Резултати от 1 до 4 от общо 4

Някой разбира ли от литиево-йонни батерии?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на Yavor Yankov
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    64
    #1

    Някой разбира ли от литиево-йонни батерии?

    Здравейте,
    Имам следния въпрос:

    Наскоро купих едно лаптопче с умряла батерия. Стария собственик ми каза че е работела, но тъй като той го тържал нон-стоп на зарядно и батерията се е скапала.
    Снощи я разглобий много внимателно с цел да проверя колко от елементите са добри и колко имат нужда от подмяна. Батерията се оказа с 8 елемента по 3,6-7 волта на LG, вързани по два успоредно - общо 14,8 волта, 3800mAh.
    Оказа се че само един е читав. Другите нямаха никакво напрежение и не хващаха заряд изобщо. Тогава обаче дяволчето в мен реши да разглоби еднин от скапаните елемени да види какво точно има вътре. Разпарчосах със секачите плюса, но в процеса за малко дадох на късо и батерията мощно загря за отрицателно време - и О,чудо - появиха се 3,7 волта от съвсем мъртвата батерия. Хванах една от другите и с една малка отверка натиснах плюса към основата - нещо изсъска (някакъв газ - миришеше странно) и батерията също започна да дава ток. Проведох операцията със всички неработещи елементи и всики заработиха след изсъскване - някой дават 3,7 волта а само 2-3 дават около 3,3 - всички хващат заряд и товарят изправителя.

    Въпроса ми е - дали мога да ги използвам - май са разхерметизирани и не знам дали не е опасно за лаптопа.

    Моята теория е че са прегрявали и отделяните газове от това са отделили контактуващата пластина на плюса (тя реално хеметизира батерията) от извода - след премахване на налягането тя се връща на мястото си и подава контакт. Също ми направи впечатление че диода на топлинната защита е пробил и даже единия му крак беше със студена спойка (която може да се получи и от прегряване).

    Някой знае ли какви диоди се ползват в топлинната защита, че натози не мога да му прочета сигнатурата - потъмнял е...

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #2

    Re: Някой разбира ли от литиево-йонни батерии?

    Разбирам дотолкова, доколкото знам, че литиево-йонните батерии са "много тънка" работа. Не трябва да се претоварват по ток и елементите им могат да отделят вредни за здравето газове. Отделно са и пожароопасни, по ТВ гледах и репортаж за самозапалването на лаптоп: Dell Laptop Explodes in Flames. Има и други примери за това: Notebook PC Explodes, Apple Laptop Engulfed In Flames. И за сериозността на проблема говори и факта, че Sony се ангажира да подмени поне 90 000 батерии: Sony begins Vaio battery recall.
    Поради тази причина 1/3 от обема на батерията се заема от електрониката, която се грижи това да не се случва - при превишаване на тока и температурата на определени граници просто изключва елементите. А разхерметизирана литиево-йонна батерия да ми е на една ръка разстояние - брррррррррр
    И малко черен хумор: Нали нямаш нищо против през ден-два да постваш нещо, че да знаем жив ли си още?!

  4. Junior Member Аватара на Yavor Yankov
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    64
    #3

    Re: Някой разбира ли от литиево-йонни батерии?

    Жив съм, мърдам още...

    Аз лично не смятам, че е чак толкова опасно.
    Сони изтегляха батерии заради дефект в електрониката - получава се презареждане - четох го някъде.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    105
    #4

    Re: Някой разбира ли от литиево-йонни батерии?

    Напротив, никак не е безопасно да човъркаш литиево-йонни батерии. Литият е алкален метал, при допир със влага се възпламенява, или експлодира. Газовете които се отделят също са опасни.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Някой разбира ли от Google Maps?
    От Cko във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 4
    Последно: 01-09-06, 15:10
  2. Има ли някой който да разбира от амонячни хладилници?
    От rai4eto във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 8
    Последно: 26-06-06, 17:52
  3. Някой разбира ли от електроника?!
    От polpoz във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 14
    Последно: 04-03-04, 13:03
  4. Някой разбира ли от Турбо Паскал..
    От _NO_NAME_ във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 13-12-03, 16:48
  5. Някой разбира ли от Photoshop и PageMaker?
    От neron_ във форум Общ - софтуер
    Отговори: 19
    Последно: 28-11-03, 10:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе