Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #1

    Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Здравейте, имам този климатик от 6 год., но тази зима започна да се предава.
    Понякога след като си направи размразяването, вътрешното тяло се заскрежава, а компресора продължава да нагнетява. В този момент вибрациите и звука стават страшни. При лек удар на външното тяло изсвистява и преминава на отопление. Този проблем се случва веднъж на 3-4 дефроста, както и веднага, след като не е работил няколко часа.
    Климатика отопля доста добре дори и при тези ниски температури, когато не реши да охлажда...
    Оказа се, че сервизите в Пловдив са доста заети и могат да ме запишат чак за края на февруари.
    Имам познания в електрониката, но не и в хладилната техника, и все пак ще се опитам да го поправя, или да намеря тук човек или сервиз, който може да го направи.
    PS След консултация със сервиз, проблемът можел да бъде от много неща: Реле и Бобина на четерипътния вентил, Четерипътен вентил или друга част от електрониката. Тъй като не го прави всеки път, а веднъж на 15 часа, диагностика можело да се направи само при тях, но след края на февруари.
    Моля за съвети, как да направя сам диагностиката (дали е електроника, или е четерипътника).
    Премерих бобината - 1500 ом, Бобината на релето също е здрава. Има ли някоя от изброените части, които дефектират по- често при тези климатици?
    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,749
    #2

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Четирипътен вентил. Проблема е в него.

    Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #3

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Да, четирипътния вентил не сменя посока. Дори вчера успях да го издебна, точно когато направи този проблем. Не чух характерното прицъкване, което прави преди отново да заработи компресора и крановете и тръбите веднага започнаха да се залеждат. Не чух обаче и прицъкване на релето.
    Бих могъл да сложа едно ключе на двата контакта на релето за бобината и следващият път, когато го издебна, да включа ключето. Така ще разбера дали проблема е в релето или електрониката, или е в бобината и четирипътния вентил.
    Притеснявам се обаче, дали с тази интервенция мога да увредя по някакъв начин електрониката?
    Другата възможност е да сменя датчика на външната температура с резистор, който да дава информация за примерно 5 градуса. По този начин ще спра ли размразяването, след което става проблема? Поне да избутам следващият месец, докато някои сервиз благоволи да се заеме с климатика ми.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #4

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Като направи проблема ще е добре да се измери към бобината на четирипътният дали се подава 220VАС или не.
    Мисля че трябва да има 220VAC когато ще топли и да няма докато дефроства. (Или обратното - не съм сигурен.)
    Ако има напрежение, докато проблема е налице, тогава или бобината прекъсва или четирипътният блокира механично.
    Ако напрежението не е нормално, тогава проблема е преди него - релето или управлението му или захранването му.
    Щом се оправя с удар, вероятно е или четирипътният блокира механично или контактите на релето не правят добър контакт.
    Може да чукнеш с дръжката на отверка по релето леко за да провериш.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #5

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Благодаря за отговора.
    Да, това е вариант, но платката е обърната с релето надолу (виждам само задния и край). Не ми се иска да обръщам платката докато е под напрежение, а с изкарана платка не мога да го оставя, защото е извън остъклена тераса и понякога се излива вода от друг климатик над него (тавата на климатика над него замръзва и започва да прелива от където си иска). Освен това климатикът ми прави проблем само в малките часове, явно когато му е най-студено.
    Затова започвам да си мисля за такова ключе или запоени към изходите на бобината два проводника, които да си стоят вътре в тераса и оттам да премеря дали отива напрежение до нея.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #6

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от veskoki Виж публикацията
    ... запоени към изходите на бобината два проводника, които да си стоят вътре в тераса и оттам да премеря дали отива напрежение до нея.
    Мдаа, два кабела към бобината и да можеш да мериш в момента на проблема пък и през другото време.
    Изолирани и направо закачени на сондите на уреда на обхват 700VAC и само да цъкаш ОН/ОФФ на уреда. Гледай да не местиш обхватите докато мериш.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,749
    #7

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Човек ще каже, че в града има само две фирми които могат да Ви помогнат....

    Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #8

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Aleksandars, имате лично съобщение!

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #9

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Здравейте отново,
    Откачих бобината на черерипътния вентил и я измерих на съпротивление. 1330 килоома. Това нормално ли е?
    Закачих и мултицед на изходите на същата бобина (на платката). При включване на климатика на топло ми показа 230 v, а след 2 минути вече показваше 590 v. Пет минути по-късно се установи на 500 v.
    При включване на климатика на студено, напрежението беше 0 V. Когато компресора заработи отново стигна до 590 V, След 5 минути отново започна да пада почти до 0 V.
    Така ли трябва да бъде?
    Все още щакам да направи проблема със закачен мултицед, за да видя дали има захранване към бобината в този момент.
    Благодаря предварително за отговорите!
    Този пост е редактиран от veskoki; 28-01-17 в 17:22.

  12. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #10

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Сложи една лампа по удобно е.

    Sent from my K012

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #11

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Така, тази сутрин успях да го издебна 15 часа, след като му закачих мултицед и лампа(3-4 цикъла на дефрост). Оказа се, че в този момент не се подава напрежение към бобината. Значи останаха две възможности: или релето, или електрониката не подава към релето управляващо напрежение.
    Щом сработва с удар се надявам да е релето и мисля направо да го сменям. Другия вариант е да закача мултицеда на 12V на релете и отново да го дебна. Оригинално на схемата е някакво g5t 1A 12V.
    Имате ли представа от къде мога да го намеря? Мога да взема какво да е нормално отворено реле на 12V и 1A, ама ми се ще да не преправям нищо по платката, а направо да го заменя.
    Благодаря за съвета на VellevV.Klima. С лампа е наистина по удобно.
    Благодаря предварително за отговорите!
    Този пост е редактиран от veskoki; 29-01-17 в 11:42.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #12

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Релета да искаш в магазините за електрони компоненти. Ако не правиш едно друго на висящ монтаж с проводници и пак по лесно е да сложиш светодиод с резистор да следиш релето. Релето мисля че се управлява от unl2003 при старите модели е стандартен цокъл при новите смд.

    Sent from my K012

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #13

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Да, управлява се от uNL2003ADR. Релето е thru-hole и ще го потърся още утре. Засега ще се закача на управляващите му контакти и пак ще чакам да не превключи. Благодаря много за насоките!

  17. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #14

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Смени unl то в сервиз за електроника ще ти я сменят със станция.


    Sent from my K012

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    12
    #15

    Отговор: Климатик Fujitsu asya 12 lgc заскрежава вътрешното тяло

    Относно UNL-то, то е Dip-16 и ще успея да го сменя, ако се наложи. А и имам станция за горещ въздух и паста.
    Закачих мултицед на управляващите контакти на релето и чакам следващ дефрост.
    Отново останах очуден от напреженията, които замервам.
    Преди да заработи компресора напреженията са: 0 VDC, когато е климатика е на студено и 18,5 VDC, когото и на топло.
    Това напрежение не трябва ли да е около 12 V?
    Когато заработи компресора отново напреженията се покачват, като достигат до около 70 VDC. Предполагам че се индуцират от самия компресор.
    Нормално ли е това? Не би ли трябвало да има някакви стабилизатори на напрежение по тази верига?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. [DAIKIN FTXS25J2V1B] Заскрежава вътрешното тяло.
    От sieskei във форум Климатици Daikin
    Отговори: 8
    Последно: 11-01-17, 00:02
  2. Fujitsu ASHB12LDC вътрешното тяло бръмчи
    От drakano във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 39
    Последно: 10-03-16, 16:58
  3. Избор на климатик : Daikin FTX-35JV или Fujitsu Asya-12LKC
    От alex_vn във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 16
    Последно: 27-03-12, 19:53
  4. След профилактика вътрешното тяло се заскрежава
    От petur_bs във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 41
    Последно: 11-10-11, 18:42
  5. Избор на климатик - ТOSHIBA RAS-13SKV-E или Fujitsu-General ASYA- 12LGC
    От nokias3 във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 1
    Последно: 06-09-09, 00:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе