Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Проблем с шумен харддиск!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #1

    Проблем с шумен харддиск!

    Преди 2-3 месеца си купих 320 ГБ WD SATA II 16 MB твърд диск.
    Още като го сложих започна да се чува един много неприятен резониращ шум. Забелязах го, но в еуфорията от многото място не ми дойде наум да го върна веднага и да си поискам подмяна.
    Та шумът е нискочестотен усилващ се и намаляващ периодично (вълнообразно). Генерира се от хардиска дори да не се използват данни от него.
    Днес се обадих и момчето от компютърната фирма ме увери, че моторчетата на всички дискове с по-големи капацитети бучели така изнервящо. С изключение на някой от моделите на HITACHI.
    Прочетох инструкциите за джъмперите - с изключение на една позиция при другите се чуваше същия шум. Само дето при това положение на джъмпера харддиска става неоткриваем за биоса.

    Въпроса ми е мога ли да предявя искане за подмяна?
    и
    Aко си търся нов диск над 300 GB какъв трябва да е, за да е тих като 160 гигабайтовият ми Seagate?

  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #2

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Моят бучи по същия досаден начин, Seagate 320GB

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #3

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Цитат Първоначално публикувано от Ско
    Моят бучи по същия досаден начин, Seagate 320GB
    Виждам, че него не си го включил в подписа си!
    Мислех си преди малко дали да не обвия диска в гума дебела 1-2 милиметра да речем, за да потисна тая така рекламирана от производителя тишина.
    "Quiet - The technology that Tom's Hardware Guide called "very fast and nearly silent" is used throughout this family of drives. Our WhisperDrive™ technology minimizes noise to levels near the threshold of human hearing. To cut seek noise, SoftSeek™ technology streamlines read/write seeking algorithms, resulting in more efficient operation." Цитат от сайта на WDigital.

  5. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #4

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Какво ти е дъното и има ли AHCI контролер? Провери в сайта на WD дали няма тулче за сетване на acoustic managment за да стане по-тих диска ти. Моето Хитачи си има такава екстра и мога да го сетвам да е шумен и бърз или безшумен и по-бавен Въпреки , че като пусна AHCI то си е автоматично.

  6. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #5

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    При мен шумът идва от ламарините на кутията, които дрънчат заради вибрациите на диска. Преди време го бях окачил във въздуха и беше перфектно тих. Лошото е, че сегашната ми видеокарта е твърде дълга и пречи на окачването та пак е с болтове и шуми.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #6

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    При мен шумът идва от диска.
    На сайта на WD няма нищо за управление на шума. Режимът се превключва с мостче на 3-то и 4-то краче.
    В ръководството пише, че дъното трябва да поддържа този режим.
    Дъното ми е GB MA770-DS3. В BIOS-а не срещнах нищо такова като AHCI.

    @stenly ще поогледам за това, което написа по-горе.
    Благодаря!
    P.S. С HITACHI Feature Tool проверих и се оказа, че акустичното управление е активно и е зададена възможно най-ниската стойност за шум от диска.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #7

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Цитат Първоначално публикувано от universum

    Aко си търся нов диск над 300 GB какъв трябва да е, за да е тих като 160 гигабайтовият ми Seagate?
    Имам HITACHI 500GB и практически не го чувам, невероятно е безшумен особено сравнен с WD 250GB на другия ми компютър, който от нов стърже като за световно.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #8

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    @espace ти си третият глас в полза на Hitachi.
    Уточнявам обаче, че дискът ми не стърже. По отношение на стърженето нищо не чувам. Шумът е доколкото разбрах от механиката вътре и се чува дори в idle режим, когато нищо не четеш и пишеш по него. Прилича на някакъв резонанс с ниска честота.

  11. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #9

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Ако е резонанс , пробвай го извън кутията , или в ръка го подръж за малко , може да се окаже, че вибрациите от диска се усилват от кутията и те дразни шума ........за това си има друга билка

    За Хитачи още един глас и от мен , имам 320ка с 16 кеш SATA II и шум не се чува.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #10

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Според мен кутията е добре. И на старата и на новата кутия (Gigabyte Triton) е същото. Като допра ухо до диска чувам бученето, нещо от рода на лазерните саби в междузвездни войни при сблъсък.
    Подобно на шум при високо напрежение.
    По-скоро е нискочестотно бучене, а вибрациите на тялото на диска - сравнително слаби са. Почти ги няма.

  13. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #11

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    На единия компютър имам Seagate 320GB 16MB, на другия WD 320GB 16MB, първия работи в SATA2, a втория в SATA1 режим. Практически не ги чувам като работят, дори и да има голям трансфер през тях. Не съм пускал никакви програми за намаляване на шума. И двете ми кутии обаче са от хубава ламарина и с маркови захранвания (ако това има значение). Иначе дори и да ги извадя от кутията пак не се чуват, освен ако не се доближа 10-20см от тях.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #12

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    На работа погледнах същия като моя диск. Работеше без да шуми по този начин.
    Следователно бройката, която съм купил е прблемна, а не всички Western Digital дискове.

  16. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #13

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Защо не се пробваш да го рекламираш? Ако попаднеш на свестни хора ще ти уважат гаранцията.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #14

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Защо не се пробваш да го рекламираш? Ако попаднеш на свестни хора ще ти уважат гаранцията.
    Ако може да каже от коя фирма го е купил.
    малко ме съмнява да му приемат такава гаранция при условие че работи харда , без проблем , само малко по шумен е , при условие че този шум не идва от разбит лагер или заводски дефект .

  18. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #15

    Re: Проблем с шумен харддиск!

    Цитат Първоначално публикувано от universum
    .... Като допра ухо до диска чувам бученето, нещо от рода на лазерните саби в междузвездни войни при сблъсък.
    Подобно на шум при високо напрежение....
    това досадно бръмчене не е ново,срещаше се често при старите хардове.
    Според мен няма никво решение на проблема,просто,защото шумът идва от самия мотор

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с външен харддиск Seagate Expansion 2TB
    От giorgo във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 26-03-12, 13:20
  2. шумен хард
    От tonivp във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 13-11-11, 08:34
  3. Много шумен компютър
    От user25 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 19
    Последно: 01-02-08, 16:45
  4. Магазин Сатекс Шумен
    От mitko414 във форум Черен списък
    Отговори: 10
    Последно: 04-09-07, 20:27
  5. Проблем с дефрагментация на харддиск
    От bushy във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 30-12-06, 13:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе