Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 59
Like Tree8Одобрявам

Съвет за домашен компютър

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #1

    Съвет за домашен компютър

    Сегашният ни вече наближава 15-те лета и за съжаление с доста неща започна да се задъхва а някои изобщо не ще и да подкара че май му мяза вече да излиза в пенсия.

    Общо взето с тази материя съм като слон в стъкларски магазин така че определено ще трябва да е нещо готово. Прочетох тук таме нещо ама кво от туй .

    Ще спомена това в което съм сигурен но то не е много де.

    1. Държа да е настолен, по възможност от тези с по-малките кутии.
    2. Трябва да има DVI или VGA изход - заради сегашният монитор ViewSonic VG920. Принципно мисля и него да сменя с нещо по-ново на ViewSonic но все още изглежда и работи като чисто нов (въпреки годините си), та възможно е още известно време да се задържи (не ми се изхвърля в такова състояние) но ще видим в момента не го мисля него.
    3. Не трябва да има каквито и да е било кахъри с мултимедийните файлове в това число и 4K, с тези последните сегашният не може изобщо да зацепи на тях а те са ми важни.
    4. Записвачка ще има задължително но може и да бъде външна, не съм решил още DVD ли ще е или Blu-Ray.
    Общо взето компютърът се използва като всеки друг домашен, за каквото дойде. Игри не се играят най-много някой Бридж, но той и сегашният се справя с тях .

    Примерно това https://www.jarcomputers.com/Lenovo-....html?ref=prod добра идея ли е?

    Бюджет колкото по-тънко мина толкова по-добре, мразим да даваме пари за такава техника но пък държа да е читава и да върши работа в крайна сметка. Ако трябват малко повече пари ще се дават няма начин.
    Всякакви съвети ще са полезни.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    227
    #2

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    По т.2 - не е необходимо да се ограничаваш до тези два интерфейса, има кабели от HDMI към DVI и спокойно ще ползваш монитора си на компютър, който има дори само HDMI.
    vencifcl одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #3

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Този монитор вече е много стар, аз бих помислил за смяната му - най-малкото резолюцията и размера не си струват да си тормозиш зрението - 1280 x 1024, стара TN матрица и малкия размер. Със сигурност има и flicker, което допълнително вреди. Относно главния въпрос - какъв ти е бюджета и за какво ще се ползва машината - тези 4К мултимедийни файлове какво ги правиш? Относно готовите конфигурации, никога не са били добър избор. Каква е причината да търсиш малка кутия, което допълнитено оскъпява нещата? Нали се сещаш, че 4 ядра вече са много недостатъчни, особено без допълнителни нишки. В момента се намира 6 ядра/12 нишки AMD Ryzen 1600AF за около 200 лева, който е в пъти по-добра инвестиция, още повече, ако ще работиш/обработваш 4К - там са ти нужни колкото се може повече ядра и нишки.

  5. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #4

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Ами прав си за монитора, като се замисли човек си е точно така. Монитора май ще ми е най-лесният избор, даже и от него мога да започна .
    Малката кутия е най вече заради естетиката, като че ли през годините ми писна да я гледам тази щайга тя не че е пред очите ми де но все пак. Тези 4К са обикновени филми най вече .mkv, при тях доста често им се разминат субтитрите а много по-лесно ми е да ги синхронизирам на компютъра от колкото да си играя да ги нагласям с мултимедийния плеър (изключително ми е досадно това). Не че всеки ден гледам филми и още по-рядко ми се налага да го правя гимнастика със субтитрите но в един момент на човек просто му писва и така знаеш как е.
    На мен тези 4 ми се струваха повече от достатъчно (в момента съм с едноядрен процесор , ще разглеждам вече тези с 6. Това с 12-те нишки изобщо не разбрах какво трябва да значи. Аз лично гледах да е с SSD вместо HDD въпреки че е по-скъпо и това но... Нямам бюджет просто наистина искам да си вземем някаква прилична домашна машинка, хайде да речем 1200 -300 отделно монитора.

  6. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    960
    #5

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Аз много си падам по малките barebone-и на Shuttle. Сега ползвам такъв. Е, обзаведох си го по като за душата, но мисля, че с по-скромни претенции можеш да се впишеш и с по-тънък бюджет. Имат и още по-малки, с някакъв вградеб процесор, но нямам опит с тях, а и не ми харесват на вид.

    Ако се вземе по-стария вариант, може да се сложи по-стар процесор и да се инсталира 7-ца (казвам го, в случай, че се интересува авторът на темата, че аз малко избързах с моя и сега рева от 10-ка, защото се оказа, че не мога да се справя с инсталирането на 7-ца... всъщност, мога, но оставам без USB-тата)
    Този пост е редактиран от Karata; 30-05-20 в 20:10.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #6

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Този компютър Леново го имам на работа.Захранването му Acbel е 180W. Производителите на готови конфигурации предпочитат процесорите на Intel, защото са по икономични от тези на АМD в sleep и idle, заради държавните регулации. Ако трябва да се визуализира 4к и използва процесор на Intel мониторът задължително трябва да има DisplayPort ,защото версията на HDMI във вградената видеокарта е 1.4. Във видео манипулациите се набляга предимно на аритметиката с реални ,а не с цели числа. Zen и Zen+ са по-слаби от лроцесорите на Intel.


    FLOPs per cycle for various processors


    Microarchitecture ISA FP64 FP32 FP16
    Intel Atom (Bonnell, Saltwell, Silvermont and Goldmont) SSE3 (64-bit) 2 4 0
    Intel Core (Merom, Penryn)
    Intel Nehalem (Nehalem, Westmere)
    SSE4 (128-bit) 4 8 0
    Intel Sandy Bridge (Sandy Bridge, Ivy Bridge) AVX (256-bit) 8 16 0
    Intel Haswell (Haswell, Devil's Canyon, Broadwell)
    Intel Skylake (Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake, Whiskey lake, Amber lake)
    AVX2 & FMA (256-bit) 16 32 0
    Intel Xeon Phi (Knights Corner) SSE & FMA (256-bit) 16 32 0
    Intel Skylake-X
    Intel Xeon Phi (Knights Landing, Knights Mill)
    AVX-512 & FMA (512-bit) 32 64 0
    AMD Bobcat AMD64 (64-bit) 2 4 0
    AMD Jaguar
    AMD Puma
    AVX (128-bit) 4 8 0
    AMD K10 SSE4/4a (128-bit) 4 8 0
    AMD Bulldozer (Piledriver, Steamroller, Excavator) AVX (128-bit) Bulldozer-Steamroller AVX2 (128-bit) Excavator
    FMA3 (Bulldozer)
    FMA3/4 (Piledriver-Excavator)
    4 8 0
    AMD Zen (Ryzen 1000 series, Threadripper 1000 series, Epyc Naples)
    AMD Zen+ (Ryzen 2000 series, Threadripper 2000 series)
    AVX2 & FMA (128-bit, 256-bit decoding) 8 16 0
    AMD Zen 2 (Ryzen 3000 series, Threadripper 3000 series, Epyc Rome) AVX2 & FMA (256-bit) 16 32 0
    ARM Cortex-A7, A9, A15 ARMv7 1 8 0
    ARM Cortex-A32, A35, A53, A55, A72, A73, A75 ARMv8 2 8 0
    ARM Cortex-A57 ARMv8 4 8 0
    ARM Cortex-A76, A77 ARMv8 8 16 0
    Qualcomm Krait ARMv8 1 8 0
    Qualcomm Kryo (1xx - 3xx) ARMv8 2 8 0
    Qualcomm Kryo (4xx) ARMv8 8 16 0
    Samsung Exynos M1 and M2 ARMv8 2 8 0
    Samsung Exynos M3 and M4 ARMv8 3 12 0
    IBM PowerPC A2 (Blue Gene/Q) ? 8 8 (as FP64) 0
    Hitachi SH-4 SH-4 1 7 0
    Nvidia Fermi (only GeForce GTX 465-480, 560 Ti, 570-590) PTX 1/4 (locked by driver, 1 in hardware) 2 0
    Nvidia Fermi (only Quadro 600-2000) PTX 1/8 2 0
    Nvidia Fermi (only Quadro 4000-7000, Tesla) PTX 1 2 0
    Nvidia Kepler (GeForce (except Titan and Titan Black), Quadro (except K6000), Tesla K10) PTX 1/12 (for GK110: locked by driver, 2/3 in hardware) 2 0
    Nvidia Kepler (GeForce GTX Titan and Titan Black, Quadro K6000, Tesla (except K10)) PTX 2/3 2 0
    Nvidia Maxwell
    Nvidia Pascal (all except Quadro GP100 and Tesla P100)
    PTX 1/16 2 1/32
    Nvidia Pascal (only Quadro GP100 and Tesla P100) PTX 1 2 4
    Nvidia Volta PTX 1 2 (FP32) + 2 (INT32) 16
    Nvidia Turing (only GeForce 16XX) PTX 1/16 2 (FP32) + 2 (INT32) 4
    Nvidia Turing (all except GeForce 16XX) PTX 1/16 2 (FP32) + 2 (INT32) 16
    Nvidia Ampere PTX 2 2 (FP32) + 2 (INT32) 32
    AMD GCN (only Radeon Pro WX 2100-7100) GCN 1/8 2 2
    AMD GCN (all except Radeon VII, Instinct MI50 and MI60, Radeon Pro WX 2100-7100) GCN 1/8 2 4
    AMD GCN Vega 20 (only Radeon VII) GCN 1/2 (locked by driver, 1 in hardware) 2 4
    AMD GCN Vega 20 (only Radeon Instinct MI50 / MI60 and Radeon Pro VII) GCN 1 2 4
    AMD RDNA RDNA 1/8 2 4
    Graphcore Colossus GC2 ? 0 18 72

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #7

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Хайде стига глупости. Разликата е почти нищожна:
    https://www.guru3d.com/articles-page...-review,7.html
    за разлика в по-ниската консумация под товар на AMD, по-ниски температури, по-малко дупки в сигурността, по-нова технология и така нататък. 4К декодиране може да се прави с вградено видео на интел 7 поколение или по-нов и всеки Ryzen, който има вградено видео. Относно консумацията, интел винаги лъжат и дават консумация/TDP само на базови честоти, която е много по-ниска от тази на турбо честоти, докато при АМД е реална при максимум натоварване. А и 4К декодиране се поддържа хардуерно от всяка nvidia видеокарта 10 поколение или по-нова (> GT 1030), AMD мисля, че трябва да е поне RX 5..., за да декодира хардуерно 4К, без значение какъв е процесора в системата (стига да може да подкара нормално плеъра и ОС).
    @vencifcl ядра на процесора предполагам знаеш какво е, интел HT или съответно AMD SMT е технология, която позволява процесора да обработва допълнителна нишка, когато ядрото е свободно, което повишава производителността с до/над 30%.

  10. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #8

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Добре че Karata ме подсети да спомена че и аз абсолютно ще използвам 7-ца, 10-ката навремето едвам я изтраях 3-4 дена.
    Това как е според вас https://computer-store.bg/nastolni-k...on-s2660g-5876

  11. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #9

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    При еднаква цена на процесорите на АМД и Интел, но при интелски да кажем 4 или 6 ядрен процесор с 4 или 6 нишки/виртуални ядра и процесор на АМД без нишки с + 2 физически/истински ядра за същата цена, тоест с 6 или 8 физически ядра, то винаги избирай АМД -то, при условие, че са последно поколение процесори.

    Тези нишки/виртуални ядра са като секс куклите -правиш секс, ама не с жива топла жена, а с найлон...

  12. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    960
    #10

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Цитат Първоначално публикувано от vencifcl Виж публикацията
    Добре че Karata ме подсети да спомена че и аз абсолютно ще използвам 7-ца, 10-ката навремето едвам я изтраях 3-4 дена.
    Това как е според вас https://computer-store.bg/nastolni-k...on-s2660g-5876
    На сайта на Acer има драйвери само за Win10. Не, че не е възможно да има някакви модифицирани драйвери за 7-ца за този чипсет, но почети преди да се хвърлиш. Живее се с Windows 10, ако не си много претенциозен, де

  13. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #11

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Основната идея за смяната е да си направя живота малко по-лесен и приятен. Ако ми се налага да минавам на Windows 10 си оставам със старият докато работи и най много ще си сменя монитора с по нов и толкова.
    Странно ми е как един обикновен мултимедиен плеър възпроизвежда 4К файлове без никакви кахъри а един компютър за 1000 гроша няма гаранция че ще може.
    Някой може ли да предложи нещо в рамките до 1200лв който без проблем ще си работи с 7-цата и 4К файлове, че аз още повече се забатачих от колкото бях в началото.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #12

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Цитат Първоначално публикувано от vencifcl Виж публикацията
    Добре че Karata ме подсети да спомена че и аз абсолютно ще използвам 7-ца, 10-ката навремето едвам я изтраях 3-4 дена.
    Това как е според вас https://computer-store.bg/nastolni-k...on-s2660g-5876
    За тези пари можеш да вземеш много по-добра конфигурация, ако си я сглобиш сам. Това е скъпо и не особено ефективно. Малко и бавна RAM памет (най-вероятно и в едноканален режим), бавен диск, няма SSD, неизвестно захранване, което ако решиш да слагаш отделна видеокарта с по-голяма мощност най-вероятно ще трябва да смениш, остарял вече чипсет. Както ти казаха, по-добре се ориентирай към AMD, например нещо такова:
    Количка: AMD Ryzen 5 6C/12T 3600 4.2GHz 36MB 65W AM4 box with Wraith Stealth cooler, MSI B450M PRO-VDH MAX AM4, G.SKILL DDR4 2x8GB 3200MHz RipjawsV F4-3200C16D-16GVKB, продукти и цени.
    Малка кутия, достатъчно мощен процесор, който ще се справи със всякаква работа и видеокарта за 4К видео. Евентуално може да минеш и по-тънко с някой 4-ядрен процесор с вградено видео и да не вземаш допълнително видеокарта:
    AMD Ryzen 5 4C/8T 3400G 4.2GHz 6MB 65W AM4 box RX Vega 11 Graphics - цена.
    Вече ако искаш, може да си вземеш и механичен диск с по-голям размер 4-5 TB, понеже 500 GB SSD едва ли ще ти стигне за филми. Може да ползваш и стари дискове ако имаш.
    vencifcl одобрява това.

  16. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #13

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Добре е да е с отделна видео карта за да може да се смени ако стане нещо, на сегашният е сменяна веднъж първата се скапа а нали на този тип компютри това е едно от предимствата възможността за евентуален ремонт. 500 GB SSD е напълно достатъчно, филмите си ги свалям на външен диск. Прилична цена, благодаря за предложението съвсем сериозно се замислям за него и без това аз лично нищо по-добро няма да измисля.

    Предполагам освен сглобяване и инсталиране на ОС + програмите естествено (неща с които бих се справил и сам) други по-специфични неща няма да ми се налага да правя (примерно да бърникам из BIOS-а и т.н.) че там сам няма да се справя.

  17. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #14

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    Не би трябвало, но можеш да говориш за това с търговеца при сглобяване на компютъра - да го тестват и да обновят БИОС евентуално.
    vencifcl одобрява това.

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Отговор: Съвет за домашен компютър

    твърдо заставам зад машината, предложена от avenge
    напълно актуален хардуер, който няма да има никакви проблеми с 4К, т.е. на практика с нищо няма да има проблеми, камо ли някаква си мултимедия...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Съвет за нов компютър
    От just_a_fil във форум Общ - хардуер
    Отговори: 33
    Последно: 27-10-17, 20:57
  2. Съвет за настолен компютър!
    От competition във форум Общ - хардуер
    Отговори: 35
    Последно: 14-01-16, 18:09
  3. Съвет за компютър
    От lyucil във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 10-11-10, 16:05
  4. 'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?
    От MetalMilitia във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 10
    Последно: 10-03-09, 18:53
  5. Съвет за нов компютър?
    От Fram във форум Общ - хардуер
    Отговори: 14
    Последно: 29-08-05, 11:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе