Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 35
Like Tree43Одобрявам

Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на Валентин Игнатов
    Тук е от
    Apr 2026
    Мнения
    17
    #1

    Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Сервизно меню (Ново) 2019-2027г.
    Engineering Mode

    1. Какво е Engineering Mode и за какво се използва:
    Това е контролно меню с UI (интерфейс) предназначен за сервизна диагностика, тестване и промяна на работните режими, както и разрешаване на специфични проблеми.Дава достъп до кодове за грешки, работните параметри и тяхната промяна.

    2. Достъп и начин на управление:
    Чрез дистанционно управление/контролер (съкратено ДУ) - Новото сервизно меню работи с ДУ от серията RG10, както и някои хибридни модели от серия RG58.Входът до менюто се извършва посредством комбинация от бутони, задействани в определен момент, а визуалното управление чрез дисплея на ДУ и неговата комуникация с вътрешното тяло.Има две нива на достъп.

    а) Ниво на достъп "Запитване" (INQUIRY) - Проверка на Данни, Тест на Системата (Data Checking):
    Data Checking е сервизно стартово меню, което дава информация за работните параметри на машината, докато на климатикът е подадено захранване и/или е в един от режимите му на работа.

    Вход в менюто:

    • За ДУ RG10 - Чрез задържане на бутоните "Power+Fan" за 7 секунди;
    • За ДУ RG58 - Задържат се бутоните "Power+Set" за 7 секунди.


    б) Ниво на достъп "Сервизна услуга" (
    SERVICE/INQUIRY) - Настройка на параметър (Parameter Setting):
    Дава достъп до промяна на параметър/услуга/настройка на съответен компонент или режим на работа.
    Тъй като, "Настройката на параметър" е в подменю "Запитване", контролерът винаги започва/се показва с Проверка на Данни (Data Checking) на дисплея на ДУ и вътрешното тяло.

    Условие за достъп и Вход в сервизното меню с настройка на параметър:

    Условие:
    • Климатичната система задължително трябва да бъде изключена от захранването за около 3 минути.
    • При някои модели ДУ, трябва да извадите и батериите (добре е да го направите за всеки случай).
    • След подаване на захранване имате една минута време на достъп, да осъществите вход, контрол и настройка на параметър в сервизното меню.В противен случай софтуера няма да приеме вашите промени, въпреки че ще изглежда сякаш са приети от контролера.
    • За да се запаметят приетите промени, трябва задължително да изключите захранването отново за около 3 минути.След което климатикът може да бъде приведен в нормална експлоатация за работа или тест на системата.

    Вход:
    Комбинацията от бутони е идентична с тази на достъп "Запитване"(
    Data Checking)
    За ДУ RG10 - Чрез задържане на бутоните "Power+Fan" за 7 секунди;
    За ДУ RG58 - Задържат се бутоните "Power+Set" за 7 секунди.

    3.Навигация в Сервизното меню и таблица с параметри:

    а) Навигация:

    На дисплея на ДУ след Вход се появява 0, Това е стартовия канал или позиция, празна или отговаряща за Error Code Check при някои модели.Общо каналите/позициите в менюто са от 0 до 30.Всяка позиция отговаря за съответен параметър/настройка или е празна (резервирана за добавяне на опция в по-късен етап) - Описани са накратко по-долу в таблицата.


    • Избиране на позиция/канал се извършва чрез бутоните за промяна на температурата от ДУ(стрелките надолу-нагоре).
    • За промяна на параметър - Вход за съответния канал показан на дисплея се осъществява като задържите бутон "Power" за две секунди - Появява се CH или CHE, или пък стойност...Според модела и вида на програматора.
    • За избор на стойност на параметъра - отново със стрелките за промяна на температурата от ДУ.
    • За да потвърдите промените на избраната стойност се ползват бутоните "ОК" или "Set", или пък стойността автоматично се приема от вътрешното тяло като показва на дисплея "CO", а в някои случаи издава само бийп сигнал - Това зависи от модификацията на дистанционното и вътрешното тяло, неговото серийно производство за съответната година и модел на климатичната система.(Тези особености не бяха описани подробно в документацията за съответните модели, защото за съжаление от компанията не сметнаха за нужно да я издават в пълен вид, тъй като те все още не се вписват в масово практикуващата дейност при монтажа и експлоатацията на битовите климатици)
    • За изход от канал/позиция - Задържане на бутон "Power" за 2 секунди.
    • За цялостен изход от сервизно меню - Комбинацията е същата както при вход.




    Визуализация






    б)Таблица с параметри:


    CODE/CH INQUIRY INQUIRY
    DESCRIPTION
    SERVICE/
    INQUIRY
    FOR SERVICE,
    PRESS ON/OFF FOR 2 SECONDS TO:
    SELECTION GUIDE/NOTES
    0 nA Error Code Check SERVICE AND
    INQUIRY
    Review error memory function. Displays “Ch”.
    Press OK to send the query error code
    memory.
    Detailed error code (nA if no error
    1 T1 Indoor Ambient
    Temperature
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Change the power off memory selection. This
    feature determines whether the unit memorizes
    the set conditions prior to a power failure.
    Displays “Ch”. Press OK to return the current
    setting. Press UP or DOWN to cycle through
    settings 1 and 0.
    0. Memory settings are off
    1. Memory settings are on
    2 T2 Indoor Coil
    Temperature
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Change the option to control the indoor fan
    operation after reaching the set temperature.
    Displays “Ch”. Press OK to return the current
    setting. Press UP or DOWN to cycle through
    settings 1 through 11. Next, press OK to
    confirm the selection.
    1. Stop the fan
    2. Minimum fan speed
    3. Set speed
    4. intermittent fan-off 4 minutes/on 1 min
    5. Terminate after run time of 10 mins
    6. Terminate after run time of 15 mins
    7. Terminate after run time of 20 mins
    8. Terminate after run time of 30 mins
    9. Terminate after run time of 40 mins
    10. Terminate after run time of 50 mins
    11. Terminate after run time of 60 mins
    3 T3 Outdoor Coil
    Temperature
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Change the option to control the COOLING and
    HEATING modes available for use on the unit.
    Press UP or DOWN to cycle through the
    settings CH, HH, CC or nU. Press OK to
    confirm.
    CH - COOLING and HEATING: AUTO,
    COOLING, DRY, HEATING and FAN
    modes available
    HH - HEATING Only: HEATING and FAN
    modes available
    CC - COOLING without AUTO: COOLING,
    DRY and FAN modes available
    nU - COOLING and HEATING without
    AUTO: COOLING, DRY, HEATING and
    FAN modes available
    4 T4 Outdoor Ambient
    Temperature
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Change the selection of the lowest set
    temperature.
    NOTE: Temperature range is 60°F ~ 75°F
    (16°C ~ 24°C).
    Press UP or DOWN to select temperature
    setting. Press OK to confirm.
    16-24°C
    5 TP(T5) Compressor
    Discharge
    Temperature
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Change the selection of the highest set
    temperature.
    NOTE: Temperature range is 77°F ~ 86°F
    (25°C ~ 30°C).
    Press UP or DOWN to select the temperature
    setting. Press OK to confirm.
    25-30°C
    6 FT Compressor
    target frequency
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Mode priority selection for multi
    units
    H – Heating first
    C – Cooling first
    7 Fr Compressor run
    frequency
    SERVICE ONLY -- --
    8 dL Unit amperage SERVICE AND
    INQUIRY
    Change the static pressure selection.
    Displays “Ch”. Press OK to return the current
    setting. Press UP or DOWN to cycle through
    settings 0 through 4 or AF (constant air volume
    test). Press OK to confirm.
    Only available on ducted/40MBAA units.
    Refer to the ducted/40MBAA installation
    manuals for Fan performances at varying
    static pressures for airflow settings.
    9 Uo Unit voltage SERVICE ONLY -- --
    10 Sn Capacity test
    (special usage)
    SERVICE ONLY -- --
    11 -- -- SERVICE ONLY Min. frequency limitation in
    cooling mode
    10, 11, 12, …, 49, 50, -- (Cancel)
    12 Pr Outdoor fan speed SERVICE AND
    INQUIRY
    Min. frequency limitation in
    heating mode
    0, 11, 12, …, 49, 50, -- (Cancel)
    13 Lr Electronic
    Expansion Valve
    (EEV) opening
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Max frequency selection in T4
    limitation of Zone6.Only intervals.
    20, 21, 22, …, 149, 150, -- (Cancel)
    14 ir Indoor fan speed INQUIRY ONLY Multiple the display number by 8 to
    calculate the actual RPM
    15 HU Relative Humidity SERVICE AND
    INQUIRY
    Frequency selection of outdoor
    forced-operation
    Available in INQUIRY mode for the high
    tier/new mid tier units that have an RH
    sensor.

    Service Frequency selection Frequency selection 10, 11, 12, …, 249, 250, -- (Cancel)
    16 TT Setpoint
    compensation
    temperature
    SERVICE AND
    INQUIRY
    One button reset rS – Reset
    17 dT Dust
    concentration
    (not used)
    INQUIRY ONLY -- --
    18 WIFI Wi-Fi signal
    strength
    INQUIRY ONLY -- The value is measured in dBm. The
    display values are 0, 1, 2, 3 and 4 (4 is the
    highest and 0 is the lowest)
    19 -- -- SERVICE ONLY Change the cooling frequency upper limit
    selection in Hz.
    Max. frequency selection in cooling
    mode 40, 41, 42, …, 83, 84, -- (Cancel)
    For example, the unit may be factory set to
    fluctuate between 40 and 84 Hz. If set to
    50, the unit will now be limited to operating
    between 40 and 50 Hz.
    20 oT Indoor fan target
    frequency
    SERVICE AND
    INQUIRY
    Change the heating frequency upper limit
    selection in Hz.
    Max. frequency selection in heating
    mode 40, 41, 42, …, 83, 84, -- (Cancel)
    For example, the unit may be factory set to
    fluctuate between 40 and 84 Hz. If set to
    50, the unit is limited to operating between
    40 and 50 Hz.
    21 -- Cooling
    Temperature
    Compensation
    SERVICE ONLY Change the cooling temperature compensation
    value.
    This setting is used to adjust for
    temperature differences due to the height
    of the unit install. The offset value can be
    set at a range of -6° to +6°.
    22 -- Heating
    Temperature
    Compensation
    SERVICE ONLY Change the heating temperature compensation
    value.
    This setting is used to adjust for
    temperature differences due to the height
    of unit installation. The offset value can be
    set at a range of -6° to +6°.
    23 -- Maximum Cooling
    Fan Speed
    SERVICE ONLY Change the maximum cooling fan speed setting
    as it relates to RPM.
    For example, the unit may be factory set to
    fluctuate between 300 and 1000 RPM. If
    set to 800, the unit is limited to operating
    between 300 and 800 RPM.
    For display example -41, -40, -39, …, 19, 20, -- (Cancel) Fan speed will add set
    data*8.
    It is risk. Do not set it if
    not necessary
    24 -- Minimum Cooling
    Fan Speed
    SERVICE ONLY Change the minimum cooling fan speed setting
    as it relates to RPM.
    NOTE: Changing this setting is not
    recommended as it may trigger unit
    protection protocols
    For example, the unit may be factory set to
    fluctuate between 300 and 1000 RPM. If
    set to 500, the unit is limited to operating
    between 500 and 1000 RPM.
    For display example -41, -40, -39, …, 19, 20, -- (Cancel) Fan speed will add set
    data*8.
    It is risk. Do not set it if
    not necessary
    25 -- Maximum Heating
    Fan Speed
    SERVICE ONLY Change the maximum heating fan speed
    setting as it relates to RPM.
    For example, the unit may be factory set to
    fluctuate between 300 and 1000 RPM. If
    set to 800, the unit will now be limited to
    operating between 300 and 800 RPM.
    For display example -41, -40, -39, …, 19, 20, -- (Cancel) Fan speed will add set
    data*8.
    It is risk. Do not set it if
    not necessary
    26 -- Minimum Heating
    Fan Speed
    SERVICE ONLY Change the minimum heating fan speed setting
    as it relates to RPM.
    Note: Changing this setting is not
    recommended as it may trigger unit
    protection protocols.
    For example, the unit may be factory set to
    fluctuate between 300 and 1000 RPM. If
    set to 500, the unit is limited to operating
    between 500 and 1000 RPM.
    For display example -41, -40, -39, …, 19, 20, -- (Cancel) Fan speed will add set
    data*8.
    It is risk. Do not set it if
    not necessary
    27 -- -- -- -- --
    28 -- -- -- -- --
    29 -- -- -- -- --
    30 -- -- -- -- --


    Старо сервизно меню за дистанционни серия RG58

    Тъй като на част от битовите климатици сервизният програматор навлиза поетапно, все още присъстват модели при които старото сервизно меню функционира наравно/заедно с новото.Има варианти с двата програматора, като новият работи с частични възможности.
    Като пресен пример мога да дам скорошното тестване на Климатик модел Breezeless със заводско означение MSFAAU-HRFN8, при който първата производствена серия изписана с дистанционно RG58, работи хибридно с двата сервизни модела на управление.Новият Engineering Mode, който се стартира с бутоните Power+Set има много малко параметри за промяна, работят само каналите от 18 до 26, а при Data Checking всичко работи.

    Сервизният модел тук няма "Data Checking".Стартира се със задържане на бутоните MODE+FAN, като задължително условие е - да бъдат премахнати батериите на ДУ преди това.Имате 30 секунди време за реакция.Всичко останало (за да не се повтарям) е както при новият Engineering Mode.
    Възможностите не са много, като разликата е в каналите/позициите за Parameter Setting - означени са с "F и E"

    Канали:


    • F1 - Auto−Start Function

    In the event of a sudden power failure, the module memorizes the
    setting conditions before the power failure. The unit resumes the
    previous operation setting automatically after 3 minutes when the
    power returns
    Optional Parameters:
    On
    Off


    • F2 - Heating Temperature Compensation

    Defines the adjustment for the thermal stratification in the room and
    how the indoor unit is sensing the space. To adjust the temperature
    compensation, in Celsius only -6 ~ +6.
    NOTE: The temperature compensation in Celsius regardless of the
    units used


    • F3 - Anti−Cold Air Function

    A) Intelligent Anti−Cold Air Function
    NOTE: The intelligent anti−cold air parameter changes with the room
    temperature. Once the room temperature rises, the anti−cold air
    temperature rises as well, which is designed to provide the user with
    increased comfort. After the room temperature decreases, the anti−cold
    temperature decreases as well, which is designed to improve fan speed
    and result in a faster heating operation.The parameter can be adjusted in the range
    of 63F (17C) ~ 70F(21C).
    NOTE: No setting adjustment recommended

    B) General Anti−Cold Air Function Setting (Cold Blow Prevention
    Function)
    The general anti−cold air parameter is set regardless of the room
    temperature.The parameter can be adjusted in the range of
    46F(8C) ~ 82F(28C))
    NOTE: No setting adjustment recommended


    • F4 - Indoor Fan Motor Speed Control after Set Temperature is Reached (T1s)

    Optional Parameters:
    1: Fan stop
    2: Lowest RPM
    3: Setting RPM
    4: Termal function (1min ON / 4 min OFF)


    • F5 -Louver Angle Memory Function

    Optional Parameters:
    1: No memory
    2: Switch off √; Power failure √
    3: Switch off √; Power failure ×


    • F6 - Heating Only or Cooling and Heating Setting

    Optional Parameters:
    HH - Heating only
    CC - Cooling Only
    CH - Cooling and Heating


    • F7 - Cooling temperature compensation

    Defines the adjustment for the thermal stratification in the room and
    how the indoor unit is sensing the space. To adjust the temperature
    compensation, in Celsius only -2 ~ +2.
    NOTE: Temperature compensation in Celsius regardless of the units
    used


    • F8 - EC protection

    Refrigerant Leakage Detection
    Optional Parameters:
    On
    Off


    • F9 - Filter cleaning reminding

    Optional Parameters:
    On
    Off


    • E1 - Filter change reminding

    Optional Parameters:
    On
    Off


    • E2 - Lowest setting temperature in cooling

    Optional Parameters:
    17-24


    • E3 - Highest setting temperature in heating

    Optional Parameters:
    25-30


    • E4 - Special Function Setting

    Optional Parameters:
    NA
    On
    Off


    • E5 - Priority mode settingof multi units

    Optional Parameters:
    H -
    Heating Priority
    C - Cooling Priority


    • E6 - Network address setting

    Optional Parameters:
    0-63
    - determined by dial
    switch


    • E7 - Capacity code setting

    Optional Parameters:
    0~3 (reserved)
    4: 18K 8: 48K
    5: 24K 9: 54K
    6: 30K 10: 60K
    7: 35K


    • E8 - Twins setting

    Optional Parameters:
    0: No twins
    1: Master unit
    2: Slave unit


    • E9 - Static pressure setting

    Optional Parameters:
    0 (determined by dial switch)
    1 ~
    2 ~
    3 ~
    4 ~


    Допълнително:

    Всички нови модели (производство след 2019г.) от сериите AllEasy Pro, Oasis Plus, Breezeless , Solstice и т.н., би трябвало да имат пълни сервизни настройки.Казвам би трябвало, защото има леки разминавания в асемблирането за съответните региони за които са предназначени климатичните системи.Въпреки това не смятам, че вноса в Европа се различава коренно според държавата и нейния официален регионален вносител.Както добре знаете, всеки партньор, глобален дилър и дистрибутор на климатична техника има правото и възможността да си поръчва/плаща за определено качество и компоненти заложени в машините.

    При някои модификации,
    въпреки наличието на пълно сервизно меню, Вие няма как да достигнете до съответна настройка, ако тя не е заложена в програматора на дистанционното управление.Може да се ползва аналогично ДУ с което да достигнете до даден параметър/функция, стига то да е OEM производство на което е заложено да извършва този тип промени.Дистанционното може да се тества без наличието на климатик,за да разберете какви възможности има, преди да го използвате по същество - Просто си отваряте Data Checking и проверявате на кой канал имате достъп до Pre-setting mode, важното тук е дали ДУ подава сигнал при натискане на един от бутоните за задаване/запаметяване на параметър.

    Важно за серията AllEasy Pro - Имайте предвид, че при някои броики от първата поточна линия, контролната платка има несъответствие в свързването и част от настройките не се приемат всеки път или въобще системата не реагира - Струва ми се, че това е проблем по-скоро на кода за разчитане, но така или иначе ще си остане неразгадан мит, защото от Midea този тип информация я пазят с цената на живота си...

    Важно за настройка на канал 2 и F4 - Функцията за регулиране на вътрешната турбина не работи коректно при режимите Silent Мode, Follow Me, и ECO/GEAR – при достигнато задание продължава да поддържа ниски обороти, без значение от настройката.Изпробвано на моделите с производство преди 2021г., Breezeless SS, AllEasy Pro, GAIA, Oasis и цялата гама от серия Xtreme.
    По думи на един от ръководителите, при Follow Me това не се явява грешно поведение, защото температурата която контролира въпросната услуга е Т1, вътрешен датчик за стайна температура.


    Малко за мен и защо тази тема е тук:

    Казвам се Валентин Велинов Игнатов, на 40г.,родом от София.Вече трета година участвам във вътрешен проект на компанията Midea, филиал Китай/Азия.Дейността се състой в оценка, съответствие, усъвършенстване/развитие на глобалните комуникации и технологии.Участвам в екип, който поддържа и обслужва част от проектите за битова климатизация.Темата е тук, защото в последната година, може би над 50 човека са ме търсили за съдействие, като цитират форума SetCom.Оттук са разбрали за част от сервизните настройки и се опитват чрез тях да разрешат проблеми с работата на климатиците...Въпросите продължават и до ден днешен.Реших да участвам във форума с цел взаимопомощ - Стига поддържащият екип да ми позволи.

    П.П.
    Искам и да благодаря на г-н Кристиан Димитров, че ми съдейства за проблема с електронната поща при регистрацията - Бъдете здрав и успешен...


    *Предупреждение
    Част от публикуваната информация се счита за строго конфиденциална и е в разрез с правилата за стопанисване и експлоатация на климатични системи от крайни потребители.
    !Всяко използване на изнесената информация в тази тема е изцяло на ваша отговорност.Сервизът/търговецът имат пълното право да откажат ремонт и поправка на гаранционна и извънгаранционна климатична техника при поява на дефекти от ваша нерегламентирана дейност!
    Темата няма за цел да подтиква и насърчава използването на сервизни настройки.Това е работа и задължение на специализирани сервизни лица/групи.


    - Ако сте ентусиаст обаче, и не се интересувате от подобни правила, обичате и Ви е кеф да ръчкате където и когато искате по вашите климатици - Давайте!
    Споделяйте вашия опит, защото би бил полезен за всички, които се интересуват от тази тематика...

    *Не претендирам за достоверност на изнесените данни и моля, ако някъде забележите грешка или има какво да добавите - да ме коригирате.Ще се радвам на обратна връзка...


    Поздрави!



    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Валентин Игнатов; 02-06-26 в 15:20. Причина: Добавена информация за канал 2 и F4
    Alexi, estqwerty, Raicon и 7 други харесват това.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2026
    Мнения
    26
    #2

    Re: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Здравей, Валентин!


    Благодаря ти за този пост! Наистина е полезен!


    Имам един бърз въпрос към теб. Възможно ли е да се смени контролната платка/PCB във вътрешното тяло на по-стар модел Midea Oasis Plus (външно тяло 32,1 кг с 900 г хладилен агент) с по-нова контролна платка, която да позволява регулиране на канал 11 – минимална честота на компресора в режим на отопление? Защото фабричната настройка не го позволява. Мисля, че същото важи и за All Easy Pro. Подмяната на уреда би била голям разход в сравнение с простото сменяне на външната печатна платка. Наивно предполагам, че тези печатни платки биха могли да бъдат подменени с печатни платки от друг уред без големи проблеми, но се отклонявам от темата.


    В същия дух, знаете ли как можем да определим преди закупуването на климатик Midea, че той ще позволи регулиране на минималната честота на компресора?


    Лично аз се опитах да проследя това чрез дългия цифров код, който обикновено се намира в сервизните наръчници за печатната платка на външното тяло, но видях, че например All Easy има същия код като Breezeless+, но знаем, че All Easy не приема промяна на настройките.


    Знаете ли защо, когато се използва Follow me в режим на отопление, климатиците винаги загряват с +1°C над зададената стойност? Защо не могат да спрат точно на зададената стойност?


    По същия начин, чували ли сте някога оплаквания за ненужни цикли на размразяване при използване на Follow me? Моите две Oasis Plus единици, когато отопляват и използват Follow me, загряват с +1°C над зададената стойност. Ако уредът реши да се размрази в това състояние и до края на цикъла на размразяване температурата на дистанционното не се промени, уредът не се рестартира автоматично в режим на отопление, а преминава в режим на готовност. Той ще започне да отоплява отново едва когато температурата спадне до зададената стойност. Това е наистина досадно и е логическа грешка. Би било добре да има сервизна настройка за манипулиране на компенсацията и хистерезиса за „Follow me“.


    Благодаря ви за всякаква помощ, която можете да ми предложите! Отдавна искам да поговоря с някой, близък до Midea, който има някакво разбиране за „мозъка“ на техните системи!От моите собствени проучвания единствените машини, които позволяват промени в честотата, са следните:


    -Midea Oasis Plus+
    -Midea Solstice
    -Midea Breezeless+
    -Midea Xtreme Save Pro R290


    Предполагам, че би работило с GAIA и старата Breezeless E, но никой не ми го е потвърдил.

    Този пост е редактиран от Magiaconatus; 02-06-26 в 18:11.
    Валентин Игнатов одобрява това.

  4. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    10,328
    #3

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Г-н Игнатов, благодаря за полезната тема.
    Валентин Игнатов одобрява това.

  5. Junior Member Аватара на Валентин Игнатов
    Тук е от
    Apr 2026
    Мнения
    17
    #4

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Здравейте,

    Magiaconatus, Ще ти отговоря в обратен ред…„разбиране за „мозъка“ на техните системи”, въобще нямам!Истината е, че много често ми се случва да гледам тъпо на нововъведенията, които са сътворили от инженерният отдел.При положение, че имат възможност да го направят както трябва...
    За Follow me – Това което описвате е напълно нормална работа на климатизатора.Дори по сервизен каталог компенсацията е -2 градуса при охлаждане и +2 при отопление.Когато се следи температурата от вътрешното тяло, тогава компенсацията е двойна на тази.Проблема е в разминаването на очакванията и идеологията между ползвател и производител.Идеята е, че дистанционното е поставено някъде в помещението, а не виси на въженце спуснато от полилея по средата на стаята на един метър от пода.Температурните разлики могат да се различават коренно с високи стойности в различните части на едно жилище.Това зависи от много фактори и най-вече от неговите температурни загуби и начин на обитаване.Стойностите които показа климатизатора са обобщени и централизирани в малък обхват на отчитане с точност.А вече до колко датчика за стайна температура е калибриран правилно е друга тема…

    Ненужните цикли на размразяване ги има при всички положения.По мои наблюдения обаче, при използване на Follow me компресора би следвало да работи на еднакви честоти по-дълго време, защото отчитането на градусите се случва на интервали с по-широка времева стойност.Така се дава толеранс и способност на програмата да намали мощността на работа, ако условията го позволяват.Когато компресорът заработи на/около допустимият минимум, размразяванията са по-редки – задължителният е на 2 часа (кратък дефрост за около минута с цел да изравни параметрите, ако евентуално защитата на oil return program не сработи за 90 минути).
    По отношение на оплакванията - има и то много, но от Midea нямат навика да си четат докладите.Последния важен такъв седи в пощата им със статус Непрочетен, вече повече от 6 месеца.За жалост аз работя в екип, който е на най-долно ниво и няма силата да „тропа по масата”, ако ме разбирате?Каквото ни дадат – правим го, а решението се взима от съвсем други хора.


    За платките – сменят се, няма никакъв проблем.Важно е само да се спази условието за вида климатизатор и неговите основни компоненти.Тъй като Ви интересува само сервизното меню и настройка на част от външното тяло, основната разлика в този случай е в програматора, т.е. в eeprom и неговата ревизия на външното тяло.Вътрешното може и да не се пипа, но за всеки случай винаги се тества, защото ако програматора на вътрешната платка е с по-стара версия на която няма код за комуникация с новата структура ще даде грешка. Даже, ако платката се занесе на правилното място, могат само да ви направят ъпдейт на паметта, без дори да се сменя нищо.Лошото е, че в България подобен тип модификации са трудни – Няма кой, всеки вдига рамене и казва, че не става, не може, така не се прави…Трябва специализиран сервиз с желанието да извършват подобен тип услуги.

    На мен в системата ми излизат 5 различни варианта за модела Oasis, лошото е, че не пише сервизното меню с какви точно възможности разполага при тях.Дадена е само информация за присъствието на Engineering Mode.Платките имат различни продуктови означения (Part Number), но нас ни интересува Assembly PN, защото по този номер мога да намеря кой е чипа и с коя версия е програмата .Платформата при мен не разполага с обратно търсене(с ограничено ниво на достъп съм), и ако не знам точния код на частта нищо не ми излиза, а срещу Assembly PN има една чертичка и нищо повече.Дали защото компонентите са еднакви или някой не си е свършил работата докрай…

    Но това донякъде отговаря и на въпроса – „как можем да определим преди закупуването на климатик Midea, че той ще позволи регулиране на минималната честота на компресора?”.Ами не можем!Официалния вносител на марката трябва да разполага с тази информация – какво си е поръчал и дали го е тествал.От Компанията се твърди, че всички модели произведени след 2019г. разполагат с това меню, но не се конкретизира за специфични настройки.Ако примерно климатика е за нашите ширини с внос от Fidakis, задавайки им такъв въпрос ще реагират като Мутра в застой на която й се налага да си плати данъците!Аз лично не желая да общувам с техен сътрудник по никакъв повод.


    Ще се наложи да гадаем и на принципа проба-грешка да се опитаме да разрешим казуса.Много ще помогнат други хора във форума, които имат преки наблюдения към въпросната машина.Ако има такива с желание да помогнат – нека се включат…

    Като за начало е добре да дадете информация за вашия климатик – кога и от къде е закупен.На стикера трябва да пише кой е вносителя.Кое е точното дистанционното (Type PN), как стигате до сервизното меню (ако въобще има такова), какви възможности виждате за Pre-setting mode, спазени ли са всички условия за достъп описани по-горе в основния коментар на темата. и т.н.Всяка подробност би помогнала.Имайте предвид, че на дистанционните модел RG52 програматора им е тотално зле.Въобще цялата серия започваща с 5 е за премахване.

    Съжалявам, че на този етап с нищо конкретно не помогнах и пиша само „празни приказни”, но не се отказвам от идеята да търся решение…
    =====================================


    Цитат Първоначално публикувано от Aleksandars Виж публикацията
    Г-н Игнатов, благодаря за полезната тема.
    Г-н Щерев, чест и почитания, както лично към теб, така и към останалите, които са последна инстанция между чука и наковалнята на производители и клиенти (за жалост все повече недоброжелателни такива).Тези дни поразгледах форума по-обстойно и съм респектиран от дългогодишното ви сътрудничество тук.Бъдете все така респектиращ и както казва Йода - Нека силата бъде с теб...А и със всички останали, разбира се.
    Gena_bs, Aleksandars, bobivg и 2 други харесват това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2026
    Мнения
    26
    #5

    Re: Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Уважаеми Валентин,


    Благодаря Ви за любезния отговор! Наистина го оценявам!


    Относно програмирането и/или подмяната на дънната платка, представлява ли проблем това, че не живея в България? Въпреки че имам някои съмнения, че хората тук биха проявили интерес да ми помогнат. Става въпрос за Унгария.


    Освен това, как бих могъл да ти предоставя „Assembly PN“, без да отварям външното тяло? Външните тела имат два вида баркодове. Биха ли могли те да бъдат полезни за проследяване на конкретното тяло и след това за намиране на съответните части, от които се състои тялото?


    Поне ако съм разбрал правилно, вие предлагате да се премине към флашване на EEPROM с различна версия на софтуера, ако такава съществува, което потенциално би отключило промяната на честотата на компресора.


    Дистанционното ми управление има опции за канали 11 и 12, но при натискане на бутона OK не се чува никакъв звуков сигнал. Дистанционното изпраща инфрачервен сигнал, проверих с камерата на телефона си, но това не се случва. Ако си спомняте снимките, които сте публикували, те са от документа „New Engineering Mode-RG10D-OEM.pptx“, като един от слайдовете ясно показва, че елементите, маркирани в червено, не са валидни за серията Oasis Plus. Така че ограниченията, посочени на слайдовете, са валидни за моето устройство. Имам и дистанционно управление RG10P1(2HS)/BGEF. Мисля, че първите модели Oasis се предлагаха с дистанционно от тип RG66 и по-тежко външно тяло. Но се отклонявам от темата.



    Ако ви причинявам прекалено много неприятности, бихте ли могли да ми изпратите имейл от някой, който работи в инженерния отдел на унгарския клон на Midea? В този случай вносител е Planning & Trading Kft. Или, ако случайно сте имали някаква кореспонденция с някого от унгарския клон, контактните му данни също биха ми били полезни. Само не някой от отдела за обслужване на клиенти. Те вероятно ще ме отблъснат с някакъв нелеп претекст.


    Не казвам, че са необходими, но как би се осъществило флашването на нов софтуер? Къде точно? В този случай трябва ли да изпратим дънната платка обратно в Китай? Изглежда много по-трудно, отколкото просто да си купим нова платка.


    Тук имаме новата серия Oasis Plus, Oasis Plus+, която има фабрично име на модела според документа за декларация за съответствие на ЕС „MOX330-12HFN8-QRE1GW“. Този модел приема промени в минималната честота на компресора. Помогнах на някого с този модел да направи промените и потвърдих, че работи. Въпросът е дали теоретично платката може да бъде заменена с моята по-стара? Според сервизното ръководство, един от „PN“ номерата на платките е 17122000057661.


    Благодаря ви, че отделихте време за моя „проблем“!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Junior Member Аватара на Валентин Игнатов
    Тук е от
    Apr 2026
    Мнения
    17
    #6

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Айдеее, петък - Ден на майстора…Живи и здрави да сте и весел уикенд…



    Magiaconatus,

    Днес реших да ти представя едно много смахнато решение за проблема с вътрешния температурен датчик.Понеже снощи се порових из форума и видях от какво се оплакваш, но нямах време да пиша.За момент ще оставим платките настрана…


    Тъй като софтуера на Midea е правен с чук, тесла и пирони…понякога позволява актуализация само с една отвертка.Там където работя му казват – „Screwdriver firmware update”
    Какво имам предвид – Изместване на сензора/сондата във вътрешната част на кутията за управление, която се намира под капака.

    Показвам нагледно кой/къде е датчика и къде трябва да бъде позициониран:

    Ето го неговата мама….


    Ето и къде трябва да бъде заврян:


    След като това се случи, трябва да се променят няколко настройки в сервизното меню:

    • +3 градуса за отопление (температурна компенсация)
    • -2 при охлаждане (температурна компенсация)
    • Спиране на турбината при достигната температура на Т1


    *Настройките за температурна компенсация са базови и могат да варират според големината на помещението, неговите температурни загуби и мястото на което е монтирано вътрешното тяло.

    Чрез това напълно просташко изпълнение съм постигал плавна работа на много места – Забити климатици горе до тавана, монтирани в ъгъла, 12BTU сложени в 30-35 и т.н..

    Показвам нагледно какво е поведението на температурния сензор при отопление(проблемния режим):


    Почти при всякакви ситуации сензора работи с плавно покачване и понижаване на градусите.Няма го това хладно обдухване на турбината в режим на следене, защото е спряна.
    Разбира се, така наречения short cycling ще го има в режим отопление, но с доста по-удължено време между циклите.Времевия интервал ще зависи предимно от характеристиките на вашето жилище и климат, както и начина на ползване на климатизатора.

    Може да опиташ това примитивно решение и ако работи адекватно при теб, не е нужно да ръчкаш поведението на компресора.Климатиците на Midea от този тип искат малко повече време, за да се ориентират с каква мощност да работят(особено при по-високи външни температури…)
    Има алгоритъм който казва на компресора – Тоя пак е решил да се грее на тая жега!
    А компресора отговаря:
    - Ооо, чакай сега да видиш ти, как ще му опърля веждите…
    После у вас се пробужда „Малкият Стоян Колев”

    Шегичка...



    Някои сега ще кажат – „Ами той климатика така няма да отчита правилно температурата в стаята”.
    - Да, съгласен съм и ще сте напълно прави, ама той така или иначе не отчита правилно.Именно заради това се променя температурната компенсация според топлозагубите и конвекцията.

    Е хайде Успех!
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Magiaconatus одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2024
    Мнения
    701
    #7

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    На мен ми е идвало на ума, че в Евровент затова мерят по-ниски минимуми, а не заради настройки уж за промяна на честотата на компресора.
    Доколкото съм виждал на снимки, при такива тестове вътрешните тела са разположени по-ниско в помещението и така въздуха който влиза е с по-ниска температура, турбината е на макс., тялото се загрява по-слабо и всички датчици в него мерят съвсем други показания. Може би така работят и тези допълнителни настройки, без да командват директно компресора.
    Валентин Игнатов одобрява това.

  10. Junior Member Аватара на Валентин Игнатов
    Тук е от
    Apr 2026
    Мнения
    17
    #8

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Здравей, casal


    Точно така е в повечето случаи.Тестовете понякога са доста абсурдни и по никакъв начин описаните параметри от тях не дават ясна представа за работата на климатизатора в реални условия.
    Дори има модели на които не се правят тестове, защото са идентични, да не кажа еднакви с предходни и направо се действа на принципа Copy-Paste.Лошото е когато се копира тази информация, но на новите поточни линии по асемблирането им нещо е спестено, без да е декларирано в документацията или просто е написано, че някои от компонентите са опционални (честа практика на Мидеа).Това се получава и при разни ребрандирани марки, които не желаят да плащат за собствен екип, който да си следи на място в отдела за оценка на качеството какво се случва.

    И понеже темата е за сервизни настройки – Някъде ги има, другаде Не, точно поради тази причина.Затова навлизат поетапно, като гол охлюв в пустиня, защото не им се държи сметка…

    Ето я реалността:



    Ето го и маркетинга под формата на чиста пропаганда:
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    GLARYS одобрява това.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2024
    Мнения
    701
    #9

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    А този датчик, който манипулирате с преместване е по начало близо до топлообменника, доколкото виждам и след преместването вероятно измерва по-ниска температура по моята логика

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2026
    Мнения
    26
    #10

    Re: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Уважаеми Валентин,


    Много благодаря за предложението и инструкциите за извършване на необходимите промени.


    Преди съм правил нещо подобно. Всъщност открих NTC сензора, който Midea използва, купих по-дълга версия от него и го прекарах към външната страна на вътрешното тяло.


    Това не даде желания резултат, тъй като уредът се изключва при +2°C. Трябва да имаме достъп до настройка, чрез която да можем да променим тази стойност.


    Или модул ClimaControl от Protoart. Bluetooth термометърът ще подава данни за температурата към климатика вместо NTC сензора под предния капак. ClimaControl има и по-малка хистерезис, така че ще предотврати прегряването на уреда. Поддържайки го в рамките на около 0,3°C от зададената стойност и стайната температура. По-добър Follow me, или как Follow me всъщност трябва да работи.


    С променена минимална честота и с ClimaControl вероятно ще получите най-добрия климатик за непрекъснато отопление при всички условия, почти без циклиране. Акцентът е върху непрекъснатата работа.

    https://protoart.net/


    Въпреки това, хоризонталната клапа, която се движи поради задействането на защитата срещу студен въздух, и самото й движение все пак би ме дразнело, поради ниската температура на изходящия въздух при 80-100 W.

    Ако имате някакви идеи какво да се прави с подмяната на платка/актуализацията на софтуера, можем да продължим разговора си чрез лични съобщения. Не бих искал да претоварвам дискусията с несвързани теми.

  13. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,743
    #11

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Follow me има много голям хистерезис и е почти неизползваем ,отделно спира турбината в тоя режим и като не върти въздуха нещата още се влошават .. ползването на датчика на тялото обаче няма съществени недостатъци дори и да не го местиш ,защо не го ползваш в тоя режим
    Валентин Игнатов одобрява това.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2026
    Мнения
    26
    #12

    Re: Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    При Oasis Plus поведението на вентилатора след изключване на компресора е еднакво, независимо дали функцията „Follow me“ е активирана или не. Вентилаторът продължава да работи, а когато компресорът е изключен, циркулиращият в стаята студен въздух е наистина неприятен. За да промените поведението на вентилатора, трябва да промените настройките в сервизното меню. Но изключването му прави отоплението без активирана функция „Follow me“ невъзможно.


    Както споменах по-рано, поради неправилното разположение на сензора за стайна температура зад предния капак (мое мнение), а също и поради това, че сензорът е доста чувствителен, не можете наистина да отоплявате по този начин. На всеки 15-20 минути уредът достига праговата температура и изключва външното тяло, без да доставя топлина в стаята.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2024
    Мнения
    701
    #13

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Този датчик на снимките не е ли някакъв на топлообменника, а не за стайна температура и когато се манипулират стойностите и на двата, може да даде някакъв резултат, като това може да се пробва и с други марки. Но ще промени и ауто режима по някакъв начин предполагам.

  17. Junior Member Аватара на Валентин Игнатов
    Тук е от
    Apr 2026
    Мнения
    17
    #14

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Цитат Първоначално публикувано от casal Виж публикацията
    А този датчик, който манипулирате с преместване е по начало близо до топлообменника, доколкото виждам и след преместването вероятно измерва по-ниска температура по моята логика
    Не само, че измерва по-ниска температура, която е вече и много по-близка до реалната такава, а по-важното е, че така въздушния поток, който завихря турбината през топлообменника и влиза през дупките/отворите където е позициониран, не карат сензора да претопля прекалено бързо.Скрит по този начин се затопля много по-бавно, когато компресора вдигне ненужно честотите, какъвто е и проблема в случая.Макар, че ги вдига за кратко, достатъчно е 2 минути да претопли и изключи.

    П.П.
    Датчика е за стайна температура означен по схема Т1 на вход CN4

    Сега...аз съм му намерил там мястото, като малко съм гледал да има и естетика, уж.Някой друг по-кадърен от мен, може да му намери по-подходящо място.

    Цитат Първоначално публикувано от Magiaconatus Виж публикацията
    ...Ако имате някакви идеи какво да се прави с подмяната на платка/актуализацията на софтуера, можем да продължим разговора си чрез лични съобщения. Не бих искал да претоварвам дискусията с несвързани теми.
    Magiaconatus

    Ще се опитам до този понеделник да натрупам още малко информация за тези прословути платки.И ще пиша тук какво съм успял да разбера.

    П.П.
    Идеята ми беше да не ползвате Follow me или негов аналог, защото макар и добра опция се счита за неефективна и е компромисен вариант.Но така както ви чета, явно за вас е приоритетна.
    Тези +2 градуса се коригират с температурна компенсация от датчика на вътрешното тяло - въпроса е, вас кои градуси ви вълнуват?Реалните в помещението и къде точно - горе, долу, по средата, или тези които показва климатика?Ако се опитвате да ги изравните - Аз не съм правилния човек към когото да се обърнете, защото за 15 години в тази област не съм успял.

    Ако искате през цялото време температурата да е еднаква и климатикът да работи постоянно, аз мисля че това няма как да се получи - Поне не и за 24 часов период.За тази цел има други климатици, които биха могли да работят така, ако са много прецизно оразмерени.Помислете и върху този факт - дали вашия климатик е правилно оразмерен и позициониран.

    Хоризонталната клапа по схема не би следвало да се мърда, ако направите настройката за Fan control when Ts reached на 1, защото е програмирана да спира заедно с мотора на турбината при настройка Stop Fan.Само малката клапа при климатици които я имат се затваря понякога веднага, а друг пък по-късно според заданието и дали е надхвърлено.Но това е друга тема...

    Аз не разбрах при вас кои настройки от сервизно работят, за да се ползват в случая?Трябва да бъдете по-конкретен.


    Знаете ли и външното тяло с кой компресор е, защото има такива на които е сложен KSN98D64UFZ3, а той няма да работи добре с този обем на хладилната система когато му намалите честотата прекалено много.
    Ако си дадете серийния номер на климатика мога да го проверя...

    Можем да минем и на лични съобщения, но аз съм тук в този форум, за да се разискват точно такива проблеми публично, защото някои може да се разпознае в тях и да са му от ползва.Знам че дългите писаници не са приятни на повечето, и ако сметне някои че прекалявам, може да ми направи забележка - ще спра.Проблеми няма...

    Много е важно да "чуем" и други хора от форума, защото тяхното мнение не е за подценяване.Ние може да се въртим в един кръг, а решението да е пред очите ни без да го виждаме.



    Alexi, casal и Magiaconatus харесват това.

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2024
    Мнения
    701
    #15

    Отговор: Midea - Сервизно меню (Engineering Mode).Начин на работа, споделяне на опит и разрешаване на проблеми от ентусиасти

    Мидея и двата датчика ги наричат за стайна температура, но този си е на топлообменника реално. Става и с добавяне на допълнително съпротивление, но трябва тестване.
    Според мен затова и моето Мицубиши вдигна малко минимума след изолиране на сградата, а то е монтирано на външна стена, която сега е по-топла и съответно цялото тяло се загрява повече отколкото преди изолацията. Като тук си говорим за подобно тунинговане с цел да се достигне възможно най-ниската заложена в софтуера консумация, ако климатика не може да я достигне заради условията на помещението.

    Или така поне на мен ми се вижда относно датчиците, защото този на снимката е близо до топлообменника и е обдухван от турбината.
    Нали са 3 датчика по принцип - за стайна темп., на топлообменника и на тръбите
    Този пост е редактиран от casal; 05-06-26 в 21:15.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Сервизно меню на LG UK7550
    От schols във форум LG телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 21-12-18, 19:55
  2. Сервизно меню :help
    От juspar във форум Телевизори
    Отговори: 7
    Последно: 27-12-11, 09:10
  3. LG 42LV3550 сервизно меню
    От ivailoh във форум LG телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 21-08-11, 23:04
  4. Сервизно меню на ТВ Самсунг
    От Vanquished във форум Samsung телевизори
    Отговори: 14
    Последно: 04-08-11, 22:28
  5. Сервизно меню на YAMAHA
    От hristoslav2 във форум Аудиотехника
    Отговори: 0
    Последно: 26-04-09, 14:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе