Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #1

    Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Здравейте,
    Колата е Opel Astra F'96 X16XEL, компресорът трябва да е Harrison. До момента на зареждането не е пускан климатикът, защото колата е купена миналата зима.
    Бихте ли ми написали какви поразии може да се получат, ако автомобилна климатичната система, предназначена за R134a се зареди с R12?
    Какво трябва да се направи в този случай, за да се възстанови работоспособността на климатика? Налага ли се смяна на части и кои?
    По телефона не разбрах точно и как е заредена системата и с какво количество R12, след като има механични разлики в клапаните с R134a.
    Подозирам, че операцията е направена в сервиз, специализиран за обслужване на домашни / индустриални охладителни системи, а не за автомобилни такива.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #2

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Кой ти каза или как разбра какъв е типът на фреона в климатика?

    Ако диагнозата са я дали "майстори" те как са разбрали какъв е типът на фреона, с който е зареден климатика, да не са му правили химичен анализ?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #3

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Благодаря, че сте ми преместили темата в точния раздел!

    Собственика на колата ми каза по телефона цитирам "хладилните техници сложиха R12".
    Имам същия автомобил и знам, че климатичната система работи с 900g (при 20 градуса C) R134a.
    Дано собственикът да се е заблудил, но по Закона на Мърфи май ще излезе, че е прав! Компресорът се включва и дотам!
    Можете ли да ми дадете най-общо някакви съвети за борба с последиците от тази надявам се не фатална грешка?

  5. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #4

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Карай го така нямаш проблеми и с R12 да си работи. Проблем е когато от R12 се зареди на R134 без да се замени маслото. Обратно не е проблем R12 е най големия озоно разрушаващ ефект затова и е спрян от няколко години. И тежко им на тия дето зареждат ако ги гепнат от риокос.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #5

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Благодаря за помощта!
    Не знам само дали не са му сложили и от "неправилното" минерално масло.
    Защото на мен миналата година при обслужването ми допълниха и от маслото...

  7. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #6

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Едва ли са слагали минерално масло. И повечето такива хладилничари така работят.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #7

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Зареждането с Р12 вместо Р134 далеч не е грешка.От това не могат да настъпят никакви вредни последици.
    Напротив работата на климатика се подобрява.

  10. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #8

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Аз си мисля че са го заредили с R134а - доста е по евтин, а 12- ката е на изчезване и е скъпо удоволствие...И наистина би работил по добре със старият фреон...А защо е зареждан с фреон ,и каква е повредата - това е по важното в случая - не е проблема че е с 12 или с 134а...?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #9

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Благодаря на всички, които се отзоваха!
    Поне да успокоя собственика, че няма необратими повреди.
    Колкото до това, че климатика не работи - той утре ще закара колата за диагностика на проблема. При тези компресори често има теч от семеринга, когато се остави без хладилен агент. Дефектира и едно реле, което вече не помня от коя верига беше сменено.

    Бихте ли препоръчали специалист по автоклиматиците в Добрич или околността? В краен случай във Варна...

  12. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #10

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Системата не се оставя без хладилен агент,а ако е била и отворена ....става сложно и тъжно.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #11

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Да, знам, че не трябва да се оставя без хладилен агент и отворена!
    Както вече написах, колата е купена миналата зима и доколкото знам нищо не е пипано по климатичната система. Колко време е стояла в автокъщата не се знае.
    Обикновено на нито една кола втора ръка не и работи нормално климатика. Да не напиша, че въобще не работи! При мен се наложиха два ремонта и пълнене с хладилен агент, докато тръгне що-годе добре.
    Освен това течовете при тази възраст са неизбежни... Примерно за 3 години при мен от 900g бяха останали около 250 или поне така ми казаха в сервиза.

  14.  
     
  15. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #12

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Обикновено на нито една кола втора ръка не и работи нормално климатика.

    С това не съм съгласен...но да не изместваме темата.Всичко зависи от годините и навъртяните километри - ако е стояла в гараж и след 15 години фреона ще си е толкова .

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #13

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    Уточнявам, че става въпрос за коли, купени от български автокъщи. Не за придобити от 1-ви собственик тук или от чужбина.

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    241
    #14

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    виждал съм стотици коли "втора употреба" на които климите им работят перфектно , твоя просто не е случил на сервиз

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #15

    Re:Автомобилен климатик - зареден с R12 вместо с R134a

    jonny,
    Сигурно е така, но явно аз все на неработещи съм попадал... По обявите постоянно пише: "климатика е перфектен, но иска зареждане с фреон".
    За моя случай е по-точно да напиша, че не съм случил и на кола и на сервизи!
    Ако можете да ми препоръчате специалист по автоклиматици в Бургас, ще ви бъда благодарен!
    Дано моят човек се оправи с неговата клима, че не съм сигурен дали има качествен сервиз в Добрич!

    Благодаря на всички за мненията и помощта!
    Щом разбера точния проблем, ще го напиша в темата. Стига да бъде точно диагностициран, разбира се!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Фреон R600 или R134a e за предпочитане?
    От emogar във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 4
    Последно: 25-09-10, 22:22
  2. Още един лаишки въпрос за автомобилен климатик
    От mitko414 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 2
    Последно: 06-08-09, 17:13
  3. въвеждане на данни към автомобилен GPS
    От sf7878 във форум GPS - модели, софтуер, карти и трикове
    Отговори: 3
    Последно: 10-12-08, 15:25
  4. Климатик вместо газово котле
    От too_stupid_one във форум Отопление
    Отговори: 22
    Последно: 05-01-07, 14:41
  5. Автомобилен софтуер
    От koko-bg във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 11-10-04, 09:54

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе