Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Ефективност при работа под номинал

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #1

    Ефективност при работа под номинал

    Провокиран от това, че забелязах, че климатикът ми консумира повече електроенергия сега, докато е топло и работи на ниски мощности с чести изключвания, стартирам тази тема. Нека в нея си изясним технологиите, които позволяват един климатик да е ефективен при работа много под номинала.
    Нещата, които ми се иска да обсъдим, са:
    Компресори:
    - rotary
    - twin rotary
    - scroll
    Управление:
    IPAM, VPAM, PWM и други знайни и незнайни.

    Аз знам, че двойно-роторния компресор например е по-ефективен от роторния при ниски мощности. Но не знам защо и дали е вярно това. Как е положението при Scroll?
    Кое управление позволява ефективна работа при ниски мощности и за какво трябва да гледаме?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #2

    Re: Ефективност при работа под номинал

    при скрол ще ти кажа какво е положението .. 9ка Панасоник със скрол в 40 кубика харчи колкото 50% по мощния 12ЛС Фуджитсу с двойнороторен в 65 кубика ... по скоро ключа е в управлението на компресора какъвто и да е той ... идеята на инвертора е да не изключва ... ако изключва консумацията му се вдига и почти се изравнява със тази при която поддържа по висока темп. без да изключва

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #3

    Re: Ефективност при работа под номинал

    При Панасониците със скроол мисля че им даваха 90 или 100 Вт минимална консумация

  5. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #4

    Re: Ефективност при работа под номинал

    няма такова нещо ... 200 вата е минималната му консумация и ако надхвърли темп. изключва .. освен това под 300 вата не е ефективен изобщо не духа топло може би защото е с капилярка .

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #5

    Re: Ефективност при работа под номинал

    Ето още едно ключово нещо - наличието на ЕТРВ /срещу капилярка, която е другата възможност/.
    ЕТРВ осигурява ли по-висока ефективност при ниска мощност?

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #6

    Re: Ефективност при работа под номинал

    определено съдейки по наблюденията ми

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #7

    Re: Ефективност при работа под номинал

    Ами разбира се. Най-елементарно казано е, че ТРВ-то дава много по широк диапазон мощност в който климатика да работи ефективно. Ако е с капилярка, оборотите са променлива, а налягане и дебит са функция от тях. С ТРВ при еднакви обороти можем да променяме налягането. Това си е определено плюс според мен.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #8

    Re: Ефективност при работа под номинал

    Така, а какво ще кажете за управлението? Кое е по-подходящо за ниски мощности?
    И скрол компресорът ефективен ли е при ниски мощности или не? Тук ако не се лъжа се коментираше, че има по-големи загуби при ниски обороти.

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #9

    Re: Ефективност при работа под номинал

    Мисля че скрола, е по-ефективен във всички случаи, но е доста по-скъп, и за това май не се използва много при сплитовете.А двойно роторния не е много по различен от роторния, но вибрациите са много по малки и е с по-дълъг живот. Може и да е по-ефективен, но това трябва да се провери в каталожни данни. Важното е, че принципът е същия.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #10

    Re: Ефективност при работа под номинал

    Темата е дребнава и става само за чесане на езици.Мен лично не би ме интересувало колко ми е ефективен климатика под номинала.Дали ще харчи 100 вт непрекъснато или 200 на порции е все едно-ще изгори некви 1-2 стинки за час.Ще спорим дали моя харчи 0,03 ст/ч по-малко от твоя ли?Ми тва си е цял лев на месец!!!
    Много по-важно е как ще харчи при -10,-15,когато е натоварен в пъти спрямо номинала си,като му се срине КОПа и жената като ревне,че 25 гр си е студ!

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #11

    Re: Ефективност при работа под номинал

    Не съм убеден,че е дребнава,защото през по-голямата част от отоплителния сезон работят под номинала.При -10,-15,не е толкова важно колко харчи,а дали успява да стопли.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #12

    Re: Ефективност при работа под номинал

    Как да не е важно колко харчи ,като тогава са големите сметки.Сега, през октомври,сметката ми за климата е била 10 лв-изобщо не я погледнах,а като стане 50-60-70?

  16. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #13

    Re: Ефективност при работа под номинал

    jori е прав .. при -15 изобщо не ме интересува колко харчи ,достатъчно е че стопля помещението

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #14

    Re: Ефективност при работа под номинал

    При мен презумпцията е ,че нямам проблем дали ще ме топли.А между другото се отоплявам с абсолютен сбирщайн,нали съм майстор.Вътр,тяло 22ка,супермарката Телстар,от фр.22,външно Фуджи 17ка,на 410а.Остава другия-колко ще харчи?

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #15

    Re: Ефективност при работа под номинал

    OK, vanko68, твое право е да не те интересува, тогава просто няма смисъл да коментираш темата. А аз просто ще ти изредя случаите, в които е важна:
    - преоразмерен климатик (не малко са така)
    - работа в преходните сезони
    - ако е оразмерен за номинал при -15, то през цялото останало време работи ПОД номинал
    - дните с нормална зимна температура са много повече от дните с -15*
    За мен темата има смисъл, тъй като и моя преди да дойдат големите студове работи изцяло под номинал. Съдейки по консумацията и на други колеги от форума, техните също работят много под номинал и то не само при сегашните температури, а и при доста по-ниски.
    И аз съм на мнението, че при -15 важното е да топли, а не колко харчи тогава. То е ясно, че тогава е напънат на максимум. И въпреки това пак харчи много по-малко от конвенционален отоплителен уред.

    Някой може ли да каже освен I-PAM и V-PAM, какви други технологии се използват и коя е по-добра, за да знаят и сега търсещите машини какво да гледат предвид изискванията им за работа.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Кредит енергийна ефективност от техномаркет
    От dinko69 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 53
    Последно: 24-10-12, 19:34
  2. номинал VS максимал?
    От freestyler във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 23
    Последно: 12-11-11, 09:11
  3. Климатици по програма Енергийна ефективност
    От ivo75 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 31-10-11, 19:05
  4. Въпрос за ефективност на конвекторна печка
    От gost89 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 4
    Последно: 02-03-11, 00:29
  5. Отговори: 8
    Последно: 06-11-05, 18:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе