Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 69

LAN "po susedski" ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #31

    LAN "po susedski" ?

    a kakva e razlikata m/u switch i switching hub, zashtoto predi vreme dosta narod pitah, i nikoj ne moja da mi otgovori




  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    301
    #32

    LAN "po susedski" ?

    Значи, БИ ТРЯБВАЛО switching hub да е hub, който пази таблица с MAC адресите на портовете, и праща инфото само, до който порт трябва. Т.е. това са най-елементарните switch функции, или - full duplex, sniff protection, и би трябвало да дава по-голям трансфер при няколко едновременни копирания, но последното почти не е така.



    Switch-а има други екстри. По определение от whatis.com switch-а извършва рутиране на ниско ниво. Като има switch-ове с какви ли не екстри, IP routing, комбиниране на портове и т.н. и т.н.



    Но в крайна сметка е въпрос на личен избор на производетеля, и по-скоро на фирмата, от която го купуваш дали продукта ще е switch или shub. А между другото всеки производител си има совствена дефиниция за switch и shub.



    Примерно на CNET всичко се води switch и според самите CNET, но switch-овете се познават по това, че модела е SXXX, а на shub-овете е SHXXX...



    В крайна сметка цената (по-скоро функциите де, но те влиаят пряко на цената) е по-важна от това, какво име са му дали.. Може да се направи едно не много вярно разделение - под 300$ shub, над 300$ - switch. ;D



    BEWARE! INTEL INSIDE!





    Edited by - exabyte на 11/02/2002 22:46:45

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    562
    #33

    LAN "po susedski" ?

    И аз смятам че 10мб мрежа на half-duplex става за игри. играл съм просто . А гейтуай-а не беше ли необходим само за интернета. Ние тук сме си без гейтуай и нямаме проблеми.



    А да питам за предпазителите. Колко струва един и смятате ли 4е е необходим като възнамеряваме да пускаме кабелче по покрива. Все пак там си има гръмоотводи а и по покрива има маса други кабели за антени, кабелни телевизии, а нищо не е гърмяло.





    "we sense a soul in search of answers"

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    327
    #34

    LAN "po susedski" ?

    Za X-RAY,

    otnosno gateway-a, tova se prevejda kato "shliuz" (шлюз) i moje da e kum Internet ili kum koiato i da e druga mreja.



    Za msan i X-RAY, otnosno predpazitelite,

    znachi toi kazva kato grumant gi smeniat i pak peckat , ama vuprosa, e che imate kusmet, zashtoto moje da grumne ne samo NIC-a ami i dunnoto i ottam vsichko shto e zakacheno na nego. Glupavo e da se prenebregva tozi moment. Az po-nagore spomenah za surge protektori, ama nikoi ne mi oburna vnimanie. Znachi tezi sa super iaki kato ideia. Po nachalo sa, za da predpazvat ot tokovi udari po el. mrejata. Na bratovched mi mu izgurmia cialata mashina (vsichko bez RAM chipovete i floppy-to), zashtoto saseda mu burnikal bushonite.. otkude da znam, che i moia sused niama da burnika neshto. Mashinata mu beshe julta.. s niakvo izmisleno zahranvane iavno bez dopulnitelni predpazni bushoni i tova e edna ot prichinite da sa tolkova tejki posledstviata. Az sushto ne sum Aptiva ili podobni, ta tezi surge protektori sa mnogo iak shukar. Osven, che predpazvat ot tokovi udari, se predlagat mnogofunkcionalni modeli s portove za UTP i BNC kabeli, kakto i za tezi ot telefonnata linia (ako padne grum v/u telefonnite kabeli, prez modema.. pak moje da izgurmi vsichko). Tezi, koito az razglejdah sa na Tripp.lite (http://www.tripplite.com), imat predstavitelstva v Bulgaria ima i telefoni na tehnia site, iavno sa golemi. Ako niakoi ima poveche dopulnitelna informacia po problema, za drugi proizvoditeli i t.n., da se chuvstva pokanen da si kaje mnenieto.




  6. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    616
    #35

    LAN "po susedski" ?

    rozovata pantera, това за гърменето на картите го написах чисто хипотетично, да чукна на дърво , досега не е ставало, ама знае ли човек. Иначе протекторите, за които спомена са наистина необходимо и полезно допълнение към мрежата. Не сме поставили такива именно заради стабилната й работа до момента.



    Единственото от което се опасяваме е, да не помисли някой кабела за такъв на кабелна телевизия.



    BROUGHT TO U BY MSAN

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2001
    Мнения
    160
    #36

    LAN "po susedski" ?

    Wijda se che dosta ste izbistrili temata - ima dosta nelepi neshta (full duplex po coax i dr.), no i dosta competentni mneniq (exabyte i dr.).

    Iskam samo da kaja che ne e wqrno che nqma znachenie swyrzwaneto na kabelite.Ima. I to osobenno waji za 100Mb wryzka.Tyi kato tuk mnogo golqmo wliqnie weche okazwat smushteniqta ne samo ot wynshni poleta, uchenite glawi sa "research"-wali w laboratoriite i sa napisali t.nar "recommendations" - preporyki (pri nas sa "standarti" ), koito nai-dobre i s izwesten zapas garantirat 100Mb-wa wryzka.

    Ot lichen opit moga da kaja che ako kabela ne e naprawen po standarta 100te Mb tu gi ima tu gi nqma - porajdat se dosta glawobluskanici (a be kwo sa precaka pak nqma mreja!!) i materni skwernoslowiq...

    Nie polzwame standarta na AT&T (gledano taka che shtifta ne se wijda a e otdolu: bql-zelen zelen bql-oranjew sin bql-sin oranjew bql-kafqw kafqw). Crossover kabel se poluchawa kato se smenqt zelenite s oranjewite w ediniq krai. Eto wijte:

    http://www.makeitsimple.com/how-to/dyi_crossover.htm

    I ne se podwejdaite ot towa che nqkoi kabelcheta ne se izpolzwat! Te TRQBWA da sa swyrzani.

    "Note: Even though pins 4,5,7, and 8 are not used, it is mandatory that they be present in the cable."



    Oshte neshto - pri dylyg wynshen kabel moje da ochakwate pri burq i dr. elektromagnitno nasiteni sybitiq (kacane na NeLeOta ili komshiq zawarqwasht s elektrojen) smushteniq w rabotata i dori materialni shteti!

    Pri edna takawa burq pri PODZEMEN 80m FTP kabel izgorqha po 2-3 porta na 3 switcha!. Imaite go w predwid i pone dyrpaite kabelcheto kogato ima BURIA.

    Wsichko drugo koeto mojeh da kaja po temata weche beshe kazano.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    1,098
    #37

    LAN "po susedski" ?

    google tvoita opletka e malko po razlichna ot defaultnata no mislia che principa e sushtia az polzvam:

    bialo-oranjevo - oranjevo | bialo-zeleno - bialo-sinjo - sinjo - zeleno | bialo-kafiavo - kafiavo;

    Pri tazi opletka sum puskal kabel na 100MBPS 120M estestveno s 3COM SWICH...







    http://www.rootbg.com



    Edited by - ivan на 12/02/2002 1631

  10. Member Аватара на Milanoff
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    209
    #38

    LAN "po susedski" ?

    <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>quote:<hr height=1 noshade id=quote>

    А да питам за предпазителите. Колко струва един и смятате ли 4е е необходим като възнамеряваме да пускаме кабелче по покрива. Все пак там си има гръмоотводи а и по покрива има маса други кабели за антени, кабелни телевизии, а нищо не е гърмяло.

    <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>



    Цената на един бр. предпазител APC е 40-50лв взависимост от това откъде ги купуваш! Специално APC ги внасят Солитрон, но обикновенно нямат и се налага много чакане.

    Иначе на "Раковска" в един от магазините имаше някаква друга марка, но не знам на каква цена.

    Другия вариант е да слагаш кабела без предпазители и да се молиш гръмотевицата да удари гръмоотводите по покрива.Тъй като те със сигурност са по високо от кабела вероятността тока (или част от него)да мине точно по твоя кабел е малка, но все пак я има.



    "Въпрос на вкус - казало кучето и се облизало под опашката!" ;-)




  11. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #39

    LAN "po susedski" ?

    Значи, цветовете на кабелите нямат никакво значение - дали ползвам бял-зелен или бял кафяв е абсолютно еднакво. Не робувайте на стандарти, били те на AT&T или IBM.

    Иначе да - картинката ми горе е объркана и cross-a. трябва да е между 1-2 и 3-6 и в двете посоки. За да имаш елмагнитни смущения трябва кабела ти да се движи успоредно над 10 метра до силов кабел на разстояние по-малко от 0.5метра, така че надали може да възникне проблем с това. Същото важи и за 4-рите неизползвани жици - дали ще ги свържеш или не зависи от желанието ти и няма да влоши качеството...




  12. Member
    Тук е от
    Mar 2001
    Мнения
    160
    #40

    LAN "po susedski" ?

    Bez Komentar...



    Edited by - google на 14/02/2002 13:16:08

  13. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    1,729
    #41

    LAN "po susedski" ?

    Хе хе, ако гръм удари директно кабела няма сила, която да спаси PC-то. Особенно както повечето хора си заземяват протекторите на кутиите (аз моя го заземявам за нулата на контакта - а гръмоотвода е най-сигурен).



    Тия работи се слагат, защото когато падне гръм, една част от него се "разрежда" във въздуха. Моят лан само един път го е удрял. Светкавицата падна на около 150 м от кабела, върху някакво дърво. Малко пушек, малко искри и 3COM-а си замина. Оттогва не смея без протектори.



    <center></center>

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    1,098
    #42

    LAN "po susedski" ?

    Admin google e prav ot ASP moje da razbirash ama ot kabeli ne razbirash vuobshte...

    Ako vurjesh samo 4-kabela na razstoianie poveche ot 50M veroiatnostta kabela da ne raboti e poveche ot 50%...

    Osven tova kato pravish kabeli gi pravish po cvetove i kato im nauchish cvetovete niama kak da gi oburkash ...

    dokato ako ti gi kaja

    1-2 3-6 shte ima da se chudish za kakvo stava duma...



    http://www.rootbg.com

  16. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #43

    LAN "po susedski" ?

    Ivane, tuk maj se izkaza nepodgotven

    dori da ostavim nastrana fakta, che admina ima sertifikat ot IBM tochno za kabeli, pogledni samo v razdela "Za nas" podtochka "Harduer i komunikacii - izpulneni proekti", i se pointeresuvah kakva rolja e igral admina v tezi proekti

    A po otnoshenie na 50-te % moga da ti demonstriram mreja ot nad 70 hub-a (i nad 500 pc-ta), na koito po 4 ot jicite minavat dannite, a po drugite zahranvaneto, i edva li ima njakoj hub s kabel po-malko ot 100 metra.




  17. Member
    Тук е от
    Mar 2001
    Мнения
    160
    #44

    LAN "po susedski" ?

    A we hora razberete - nikoi ne kazwa che ako wzemete 4 jici i gi wyrjete nqkaksi mrejata nqma da wyrwi!

    No kogato chowek iska sigurnost , stabilno reshenie , toi trqbwa da naprawi neshtata po standarta!

    Moje samo w 1 ot 10 sluchaq da ima problemi ( pak wi kazwam nabludawal sam ne wednyj takiwa) , no zashto pyk da gi ima?

    Naprawete si neshtata po standarta i towa wi garantira (s mn.golqm procent) che nqma da ima problemi.

    A po powod na sertiwikatite ... towa ne e nikakawa garanciq , a i na nas ni se namira po nqkoi sertifikat.



    Kogato sertificirashtata instituciq doide da sertificira edna gotowa izgradena mreja, samo kato widi che wynshno neshtata ne sa izpylneni spored standarta ( ako widqt che Admina e swyrzal samo 4 kabelcheta ) shte im tegli edna maina i wyobshte nqma da probwa s testeri.

    Ne wqrwam Admin da sa go uchili taka ot IBM! Sram za IBM! Tc Tc Tc

  18. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #45

    LAN "po susedski" ?

    Оп,оп,оп - някой не чете топика на темата!!!

    Google, не се съмнявай - добре съм запознат със спецификации...

    Което не ми пречи да съм гъвкав и да не робувам на стандарти.

    Не се обиждайте, но хич не ми допадат специалисти, които са научили стандартите и не мислят! Естествено, ако опъваш мреж до 500 компа с незнам колкоси суча за незнамколкоси десетки хиляди долара ще работиш по спецификации.

    Естествено е, че и ако вързваш 5 компа и се опиташ да обясниш на хората, които освен PC мрежа искат и телефонна, че е необходимо да прокараш два кабела, защото жичките на единия не ти стигат не си за тази работа.

    Непознаването на стандартите е аматьорско, прилагането им без оглед на условията е също толкова аматьорско...



    Иване, това с цветовете си го избий моля от главата и се научи да мислиш по пинове... Няма единен стандарт за цветове - AT&T са по един начин, AMP по друг, IBM по трети. Общото между трите е, че пиновете са едни и същи...

    Хайде със здраве, пък някой ден може да се засечем по обектите . И пак да ви напомня - четете топиците и се старайте да отговаряте по тяхните изисквания, а не по това как е правилно според документацията... Решенията винаги са повече от едно.




Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе