Резултати от 1 до 11 от общо 11

Проточен или малолитражен бойлер?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    26
    #1

    Проточен или малолитражен бойлер?

    Здравейте!

    Нов съм във форума, но преди да се регистрирам попрочетох доста теми и мисля, че тук могат да се намерят доста интересна информация и съвети.

    Моят проблем е следният. Предстои ми да се местя в ново жилище. Засега няма да има ТЕЦ, а и банята и кухнята са ми на два отделни щранга. За банята съм си харесал вече 80 литров бойлер, но поради посочената причина, трябва да намеря решение и за топла вода в кухнята. Оттам идва и въпроса - проточен или малолитражен бойлер? За проточните бойлери четох и тук, не си знам каква ми е инсталацията, макар че блока е ново строителство. Тепърва ще идва електротехник да я гледа. По-скоро въпроса ми е за т.нар. малолитражни бойлери. Теси и Дипломат предлагат такива с обем от 10 и 15л. Мощността им се върти около 2kW. Гледал съм такива, които се монтират под мивка. Въпросът ми е, дали някой от пишещите тук ползва такъв бойлер и дали той може донякъде да замести проточния? Все пак ще се ползва най-вече за миене на чинии тази топла вода. Другото ми питане е, колко време горе-долу отнема да се загрее водата в такъв малолитражен бойлер, тъй като никъде в сайтовете на производителите я няма тази информация?

    Благодаря предварително и очаквам отзиви!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Моята препоръка е за обемен малолитражен - 5 или 10 литров с монтаж под мивката. Познавам хора, които са ползвали такива с години и пак си купуват за новите жилища, защото са доволни. Още по-добре ако е с неръждаем водосъдържател. Дори и банята с големия бойлер да е наблизо, пак е добре да има такъв - освободен си от задължение да поддържаш винаги гореща вода в големия бойлер, което води до икономии. Време за загряване - 3-4минути.

  4. lrn
    lrn е офлайн
    Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    183
    #3

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Взех си проточен на ТЕСИ-под налягане, т.е. който се монтира под мивка. Да кажа и тук - не струват и като замисъл и като изпълнение. На Дипломат съм гледал само такива които се монтират директно на мивката. Мисля, че този вариат е по удачен и крие по-малко рискове нещо да се спука и да направи непоправими бели. При монтаж под мивка основния риск е да ти се спука гъвкав маркуч от по-високо налягане (дошло по законите на Мърфи точно когато те няма). Така, че не е лошо на входа да се монтира редуцил-вентил.
    П.С. Много ме съмнява да имаш пуснат 4 квадрата кабел допълнително т.е. инвеститора да се е набутал като може да мине тънко.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Това за гъвкавите връзки е друга тема - сега масово бойлерите се монтират с такива връзки, както и стоящите върху мивка батерии. Възможност да се намали максимално риска от наводнение е да се ползва тръба с алуминиева вложка вместо гъвкава връзка.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    26
    #5

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Благодаря ви за мненията! Така или иначе не мога да ползвам големия бойлер за кухнята, тъй като банята е на отделен щранг. Иначе ми се иска малкият бойлер да е скрит под мивката, защото кухнята е нова, а и съм си взел вече смесител за мивката , просто тези с долния монтаж ми се струват по-практични. Все пак ще разчитам на още мнения от страна на форумците

    Благодаря предварително!

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    182
    #6

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Аз съм с малолитражен 10л от 5г само че е над мивката Има терморегулатор Стои постоянно включен на около 30гр Когато знаем че ще ползваме повече вода го увеличаваме

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    26
    #7

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от hotcool8
    Аз съм с малолитражен 10л от 5г само че е над мивката Има терморегулатор Стои постоянно включен на около 30гр Когато знаем че ще ползваме повече вода го увеличаваме
    А за колко време горе-долу достига нужната температура, в твоя случай 30 градуса? Каква марка е?

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    350
    #8

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Здравейте,
    майками и баща ми имат едино 10 литрово бойлерче над мивката от 18 години .
    Бачка ежедневно и са много доволни. Бързо достига температура на водата.
    А бойлерчето е някакво германско носено от там по комонизма още .
    На село имахме второ такова.
    Обаче го забравили с вода и замръзна , та когато го отворихме водосъдържателя му е от някаква медна сплав.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    Тези старите германски бойлерчета са много здрави. Те не са със стоманен водосъдържател и не се пробиват. И аз има такъв вкъщи. Много са добри, но и грозни. Тези бойлерчета не са под налягане.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    182
    #10

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    На елдом инвест Варна 10л 1,5кв емайлиран Не бях замервал време но сега го направих Използвахме водата и когато текна само студена го включих Отне около 7 ,8 мин докато исключи водата отиваше към гореща но се трае на ръката Но това с времето е доста относително зависи от сезона лято зима водоисточника Ние сме от Камчия а тя е много студена

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    26
    #11

    Re: Проточен или малолитражен бойлер?

    hotcool8, благодаря много за полезната информация!

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. проточен бойлер Под мивка
    От get във форум Бяла техника
    Отговори: 11
    Последно: 06-03-15, 23:17
  2. Газов проточен бойлер
    От svkap във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 11-02-15, 23:04
  3. Проточен бойлер
    От mitoshkin във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 41
    Последно: 12-01-14, 13:14
  4. Проточен бойлер ... нямам идея
    От vermouth във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 7
    Последно: 23-12-08, 18:43
  5. Проточен бойлер?
    От sanita във форум Бяла техника
    Отговори: 3
    Последно: 10-09-06, 19:19

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе