Резултати от 1 до 11 от общо 11

Променя ли се изходящата температурата от климатика?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    4
    #1

    Променя ли се изходящата температурата от климатика?

    Здравейте,
    опитах се да потърся информация за въпроса си във форума, но не успях и затова реших да създам нова тема. Тъй като тази вечер доста поспорихме с мой приятели(като спора започна за климатроника на колата ми), имам следното питане: Има ли разлика в обдухването на климатика когато работи на най-ниската температура (18градуса) и да кажем 22 градуса? Доста пъти съм си правил опити в офиса (и в къщи) и когато климатика е настроен на 21 градуса винаги се схващам (тъй като тялото е разположено точно над работното ми място) а ако го настроя на 23градуса разлика определено има. Знам че по принцип тези градуси са за да определят желаната температура която искам да подържам в стаята , но имам чувството (може и да е субективно разбира се) че когато климатика работи на 18 градуса и когато работи на 22 въздушната струя която излиза от климатика е съвсем различна (в първия случай ми се струва че духа доста по-студено) Може ли някой да обясни дали това нещо е така, и ако все пак съм прав, да го обясни по инженерно (в технически детайли [ако е възможно разбира се ;-)]) защо това е така и как точно работи климатика в тази ситуация. Правил съм си опити, и смея да твърдя , че когато се прибирам лятото и вкъщи стайната температура е между 26-28градуса , климатика я охлажда до около 23градуса много по-бързо ако го настроя на 18 градуса от колкото ако го пусна да работи на 23 градуса. Пределно ми е ясно че компресора неможе да генерира различна температура , и че той винаги си създава една въздушна струя (която може да се нарече константа),но си мисля че има начини тя да бъде разпръскана по различен начин и да излиза от въздушното тяло по-топла?
    Познанията ми по климатични инсталации са доста оскъдни, и затова неможах да се аргументирам в спора си (ако изобщо се окаже че съм прав разбира се), но знам че климатика се състои от няколко основни части (компресор,изпарител,термодатчик,вентилатор и т.н.) но каква е ролята на електрониката, и може ли тя да създава различна въздушна струя на базата на посочените (настроени, желани градуси) , това незнам.

    Предварително Ви благодаря за вниманието, и съжалявам ако темата ми Ви звучи глупаво или е била обсъждана в други постове.

    Поздрави,
    Данаил Петров

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re: Градусите на климатика

    Цитат Първоначално публикувано от danail.petrov
    ... тази вечер доста поспорихме с мой приятели...
    Няма лошо, оказва се, че спора е добро мезе ! И най-важното - накрая всички сте прави и трезви !
    А какъв е климатика - инвертор или конвенционален?

  4. Novice
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    4
    #3

    Re: Градусите на климатика

    Ами , за това не стана дума в спора ;-) Говорихме като цяло, е ли е възможно или не.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    70
    #4

    Re: Градусите на климатика

    Цитат Първоначално публикувано от danail.petrov
    Ами , за това не стана дума в спора ;-) Говорихме като цяло, е ли е възможно или не.
    Отговарям просто- възможно е!!!! Но с много ако!!!!
    Първо, ако климатика е инверторен и ако експериментите се правят при една и съща скорост на вътрешния вентилатор /без автоматична/ и приблизително еднаква околна /вън и вътре/ температура и ако пробата се прави на еднакво разстояние от вътрешното тяло- става точно така. А именно- колкото е по-висока зададената температура /съответно е и по-близка до стайната/, толкова компресора се върти с по-ниска скорост, а от там и отдаваната енергия е по-малка. Това е грубо обяснение, защото логиката е по-сложна, но на практика е така.
    Ако климатика е конвенционален и зададената температура се отличава от стайната /по-малка е/ плюс всичките горни "ако" не трябва да има разлика.
    При автомобилните климатроници положението не е същото. Там компресорът си работи с една и съща производителност условно казано /защото е зависима от оборотите на мотора и от ефективността на охлаждане на външния кондензатор/, а зададената температура се постига чрез смесване на студен и топъл въздух посредством отваряне и затваряне на съответните клапи вътре в купето.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Re: Градусите на климатика

    Това с клапите на климатиците автомобилните климатици е при най-етиния вариант. Има климатици с термостат има и инверторни климатици. Иначе са ти казали вече, че при инверторите температурата е различна на изхода в зависимост от зададената температура и околната температура, тъй като климатика си регулира мощността в определени граници. При конвенционалните климатици винаги имаме работа на пълна мощност или изключен. Всичко това е ако се сравнява при еднаква стеен на вентилатора.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    70
    #6

    Re: Градусите на климатика

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Това с клапите на климатиците автомобилните климатици е при най-етиния вариант. Има климатици с термостат има и инверторни климатици.
    Два въпроса, че нещо се обърках.
    1. Как е при най-скъпия вариант на автомобилните?
    2. Това следващото за термостатните и инверторните пак ли към автомобилните е отнесено?

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    Re: Градусите на климатика

    Всички конвенционални неавтомибилни климатици имат термостат. Инверторните климатици, без значение дали са автомобилни или не си регулират мощността т.е изходящата температъура е различна в зависимост от зададените градуси. Най простия вариант на автомобилен климатик е, когато работи непрекъснато, а тепературата на изходящия въздух се регулира с клапа, която пуска топъл въздух от вън.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    70
    #8

    Re: Градусите на климатика

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Всички конвенционални неавтомибилни климатици имат термостат. Инверторните климатици, без значение дали са автомобилни или не си регулират мощността т.е изходящата температъура е различна в зависимост от зададените градуси. Най простия вариант на автомобилен климатик е, когато работи непрекъснато, а тепературата на изходящия въздух се регулира с клапа, която пуска топъл въздух от вън.
    Няма такова чудо инверторен автомобилен климатик!!!!!

  11. Novice
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    4
    #9

    Re: Градусите на климатика

    В крайна сметка, да разбирам ли че в случая с инверторния климатик съм се оказал прав а в случая с конвенционалния съм сгрешил? :-)

    Поздрави,
    Данаил Петров

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    70
    #10

    Re: Градусите на климатика

    Цитат Първоначално публикувано от danail.petrov
    В крайна сметка, да разбирам ли че в случая с инверторния климатик съм се оказал прав а в случая с конвенционалния съм сгрешил? :-)

    Поздрави,
    Данаил Петров
    Да!

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    306
    #11

    Re: Градусите на климатика

    Явно тук някой е измислил нов вид авто климатик ИНВЕРТЕР.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Защо и как да мерим изходящата температура
    От geozap във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 4
    Последно: 25-02-10, 16:28
  2. Каква трябва да е изходящата температура на 09LGC ?
    От yasoo във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 11
    Последно: 08-01-10, 21:28
  3. Как мога да променя буквата
    От stekyman във форум Windows
    Отговори: 14
    Последно: 15-03-08, 08:58
  4. 10/100 как да променя
    От A_L_E_X във форум Linux
    Отговори: 5
    Последно: 20-01-06, 01:37
  5. как мога да променя PhysicalAddress
    От vasillich във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 16-02-04, 19:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе