Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

LG C12AWV Art Cool - утечка на ток по корпуса

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    5
    #1

    LG C12AWV Art Cool - утечка на ток по корпуса

    От около месец имам инверторен климатик LG C12 AWV Art Cool, закупен от Технополис - Бургас. Монтажът, естествено, бе извършен от фирма, препоръчана от хипермаркета. Като цяло, групата се справи с монтажа, без да унищожи нацяло апартамента. ( не, че не се постараха сериозно да го направят). Както и да е, оказа се, че на корпуса на външното тяло има утечка, която се лови от обикновен фазомер. При проверка на щепсела се оказа също, че зелено - жълтият проводник не е свързан правилно, т.е. изобщо не е свързан - просто е отрязан. След неколкократни нервни разговори с шефа на монтажната "банда", бях убеждаван, че е нормално за инверторните климатици да има утечка към корпуса и други дивотии. Аз, естествено, си го подвързах както се полага, но реших да проверя и външните връзки (на външното тяло)... е, там се оказа, че един проводник (черен - към позиция, отбелязана със "3" на външния клеморед, за който си нямам идея каква роля играе), изобщо не е пристегнат в гнездото си, а се "мандахерца" свободно. Пристегнах и него, но утечката си остана. От фирмата ми казват: "Вие сега какво искате, наново да правим монтаж ли?" Та въпросът ми е: КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВЯ, ЗА ДА ИЗЧЕЗНЕ УТЕЧКАТА??? Моля, ако имате идеи , помагайте И дали е възможно да се намеси комисията за защита на потребителите във случай като този? BTW Ел. инсталацията в апартамента ми е изпълнена по БДС, т.е. на перата на "Шуко" контактите няма никакъв потенциал (проверено ) и са правилно изпълнени.

  2.  
     
  3. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #2

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Странното е че и при мен има утечка която усетих при монтирането на тампони под лапичките на външното тяло,иначе можеше да работи с години без да разбера.
    Това при изключен от копчето(неработещ) и включен в контакта климатик...та наложи се да го изключа от контакта при монтажа.
    Става въпрос за Osaka CH14LBP инвертор.
    Ама нещо не ме вълнува този факт...

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Щом мислиш, че инсталацията е изпълнена правилно (все пак провери дали металните клеми на контакта са свързани с нулата или със заземителния проводник) решението е да свържеш жълтозеления проводник с металната клема на Шуко щепсела и да проследиш дали има връзка другия му край с корпуса на машината. Добре е да се проверява за наличие на напрежение със стрелкови уред (мерено спрямо зема или нула), защото по някога фазомерите лъжат.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    306
    #4

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Аз преди месец имах случай с офазен контакт вместо занулен пускаме климатика а тои е занулен и при опита ми да завия капачкит на крановете таке ме перна тока че щях да излетя и се оказа че някой маЙстор го офазил та в твоя случай да не е така а да виниш монтажниците.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    408
    #5

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    черен- към позиция, отбелязана със "3" на външния клеморед
    1-фаза
    2-нула
    3-IC2 -шина по която се обменя информацията м/у вътрешното и външното тяло на всеки 30 сек.

    п.с. На много клими 2 употреба с траф трябва да обърнеш щепсела на 180 градуса и няма утечка,при теб просто провери контакта дали е занулен,след това щепсела към климатика и дали си с 4 жила на оперативния кабел м/у indoor/outdoor
    1.....
    2.....
    3.....
    4 жълто-зелен=корпус/маса/

  7. Novice
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    5
    #6

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Благодаря за бързия отговор. Пробвах да завъртя щепсела (това беше първото, което направих) - без ефект. Контактът е заземен т.е. заземителният проводник е свързан с нулевия (няма друг начин - стара дву-проводна мрежа тип "реален социализъм" . А по въпроса за кабела - да, кабелът е с 4 жила.
    Моето съмнение е за наранен фазен проводник в бандажирания тръбен сноп, който да дава утечка към заземителния проводник, лошото в случая е, че ще трябва да се демонтира целият тръбен сноп, което фирмата не желае да направи
    Въпросът ми беше :"Има ли конструктивна причина ИНВЕРТОРНИТЕ компресори да дават утечка "по дефиниция", нещо, което се мъчи да ми внуши шефа на пишман монтажниците

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #7

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Цитат Първоначално публикувано от Стефан Станев
    Въпросът ми беше :"Има ли конструктивна причина ИНВЕРТОРНИТЕ компресори да дават утечка по дефиниция"
    Няма.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Имам инверторна Осака - няма утечка. А кабела можеш да провериш и без да демонтираш целия бандажен сноп. Откачаш кабела в двата края и мериш с мултицет. ( По принцип за мерене на изолация се използват малко по-различни уреди - мегаомметри - но те по-трудно се намират.)

  11. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #9

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    При мен утечки(или поне съмнения за такива) в кухнята даваха пералнята и готварската печка-решението 3м. кабел свързан с корпусите и едно длето в земята,като след измазването кабела вече дори и не се вижда... и вече няма утечки
    Това е най-елегантното решение,освен ако не си доста над земята,другото ''заземителният проводник е свързан с нулевия'' не е решение ,а това ''наранен фазен проводник в бандажирания тръбен сноп'' е просто несериозно.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    66
    #10

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Здравейте
    И аз да се включа в темата - при мен също има утечка на външното тяло(инверторен климатик Toshiba-втора употреба). Пробвах със завъртането на щепсела, но ефект нямаше. От фирмата, монтирала климатика ми казаха, че проблема е при мен(не очаквах и друго) - само че на същия контакт са включени телевизор и компютър, които (да чукна на дърво) си работят нормално доста дълго време, а до предната зима включвах и духалка с метален корпус, при която утечки нямаше. Въпросът ми е - оказва ли някакво влияние или по-точно какво влияние оказват подобни утечки на нормалната работа на климатика и консумацията на ел.енергия.

  13. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #11

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Цитат Първоначално публикувано от stan75
    Здравейте
    И аз да се включа в темата - при мен също има утечка на външното тяло(инверторен климатик Toshiba-втора употреба). Пробвах със завъртането на щепсела, но ефект нямаше. От фирмата, монтирала климатика ми казаха, че проблема е при мен(не очаквах и друго) - само че на същия контакт са включени телевизор и компютър, които (да чукна на дърво) си работят нормално доста дълго време, а до предната зима включвах и духалка с метален корпус, при която утечки нямаше. Въпросът ми е - оказва ли някакво влияние или по-точно какво влияние оказват подобни утечки на нормалната работа на климатика и консумацията на ел.енергия.
    Ako климатика е на 220 волта, просто свържи корпуса му със заземителния проводник (при трипроводна инсталация) или нулата в контакта (двупроводна инсталация). Утечката изчезва, ако остане, това означава , че самата инсталация не ти е направена както трябва.
    Ако кломатика е на 100 волта (с трансформатор) - тогава свържи корпуса на климатика, корпуса на трансформатора и нулата (заземителния проводник).
    И не се препоръчва в същия контакт (разклонител ) да включваш чувствителна електроника като TV, ресийвъри , видео и др.

  14.  
     
  15. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #12

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Днес случайно се загледах по един Панасоник девятка ,не го знам инвертор или не ,беше монтиран на нивото на очите ми ...та на корпуса му видях болтче със знака за заземяване,не че беше заземен ,но болтчето си го имаше...може би има защо!

  16. Novice
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    5
    #13

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен кл&

    Открих къде е заровено магарето!!! Оказа се, че контактът, към който е включен климатика, е с прекъсваща "нула" Притегнах наново всички връзки и утечката изчезна! Благодаря на всички за идеите и помощта!

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    306
    #14

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Имах един монтаж в панелен блок при монтажа изолацията на тръбите се закъснала и допряла в арматурата включваме климатика като всико е проверено и най вече занулен защото беше на тераса и при включването се чу късо и тръбата се спука и какво се оказа на арматурата в стената фаза чиста фаза явно някой си е занулил боилера в арматурата. Толкова много монтажи имам но това не се забравя.

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Re: Утечка на ток на корпуса на инверторен климатик (специално към Julian)

    Цитат Първоначално публикувано от airclima
    Имах един монтаж в панелен блок при монтажа изолацията на тръбите се закъснала и допряла в арматурата включваме климатика като всико е проверено и най вече занулен защото беше на тераса и при включването се чу късо и тръбата се спука и какво се оказа на арматурата в стената фаза чиста фаза явно някой си е занулил боилера в арматурата. Толкова много монтажи имам но това не се забравя.
    Това е повече от странно!
    1. Че тази арматура няма никъде връзка с земя.
    2. Че при това положение бойлера му няма да работи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Утечка в радиокасетофон
    От stan23 във форум Озвучаване на автомобила
    Отговори: 12
    Последно: 06-02-11, 13:14
  2. Отговори: 0
    Последно: 12-01-11, 07:22
  3. Напрежение по корпуса на преносими компютри и несамо
    От glarus във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 04-10-10, 13:45
  4. Пробивайки корпуса до вратата пробих и тръба за фреон
    От даффи във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 5
    Последно: 18-12-07, 07:30
  5. 220V на КОРПУСА НА DVD ЕLITE!!!!!!
    От Косьо във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 81
    Последно: 01-03-06, 18:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе