Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Коригиране на снимка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #1

    Коригиране на снимка

    Заглавието не е много точното, но това е най-доброто което се сетих. Ще започна малко отдалече за да обясня какво търся.
    При сканиране на документ и запис в графичен файл информацията се запазва без изкривяване, но при снимка с фотоапарат, се получа изкривяване и колкото по-близо е до краищата на снимката толкова по-голямо е изкривяването.
    Проблемът е, че не мога да сканирам документа, защото е голям формат, а дебелината му е много голяма(два много дебели картона с ламарина по средата). Чух от колега, че в София имало широкоформатен скенер, където документа е статичен(движи се главата за четене, а не документа), но не можах да намеря координати.
    Въпросът ми е, ако снимам този документ, ще мога ли да коригирам изкривяването и с какъв софтуер ще стане това? Ще се радвам и на информация за този скенер в София( или подобен в южна България).
    Благодаря.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #2

    Re: Коригиране на снимка

    За софтуер - Photoshop -> Spherize filter, но не очаквай кой знае какви резултати, трябва доста натъманяване.
    Иначе съм гледал едни ръчни скенери (на HP), които сканираха на части и после ги съединяваха автоматично (с техния си софтуер).
    Беше преди години, така че не мога да кажа модел, но ръчния скенер също се движи, а не документа.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #3

    Re: Коригиране на снимка

    а какво ще го правиш после това изображение?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #4

    Re: Коригиране на снимка

    Spherize filter не е баш за това, има си други начини: един за barrel distortion correction дава и реално използваеми резултати. Ето един от тях: Correcting Optical Distortion
    Нямам под ръка Picassa, сигурен съм, че имаше корекция на нещо си, което се коригираше с мрежа...
    А резултата си го прави каквото си щеш - това си е твоя работа!

  6. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #5

    Re: Коригиране на снимка

    Продаваме такива на "Метро" малко са скъпички - 15 000 $. Мисля , че в рекламния бизнес също има такива , ако не се лъжа и на такива сме "шиткали". Утре ще питам търговците (ако не забрава де).

  7. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #6

    Re: Коригиране на снимка

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    а какво ще го правиш после това изображение?
    Искам да вмъкна коригираното изображението в CAD програма. За целта ми трябва коригиране с добра точност. Предпочитам разбира се да я сканирам, както съм прави до сега.

    emos Ще пробвам това което си препоръчал и ще пиша за резултата.

    izwerga Най-добрия вариант е да намеря скенер и ще ти бъда благодарен, ако ми дадеш информация къде мога да намеря такъв.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #7

    Re: Коригиране на снимка

    Отделно можеш да си снимаш оригинала на много парчета, да си ги вкарваш едно по едно, като всяко вледващо е в нов слой, с 50% прозрачност. Приплъзваш върху долното, докато се получи съвпадение на недеформираните участъци (които би трябвало да са в центъра на кадъра). Изтриваш деформираните с Feather selection с радиус по твой избор, и съединяваш (merge) двата слоя. Слагаш следващото парче и т.н.
    За да разбереш колко ти изкривява обектива: просто си купи/разпечатай милиметрова хартия, снимай я и определи "радиуса" на недеормираност - един gudeline по вертикала и хоризонтала стига. Спрямо този радиус ще си определиш на колко части ще снимаш оригинала.
    Съвет - снимай от статив!

  10. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #8

    Re: Коригиране на снимка

    1 допълнение/пояснение към съвета на emos за статива - за минимално кривене щракай на максимален оптичен зуум и разстояние.

  11. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #9

    Re: Коригиране на снимка

    За широкоформатен скенер се обади в Атласком или в Ная.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #10

    Re: Коригиране на снимка

    Добре, тва художник ли го е рисувал или е естествено природно образование?
    Щом с правено един път на картон, не може ли да се вземе от тия дето са го правили чертежа?
    Или пък да го нарежеш и сканираш на парчета, ако художника е бил Леонардо Да Винчи и вече е умрял?

  13. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #11

    Re: Коригиране на снимка

    По повод статива - пояснявам: с използването му ще може да се избегне трептенето на ръката и камерата ще може да се нагласи да е в равнина, успоредна на снимания обект. Първото си е ясно, за второто: преди снимането на всеки участък обективът се поставя срещу центъра на горепосочения от мен "радиус" на неизкривената при заснемане област. Върху нея се закрепя милиметровата хартия и камерата се наглася така, че да обхваща еднакво отдалечени от центъра й области.
    Ще е удачно заснемането да стане с изместена стъпка:
    Ако си представим снимания обект като шахматна дъска, то аз бих снимал от центъра на квадрат А1, В1, С1, D1, след това срещу общия връх на A1, B1, A2, B2; B1, C1, B2, C2; C1, D1, C2, D2 и т.н. Тъй като в тези върхове има натрупване на на най-много изкривявания, то те ще могат да се препокрият

    @ Black Adder
    Защо продължаваш да си потвърждаваш това "много прост", което си сложил под ника си? Какво общо имат постовете ти в темата с коментирания проблем?

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #12

    Re: Коригиране на снимка

    Апропо - ако взема един класически скенер махна капака му и го обърна със стъклото надолу към обекта и започна сканиране като премествам скенера с 200 по Х и 280 по Y, а после парчетата съединя с Фотошоп дали няма да си реша проблема със задоволителна точност? Лично това съм го правил с своя Канон за 90лв. който сканира във всяко положение и стъклото на който е само на 1мм по надолу от пластмасовата му рамка.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re: Коригиране на снимка

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Апропо - ако взема един класически скенер махна капака му и го обърна със стъклото надолу към обекта и започна сканиране като премествам скенера с 200 по Х и 280 по Y, а после парчетата съединя с Фотошоп дали няма да си реша проблема със задоволителна точност? Лично това съм го правил с своя Канон за 90лв. който сканира във всяко положение и стъклото на който е само на 1мм по надолу от пластмасовата му рамка.
    Според мен това е много добра и лесно реализуема идея! За един опит ще са необходими един скенер, един плакат и под с ламинат.

  17. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #14

    Re: Коригиране на снимка

    Във Висшия институт по архитектура и строителство (мисля така се казваше) под площад Йорданка Николова до Софийски градски съд има със сигурност такива скенери и доколкото разбрах срещу заплащане правят услуга за сканиране и то на доста големи формати.
    И идеята на Tommorow също е осъщетвима.

  18. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #15

    Re: Коригиране на снимка

    @Black Adder Не мога да схвана целта на постовете ти.

    @Bibi Благодаря. В Атласком казаха, че могат да свършат работата.

    @Tommorow Ако скоро не пътувам да София ще пробвам да сканирам с малкия скенер, макар че пластмасата която държи стъклото се издига на около 2-3мм над него.

    @izwerga Благодаря. Университет по архитектура, строителство и геодезия- там съм завършил, но по онова време не разполагаха с такава техника(може и аз да не съм знаел). Наистина логично беше да проверя първо там.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. как се обръща снимка с ...........
    От aHuY във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 3
    Последно: 27-09-06, 23:51
  2. Как да побликувам снимка
    От midjis във форум За Форума
    Отговори: 3
    Последно: 05-07-06, 09:52
  3. Коригиране на ping до ROUTER
    От Ekzodia във форум Мрежи
    Отговори: 10
    Последно: 01-05-05, 12:06
  4. Снимка на Windows
    От Tores във форум Windows
    Отговори: 17
    Последно: 04-04-05, 20:26
  5. Снимка
    От Brrrr във форум Общ - софтуер
    Отговори: 14
    Последно: 12-09-03, 01:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе