Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29
Like Tree2Одобрявам

Бойлер на нощна тарифа - решение

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Живее в
    Русе, и малко у десно и малко у лево
    Мнения
    669
    #16

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Това добре, но моя е 120 л, и таблото е на 2.20-2.30 височина. И аз мислех да вместя един часовник в таблото, но фактите ме спират, и си мислех в ключа /на стената/ за бойлера да сложа часовник. Някой да даде пример, ако знае дали има подходящи вариянти или какво ми е нужно в случая, благодаря предварително?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #17

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Цитат Първоначално публикувано от V_Simeonov Виж публикацията
    А като свърши топлата вода и е нужна още /преди идването на нощната енергия/, как процедираш? - Бъркаш в таблото, най-вероятно? А друг вариант, да не се бърка в него?
    П.С. Под "бърка" - нямам предвид разглобява! Понеже ако е на известна височина, и някой друг член от семейството иска ди си включи подгряването на бойлера - ще може ли?
    Въпросното реле се събира в една кутия, горе-долу с размерите на стандартно бойлерно табло с контакт и е вградено в стената на мястото на бойлерното табло. На таблото има две глимки и един трипозиционен ЦК ключ, с който сменям режимите. Единият режим е работа само на нощна енергия, втория е постоянно включен, а третия (средно положение на ключа) е изключено.

    п.п. В някоя друга тема в този форум съм постнал снимка на въпросното табло, но с потребителско име Egu. Сега съм с Еди.

    - - - Обновено - - -

    Ще се опитам да ти опиша варианта на който аз съм се спрял преди 13 години и работи безпроблемно. До ел.таблото с предпазителите, съм сложил обикновен часовник за нощна тарифа (останал от старата ми къща). Самият часовник го захранвам от предпазителя за осветлението, а бойлера е на отделен предпазител. Паралелно с кабела, който излиза от ел.таблото до бойлерното табло съм прекарал и един проводник (0,8мм²) за сигнала от часовника за нощна тарифа до бойлерното табло. Самото бойлерно табло представлява въпросното реле от акумулираща печка с изведен на предния панел един трипозиционен ЦК ключ. Средното положение е изключено, а другите две крайни са съответно включено постоянно и включено само на нощна тарифа. Нулата не е прекъсвана, а силовата фаза преминава през контактите на релето и заедно със силовата нула отива термозащитата на бойлера. От там директно на нагревателя. От ЦК ключето вземам фаза (в зависимост от неговото положение се взема от сигнала за нощна тарифа, или постоянна или никаква ако е изключено) и я подавам на бобината на релето. Другия край на бобината с помощта на трети проводник от бойлерното табло до бойлера (по стандарт той трябва да го има там за защитен (заземителен) проводник) отива на единия край на
    терморегулатора, а другия край на работната нула.

    Ако имаш нужда от електрическа схема, кажи ще ти направя.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    96
    #18

    Re: Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Цитат Първоначално публикувано от Еди Виж публикацията
    Въпросното реле се събира в една кутия, горе-долу с размерите на стандартно бойлерно табло с контакт и е вградено в стената на мястото на бойлерното табло. На таблото има две глимки и един трипозиционен ЦК ключ, с който сменям режимите. Единият режим е работа само на нощна енергия, втория е постоянно включен, а третия (средно положение на ключа) е изключено.

    п.п. В някоя друга тема в този форум съм постнал снимка на въпросното табло, но с потребителско име Egu. Сега съм с Еди.

    - - - Обновено - - -

    Ще се опитам да ти опиша варианта на който аз съм се спрял преди 13 години и работи безпроблемно. До ел.таблото с предпазителите, съм сложил обикновен часовник за нощна тарифа (останал от старата ми къща). Самият часовник го захранвам от предпазителя за осветлението, а бойлера е на отделен предпазител. Паралелно с кабела, който излиза от ел.таблото до бойлерното табло съм прекарал и един проводник (0,8мм²) за сигнала от часовника за нощна тарифа до бойлерното табло. Самото бойлерно табло представлява въпросното реле от акумулираща печка с изведен на предния панел един трипозиционен ЦК ключ. Средното положение е изключено, а другите две крайни са съответно включено постоянно и включено само на нощна тарифа. Нулата не е прекъсвана, а силовата фаза преминава през контактите на релето и заедно със силовата нула отива термозащитата на бойлера. От там директно на нагревателя. От ЦК ключето вземам фаза (в зависимост от неговото положение се взема от сигнала за нощна тарифа, или постоянна или никаква ако е изключено) и я подавам на бобината на релето. Другия край на бобината с помощта на трети проводник от бойлерното табло до бойлера (по стандарт той трябва да го има там за защитен (заземителен) проводник) отива на единия край на
    терморегулатора, а другия край на работната нула.

    Ако имаш нужда от електрическа схема, кажи ще ти направя.
    Имайте впредвид, че ако имате ДТЗ задължително пускате и 0-та през контактора!

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #19

    Отговор: Re: Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Цитат Първоначално публикувано от Gogo Byte Виж публикацията
    Имайте впредвид, че ако имате ДТЗ задължително пускате и 0-та през контактора!
    Защо??? Какво налага това?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    96
    #20

    Re: Отговор: Re: Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Защо??? Какво налага това?
    Ми представи си че отечката е през 0-та кое ще затвори веригата angel

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #21

    Отговор: Re: Отговор: Re: Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Цитат Първоначално публикувано от Gogo Byte Виж публикацията
    Ми представи си че отечката е през 0-та кое ще затвори веригата angel
    Трудно ми е да си представя от какво ще се получи утечка при изключена фаза!
    ДТЗ не затваря вериги, а контролира за утечки от фаза към земя.
    AC_From_Hell одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #22

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Не ползвам ДТЗ, но ако някой ден сложа, не виждам причина да променям схемата на свързване на релето. Цялата силова част (фаза и нула) ще си минават през ДТЗ. Единствено бих променил захранващата верига на часовника за нощна енергия. Сега той се захранва от токовия кръг на осветлението, целта мисля че е ясна - предпазителя е с най-малък номинал 6А. За предпочитане е ако някой ползва ДТЗ да сложи такава самостоятелно за бойлера, тъй като този електроуред е най-податлив на утечки.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    82
    #23

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Добре направено,а и много естетично.
    Колеги,а обръщате ли внимание за удължаване на (живота) термостата на бойлера?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #24

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Тук е моето решение и вече 2-3 години си работи безпроблемно. Часовника ми е електронен и на него имам бутон за управление за ръчно пускане.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #25

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Цитат Първоначално публикувано от sandyrs Виж публикацията
    Добре направено,а и много естетично.
    Колеги,а обръщате ли внимание за удължаване на (живота) термостата на бойлера?
    Точно това е и идеята за ползване на реле или контактор, за да се облекчи живота на терморегулатора, които в последните години са с занижени експлоатационни показатели, т.е качеството им е лошо.

    - - - Обновено - - -

    Цитат Първоначално публикувано от saint056a Виж публикацията
    Тук е моето решение и вече 2-3 години си работи безпроблемно. Часовника ми е електронен и на него имам бутон за управление за ръчно пускане.
    Моето изпълнение е почти същото. Разликата е, че вграденият ключ в бойлера, го ползвам само като индикаторна лампа за наличие на напрежение върху нагревателя. Функцията на този ключ е пренесена в бойлерното табло, което обаче има едно предимство пред точно този вариант на изпълнение - при нужда можеш да включиш бойлера да работи и през деня. В схемата от ПДФ файла, тази възможност липсва!

  13. Novice
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    1
    #26

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Сега са пуснали таймери точно за бойлер, часовника е на Греслин, с вградено реле. Вместо гнездо за щепсел има ключ. Забравих да го снимам преди да го разглобя и модифицирам . Но ето след моята намеса:

    IMG_0814.jpg

    На мястото на ключа вмъкнах още едно реле, за 16 А, чиито контакти дублират тези на таймера, но се командва от незадържащ бутон, монтиран на мястото на стандартния светещ ключ на бойлера. Целта е таймера да си работи само за нощната енергия и да не се пипа (въпреки, че има ключе за ръчен режим, както се вижда). От бутона на бойлера се пуска ръчно през деня, ако се наложи донагряване. А е направено така за да може след като нагрее, бойлера да си остане изключен, а не да продължи да си донагрява през целия ден. Ето и схемичката, която си направих. Повечето инсталации в блоковете няма отделен заземяващ кабел, а само фаза и нула. За моята схема може да се ползва 4-жилен кабел или два двужилни.

    Boiler.png

    Листовката на таймера:
    IMG_0817[1].jpg IMG_0818[1].jpg
    Този пост е редактиран от beatfan; 15-08-14 в 17:29.

  14.  
     
  15. Member Аватара на protonic
    Тук е от
    Jul 2014
    Мнения
    177
    #27

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    При мен има цяло Распбери да се грижи за топлата вода и други домашни глупости. Имам слънчева батерия и ми се включва ток само ако в определено зададените часове - 17 и 7 няма да имам необходимата температура. При това на 33%. 100% само принудително. Това е за да се пази нагревателя и да прави по малко налепи върху него.
    В тази връзка - не си настройвайте часовниците да топлят водата от началото на нощната, а ги настройте примерно в 4 - 5 сутринта да включват, зависи за колко време загрява бойлера. Иначе сте на загуба цяла вечер да топлите околната среда.

    // сега погледнах часовника на бийтфен

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    12
    #28

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Здравейте, моля за помощ тъй като ми омръзна да се занимавам с пустото копче на бойлера(това което е монтирано на самия бойлер). Преди 2 месеца го сменях и след седмица работа пак проблем, отварям, гледам няма видими повреди по новия ключ и по връзките няма лабаво/проводниците нямаше стопено( в онзи момент не разполагах с фазомер) и викам си "то проблема е по-сложен". След което реших да потърся техник тъй като не смея да твърдя че разбирам много много( всичко което знам е научено от форуми и то не е много). След посещението на "специалиста", който като разбра, че аз съм сменял преди седмица копчето каза: -Тука проблема е доста сложен. Викам му днес ще стане ли(все пак неможем и ден без топла вода-лятото в Пловдив)? Той:-Ще се опитам да го оправя но ще ти струва 55 лв. Сви ми се корема ма к'во да правя вече съм го викнал дошъл е на крака. Сваля той релето проверява-всичко бачка, в крайна сметка смени ключа и бойлера тръгна. 55лв за смяна на ключ на бойлер- изядах си ноктите, още ме е яд. Днес пак проблем - бойлера не работи явно копчето е за смяна Писна ми ! Решил сам да правя бойлера с механичен/електронен таймер и контактор а новия ключ на бойлера да ползвам само за светлинен индикатор за работа. Контактора, който закупих е такъв Контактор двуполюсен YJC1-25 бобина 220VAC 2NO 25 A и възникна проблем-дали в моя случай въпросната схема е приложима shema-big.jpg в момента бойлера при мен е вързан директно без прекъсвач( само този на самия бойлер) прилагам снимка: IMG_1327.jpg IMG_1332.jpgМеханичен часовник директно в контакта от който отива към А1 и А2 на контактора, а кабелите които идват и отиват към бойлера минават през входове 1 и 3 и изходи 2 и 4 на контактора. Има ли опасност нещо да се обърка или така написано всичко е вярно. Има ли значение фаза и нула на контакта и след евентуално обръщане на таймера да стане беля. Надявам се така написано да ме разбирате и да е ясно. Извинявам ако на места се изразявам неправилно( все пак съм прекалено начинаещ в ел. инсталациите и тяхната подръжка). Благодаря предварително за помоща и съветите.

    - - - - - - - - - -

  17. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    22
    #29

    Отговор: Бойлер на нощна тарифа - решение

    Ще работи , няма
    Значение
    Фаза нула на бобината (а1 и а2) но не виждам голям смисъл , като го правиш , развий схемата да разтовариш терморегулатора и да има принудително пускане ако през деня ти трябва топла вода , аз така искам да го направя , но все нямам време ;(

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Едно решение за капещ клапан на бойлер
    От Васко К във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 31
    Последно: 26-10-20, 12:13
  2. НОЩНА ТАРИФА
    От pier_67 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 52
    Последно: 05-05-15, 23:42
  3. NAS + USB решение
    От topche във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 30-05-11, 20:20
  4. Такситата искат 1.20 лв. дневна и 1.32 лв. нощна тарифа
    От Cko във форум Коментирай новина
    Отговори: 19
    Последно: 18-10-07, 10:27
  5. Нощна тарифа за тока - до кога?
    От prt във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 29-05-06, 11:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе