"Що не си смените конете, а?"Първоначално публикувано от Anubis Black
//едит
Опс, докато напиша и ...
"Що не си смените конете, а?"Първоначално публикувано от Anubis Black
//едит
Опс, докато напиша и ...
(понеже е нещо мъничко)
Войниците са пазели картофите от диви прасета, които са били предназначени за развлеченията на краля (лов). Сигурно е имало закон, в който се е казвало, че се застрелването на диво прасе не от краля, се наказва с смърт или 20 години Бастилия.
Тая права много прилича по инициали на земна ос която сключва ъгъл приблизително 66°33'22" с равнината в която лежи траекторията (елипсата) на Земята около Слънцето. Само че чичко Гугъл, казва, че този ъгъл се изменя с около 3 градуса с период 28000 години.
Мъдрецът им е казал, че състезателите са били трима и третия вече е тръгнал.
@MitkoS,
Прав си. Само да кажеш и именцето.
От друга страна това, което аз четох по темата казва, че остта променя ъгъла си спрямо Земята, а не спрямо въпросната равнина. Което кара полюсите да се местят - всъщност описват малка окръжност (с диаметър 26 метра) по повърхността на Земята. Това движение наричат полодия.
Аз всъщност се пошегувах и налучквах, ама след като ти вече си призна ... Всъщност никъде в Гугъл не го срещнах тоя ъгъл. Там се говори за един друг ъгъл и навсякъде му се дава една и съща стойност: 23.5°. Та това за периода от 28000 години си го измислих, за да намеря някакво съответствие между (90° - 23.5°) и 66°33'22"
А иначе, за името:
Първоначално публикувано от Bibi
Добре де, аз си ти признавам, че си я решил
Но ми се иска да разкажа няколко неща.
Първо: числото на градусите се дели и на 2 и на 3, значи се дели на 6. т.е. 6хо3х'2х".
Тоя х играе ролята на онова "тайнствено" НОД от условието (Най-голям Общ Делител).
Ъгълът, който права сключва с равнина е най-много прав (< 90о), значи х < 17 (17*6 > 90).
Така имаме само 6 "допустими" стойности на х (2, 3, 5, 7, 11, 13) и можем да си ги напишем всичките. След като изберем онова от тях, което "се помни най-лесно", получаваме 66о33'22".
Второ: Земната Ос, с инициали 1E(hex) (десетично 30) извършва няколко вида движения.
Тя се върти по стените на конус, перпендикулярен на Еклиптиката, но така, че винаги сключва с нея този градус. Ъгълът, за който казва MitkoS е не между оста и Еклиптиката, а между оста и перпендикуляр към Еклиптиката. Та по тая причина конусът е с разтвор 2*23.5 = 47 градуса прибл.
Това движение се казва прецесия. Всъщност 28000 (или 26000 ?) години е нейният цикъл, а не на описаното преди малко движение.
Освен нея има и малки отклонения (които вече нарушават леко градуса, но около тази негова средна стойност) и се наричат нутация. Вече споменах и третото движение, може да има и други...
Трето: много се радвам, че MitkoS е цитирал нещо, от което се вижда защо нашата равнина си има много съседки (равнините, в които се намират орбитите на останалите планети са близо до нея) и защо си контактува с тях (защото я пресичат).
Няма как тоя конус да е перпендикулярен, защото орбитата на земята не е окръжност !
Не съм го казала добре, може би.
Конусът е перпендикулярен на самата равнина. Височината му си представи, тя е отвесно на равнината. Конусът можеш да си го мислиш обърнат с върха надолу.
Той се движи заедно със Земята по елипса, нарисувана в тази равнина, но това в случая няма отношение към въпроса. Той се движи, но "без да се клати" - само се плъзга с връхчето си, но си запазва ъглите спрямо равнината.
А специално за теб мога и така: геометричното място от правите, които минават през точка от една равнина и сключват с нея константен ъгъл е конус, перпендикулярен на равнината
//
Между другото, ако се обърне в градуси (66.556 или 66.56) изскачат още резултати.
//
А най-между другото, всичките тези "бла-бла", дето ги написах, изобщо не е нужно да се изполват, за да се реши задачата. kamenf я видя почти наум. Написах ги, защото ми се сториха любопитни, а градусчето - красиво.
Тъкмо щях да се заяждам, че земната ос описва цилиндър, а не конус и ми светна, че ти разглеждаш центъра на Земята като неподвижна точка, а аз разглеждам центъра на Слънцето за неподвижна точка
А иначе, 90°-23.5° = 66.5° = 66°30'
Аха. Разбрах защо стана обърквацията.
Обаче, заради пустата му "прецесия", това, дето сме си били мислили, че остта описва "елиптичен цилиндър" около Слънцето хич не ни е вярно. Описва много по-шантава повърхнина, но не ми се мисли каква. Само мога да кажа, че ако периодите им съвпадаха, щеше да е по-скоро "елиптичен конусоид" (малеййй, дано тук не четат разни хора, дето много да ми се смеят). Ама с толкова голяма разлика в периода нямам дори бегла представа какво се случва.
А тези 3 минути, дето ти се губят, са от закръгления
--------
Сега ми се ще да обясниш по условието на Камен каква закономерност прилагаш.
По условието на Wise - това хипотеза ли е, или го чете някъде.
По задачата с конете - тея двамата защо толкова са се разбързали? Ми ако изпреварят оня умник, дето е тръгнал преди тях? А и да не го, как ще си разделят помежду си ценното последно място?
Някой пробвал ли е да опази от диви прасета нива, с халосни патрони?
И ако прати войниците да лапат картофки защо ще им дава пушки изобщо?
Фактите ги знаете - малко логика ви липсва само
Войниците са били с халосни патрони, за да не се избият един друг докато тайничко си лапкат кортофки (защото не е имало какво друго)
Е, хайде малко логига, де.....Първоначално публикувано от MitkoS
Защо са там войниците? Могат да си хапват и в казармата (не знам тогава как се е казвала).
Има някакви ограждения на полето - нормално за предпазване на реколтата. Но тези войници не им е мястото
там - приличат на плашила наистина. Дали са с халосни патрони (както прочетох) или с празни пушки - няма значение.
Търсете логиката. Фактите, които написахте са достатъчни - не ровете Гугъл. Мислете само.
@kamenf и @bestman, това е отговорът, поздравявам ви! Разберете се само кой ще пуска задача!
Знаех тази задачка отдавна, но едва снощи, след поста на Митко, се замислих, че тя не става при повече от двама състезатели. Особено, ако поне единият от тях е сеткомец
Например ако са трима, след като мъдрецът им "подскаже", сеткомецът (който освен умен е и пъргав) бързо ще се намести на своето конче. Останалите двама ще си разменят добичетата и ще се юрнат да се прецакват взаимно, а нашият човек ще си люпи семки на старта и ще чака сигурната си победа...
По задачата на @kamenf имам 2 варианта. И в двата съм разглеждал червените отсечки за лъчи, които се отразяват в страните на квадрата, както и това, че първата картинка се отнася към третата, както втората към четвъртата.
Вариант 1:
Може и да не е излезнало добре, защото и представа си нямам как да го направя като @kamenf и @MitkoS. Логиката тук е, че при първата и третата картинка лъчът бива изместен максимално нагоре и вляво и бива отразен (от горната страна на квадрата). Нека направим същото с лъча от втората картинка. Той обаче не може да се отрази от горната страна на квадрата=> го продължаваме, докато стигне до дясната му страна, където се отразява и се връща.
Вариант 2:
Тук пък съм използва това, че лъчът от първата картинка бива отразен от дясната страна на квадрата, след това от горната му и стигаме до третата картинка. Ако се опитаме да направим същото с лъча от втората картинка, получаваме почти същото като при вариант едно, само че без изместване. Т.е. продължаваме лъча, той се отразява в дясната страна на квадрата и се връща.