Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 39
Like Tree2Одобрявам

Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #16

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Двигателя ти е свързан в триъгълник. Имаш 6 жици - три към двигателя и три към захранващия кабел. Четвъртата от кабела е свързана към заземителната клема. Останалите втъзки са трите пластини в клемната кутия.
    Ъъъ, не че нещо ама ти колко трифазни двигателя си захранил през живота си? И на колко работещи в триъгълник си виждал изведени само три проводника в клемната кутия(захранващите не се броят)?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #17

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Ъъъ, не че нещо ама ти колко трифазни двигателя си захранил през живота си? И на колко работещи в триъгълник си виждал изведени само три проводника в клемната кутия(захранващите не се броят)?
    Преди да напишеш поредната глупост по темата разгледай и осмисли снимките на клемната кутия от линка, който съм дал в пост #8 и снимката на колегата. Там ясно се вижда кое къде се свързва и каква е ролята на мостчетата между клемите. Ти тях май не ги броиш за проводници!
    tablo-zvezda-triagalnik.jpg
    На снимките е показано когато началата и краищата са изведени на клемната кутия за да може да се прави пуск "звезда-триъгълник"
    И за да ти стане по-ясно - двигателя вътрешно е свързан в триъгълник (фабрично) защото е маломощен и от него са изведени само върховете му (W2U1, U2V1, V2W1) където U1-U2,V1-V2,W1-W2 са съответно началата и краищата на трите намотки.
    Този пост е редактиран от Lupus; 31-08-15 в 08:17.
    mirandi одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #18

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Глупости. Още не съм срещал в практиката си двигател вътрешно свързан в триъгълник, а съм работил със стотици с различни мощности. А в звезда съм срещал много след пренавиване и най-вече с ниски мощности като този обсъждания. Което не изключва варианта да има и подобен малоумен бобиньор де, ама фабрично навит и свързан в триъгълник вътрешно - няма такъв филм.
    А иначе точно на мен ролята на мостчетата не ми я обяснявай. Нямаш си на идея колко двигателя с три контактора съм захранил.
    Този пост е редактиран от espace; 31-08-15 в 20:32.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #19

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Не знам какво си виждал и какво не си, но виж кутията от снимката на колегата и мисли с главата си! Според теб каква схема на свързване е реализирана там?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #20

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Оф боже, кутията та кутията. Взели някаква клемна кутия с мостове поставени като за триъгълник за да им е по лесно връзването на захранващите проводници и я пльоснали върху кожуха на вентилатора хвърчаща. В нея влизат три кабела от двигателя. Ако за теб това е достатъчно доказателство за твърденията ти, ок. Предавам се. Ти си бил вътре в мотора и си видял как е свързан, аз не съм бил.

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #21

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Оф боже, кутията та кутията. Взели някаква клемна кутия с мостове поставени като за триъгълник за да им е по лесно връзването на захранващите проводници и я пльоснали върху кожуха на вентилатора хвърчаща. В нея влизат три кабела от двигателя. Ако за теб това е достатъчно доказателство за твърденията ти, ок. Предавам се. Ти си бил вътре в мотора и си видял как е свързан, аз не съм бил.
    Не мисля, че стоят така нещата. Тези вентилационни уредби са произвеждани с хиляди. Има ги навсякъде по панелните блокове. Вероятно двигателите са поръчкови и са свързани вътрешно на триъгълник. Това улеснява работата на ел.техниците по монтажа, защото работят по типова схема и не се налага да вземат решения по каква схема да е свързан двигателя. И не е необходимо да съм вътре в двигателя, за да разбера как е свързан!

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #22

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Мир да има, няма да караме човека да отваря двигателя и да снима вътре. Съгласен съм с теб, Това са поръчкови двигатели вътрешно свързани на триъгълниквероятно единствени по рода си в света

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #23

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Твърдиш, че си на "ТИ" с двигателите. ОК! Кога двигателя има по-голяма мощност - когато е свързан в звезда или в триъгълник?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #24

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    По добре да ти задам контравъпрос - давам снимка на табелата на триф. асинхр. двигател. Според снимката този двигател е изчислен да работи в звезда на линейно напрежение 380 и в триъгълник на линейно 220. Кога ще работи с по-голяма мощност?
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от espace; 01-09-15 в 07:50.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #25

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    По добре да ти задам контравъпрос - давам снимка на табелата на триф. асинхр. двигател. Според снимката този двигател е изчислен да работи в звезда на линейно напрежение 380 и в триъгълник на линейно 220. Кога ще работи с по-голяма мощност?
    Тая табелка можеш да я дадеш за пример за техническа неграмотност! Покажи ми схемите на свързване на работа в звезда на линейно напрежение и в триъгълник на фазното. Аз поне такава чудесия не съм виждал още. Пак давам линка за двата вида свързване на двигателите към трифазната мрежа: http://www.eldvigateli.com/blog/%D1%...%B7%D0%B4.html

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #26

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Стига с тези линкове. Там са дадени примери за превключване звезда-триъгълник. когато двигателите са изчислени за работа в триъгълник на линейното. Този двигател не може да работи постоянно в звезда, ще прегрее заради по ниското напрежение. Звездата се използва само при стартиране.
    Иначе двигателя при захранване с коректното напрежение при двата вида свързване работи с еднаква мощност

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #27

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Стига с тези линкове. Там са дадени примери за превключване звезда-триъгълник. когато двигателите са изчислени за работа в триъгълник на линейното. Този двигател не може да работи постоянно в звезда, ще прегрее заради по ниското напрежение. Звездата се използва само при стартиране.
    Иначе двигателя при захранване с коректното напрежение при двата вида свързване работи с еднаква мощност
    Ето това очаквах да чуя! И за това, за удобство при монтажа, направо си е свързан фабрично в триъгълник.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #28

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Докато не снима истинската клемна кутия на самия двигател или табелата му всичко си остава в сферата на предположенията. Аз продължавам да твърдя, че такъв маломощен мотор не е свързан в триъгълник.

    Ето тук
    http://olx.bg/ads/q-%D0%94%D0%B2%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%84%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BD/

    се продават десетки двигатели. На повечето табелките се четат. Намери ми само един в диапазона 0-4kW който да е със свързване каквото ти твърдиш. Може и произволна снимка от интернет.
    Аз намерих само 1 и той е 37kW. Не броим и двускоростните триъгълник-двойна звезда.
    Този пост е редактиран от espace; 01-09-15 в 19:43.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,700
    #29

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Намерих интересна тема. В нашия блок има централна вентилация, която не работи. Реших да я подкарам, но не намирам как се управлява трифазния ел. мотор. В таблото влизат 2 снопа кабели. Единият е трифазното захранване - 4 проводника. Другия е мостов кабел.
    Захранването минава през главен прекъсвач, стопяеми предпазители за всяка фаза, контактор, някаква странна бяла кутийка на снимката по-долу и отива в ел. мотора. При натискане на котвата на контактора с пръст моторът тръгва. До тук перфектно.
    Другия кабел, който предполагам е управлението единият му проводник е свързан към шина нула, а другият проводник обелен и завит на ченгел виси свободно в таблото. Явно е бил закачен някъде. В схемата липсва реле за време, мога да взема такова за стълбищно осветление и да го свържа към бобината на контактора.
    Само не разбрах как се задейства релето за време. В апартаментите има бутон тип стълбищно осветление (натискаш го и пружина го връща в начално положение). При натискането му нищо не се промения по ония двата проводника на мостовия кабел - нито има напрежение между нулата и висящия свободно край, нито верига между тях.
    В мазата има табло с множество керамични бушони, някои липсват. Има и реле за стълбищното осветление. Преди години се беше повредило, тогава го смених успешно.
    Възможно ли е някой от липсващите бушони да прекъсва захранването от бутоните в апартаментите? Има ли логика да се прекъсва фазата през тия бутони?
    Има ли начин да се прозвъни инсталацията от таблото на тавана до таблото в мазите, за да открия другите 2 края на мостовия кабел, влизащ в таблото за вентилацията? За тестване на LAN кабели е лесно - от едната страна се слага устройство, от другата устройство и ако има връзка по кабела светка лампа. Нещо подобно за тестване на ел. инсталация?




  18. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #30

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Не знам дали е логично, но през тези push бутони би трябвало да се прекъсва именно фазата, освен ако инсталацията не е правена по време оно и не прекъсват нулата. Бутоните трябва да са навързани точно като на стълбищното осветление-паралелно, та който и бутон да натиснеш, аспирацията да тръгне. Бялата "кутийка" би трябвало да е термична защита /всеки двигател трябва да има поне такава/. При задействане, прекъсва силовото 3ф захранване, както и оперативната верига-двете клеми в страни от фазовите клеми. Най-вероятно тази стара ТЗ, след задействане трябва да се възстанови ръчно, чрез натискане на бутон/и върху самата ТЗ. Ако няма верига между клемите на една и съща фаза на тази ТЗ, значи или е изключила или е прегоряла. Като я гледам не е лошо направо да се смени. ПС: Токът на задействане се настройва.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 6
    Последно: 30-09-15, 22:44
  2. Електросхема на двустаен панелен апартамент от 1984-85 год.
    От jorbon във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 12-08-15, 13:41
  3. Вентилация
    От niva във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 5
    Последно: 27-02-12, 10:37
  4. Свързване на двигател на Перла 05 - помощ
    От stojnov_61 във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 17-11-08, 20:21
  5. Търся методика за изчисление на вентилация
    От tannoy във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 3
    Последно: 22-01-07, 20:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе