Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 46

Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #1

    Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Здравейте, още от миналата година в края на зимата ми се стори, че едната ми нокрия се държи по-странно от другата, обаче си казах, че си въобразявам и прекалявам с вглеждането. (нали всички сме полудяли и сме накичили уреди за консумация по климатиците си).

    Да, ама явно наистина при нея нещо не е наред.
    Двете ми нокрии са в едно голямо помещение - 65кв. с изолация на тавана, нормална изолация на стените, плътни щори на повечето прозорци. Това ще е трета зима на двата климатика. Като цяло двата са идеални за такова помещение.


    В какво се изразява проблемът:
    - на едната нокрия се пада 60% от помещението - тя работи перфектно - настроена е винаги на 22гр, при всякакви условия поддържа стабилна консимация, без големи колебания - ср. консумация при сегашното време и е около 370в и вентилатора и рядко си мени оборотите. Зимата дефроства рядко - само, когато е много щестоко навън. Много спокойна и незабележима работа има.

    - проблемната нокрия като цяло има доста различно поведение от края на миналата зима - настроена е на 21гр, тъй като се пада да топли кухненската част, където няма хора през повечето време. Средната и консумация, въпреки че топли по-малка част от помещението и е настроена на градус по-малко, винаги е по-висока, вентилатора и се колебае и най-вече - скъсва се от дефрости (сега все още не, но падне ли под 1гр температурата - почват). За интервала, през който другата прави един дефрост, тази прави над 5, може и 10 дори - не се обледява, повечето пъти или е леко заскрежена, или е с напълно чиста пита и прави някакъв все едно ненужен дефрост.

    За жалост няма как да се опише цялостното и поведение с думи и това, че е напълно различно от другата, която е настроена да духа по-топло, топли по-голямата част от помещението, дефроства само когато е необходимо, и има по-нисък разход. Даже се чудя как да го опиша тия дни на вносителя към когото ми е гаранцията.

    Нещо интересно - реших, че проблемът идва от намалял фреон. Свързах се с известен и уважаван член на форума и го попитах дали е възможно това да е причината. Той каза, да пусна климатика на 30градуса и на high power и ако до 5тата минута не стигне до близка до максималната си консумация, а видимо се мъчи, значи е фреон.
    Пуснах го, както ми каза и не стига, че си надхвърли максималната консумация, която е 3200вата, ами стигна чак до 4600вата - толкова много, че чак уреда, който ми засича консумацията, се разпищя, че се претоварва (той е за 16А).
    Каква може да е причината уреда да надхвърля значително максималната си консумация по спецификация?

    Другата нокрия при същите условия - 30 градуса и high power не надхвърли 2900вата.

    *уредите, с които им меря консумацията са напълно еднакви
    *първата им зима, както и голяма част от миналата зима, не са имали различно поведение - т.е. помещението, формата му и т.н. не е причина едната да се държи различно, просто нещо се е случило в един момент с едната.
    *топлообменниците и са напълно чисти от прах и боклуци - вътрешен и външен.

    *друго, което се сещам - постоянно минавам покрай нея и все различна консумация показва - 410в, 480в, 520, 700в. Примерно, преди малко минавам и гледам 700в, а вентилатора дори не е на ниската си степен, а на тази, на която е машината в офф режим и върти турбината, колкото да циркулира въздуха. Защо след като вентилатора е в офф-режим, компресора отвън консумира 700в, без да дефроства в този момент?

    Наистина се затруднявам да обясня ясно и точно голямата разлика помежду им и се чудя дали хората от сервиза на вносителя ще могат да диагностицират проблема без продължително наблюдение.
    *не мигат индикации за грешки

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #2

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Интересен казус. Ако беше от Пловдив, щеше да ми е интересно да се занимая с него.

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #3

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Защо не направиш следния експеримент (времето е подходящо за това) и мисля, че ако има проблем ще си сигурен на 100%. Остави само едната да работи 24часа, а на следвания ден другата и засечи разхода. Вярно е, че няма два еднакви дни в годината, но разхода трябва да почти еднакъв.

  5. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #4

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Цитат Първоначално публикувано от Rumb@ta Виж публикацията
    Интересен казус. Ако беше от Пловдив, щеше да ми е интересно да се занимая с него.
    Какво му е интересното? Това което е описал - повишен разход и чести дефрости са симптоми точно на намалял или липсващ фреон, а да се мери количеството на фреона в системата по максималната консумация е смешно да не кажа по-силна дума.
    Илияне, на първо време извикай читав майстор да източи каквото е останало, да направи нови качествени конуси на тръбите и да зареди с точното количество по везна. Ако след това все още има проблеми ще се търсят други причини.
    В момента вече е студено, но ако можеш да обърнеш на охлаждане и да измериш температурите на двете тръби на външното тяло, ще е някаква насока относно количеството на фреона.

  6. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #5

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Какво му е интересното? Това което е описал - повишен разход и чести дефрости са симптоми точно на намалял или липсващ фреон, а да се мери количеството на фреона в системата по максималната консумация е смешно да не кажа по-силна дума.
    Илияне, на първо време извикай читав майстор да източи каквото е останало, да направи нови качествени конуси на тръбите и да зареди с точното количество по везна. Ако след това все още има проблеми ще се търсят други причини.
    В момента вече е студено, но ако можеш да обърнеш на охлаждане и да измериш температурите на двете тръби на външното тяло, ще е някаква насока относно количеството на фреона.
    За теб може и да не е интересно, но за повечето колеги, специализирали в ремонт на кл. системи, със сигурност ще е! Болшинството са правячи на конуси, като има авария и не вдигат телефона. Нищо лично!

  7. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #6

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Машина без фреон да духа горещо и да качва такава консумация не съм виждал още.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #7

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Джакич, интересното е високата консумация и че няма кой да го спре навреме. Мега е прав, че DC компресор без фреон няма как да вдигне голям ток.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #8

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Почна се с дефростите. От 18,30 до сега - 2 пъти. Другия си работи на 22гр и харчи 350вата. Болният е постоянно 450-600в, дефрости.... Дано да е само фреон и да става дума просто за някаква много малка дупчица по трасето.
    Утре отивам да викам техник със станция за събиране на фреон. Дано не са масово заети, ама сигурно ще са, то всеки се сеща в последния момент.

  11. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #9

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Цитат Първоначално публикувано от Rumb@ta Виж публикацията
    Джакич, интересното е високата консумация и че няма кой да го спре навреме. Мега е прав, че DC компресор без фреон няма как да вдигне голям ток.
    Айде бе, нямало как да вдигне... Аз пък съм виждал инвертор с намалял фреон, който развърташе повече от максимал, след зареждане максимумът спадна до необходимото.

    Конкретно за тази 14-ка може да не е така, но повечето инвертори са ограничени над 55 градуса на тръбния датчик да си намалят оборотите на компресора. Щом развърта повече от необходимото вероятно не може да стопли достатъчно тръбния датчик, което говори за ниска температура на кондензация, честите дефрости подсказват за ниска температура на изпарение.

    Ниска темп. на кондензация + ниска температура на изпарение = много вероятно намалял фреон.
    Не казвам, че със сигурност е така, защото може да има много други причини за такова поведение, но вероятността е голяма и това е първото, което трябва да се провери.

    -----
    Забравих да добавя още нещо, не го напъвай повече да работи на максимални обороти, защото ако фреонът е намалял или липсващ има опасност да се опекат намотките на компресора и...
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 18-11-18 в 20:20.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    597
    #10

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Защо не размениш измервателните уреди , защото този дето е измерил 4600 Вт. може да е дефектирал и да бърка климатика . Силно се съмнявам че енергиен монитор до 16А. може да отчете такива стойности .

  13. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #11

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Джак, разсмя ме Не ми обяснявай за как трябва да работи. Изследвал съм хиляди от всички класове.
    Проблемът е, че ако наистина максималната консумация му е 3200 вата, а той качва 4600. Не съм му гледал спецификациите, но процесора трябва да го резне по ток преди да стане проблем в електрониката.
    Множко ми се вижда тази консумация за Нокрия 14-ка.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #12

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Цитат Първоначално публикувано от gerhar Виж публикацията
    Защо не размениш измервателните уреди , защото този дето е измерил 4600 Вт. може да е дефектирал и да бърка климатика . Силно се съмнявам че енергиен монитор до 16А. може да отчете такива стойности .
    Малко ъпдейт по темата с измервателния уред - съвсем случайно, докато разцъквах различните неща, които показва, видях, че измерва 275волта напрежение в ел. мрежата - викам, край, ясно защо се е развалил, мрежата го е опекла.

    Взех си мултицета, махнах уреда от контакта и измерих 225волта на контакта.
    Значи конкретият уред измерва напрежението в ел.мрежата некоректно и сигурно оттам мери грешно и другите показания.

    Обаче това не променя факта, че климатикът се държи неадекватно и дефроства супер често, без да е насилен и при положение, че помещението изолирано, а не става дума за някаква бетонова постройка.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    597
    #13

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Като не искаш да ги разменяш включи го директно в контакта и виж как ще се държи . А този енергиен монитор не го ползвай повече.

  17. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #14

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Пробвай да му ресетнеш софтуера на устройството, ако има начин. Да го върнеш към фабрични настройки, но ще изгубиш натрупаната информация.

  18. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #15

    Отговор: Проблем с Нокрия AOYZ14LBL

    Нокрия 18-ка на отопление има следните данни за консумация в kW: Минимален: 0.090, Номинален: 1.630, Максимален: 3.200

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Коя да бъде машината? Нокрия или ...
    От joro_vk във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 505
    Последно: 06-10-21, 17:34
  2. Нокрия
    От divi4 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 187
    Последно: 30-03-16, 11:09
  3. Къде се намират датчиците на Нокрия
    От Ibr1975 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 2
    Последно: 05-01-13, 17:51
  4. Дайкин FTXS50J Proffesional или Фуджицу AWHZ 18 LB(нокрия)
    От Румен1 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 24
    Последно: 01-09-11, 17:14
  5. Отговори: 0
    Последно: 27-08-09, 22:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе