Брюксел: Няма да има режим на тока в България след Нова година

След спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" себестойността на електроенергията от централата обаче щяла да се увеличи с 19%

06.10.2006 г., НетИнфо.БГ


"Европейската комисия (ЕК) не очаква спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" в края на 2006 г., което ще стане според договореното между ЕС и България, да се отрази отрицателно върху снабдяването с електричество, заяви пред БТА Феран Тараделас, говорител на европейския комисар по енергетиката Андрис Пиебалгс.

ЕК разбрала по свои канали, че у нас се изразяват притеснения дали спирането на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй" няма да доведе до недостиг на електричество и режим на тока.

"Поръчахме независимо изследване, което показа, че няма място за тревога. България сега е нетен износител на електричество и даже след затварянето на реакторите ще и останат значителни излишъци електроенергия", каза Тараделас.

България може да разчита на подкрепа за решаване на всякакви проблеми, които евентуално биха възникнали в тази връзка, подчерта обаче той.

След спирането на двата реактора себестойността на тока от централата ще се увеличи с 19%, заяви изпълнителният й директор Иван Генов.

Този негативен ефект може да бъде компенсиран, ако разходите за извозване на отработеното ядрено гориво от четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй" се платят със средства от фонда за извеждане от експлоатация, което в момента нормативната база не позволява.

Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заяви, че ще предложи на кабинета промяна на наредбата, за да може частично да се покрият разходите.

Той допълни, че не очаква значително поскъпване на тока (Овчарооов, Овчаров...) за бита след спирането на III и IV блок на атомната ни централа.

Всички големи държавни енергийни дружества - НЕК, "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-Изток 2" и мини "Марица-Изток", могат да бъдат обединени в един енергиен гигант, смята министър Овчаров.

Окрупняването на енергийните дружества е една от идеите за преструктуриране на отрасъла, чиято цел е конкурентноспособност на международния пазар. Другият вариант е частична консолидация, при която ще се обединят части от енергийните компании.

До края на годината трябва да бъде изготвен анализът за преструктурирането на енергийния сектор. Ще се търси и стратегическо сътрудничество с големи международни компании от областта. Овчаров не изключи и възможността за приватизация чрез продажби на акции на международната фондова борса."



Линк: http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=946454