде подвързан както трябва!Смятам да пусна нов кабел от ключа до бойлера с 3 проводника ,като жълто -зеленият ще го подвържа към нулата преди ключа!Не мога да го взема директно от ел.таблото на апартамента защото всичко е в стената ,пода или незнам още къде!Евентуално при един основен ремонт на апартамента ще се усъвършенства!Схема 2!!
    Моя съвет е да сложиш комбиниран бушон и дефектнотокова защита на края на трипрободния кабел от към ключа, после връзваш нула и защитен проводник. Така ако започнат утечки защитата ще изключва овреме. Това най-вероятно значи че новия няма да можеш да го експлоатираш 25 гопд. но пък ще е по-безопасно.

  4. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #3

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Стига сте се упражнявали с тази ДТЗ. Първо прочетете малко и разберете принципа на действие и тогава съветвайте хората. ДТЗ действа само при напълно изградена 3/5 проводна инсталация от РТ и не трябва да има никъде връзка м/у 0-лев и заземителен проводник.
    DUNDURMA, cheser1984, Profi_cooler и 2 други харесват това.

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    9
    #4

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Стига сте се упражнявали с тази ДТЗ. Първо прочетете малко и разберете принципа на действие и тогава съветвайте хората. ДТЗ действа само при напълно изградена 3/5 проводна инсталация от РТ и не трябва да има никъде връзка м/у 0-лев и заземителен проводник.
    Благодаря за бързите отговори!
    От малките ми познания по ел.техника знам ,че не е желателно да има връзка нула с заземителен проводник ,но днес свалям старият бойлер и монтирам новият в пететажен жилищен блок с двупроводна ел.схема!!!От къде да изнамеря заземяване?!?!?!?
    Знам и ,че 0-та не трябва да се прекъсва /ако ще се използва за зануляване/,но като е монтирана тази разпределителна кутия какво да правя?!?!Както споменах при последващ основен ремонт ще изведа НЕПРЕКЪСНАТА 0 ,но за заземителен проводник трябва сигурно да разкърта ЕТАЖНОТО табло а не АПАРТАМЕНТНОТО?!?!


    Очаквам още мнения!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Стига сте се упражнявали с тази ДТЗ. Първо прочетете малко и разберете принципа на действие и тогава съветвайте хората. ДТЗ действа само при напълно изградена 3/5 проводна инсталация от РТ и не трябва да има никъде връзка м/у 0-лев и заземителен проводник.
    Нека да направиме едно уточнение!
    В случаите ,когато се подвързват ел.уреди като печки ,миялни ,перални ,хладилници и т.н. с ИЗПОЛЗВАНЕТО на ЩЕПСЕЛ НЕ СЕ ЗАНУЛЯВА на 0!!!
    Схема 1!


    Какво може да се получи при ЗАНУЛЯВАНЕ!! ----- ОФАЗЯВАНЕ на корпуса на ел.уреда!!!!!!!!
    Схема 2!

    Ще се радвам да бъда поправен ако греша!!
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 3.jpg‎ (48.3 KB, 5896 Прегледи)
    • Тип файл: jpg 4.jpg‎ (55.4 KB, 14611 Прегледи)
    Този пост е редактиран от cheser1984; 12-01-16 в 12:23.

  6. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #5

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Приятелю, не зная от кой учебник /форум/ ги гледаш тези схеми, но намери човек да ти свърже бойлера. Не са ти ясни основни понятия, а поне аз няма да давам акъл през компа и после да ми тежиш на съвестта. ДТЗ я забрави, освен ако не изтеглиш заземителен проводник от главното табло на входа и то ако то е заземено. Би трябвало да е.
    mirandi одобрява това.

  7. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    9
    #6

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Схемите си ги чертая аз.Завършил съм ел.обзавеждане на автомобила преди 11 години!Не твърдя ,че съм бил добър ученик или че имам познания по електрическите инсталации!Преди да започна темата прочетох Всички теми за бойлер във форумите НАПРАВИ СИ САМ ,Фиат клуб ,тук и къде ли не!!!Глупак за мен е този ,който след едно прочетено мнение отива и почва да "твори"глупости!Аз за мене си съм решил и ще го направя по описания начин!Като ще се посъветвам с познат техник.Дали е добър аз си знам - всеки с малки познания вече му викат МАЙСТОР!
    В момента работата ми е свързана с със софтуер и хардуер ,фотография и аудио озвучаване!Винаги когато ми е трябвала информация я търся по форумите и винаги съм я намирал!Много от "драскачите "пишат само за да изкажат мнение и полезната информация е едва около 20%.Въпросът е да знаеш какво да подбереш и какво да използваш!Но главното е ,че форумите винаги са ми помагали -нали за това са измислени!Иначе си има ТЕХНИЦИ за всичко!Отиваш / звъниш идва казваш му болежките ,оправя те - плащаш и живота си продължава!
    От две твои мнения разбрах ,че имаш познания по темата ,но се едно си пазиш някой да не ти открадне професията!
    След толкова четения и теми видях какво ли не!Връзвания без възвратни и предпазни клапани.Използване на поцинковани тръби за заземяване!Кабели прескачащи от корпуса на бойлера над меката връзка и увити около поцинкованата тръба!Без ключ във веригата на бойлера /с общ предпазител за цялото жилище ,а не само за този токов кръг/и какво ли не!
    За това отворих темата и след всеки мой отговор очаквах реплика.Исках като отговори някой да се обоснове ,да обясни/ако е по-запознат/ и т.н.
    Не искам и няма да се уча от "драскачи" ,но един съвет от професионалист ,или човек сблъскал се същия проблем никога не е излишен!
    Извинявай ако с нещо съм те засегнал!!!

  8.  
     
  9. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #7

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Съгласен съм с SPSt, ДТЗ при твоята инсталация не само че няма да върши работа, но и ще създава проблеми. За това най-доброто което можеш да направиш е да изтеглиш един проводник от бойлера до някоя "нула" която няма да се прекъсва от ключ (отива директно към таблото в апартамента) или просто го махаш този ключ и използваш следващия по веригата. Този проводник го вързваш за корпуса на бойлера и той ще го "играе земя".

    При мен така е вързан бойлера и не съм го измислял аз, а така е проектирана инсталацията която е двупроводна. Но специално за бойлера има пуснат трети кабел който не минава през ключа за включване където се прекъсват нула и фаза а отива директно до бойлера и е свързан към корпуса му. в таблото е свързан към нула. Къпал съм се със включен спукан нагревател и все още пиша тук.... Значи схемата работи.
    Този пост е редактиран от Pat; 12-01-16 в 15:08.
    mirandi одобрява това.

  10. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    9
    #8

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Съгласен съм с SPSt, ДТЗ при твоята инсталация не само че няма да върши работа, но и ще създава проблеми. За това най-доброто което можеш да направиш е да изтеглиш един проводник от бойлера до някоя "нула" която няма да се прекъсва от ключ (отива директно към таблото в апартамента) или просто го махаш този ключ и използваш следващия по веригата. Този проводник го вързваш за корпуса на бойлера и той ще го "играе земя".

    При мен така е вързан бойлера и не съм го измислял аз, а така е проектирана инсталацията която е двупроводна. Но специално за бойлера има пуснат трети кабел който не минава през ключа за включване където се прекъсват нула и фаза а отива директно до бойлера и е свързан към корпуса му. в таблото е свързан към нула. Къпал съм се със включен спукан нагревател и все още пиша тук.... Значи схемата работи.
    Благодаря за мнението Pat.
    На схема 1- 1jpg. е схемата на връзване на старият бойлер.Като в нея има Ел.табло на апартамента с 8-9 предпазителя 1 общ главен предпазител.като бойлерът и контакта от схемата са на отделен токов кръг- 1 от предпазителите!Разпределителна кутия - за ключа и контакта отвън под ключа!Ключ с прекъсване на фаза и нула!И бойлер - без маса или зануляване!!Няма ДТЗ /дефектно-токова защита/ ако не смятаме ел.таблото с предпазителите!Ако за него говорите не мога да го махам!!
    А смятам да занула преди ключа за бойлера тъй като всичко друго преди това е в стената и без достъп.Докато не се изкърти.Но това означава основен ремонт на коридор за смяна на бойлер!Едва ли като викнете някой да Ви смени бойлера ще започне да Ви кърти целият коридор за да се добере до ел.таблото.Не ,че няма да го каже ,че е по-добре / това е ясно/ ама все пак...сменям бойлер НЕ правя основен ремонт!!

    Отворен съм за още мнения
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 1.jpg‎ (42.7 KB, 29798 Прегледи)

  11. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #9

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Схемата ти е що годе добра. щом имаш известни познания ще ти кажа с две думи какво да направиш и то е елементарно.
    1.Ако стенния ключ за бойлера ти е светещ, сложи мост на N /нулевите клеми/ на ключа. Ако не е светещ направо откачи "нулата" от ключа и свържи двата проводника, след което изолирай с изолационно тиксо връзката.
    2. Свържи в бойлера N с PE. Обикновено се прави свързване на корпуса с "0"-та в лустърклемата чрез проводник със сечение не по-малко от това на захранващите проводници.
    Така бойлерът ти е "занулен" и безопасен.
    И бонус едно предупреждение: Щом ще сменяш тръбите с меки връзки, провери първо връзките дали имат хубав ел.контакт м/у двата холендъра. Ако не си ги купил търси връзки с по-големият диаметър-те са хубави. Много хора слагат калпави меки връзки, които не правят ел връзка между бойлера и металните тръби на инсталацията и после се чудят защо им "гърмят" меките връзки.
    Успех!
    cheser1984 одобрява това.

  12. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    9
    #10

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Схемата ти е що годе добра. щом имаш известни познания ще ти кажа с две думи какво да направиш и то е елементарно.
    1.Ако стенния ключ за бойлера ти е светещ, сложи мост на N /нулевите клеми/ на ключа. Ако не е светещ направо откачи "нулата" от ключа и свържи двата проводника, след което изолирай с изолационно тиксо връзката.
    2. Свържи в бойлера N с PE. Обикновено се прави свързване на корпуса с "0"-та в лустърклемата чрез проводник със сечение не по-малко от това на захранващите проводници.
    Така бойлерът ти е "занулен" и безопасен.
    И бонус едно предупреждение: Щом ще сменяш тръбите с меки връзки, провери първо връзките дали имат хубав ел.контакт м/у двата холендъра. Ако не си ги купил търси връзки с по-големият диаметър-те са хубави. Много хора слагат калпави меки връзки, които не правят ел връзка между бойлера и металните тръби на инсталацията и после се чудят защо им "гърмят" меките връзки.
    Успех!
    Ето това е компетентно мнение .Благодаря!!!!
    Помогна на мен ,дано някой АКО се сблъска със същият проблем успее да се справи!!
    Огромно благодаря!!!Ето затова са форумите!!!
    SPSt --

  13. Member Аватара на mirandi
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    419
    #11

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от cheser1984 Виж публикацията
    Благодаря за мнението Pat.
    На схема 1- 1jpg. е схемата на връзване на старият бойлер.Като в нея има Ел.табло на апартамента с 8-9 предпазителя 1 общ главен предпазител.като бойлерът и контакта от схемата са на отделен токов кръг- 1 от предпазителите!Разпределителна кутия - за ключа и контакта отвън под ключа!Ключ с прекъсване на фаза и нула!И бойлер - без маса или зануляване!!Няма ДТЗ /дефектно-токова защита/ ако не смятаме ел.таблото с предпазителите!Ако за него говорите не мога да го махам!!
    А смятам да занула преди ключа за бойлера тъй като всичко друго преди това е в стената и без достъп.Докато не се изкърти.Но това означава основен ремонт на коридор за смяна на бойлер!Едва ли като викнете някой да Ви смени бойлера ще започне да Ви кърти целият коридор за да се добере до ел.таблото.Не ,че няма да го каже ,че е по-добре / това е ясно/ ама все пак...сменям бойлер НЕ правя основен ремонт!!

    Отворен съм за още мнения
    Здравей колега, аз виждам нещо нередно в тази схема (може и да не съм прав), но в старите апартаментни табла предпазителите прекъсват само фазата(по принцип и в новите е така) ,а нулите са съединени на нулева шина в таблото . Та в този ред на мисли ако си пуснеш допълнителен (РЕ) кабел който да вържеш преди стенния ключ мисията е изпълнена (ако имаш възможност, можеш да го докараш и до разпределителната кутия) . Иначе колегите Pat и SPSt ​са прави за дефектнотоковата защита . Желая успех .
    Този пост е редактиран от mirandi; 12-01-16 в 21:58.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    9
    #12

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от mirandi Виж публикацията
    Здравей колега, аз виждам нещо нередно в тази схема (може и да не съм прав), но в старите апартаментни табла предпазителите прекъсват само фазата(по принцип и в новите е така) ,а нулите са съединени на нулева шина в таблото . Та в този ред на мисли ако си пуснеш допълнителен (РЕ) кабел който да вържеш преди стенния ключ мисията е изпълнена (ако имаш възможност, можеш да го докараш и до разпределителната кутия) . Иначе колегите Pat и SPSt ​са прави за дефектнотоковата защита . Желая успех .

    Здравей!съгласен съм с теб - така е правилното изпълнение на схемата за етажна инсталация,но не мога да потвърдя за нулевата шина тъй като таблото е вградено в стената и от пред се виждат само предпазителите!
    От таблото до ключа и разпределителната кутия има "коридор " разстояние - стена срещу стена!за да пусна кабел трябва да разглобя таблото /разкърта/малко стената/ и да прокарам кабела над вратата по тавана /и то външно/ до отсрещната стена и от там до бойлера!Ако я исках тази грозотия щах директно да си окабеля с нов проводник с фаза ,нула и евентуално заземяване!
    Благодаря ти за мнението!

  16. Member Аватара на mirandi
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    419
    #13

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от cheser1984 Виж публикацията
    Здравей!съгласен съм с теб - така е правилното изпълнение на схемата за етажна инсталация,но не мога да потвърдя за нулевата шина тъй като таблото е вградено в стената и от пред се виждат само предпазителите!
    От таблото до ключа и разпределителната кутия има "коридор " разстояние - стена срещу стена!за да пусна кабел трябва да разглобя таблото /разкърта/малко стената/ и да прокарам кабела над вратата по тавана /и то външно/ до отсрещната стена и от там до бойлера!Ако я исках тази грозотия щах директно да си окабеля с нов проводник с фаза ,нула и евентуално заземяване!
    Благодаря ти за мнението!
    Казвам го от личен опит и мисля че колегите които са в бранша ще го потвърдят , миналото лято правих нова инсталация на жилището и слагах ново ел табло , та като свалих старото , което беше също с автоматични предпазители , видях какво е положението . Идеята ми не беше да пускаш кабел до таблото, а до кутията като подчертах ако ​имаш възможност , но наи лесно е ето това



    Ето ти и примерна схема как си реших проблема аз , като при евентуална подмяна на главната инсталация на блока, от двупроводна на три или петпроводна, само ще разкача от нулевата шина зеления(РЕ) мост към заземителната и ще я вържа към земя -

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от mirandi; 12-01-16 в 23:26.

  17. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    9
    #14

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    :beer::beer::beer::beer::beer:

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #15

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Стига сте се упражнявали с тази ДТЗ. Първо прочетете малко и разберете принципа на действие и тогава съветвайте хората. ДТЗ действа само при напълно изградена 3/5 проводна инсталация от РТ и не трябва да има никъде връзка м/у 0-лев и заземителен проводник.
    От това не е като да научих нещо. До колкото съм чел ДТЗ действа когато инссталацията м/у ДТЗ и консуматорите е трипроводна. Каква е след ДТЗ така и така най-вероятно неутралата е вързана със земята някъде в главното табло или трафопоста. (линк стр 3)

    На така сложеното ДТЗ какво ще пречи да сработи при утечка на бойлера.


    Моля ако не съм прав обяснете за да знам.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 1.jpg‎ (67.2 KB, 27699 Прегледи)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Смяна на нагревател на бойлер Елдоминвест
    От BAlexandrov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 20
    Последно: 04-10-13, 22:18
  2. Проблем с инсталацията
    От TORO във форум Общ - софтуер
    Отговори: 8
    Последно: 13-04-08, 20:26
  3. Проблем при инсталацията на MSNMessenger 7
    От bushy във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 23-01-05, 15:09
  4. Проблем с инсталацията на BBO Бридж
    От PANTERA във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 16-12-03, 19:56
  5. win XP проблем с инсталацията
    От seso във форум Windows
    Отговори: 22
    Последно: 19-10-02, 00:54

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе