Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Tокови кръгове в апартамент

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2019
    Мнения
    1
    #1

    Tокови кръгове в апартамент

    Търся помощ и съвет от квалифициран елтехник с опит.
    Описаните токови кръгове на таблото с бушоните в апартамента ми нямат нищо общо с реалното изпълнение, т.е. не съвпадат изобщо.
    Налага ми се контактите в две от помещенията (спалня и хол) да са на един и същ кръг, а при сегашното свързване те не са.
    Как се оправя това? Има ли възможност да се преработят връзките в таблото за постигане на горната цел и какъв техник да търся?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #2

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от cherwen Виж публикацията
    Търся помощ и съвет от квалифициран елтехник с опит.
    Описаните токови кръгове на таблото с бушоните в апартамента ми нямат нищо общо с реалното изпълнение, т.е. не съвпадат изобщо.
    Налага ми се контактите в две от помещенията (спалня и хол) да са на един и същ кръг, а при сегашното свързване те не са.
    Как се оправя това? Има ли възможност да се преработят връзките в таблото за постигане на горната цел и какъв техник да търся?
    Къде са ти описани токовите кръгове? Иначе е съвсем естествено и нормално кръговете за контакти да са отделни за всяка стая!
    Естествено могат в таблото да се подкачат на един предпазител щом са на отделни т.к. (токови кръгове) - но въпроса е заащо ще ти трябва такова нещо ?
    За техника който ти е необходим сам си написал в началото какъв ти трябва - та съгласен съм...

  4. Novice
    Тук е от
    Jan 2020
    Мнения
    3
    #3

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Ще използвам темата, защото е близка до моето питане. Ще сменям предпазителите на апартаментното табло /двустаен панелка/ с нови, защото са там от 30г и не е ясно дали ще сработят при авария. Махнах капака и открих че има 8 предпазителя след главния и са както следва: бойлер, контакти кухня, контакти спалня, контакти хол и осветление в целия апартамент. Остават 3 кабела /кръга/, които са разкачени, а имам ток навсякъде.
    Въпроса ми е, какви други кръгове може да има, че да знам къде да ги търся из апартамента?

  5. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #4

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Брей тая панелка трябва да е от последните модерни за пръв път чувам двустайна панелка да има 8/осем/ бушона или някой е правил инсталацията след като се е нанесъл. Иначе тези три кабела по никакъв начин не можеш да ги разбереш къде отиват и какво правят щом на всякъде имаш ток по контакти по лампи и т.н. единствено ако ти стърчат някъде жици само тогава. Иначе може да пробваш има ли фаза на тия кабели като пуснеш другите бушони защото в миналото макар и рядко комунистическите ел техници са изпълнявали и кръгови инсталации демек жицата от един бушон върви ходи там през контакти и се връща на друг бушон но това е малко вероятно.Иначе по вероятно е след някой ремонт тия жици да са санали излишни и да си стоят там щото както казах 8 бушона за оригинана инсталация преди 30 години ми се струва доста интересно и малко вероятно.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #5

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Я снимай за какво става дума.
    Последно 3 кабела ли са, с колко проводника или кръга?

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #6

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Ако ме питаш мен - имаш ли възможност смени цялата ел. инсталация на апартамента ти.30 години са твърде много, а като зная как са правени тези ел."инсталации" си представям какво ще е ...

    Зад блока на родителите ми 40 години след построяването на 3 етажен тухлен блок в една зимна вече инсталацията на входа не издържа и "като тръгна" направи пожар и идва пожарна да гаси, като в апартаментите бяха изгорели една камара уреди ... Има голяма вероятност изолацията да е изпечена, като зная как се експлоатираха с акумулиращи и други печки...И отделно жиците са прокарани под дървените первази по края/ъглите на всяка една стая, а там малко или много вървят и мишки и те огризват между другото и изолацията.

    Можеш да помислиш за смяна дори не на всички кабели, а само на тези до бойлер и други "силови" уреди потребяващи повече електричество като мощност.

    Така че можеш да "разконспирираш" изцяло или частично какви са ги вършили някогашните "майстори" ...

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #7

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    @justify,
    Нека първо колегата да си извика специалист, за да му провери инсталацията.
    Със съответните измервателни уреди, разбира се, а не на око или с мултиметър и фазомер. Може да се налага само замяна на таблото и инсталиране на защити.

    Към сегашните инсталационни материали и защити аз лично имам меко казано големи резерви. Става въпрос за технологии, изолации, медно съдържание на проводници, качество на конзолни кутии, всякаква кабелна армарура и т.н. Дори да купи най-скъпите, пак няма гаранция относно качеството им у нас. Въпреки огромните надписи ISO и т.н.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    904
    #8

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Ако ме питаш мен - имаш ли възможност смени цялата ел. инсталация на апартамента ти.30 години са твърде много, а като зная как са правени тези ел."инсталации" си представям какво ще е ...
    Мен ако пита, по-добре да смени жилището с ново, ако има възможност и колата, за жената ... не коментирам.
    Иначе сериозно, ако няма проблеми да не пипа. Ако го дразни таблото (щото в стария апартамент, мен ме дразнеше и за това го смених) да сменя.

  11. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #9

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    С работещи и с правилно оразмерени ампери на предпазителите - не би следвало да има опасност от пожар!

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2020
    Мнения
    3
    #10

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент


    Проверих всички контакти, осветление и си работят. Квартира е и не мисля да сменям инсталацията, а само предпазителите, че ми се виждат старички.
    Като се замисля, щом всичко работи, ще ги оставя така и ще сменя предпазителите на работещите кръгове.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  13. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #11

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Това е правилно решение щом всичко работи без да изключва пуши и незнам си какво не променяй нещата особено след като имота не е твой. При токовете така стоят нещата защото ако имаше проблем той щеше да се прояви кой знае тия жици къде отиват и какво правят макар че така като гледам от снимката имаш три свободни бушона това са от ляво на дясно 5,6 и 8 бушон но на мен така ми се вижда. Затова не разбутвай нещата че понякога електрическите инсталации обичат да изпадат в хаос като се побутнат.Само като сменяш бушоните увий тия три жици с някакво тиксо или изолирбанд за да знаеш че не трябва да ги включваш никъде но и говори със собственика щото после ако дявола се намеси и стане някой гаф ще те обвинят че като си сложил новите бушони си развалил нещо никой няма да знае какво но ще обвинят тебе аз такива случаи съм имал много това е манталитет на българина формиран от трудния му живот и още по трудното придобиване на движими и недвижими вещи.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #12

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Първо пишеш, "в апартамента ми", после -"квартира е". Последно твоя собственост ли е жилището или не?
    Ако си под наем, не пипай нищо по инсталацията!
    Това, че ти се виждат старички предпазителите, няма никакво значение
    Притегни всички винтове и провери дали е стандартен главният предпазител със стопяемата вложка (керамичната чашка). Имам предвид да не е подсилен с външни проводници, ленти и т,н, проводящи външни елементи. При съмнение го смени с нов.

    Грижата за квартирата в общия случай е на собственика й. Всяка промяна, ремонт и т.н. без съгласуване с него може да доведе до непредвидими за наемателите последици!

  16. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #13

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    По-добре нищо не пипай. Закрепянето на тези предпазители, а и размерите им не са като на сегашните. Може да се окаже, че или не може да се затвори таблото, или ще отзява много грозно. Да се проверят и притегнат всички връзки и клеми е достатъчно.
    PS: Към преждеписали:
    1. По социалистическо време се строеше лошо, но малко по-добре от сега. Аз пък да ти разправям какви изпълнения на нови инсталации съм виждал....
    2. Едно време имах учителка по "Електроматериалознание", която пишеше 2-ка само като чуе или види написана думата "жица", без да се обяснява повече. И беше права-с жици работят железари, а не електротехници.

  17. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #14

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Жици мици по всичко тече ток просто тази учителка е била фанатичка щото и времето е било фанатично но затова сме разумни за да можем да правим преценка на обстоятелствата няма нужда от фанатизъм.Аз имах един професор може би щото е бил професор и по философски е гледал на нещата който казваше така "Всичко което тука го учите разни интеграли минтеграли диференциали тензори мензори и темподобни други глупости първо ще забравите изобщо какво се прави с тях след 5 години и второ на никой няма да му трябват в работата освен ако не остане в университета да се развива. Най важното в университета е човек да се научи да учи да е трениран да има усет и интуиция другото е бошлаф работа защото всеки ще изпълнява еднообразна оперативна работа науката и експериментите са тука в университета на работа само ще си мислите че правите нещо интересно но просто ще повтаряте едни и същи неща до безкрай.Та затова жицата си е жица щото и тя е проводник жалко че някой са го психирали по този начин.

  18. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #15

    Отговор: Tокови кръгове в апартамент

    Предполагам, че си учил албанска филология, защото технически термин "жица" няма! На някогашните учители, сегашните и вие учениците им и вода не можете да носите! Още по-малко в електротехниката. Със здраве....и наблягай на философията и албанската филология.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на апартамент
    От Maradonev във форум Отопление
    Отговори: 8
    Последно: 13-01-19, 12:05
  2. Озвучаване на апартамент
    От Landlubber във форум Аудиотехника
    Отговори: 2
    Последно: 27-11-17, 17:12
  3. ОВиК за нов апартамент
    От vanz във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 24
    Последно: 19-03-17, 16:15
  4. Газификация на апартамент
    От Stauffenberg във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-06-12, 22:37
  5. Разделяне на ел. кръгове ?
    От citizen във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 15-02-09, 17:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе