Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 57

Задача 284 (Равностранен триъгълник)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    28
    #1

    Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    Тази задача ми я даде г-н Величков от НПМГ в 7- ми клас и каза, че ще даде 50лв. на този, който я реши. Може да ви се стори лесна, но ето и уловката- имате право да ползвате материала, изучен до 7- ми клас. Сега се поразрових и намерих едно решение, което ми го изпрати един професор по математика от Америка. Писмото му започва така: "..., задачата е много силна. Мисля, че и преди съм я засичал, но чак сега я реших...", след което следват леми и някакви други глупости, които не разбирам и разбира се г-на не ми прие решението и останах на сухо . Няколко години се опитвах да я реша, но безуспешно. Използвах какво ли не- дори имах чертеж, на който знаех всички ъгли! Вие сте последната ми надежда (Obi- Wan Kenobi, you're my only hope!)! А ето я и задачата:
    Да се докаже, че ако в триъгълник АВС la= mb= hc, то триъгълникът е равностранен.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    Може ли малко пояснения за тия дето не разбираме чак толкова тези науки.
    la - какво е ?
    mb - какво е ?
    hc - какво е ?
    Също така да предполагаме ли, че върховете на триъгълника са АВС, а страните съответно a, b, и c ?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #3

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    la е ъглополовящата при ъгъл А, която пресича страната а
    mb е медианата към страна b, която започва от ъгъл В
    hc е височината към страна с, която започва от ъгъл С

    Т.е. имаме триъгълник АВС със страни а (с/у ъгъл А), b (с/у ъгъл В) и с (с/у ъгъл С)

    Задачата е много интересна, особено с ограничението за знания от 7ми клас. За съжаление знам как се решава - срещал съм я преди години, когато още се занимавах активно с математика.

  5. Gadget
    Guest
    #4

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    Изпревариха ме.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    Благодаря, сега като го виждам написано, се сещам, че означенията са ми познати.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    27
    #6

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    Ееее , не , няма такава задача !!!!!!

    Или аз съм тъп или наистина е лоша задачката !

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #7

    нещо за начало

    Означавам края на ъглополовящата с L, на медианата - M, на височината - H.
    lA = AL, mB = BM, hC = CH.
    Това само за да се разбираме, че не ми се чертае в момента.

    Спускаме перпендикуляр от М към АВ, бележа петата му с P.
    MP е средна отсечка в AHC, значи е 1/2 CH = 1/2 BM (по условие).
    Тогава BMP е правоъгълен триъгълник с хипотенуза два пъти по-голяма от катета.
    Така получаваме, че <ABM = 30о.
    (to be continued...)

  10. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #8

    Re: нещо за начало

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    значи е 1/2 CH = 1/2 BM (по условие).
    Тогава BMP е правоъгълен триъгълник с хипотенуза два пъти по-голяма от катета.
    Така получаваме, че <ABM = 30о.
    (to be continued...)
    Ей тези моменти ми се губи защо са така. Пояснения?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    16
    #9

    Re: нещо за начало

    Цитат Първоначално публикувано от Yasen6275
    Ей тези моменти ми се губи защо са така. Пояснения?
    защото MP e успоредна на CH и* защото AM и MC са равни по условие и оттам* MP/CH=AM/AC* и тн! браво на Bibi*
    оттам задачата се свежда до това дали трябва да се докаже, че медианите се пресичат в точка разделяща ги на 2:1 Ако това може да се ползва като теорема решението е готово

  12. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #10

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    В условито е дадена само една медиана. По лесно е да докажеш че всяка от трите отсечки е медиана, ъглополовяща и височина.

  13. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #11

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    И изобщо не е толкова лесно да докажеш каквото и да е
    С аналитична геометрия или вектори вероятно е лесно, но нека някой (задаващия - примерно) да каже какво е позволено.
    Аз не помня подобни триъгълници в кой клас съм учил. Тригонометрия може сега в 3 клас да се учи. Та малко прецизност
    няма да е излишна. Edin_Lud може да подскаже малко с какви средства разполагаме. Чичко Питагор роден ли е вече? Тригонометрията работи ли или е табу? Това на @Bibi със средна отсечка признава ли се? И ъгъл 30 градуса значи ли нещо?

    А иначе условието е готино :Super:

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #12

    още малко идеи


    Да забравим за момент за ъглополовящата. Забелязвам, че ъгъл "бета" еднозначно определя мястото на точката C и следователно чрез него би трябвало да може да се сметне онова ъгълче "гама" горе, което съм отбелязала с червена дъга. То зависи единствено от "бета".
    Но за сега нещо не мога да видя на колко е равно, а ако успеем, това ще ни даде връзка между големините на "алфа" и "бета", която ни е нужна. ("алфа" е ъгълът при А)

    Питагор може, средни отсечки също, но без тригонометрия!
    Ако го направиш с тригонометрия обаче, пак ще е полезно, защото нея после ще я "преведем" на езика на училищния материал...

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #13

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    Така като го е нарисувала Биби, една окръжност около M, с радиус AC/2 и една отсечка през М успоредна на AB (която май е и ъглополовяща на BMC), могат да се окажат доста полезни. Проблема ми е, че по никакъв начин не мога да се сетя как да използвам ъглополовящата при BАC.
    // А относно оня ъгъл от 30 градуса.
    Май и обратното е вярно: Ако ъгъла е 30 градуса, то височината и медианата са с равни дължини. Така че, нещо трябва да я правим ъглополовящата през BAC

  17. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #14

    това ли?


  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    28
    #15

    Re: Задача 284 (Равностранен триъгълник)

    Веднага мога да ви кажа какво НЕ може да се ползва от това, което сте изброили: Питагор (учи се в 9 клас); подобни триъгълници (също в 9кл.); тригонометрия (нямам идея какво представлява, но не ми звучи като нещо, което скоро ще уча ). Май дотук само средната отсечка е позволена. Аз съм свеждал задачата до доказване на един ъгъл, но това е било невъзможно. Ще се консултирам с @Bibi и тя (ако не е проблем) ще покаже няколко варианта, които съм разработил (както и варианта на една съученичка, на която дадох задачата).

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. триъгълник
    От tonych във форум Логически задачи
    Отговори: 9
    Последно: 18-08-12, 22:52
  2. Триъгълник
    От Ekk във форум Логически задачи
    Отговори: 5
    Последно: 07-03-08, 01:50
  3. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  4. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  5. Триъгълник - или Дупка в моя МОЗЪК!
    От BlackBLOOD във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 12
    Последно: 14-06-03, 19:33

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе