Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 76

Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #16

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Тъкмо мислех да напиша нещо от рода, че който си играе с огъня рано или късно се опарва.... ама той @soon гледам изгорял вече....

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    554
    #17

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Е то се знаеше, че до там ще я докараме! Тоя ислям е такава бомба със закъснител... Скоро време/до 15 години/ ако продължават братята мюсулмани с прираста, ЩЕ СЕ СТОПИМ !!! Още по странно ми е българо-македонското плюване, което необяснимо защо продължава. Цялото това рацепление се повтаря, като по учебник.Така е било при османското нашествие, знае се! И стига сте се заяждали с хората за правопис! Има една ятова граница, за която незнам дали сте чували?! Тоест, тъпите комуняги махнаха еровете, та направиха 1/3-та от българите неграмотни/или без самочуствие/и именно кадето са тези звукови граници, там са и изостаналите региони в БГ. Става дума за чисто биологични разлики в слухово говорния апарат: - тоест някои звуци по природа не се чуват от различните етноси ! Но къв е смисъла да обяснявам.. след дъж хурка. С това се е занимавал Ангеларий но внаги има някой ПО-УМЕН !

  4. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #18

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Поредния случай на изкуствена "тюркизация" на населението в източните Родопи, за съжаление. Това с потурчването май го преживяхме преди около половин хилядолетие, ама май не е съвсем така.
    Ако се замислим, дали хайдути, дали партизани, всички са се борили за независимостта на малката ни китна държавица. Национални герои, дали всичко от себе си за независима България. А в някой части на страната на местното население тъпо и упорито им се насажда мисълта че не са българи Тъжно, но явно принципа "разделяй и владей" все още е твърде, твърде популярен.
    П.С. Лично аз не бих се засегнал ако в Соифия се появи улица "Кемал Ататюрк", за мен той е един велик политик който трябва да бъде уважаван. По същата причина поради която има улица "Георг Вашингтон"
    От друга страна пък прекалено много се спекулира с историята от последните 100-тина години.
    [edit]
    Сега видях поста на кафка.
    Биологични разлики няма как да има. Има разлики във възприятието на звуковото пространство - типичен пример е как испанците не правят разлика между Б и В в началото на думата. А правописа се учи в началното училище и не ми се вярва някой от участниците във форума да е учил различен правопис от другите. Освен ако не е израстнал в чужда държава. Което не го освобождава от отговорността да научи елементарния български език. Ние да не сме депутати или политици тука че да трябва само да говорим, но не и да пишем?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #19

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Цитат Първоначално публикувано от stekyman
    Румене, с последното мога да се съглася, че е валидно за областта Разград, ама в града..., нещо не ми се връзва.
    Прав си stekyman, "въстание" наистина се пише без "з", макар че в момента пре-препрочитам втори том от едноименната книга на З. Стоянов, та погледнах на корицата!
    За Разград да, пресилено казано. Преди години обаче бях там в командировка, качвам в маршрутка и казвам на шофьора "един билет". След моите думи глъчката в шумната маршрутка секна като отрязана с нож и всички ме зяпнаха изучаващо. Като мина малко време - разговорите се продължиха...на турски. Явно са млъкнали, поразени от чуждата реч или поне така ми се стори
    В най-добрият им, иначе четиризвезден хотел "Разград" в нощният бар чух за първи път известният тогава хит на Г. Христов "С ритъма Шакадъм"....в оригинал на турски, а останалата музика беше само кючеци...

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    554
    #20

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Цитат Първоначално публикувано от fori

    [edit]
    Сега видях поста на кафка.
    Биологични разлики няма как да има. Има разлики във възприятието на звуковото пространство - типичен пример е как испанците не правят разлика между Б и В в началото на думата. А правописа се учи в началното училище и не ми се вярва някой от участниците във форума да е учил различен правопис от другите. Освен ако не е израстнал в чужда държава. Което не го освобождава от отговорността да научи елементарния български език. Ние да не сме депутати или политици тука че да трябва само да говорим, но не и да пишем?
    Има има. Накарай италянец да каже Хъ или Ъ или пък француин Р )
    Ако ти кажа, че това е известна практика в много държави, тук принципа беше народа да е прост.
    Другото което е, най-голяемите комунистически сатрапи...били и турски сатрапи...Прави си изводите.
    И още се връзвате,че македонците и гърците са ни най-големите врагове и забравяте че нашия "биг" брадър държи90% от териториите ни ) хахахах пържени мозъци , неволно но е истина !
    И никога не забравяй, че от Азия нищо добро не е дошло.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #21

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    kafka, дай малко по-спокойно и по-свързано, защото поне аз нищо не ти разбирам. Не си мисли, че ти си най-начетеният и най-умният. Ако не си забелязал този форум се посещава от хора със сравнително висока обща култура. За твоя изненада - да, чували сме за Ятова граница, но не успявам да съзра връзка м/у разделянето на диалектите на източни и западни и грамотността и развитието в определини географски раойни. Би ли ми разяснил, моля? Също ми е интересно как ще коментираш обобщението си "от Азия нищо добро не е дошло". Доколкото съм чувал прабългарите не са дошли от Ямайка.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #22

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Неволно или умишлено, но news.bg са спестили част от нещата. Ето как завършва статията в "Новинар":
    "Сред новите улици във "Възрожденци" са "Елин Пелин", "Захари Стоянов", "Ангел Каралийчев", както и "Нури Адалъ", "Сабахатин Али", "Реджеб Кюпчу", "Кадрие Лятифова". "
    http://www.novinar.org/?act=news&act...mater=MjI4NTsw

  10. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #23

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    както и "Нури Адалъ", "Сабахатин Али", "Реджеб Кюпчу", "Кадрие Лятифова"
    Lupus, претендирам за малко или много да съм прост, ама ти като по-умен да ме светнеш кои са тия значими българи на чието име са кръстени улици в Кърджали?
    От всичките само Кадрие Лятифова съм чувал ей така м/у другото. А тя на всичкото отгоре е и с българско окончание на фамилията.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #24

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    Lupus, претендирам за малко или много да съм прост, ама ти като по-умен да ме светнеш кои са тия значими българи на чието име са кръстени улици в Кърджали?
    От всичките само Кадрие Лятифова съм чувал ей така м/у другото. А тя на всичкото отгоре е и с българско окончание на фамилията.
    Даже и аз не съм толкова умен!

  12. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #25

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Е добре, за обогатяване на общата култура ще спомена, че Кадрие Лятифова е световно известна певица в Родопите, от 50-те години на миналия век. Не сте я чували? Е как може, Държавния музикално-драматичен театър в Кърджали също е кръстен на нейно име.
    Пак не се сещате? АА, да бе забравих още един неин талант - по съвместителство, докато обикаляла по концертните подиуми, намерила време да роди Вежди Рашидов (известен както със скулптурите си, така и с боксьорските си умения в/у невинни хора) и брат му.
    Е как да не кръстят улица на нея, вместо на неоставилата (или аз поне не знам) Сирма войвода.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    554
    #26

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже драз&

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    kafka, дай малко по-спокойно и по-свързано, защото поне аз нищо не ти разбирам. Не си мисли, че ти си най-начетеният и най-умният. Ако не си забелязал този форум се посещава от хора със сравнително вискока обща култура. За твоя изненада - да,  чували сме за Ятова граница, но не успявам да съзра връзка м/у разделянето на диалектите на източни и западни и грамотността и развитието в определини географски раойни. Би ли ми разяснил, моля? Също ми е интересно как ще коментираш обобщението си "от Азия нищо добро не е дошло". Нима според теб прабългарите са дошли от Ямайка? 
    Духчо@ за пръв път думата "Балгхис" е спомената от арабската легенда за Соломон и Саавската царица, тоест на староеврит "славянска" царица която според Етиопската легенда се казва Македа та да не се чудиш, защо два различни уж народа говорят един еизик !Сега руските учени ни дават кви ли не тълкования на българия. Ами махни това, родословието на Крум и Аспарух няма нищо общо с истината, тоест като за малоумни кавам/ако някой се засяга да се засяга/ Токту Сингер и не знам още кой си там татарин нямат нищо общо с нас но... Та като казвам, че нищо добро не е дошло от азия имам предвид, Ксеркс, комунизъм и мнг. други. А че сме си изконно балкански народ, мисля че не е неоходимо да доказвам... Има едно изригване на вулкана Санторини, което пръска доста голяма част от европейските народи и доста старателно се премълчава от някои учени.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    26
    #27

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Имаме един твърде .... елементарен проблем.
    Към който както винаги подхождаме елементарно. Никаква пречка не ни оказва т.нар.
    сравнително висока обща култура
    Общината това може. Да кръщава улици. Целта е проста:
    Скандализира обществото, внего се поражда овата реакция "турците са гадни", покрай тях и помаците и по неволя мюсюлманите се капсуловат и отделят и остават само с една партия, дето им "защитава интересите" и "кръщава улици на героите им". Ататюрк не знаели кой е? Ами Нури А(б)далъ знаят ли го? Нужно ли е за целта на мероприятието? Партията става непреходна и все по - силна, а напрежението само ескалира.
    За мен има престъпление на три нива:
    1. На общинската администрация че подклажда етнически реакции. 2. На медиите, че веднага ги тиражират и подсилват. 3. На нас, че се занимаваме с тая простотия. В името на високата обща култура - не е ли вече време тея вестникарски жълти теми да изчезнат от т.нар. IT форум?

    Решението е просто. Има разни неща, които ги наричат например административен съд. Обжалва се решението,обжалва се отмененото предложение. Може и по - далеч да се стигне, но явно желаещи за борба има само в медиите. И форумите.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #28

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    След кратката беседа за световноизвестната Кадрие Лятифова, продължавам общообразователната си беседа за другите, горецитирани заслужили имена:
    Сабахатин Али, турски писател роден в Егридере (днешно Ардино), на 25 февруари 1907 г. починал през 1948, макари световноизвестен писател, за съжаление не ми стигна времето да намеря дори един негов ред.
    Реджеб Кюпчу - световно известен писател, роден на 28 септември 1934 г. в село Куклен, Пловдивска област, починал на 26 април 1976 г. Автор е на книгите „Въпросите продължават“ (1962), „Животът не е сън“ (1956), „Приятели мои, да тръгнем“ (1967). Носител е на наградата за поезия на град Бургас.
    Реджеб Кюпчу написа:
    Аз не съм чужденец,
    аз съм твой син.
    ..........
    Българийо,
    аз съм твой син
    и мои са твоите пътища.

    -----------
    мързи ме да търся повече.
    Ама правилно са ги именували на тез значими герои улиците. Къде-къде са по-популярни и известни от Делю, Сирма и Индже.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #29

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Мътните ме взели! Как може да съм толкова прост и безкултурен, та да не съм чувал за тези светли личности и национални герои! Посипвам си главата с тухли!

  18. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #30

    Re: Делю хайдутин, Сирма войвода и Индже дразнят Кърджали?

    Не мислите ли, че щяхме да спестим много време на общинсикия съвет в Кърджали, ако беше взето просто решение улиците да са кръстени на цветя, на планини или на планети, ако щете. Нямаше да има изпражнения по вестниците, а и ние нямаше да се държим за гушите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 06-10-13, 22:03
  2. Отговори: 0
    Последно: 10-09-08, 16:25
  3. Отговори: 33
    Последно: 15-12-06, 12:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе