Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 46
Like Tree24Одобрявам

Заскрежаване на външен топлобменник

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #16

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Е вече си отговорих, вероятно и моите ще ги заскрежи малко преди да дефростне благодарение на горния пост на Mega.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #17

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Зависи как конструктивно е изпълнен кондензатора ето тук се виждат разликите.uploadfromtaptalk1391197070793.jpg

  4. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #18

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Наличието на такива ивици говори, че топлообменника независимо от моментната мощност на работа не се ползва ефективно в неговата цялостност. При правилно проектираните и работещи климатици падът на налягане (разликата в температурата вход-изход) вътре в топлообменника трябва да е минимален за да е по-ефективно ползването на топлообменника. Равномерността на заскрежаване е показател за ефективност.

    Има модели механични терморегулиращи вентили с обратна връзка следящи и налягането на изхода с цел компенсиране пада на налягане вътре в топлообменника с цел по-ефективното му цялостно ползване.
    Този пост е редактиран от valen1; 01-02-14 в 08:45.
    dodo_pv и preparatos харесват това.

  5. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #19

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    По време на разходка рано сутрин ми направи впечатление, че качествени машини с големи топлообменници някои бяха на ивици. Малки външни - идеално заскрежили. По "мерцедесите" на стойките липсва заскрежаване то няма и как да има (нищо лично към продавачите и феновете им), аз съм я сърбал тази попара.Та относно неравномерното заскрежаване при големите топлообменници какво ще кажете, има ли нещо общо? За себе си научих добър урок - топлят машините с дебел скреж по ламелите.
    Този пост е редактиран от untrue; 01-02-14 в 23:35. Причина: правописна грешка
    estqwerty и justify харесват това.

  6. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #20

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Цитат Първоначално публикувано от untrue Виж публикацията
    топлят машините с дебел скреж по ламелите.
    Логиката Ви е желязна...Просто нямам думи!
    estqwerty одобрява това.

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    256
    #21

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Цитат Първоначално публикувано от untrue Виж публикацията
    По време на разхода рано сутрин ми направи впечатление, че качествени машини с големи топлообменници някои бяха на ивици. Малки външни - идеално заскрежили. По "мерцедесите" на стойките липсва заскрежаване то няма и как да има (нищо лично към продавачите и феновете им), аз съм я сърбал тази попара.Та относно неравномерното заскрежаване при големите топлообменници какво ще кажете, има ли нещо общо? За себе си научих добър урок - топлят машините с дебел скреж по ламелите.
    той дебелия скреж може да го докараме и с малко фреон,ама тогава ще топли ли???

  8.  
     
  9. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #22

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Цитат Първоначално публикувано от Aleksandars Виж публикацията
    Логиката Ви е желязна...Просто нямам думи!
    Благодаря за мнението Ви Aleksandars, ясно за всеки е какво съм искал да кажа. Точно логиката е такава, че спират за много кратко за да размразят, а в останалото време се трудят в полза комфорта на ползвателя. Написал съм какво се наблюдава и има ли нещо общо, нямам претенции за знаещ в тази област за това питам. Читателите на форума имат нужда от полезни мнения (не лаконични). Имам познат при който незнанието му да се изразява правилно отключва агресия спрямо събеседниците му. Отоплявам се с климатизатори от далечната 1996г. Относно логиката ми наистина е желязна но не и иронично!! Имате ли мнение по темата? Valen1 и Mega са си казали тежката дума за което съм им безкрайно благодарен.
    Този пост е редактиран от untrue; 02-02-14 в 11:58.

  10. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #23

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Цитат Първоначално публикувано от untrue Виж публикацията
    ПЗа себе си научих добър урок - топлят машините с дебел скреж по ламелите.
    Твоето твърдение не отговаря на истината.
    Скрежта е много рехава и затова е перфектен изолатор. Когато се натрупа дебел слой скреж/сняг, дори и най-скъпия инвертор напълно спира да топли. Просто отвън топлообмена приключва и КОП-а става около единица(даже по-малко, ако сметнеш тока за дефростите). И това може да се случи дори при плюсови температури, ако влажността на въздуха е голяма.
    Затова на прекалено влажни локации, си е жива набутвация да се топлиш с климатици. След 5-10 минути работа по питата вече има натрупан по един сантиметър скреж и така хем плащаш много ток, хем стоиш на студено.

    Ако не вярваш, че е така, този ефект може да го имитираш, като сложиш един вестник отзад на питата и ще има да чакаш климатика да стопли вътре.
    tony34al одобрява това.

  11. Banned
    Тук е от
    Feb 2003
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    223
    #24

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Какво значи голяма влажност? В София в момента Влажност: 85%

  12. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #25

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Твоето твърдение не отговаря на истината.
    Скрежта е много рехава и затова е перфектен изолатор. Когато се натрупа дебел слой скреж/сняг, дори и най-скъпия инвертор напълно спира да топли. Просто отвън топлообмена приключва и КОП-а става около единица(даже по-малко, ако сметнеш тока за дефростите). И това може да се случи дори при плюсови температури, ако влажността на въздуха е голяма.
    Затова на прекалено влажни локации, си е жива набутвация да се топлиш с климатици. След 5-10 минути работа по питата вече има натрупан по един сантиметър скреж и така хем плащаш много ток, хем стоиш на студено.

    Ако не вярваш, че е така, този ефект може да го имитираш, като сложиш един вестник отзад на питата и ще има да чакаш климатика да стопли вътре.
    Благодаря за мнението Ви Jack Krauser. Изказал съм личното си мнение с метафорична нотка, че топлят машините при които циклите за размразяване са редки (няколко за ден), което води до по - малки топло загуби (особено при много - ниски температури и лоша изолация на помещението) , по - добър комфорт в помещението, поддържане на зададената температура без резки колебания за това и изпарителя се обвива в бял дебел кожух.

    Един пример: Намирам се в полупланинска област с много ниски температури. Тази сутрин -14* и лека мъгла 2 дефроста за 12 часа от снощи (машината не е виждала слънце).

    Това за единия пръст скреж не е нужно да го коментирам, оставям го за критиците.

    Благодаря на justify за одобрението.
    Този пост е редактиран от untrue; 02-02-14 в 09:12. Причина: провописна грешка

  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #26

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    За човека скрежът е показател за вършена/свършена работа.Донякъде съм съгласен с него.Не става въпрос за натрупан лед.Само за скреж.
    И Jack това което си изтупал тук https://forum.setcombg.com/%D0%BA%D0...tml#post591342 не важи за всички климатици.Има си тошиби, панасоници, фуджица и др. марки с компресори от над 1кв номинална мощност, с над 1100 грама фреон и с големи външни топобменници за 9/12-ки на които термичната изолация на компресорите им не прегаря така както си писал...

    Отделно, че такива компресори се монтират от 28-ци до 50-ки за японския пазар.
    По тази твоя логика доста климатици на 200 волта трябваше да са с "умряли компресори" , но не са и работят вече 15-20 години...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #27

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    За човека скрежът е показател за вършена/свършена работа.Донякъде съм съгласен с него.Не става въпрос за натрупан лед.Само за скреж.
    И Jack това което си изтупал тук https://forum.setcombg.com/%D0%BA%D0...tml#post591342 не важи за всички климатици.Има си тошиби, панасоници, фуджица и др. марки с компресори от над 1кв номинална мощност, с над 1100 грама фреон и с големи външни топобменници за 9/12-ки на които термичната изолация на компресорите им не прегаря така както си писал...

    Отделно, че такива компресори се монтират от 28-ци до 50-ки за японския пазар.
    По тази твоя логика доста климатици на 200 волта трябваше да са с "умряли компресори" , но не са и работят вече 15-20 години...
    Много харесвам Хеви в това отношение. При тях не съм виждал досега да слагат еднакъв компресор в 9-ка и 12-ка. Хората са си традиционалисти. 9-ка 750W, 12-ка 900W; тела, фреон и тн - всичко нараства според размера на климатика. Много сериозна марка. И документация винаги има в изобилие.

    Сигурно има и други, де. С Дайкин не съм запознат, Шарп нямат никакво документация...

  16. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #28

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    моля ви не спирайте да пишете.

    ето още малко храна за размисъл - при нокриата последно замръзва реда най-отдолу.

    nokria deff.png
    Mega одобрява това.

  17. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #29

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Babati мисля, че при моя модел 25/35 -ца са с еднакви компресори RM-B5077MDE1 въпрос на управление. Сменил съм доста машини през годините, това ми е второто Хеви и наистина както си го казал - много сериозна марка. Единствения недостатък, който наблюдавам при моята машина е замръзването на тавата (не е виждал слънце от малък). Машината е нивелирана перфектно, но водата изтича бавно, вероятно липса на наклон. Събира 8/ 10мм. за седмица при 24ч. минусови температури, най - долния ред на топлообменника е на 10мм от нивото на тавата, вентилатора (с две лопатки) е разположен високо. Мисля за доработка относно леда в тавата.
    Mega и babati харесват това.

  18. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #30

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    И все пак извода за дебелия скреж по "мерцедесите" е неиздържан.
    Правилно си отбелязъл, че на някои боклуджани топлобменника е чист, а те не топлят.
    Проблема тук е друг.Когато "мерцедеса те топли", то той въпреки всичко(оптимизиране на дефроста, режима на работа и т.н) пак трупа скреж.Това е неизбежен компромис.Цялата хладилна техника винаги е била и ще бъде един компромис м/у противоречиви изисквания.Който не разбира това, няма шанс да научи нещо за тази техника.
    Скрежа е бедствено явление за хл.контур,то и затова го има тоя дефрост.И при другата хл.техника скрежа е проблем При мерцедесите обаче въпреки критичните условия има и отопление, а при осаки, мусаки и прочее ширпотреба, не може се очаква кой знае какво.
    Наличието на незаскрежени участъци, не е непременно неефективно използване на топлообменника.
    Целта(при това единствената) на ТРВ(терморегулиращ вентил) е осигуряване прегряването на фреоновите пари преди входа на компресора.При това се търси прегряване близо до точката на теоретичния ход при мокри пари.
    Постига се чрез промяна на сечението на дроселиращият отвор.При капилярните тръби очевидно това няма как да се случи, а за осигуряване на прегрети пари се разчита само на управлението на оборотите на компресора.Съответно и възможностите тук са по-скромни.
    Противоречивите условия тук са необходимостта от голяма площ на топлобменника с изискването за минимална дължина на тръбите.
    От първото условие очевидно зависи количеството топлина, което е площта по температурната разлика, а минималната дължина на тръбите намалява загубите от съпротивлението.
    Работния цикъл на една хл.машина е сложен баланс м/у подобни отношения.
    При мерцедесите той е реализиран по-прецизно, без залитане в крайностите.Макар и там да има изключения.
    Има Дайкини размразяващи на полвин час.
    dodo_pv, Mega, SPSt и 1 други харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хладилник Веко-заскрежаване?
    От mirra във форум Хладилна техника
    Отговори: 8
    Последно: 27-06-13, 17:35
  2. Заскрежаване и саморазмразяване
    От Fusion във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 10-01-13, 17:02
  3. Osaka KFR-25GW/CXA - неравномерно заскрежаване
    От mitko414 във форум Климатици Osaka
    Отговори: 6
    Последно: 20-10-10, 18:33
  4. Заскрежаване (обледяване) на климатик
    От mitko414 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 95
    Последно: 16-02-10, 22:51
  5. Кое заскрежаване е нормално
    От asenpl във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 22-10-09, 09:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе