Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 46
Like Tree24Одобрявам

Заскрежаване на външен топлобменник

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #1

    Заскрежаване на външен топлобменник

    Здравейте, притежавам МХ SRK/SRC 25 ZJP-S1 работещ и топлещ. В момента е -5 гр и влага климатика размразява на около 1,5/2 ч. за 3/5 минути вижда ми се кратко но след края топлообменника е чист. Единия отвор на тавата вече е запушен а другия функционира но е стеснен. Снощи снимах външния топлообменник. Нормални ли са ивиците без скреж? Климатика работи он офф в 14 кв. на 400 м.надморска височина зададени и лесно достигнати 22*. Относно тавата виждам, че има още една дупка за отводняване по високо от другите 2 (може ли да се разчита на нея? Има ли опасност за вентилатора), която все още не тече, ще изкара ли така още няколко дена когато температурите ще са +3 за да се размрази сам. Моля за сериозни мнения.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от untrue; 29-01-14 в 12:13.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #2

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Ще "изкара". Нищо му няма не се притесянвайте. Притеснения може да имате ако се чува шум от задиране на перката в лед.Като гледам освен кръглите отвори има и голям правоъгълен отвор за изтичане на дефроста.
    Както казах ако се появи необичен шум тогава може да го "стоплите" с 5-6 кани топла(не гореща) вода.

  4. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #3

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Благодаря за отговора justify. Правоъгълното е някакво киче няма отвор, сигурно е свързано със стойката на вентилатора (не се вижда добре на снимката) отвора остава в дясно. Бихте ли споделили относно стоплянето, мога ли да напълня тавата с топла вода без да свалям горния капак или решетката на вентилатора ако се наложи ? За сега никакви шумове или вибрации като часовник е въпреки частично заледения канал на тавата. Относно ивиците без скреж бихте ли ми обяснили?
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от untrue; 29-01-14 в 12:19.

  5. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #4

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Нищо и няма на машината, не я закачай.И ивиците не са проблем, там са връзките на фреоновите магистрали.

  6. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #5

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Благодаря Еди за сега няма да пипам звяра. Интересна е консумацията от мрежата до -2* 270/280W (почти като в сервизното), от -2* до към -6*/7* 610/620W (малко под номинал), при -11*/ 12* 540/560W (по студено още не виждал). Интересни дефрости, вчера по време на циклона (яка влага) работа 1,5/2 часа и 3 минути дефрост при снежно - бели ламели? След края никакъв скреж не остава но все пак кратко време? Яко добиче струята - винаги гореща.
    Този пост е редактиран от untrue; 29-01-14 в 13:45.

  7. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #6

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Не е кратко, зависи от това, колко бързо достига зададената плюсова температура на външния обменник -13 градуса при твоята машина.

  8.  
     
  9. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #7

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    След няколко часа работа 2 дефроста и по топло време (-4 ) положението леко се подобри отдавам го на по - обилния дефрост (повече влага и съответо повече скреж по ламелите),отвора с частичното заледяване леко се разшири (жълтия), леда в запушения (червения) леко хлътна на вътре, а резервния (зеления) все още леда не е стигнал нивото му (25мм) над другите 2. Дано да не стига. Бръкнах през него като гинеколог до перката на вентилатора има минимум 50/ 60 мм. (не ми се сваляше решетката). Според http://www.accuweather.com от утре дневните температури ще са положителни (шест дена са вече -). Според мен за доброто отводняване дренажния отвор трябва да е точно под топлообменника със стръмен улей завършващ с голям по диаметър отвор както при хитачи и тошиба и няколко резервни за надеждност. В моя случай е видно, че дренажа замръзва (тъкмо имаше дефрост с малко вода - предпоставка за замръзване) тук бях чел за модел на МЕ шампион по спукани топлообменници. Нагревателя за тава за момента не го обмислям.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от untrue; 29-01-14 в 17:42.

  10. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #8

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Един въпрос към Еди относно ивиците. Казваш, че там са връзките на фреоновите магистрали, би ли ми обяснил защо при други (не само мои) машини цялата повърхност на ламелите е равномерно заскрежена за да знам разбира се? Климатика работи леко без да се зори (дали има нещо общо)? Благодаря ти предварително.

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    256
    #9

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    [QUOTE=untrue;666847]Един въпрос към Еди относно ивиците. Казваш, че там са връзките на фреоновите магистрали, би ли ми обяснил защо при други (не само мои) машини цялата повърхност на ламелите е равномерно заскрежена за да знам разбира се? Климатика работи леко без да се зори (дали има нещо общо)?
    Когато климатика заработи започва там да се образуват първо тези ивици и после целия климатик

  12. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #10

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Ами не знам точната причина, но съм виждал на доста машини така да се получава и то точно там на връзките.

  13. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #11

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    [QUOTE=zvqara;666850]
    Цитат Първоначално публикувано от untrue Виж публикацията
    Един въпрос към Еди относно ивиците. Казваш, че там са връзките на фреоновите магистрали, би ли ми обяснил защо при други (не само мои) машини цялата повърхност на ламелите е равномерно заскрежена за да знам разбира се? Климатика работи леко без да се зори (дали има нещо общо)?
    Когато климатика заработи започва там да се образуват първо тези ивици и после целия климатик
    zwqra при мен не е това за което пишеш. При мен долу и горе на изпарителя остават по 2 реда меден път който не заскрежава въобще.

    - - - - - - - - - -

    Бих се радвал ако някой внесе яснота по въпроса ми?

    - - - - - - - - - -

    Това е от днес в 8:30 при -12* влажност 90% и час и половина работа преди дефрост.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от untrue; 30-01-14 в 23:57.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #12

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Наличието на такива ивици може да означава много неща, но при машините с променливи дебити е трудно по тях да се съди за наличие на проблеми, освен ако с някой условности всичко не работи на мощност 100%. Ако всичко при машината е наред откъм проектиране и изпълнение при работа на по-висока мощност обикновенно се получават на местата, където фреона навлиза в топлообменника за изпарение, като самият топлообменник може да е разделен на няколко кръстосани секций с няколко входа и изхода и затова ивиците може да са няколко. Наличието на такива ивици, както и тяхната ширина зависят от степента на отваряне на електровентила тоест от температурата на изпарение. Това е разлика в наляганията съответно температурата на изпарение в началото и края на топлообменника. По-ниска температура/налягане на изпарение > повече скреж.
    Този пост е редактиран от valen1; 31-01-14 в 18:08.
    Mega, kalcheff1, preparatos и 2 други харесват това.

  16. Junior Member Аватара на untrue
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    33
    #13

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Благодаря за инженерния отговор Valen1, както и за времето което отделихте за да ми обясните. От написаното ако правилно съм разбрал неравномерното заскрежаване на изпарителя се среща при машините с променлив дебит на хладилния агент, при които количеството фреон който трябва да постъпи в изпарителя (в режим на отопление) става според неговата нужда посредством терморегулиращия вентил, при машините само с капилярна тръба трябва да отсъства като явление ако са изправни. Започнахте с "може да означава много неща", което разбира се запали любопитството ми.

    1 .Наличието на въздух/ влага в системата може ли да предизвика подобно явление?
    2. Казвате, че се случва при работа на по - голяма мощност. В момента е -12* работи предимно on при консумация 550/ 560W (под номинал).

    Извода, който направих за себе си благодарение на мнението Ви е, че машината е наред.

    П.П Ако някой има подобен случай , същата или сходна машина да сподели.








    Този пост е редактиран от untrue; 31-01-14 в 21:05. Причина: размер на шрифт

  17. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #14

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    такова нещо на моите машини не съм наблюдавал аз ..

  18. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #15

    Отговор: Заскрежаване на външен топлобменник

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    такова нещо на моите машини не съм наблюдавал аз ..
    Зависи от машините. Ето ти 6-та серия как заскрежава. Тъмните ивици ги заскрежава най-накрая.


    PC292446.jpg
    untrue одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хладилник Веко-заскрежаване?
    От mirra във форум Хладилна техника
    Отговори: 8
    Последно: 27-06-13, 17:35
  2. Заскрежаване и саморазмразяване
    От Fusion във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 10-01-13, 17:02
  3. Osaka KFR-25GW/CXA - неравномерно заскрежаване
    От mitko414 във форум Климатици Osaka
    Отговори: 6
    Последно: 20-10-10, 18:33
  4. Заскрежаване (обледяване) на климатик
    От mitko414 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 95
    Последно: 16-02-10, 22:51
  5. Кое заскрежаване е нормално
    От asenpl във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 22-10-09, 09:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе