Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #1

    Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Здравейте. Някой запознат ли е по-подробно с този документ и изискванията, които налага? Доколко са задължителни и как ще се отразят на целия бранш и крайните цени на услугите. Какво представлява това така наречено "сертифициране"? Би било смешно някой с изкарани 10-ина часа обучение (теория и практика) и платени N-стотин лева вече "сертифициран" да може да практикува, а такива изкарали 4-годишно обучение и N-години практика но "несертифицирани" да не могат.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #2

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Точно така.В хладилния иклиамтичен бранш става това което стана в строителния бранш където бе приет Закон за камарата на строителя и който няма сертификат няма право да строи, включително и да извършва ремонтно дейност.Изклченията са много малка, незначителна част от строително ремонтните работи.В момемта в моя град има една такава строителна фирма с някоколо солидни глоби.Купувачите купуват без да са наясно че могат да "изгорят".

    Който не е вписан(по различни причини, включително защото няма квалифициран персонал или техника(има изрично и изчерпателно посочени дейности, за тези дейности каква квалификация трябва да има персонала и с каква техника да има негова собственост).Например : Двустъпална/двустъпални вакуумпомпа/вакуумпомпи с производителност, съответстваща на големината на инсталацията, и с крайна степен на вакуум не по-голяма от 15µm;Термометър/термометри с точност на измерването не по-малка от 0,1 °С.; Вакуумметър с обхват от 1000 до 0 mbar и клас 1.6.; Комплект манометри за високо и ниско налягане, притежаващи скали за съответния хладилен агент - клас 1.6.; Комплект маркучи за зареждане и за връзка с вакуумпомпата с работно налягане 51 bar за газовете с нормално налягане и с работно налягане 55 bar за газовете с високо налягане (например R410A) ; Миниспирателни вентили за маркучи; Преносим апарат за запояване; Комплект инструменти за подготовка на тръбите, свързана с процеса на монтаж, сервиз и отстраняване на течовете:а) тръборез/тръборези;
    б) конусна дъска;в) експандер за тръби;г) инструмент за почистване на тръбите.
    и още една камара изисквания.
    Сертифицират се фирми и физически лица(техници).Има различни видове и степени сертификати, даващи възможност за различни видове работа и различни категории персонал(както е например при шлосерите) тоест въвежда се категоризация от това което знам е от 1-ва до 4 -та(категория) .
    Предвижда се и документ за правоспособност със снимка на всеки специалист.Изпити за придобиване на правоспособност, на всеки 5 години контролни изпити за проверка на знанията и уменията.Има 2-3 изключения от изискванията за изпит.
    Има специални изисквания към фирмите извършващи монтаж/демонтаж, поддръжка и диагностика на климатични и хладилни инсталации.
    Към настоящия момент до 4 юли 2011 може тези дейности да се извършват и с временни удостоверения(това е преходния период), след 4 юли 2011 г. или отговаряш на изискванията или не-тогава е възможно кокуренти да те натопят...То и сега може защото има изискване персонала да работи с временни удостоверения, а несертифицирания(неправоспособен) персонал д а работи под наблюдение на сертифициран персонал, но това е само до 4 .07.2011г.

    В изпита има включенивъпроси от термодинамиката, юридически въпроси-например за Протокола от Киото и т.н.

    Вече не всеки ще може да извършва монтаж/демонтаж, поддръжка и т. н. на хладилна и климатична техника, а големите хладилни иклиматични инсталации ще могад се монтират, поддържат диагностицират и т. н само от правоспособни специалисти/фирми имащи съответната категория.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #3

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    И какви точно са тези изключения за полагане на изпит? Защото по този начин практически ми се обезценява 4-годишното образование, взета диплома и свидетелство за квалификация. Не съм и чувал в други сфери заради 2-3 новости да ти отнемат правомощията !!! Ама хубаво - ако трябва аз сертификати ще си взема и за мен и за фирмата( инструменти си имам всякакви). Но какво ще стане после - според мен няма достатъчно кадри за този обем на работа. Това неизбежно ще доведе до дефицит на кадри и впоследствие гарантирано вдигане на цените. Реално погледнато колко кадри се подготвят годишно и какъв процент от тях впоследствие продължават в тази сфера? От моя випуск за цяла София излязоха около 120 хладилни техника, но сега не повече от 20-30 се занимават с това.Вярно, че това беше отдавна и не знам сега как е положението. Не знам къде още в България се подготвят такива кадри , но според мен са твърде малко. Та ние сме по-малко от адвокатите!!! Ако това стане и се изчистят неквалифицираните кадри и фирми- да му мисли крайния потребител .

  5. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #4

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Цитат Първоначално публикувано от peshooo
    И какви точно са тези изключения за полагане на изпит? Защото по този начин практически ми се обезценява 4-годишното образование, взета диплома и свидетелство за квалификация. Не съм и чувал в други сфери заради 2-3 новости да ти отнемат правомощията !!! Ама хубаво - ако трябва аз сертификати ще си взема и за мен и за фирмата( инструменти си имам всякакви). Но какво ще стане после - според мен няма достатъчно кадри за този обем на работа. Това неизбежно ще доведе до дефицит на кадри и впоследствие гарантирано вдигане на цените. Реално погледнато колко кадри се подготвят годишно и какъв процент от тях впоследствие продължават в тази сфера? От моя випуск за цяла София излязоха около 120 хладилни техника, но сега не повече от 20-30 се занимават с това.Вярно, че това беше отдавна и не знам сега как е положението. Не знам къде още в България се подготвят такива кадри , но според мен са твърде малко. Та ние сме по-малко от адвокатите!!! Ако това стане и се изчистят неквалифицираните кадри и фирми- да му мисли крайния потребител .
    Има предвидено обучение.Повечето от изскванията за предметите ги е имало включени досега, но една част са нови.Всичко това се прави по изискване на посочения регламент на ЕС, за уеднаквяване на обучението, практиката и опита, както и н а критериите.Целта явно е гарантиране на качеството н а работата и еднакви критерии за качеството на работа в целия ЕС.
    Както посочих има предвидено обучение в признатите от държавата Висши училища, техникуми, училища и центрове за квалификационни курсове признати от държавата и създадени по Закона за просветата.
    Поради това, че изискванията са нови и има нови неща всеки който иска да се занимава с това и да си изкарва хляба с това ще следва да поддържа постоянно своята квалификация.Има логика, все пак българското образование не е всьо и вси, това са изисквания приети за всички държави членки на ЕС.
    Дали ще се вдигнат цените времето ще покаже, но аз силно се съмнявам.Изискванията въведени с Закон за камарата на строителя не доведоха до по-високи цени на строителните услуги, дори напротив след кризата цената на затроена площ падна в цяла България.Пазарна икономика, при криза оцелява най-гъвкавия.
    Постепенно времето на всякакви самоуки "майстори" отминава както на практика става в автосервизните услуги.В днешно време не е достатъчно да имаш диплома, тя е само началото.За да извършваш качествени авто-сервизни услуги вече се изисква да владееш и най-малко два западни езика -английски, френски, немски, италиански.Ако няма превод на техническите указания на автомобилопроизводителя на български език как ще диагностицираш повредата или ще караш по метода проба-грешка.Този метод излиза доста скъпо на потребителя.Баща ми има опит с такива "майстори" и те му профукаха 7-8 хил лева докато се разбере от едно младо 30 момче че всъщност няма нужда от смяна на турбото н а голфа, а само почистване на електронния блок на ГНП-то.
    да не говорим, че специализирания софтуер също не е на български език!?

    Преходния период е за да се обучат кадри, преминалит е обучение в тази сфера да преминат квалификационни и/или повишаващи кавалификацията курсове, така ,че да отговарят на изискванията.Според мен има логика за обучението и изискването за наличието на специална техника необходима от естеството на работата.Освен от уменията качеството на раб отата зависи и от съответнита техника.Не може с голи ръце д а се прави всичко.
    В България може би няма толкова строго да се прилагат тези правила, но ако не отговаряш на тях забрави за участие в обществени поръчки и за климатизиране сгради на уважаващи себе си клиенти било бизнес било като потребители физически лица.
    То сега сульо и пульо монтират.Вчера видяли 1-2 пъти как става монтаж и готово и те са специалисти.
    И да плюеш срещу регламента и приетата Наредба няма голям смисъл.Норма, това е.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #5

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Съгласен съм, че сульо и пульо не трябва да се занимават с монтаж и поддръжка на такава техника. Както и, че трябва да се работи с качествени инструменти и материали. Факт е , че в момента около 70-80% от монтажниците си нямат и идея как работят тези машини и просто механично повтарят процедурите, които са гледали няколко пъти. Някои от тях не са и виждали вакуумпомпа, не са и чували за динамометричен ключ. Някъде дори правят конусите с клещи...... .Оразмеряването на климатици по системата W/m3 пък просто няма да коментирам. Че трябва регулация- трябва. Това което всъщност ме дразни е, че вече веднъж издадено свидетелство за професионална квалификация от държавен техникум заради няколко нови норми и изисквания става невалидно!!! За какво уеднаквяване на обучението става въпрос? Хладилната техника работи по физични закони, които са валидни за цялата планета. Принципите на термодинамиката и цикъла на Карно са еднакви и тук и в Полша и в Франция и даже в Китай.Били са същите и преди 100 години, същите са и сега. Разликите и новостите са само в методиките за работа с хладилните агенти. Не съм чувал в други браншове при въвеждане на нови норми да се изисква да се върнеш на ученическата скамейка. Може и да греша. Или си в час с новостите в техниката и спазваш нормите или не. Ако човек иска да остане в бизнеса поне тези неща ще следи. Има си и начини на контрол- все пак големите обекти минават през няколко контролни органа. А тези които не са минали през техникум или университет с този профил за 10-ина учебни часа и сертфикат така или иначе хладилни техници няма да станат. Според мен този тип сертифициране трябва да се въведе за хора които тепърва навлизат в бранша като изкараният курс им дава 3 или 4-та категория по новото класифициране. Съответно да има и разширен курс с възможност за добиване на 1 и 2-ра , но той трябва да е ПОНЕ половин -една година. А кризата все някога ще си отиде и тогава вече ще се появи дефицита на квалифицирани(сертифицирани) кадри. Този дефицит според мен ще окаже влияние на цените. То преди една година и без тези изисквания един свестен монтажник излизаше доста скъпо. Както се казва - качеството си има цена. Когато поставяш високи зисквания трябва да ги готов да платиш цената. С две думи - аз съм ЗА работата да се върши от квалифицирани хора и качествени инструменти и ПРОТИВ изнудването за квалификация на вече квалифицирани хора.

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #6

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Цитат Първоначално публикувано от peshooo
    Съгласен съм, че сульо и пульо не трябва да се занимават с монтаж и поддръжка на такава техника. Както и, че трябва да се работи с качествени инструменти и материали. Факт е , че в момента около 70-80% от монтажниците си нямат и идея как работят тези машини и просто механично повтарят процедурите, които са гледали няколко пъти. Някои от тях не са и виждали вакуумпомпа, не са и чували за динамометричен ключ. Някъде дори правят конусите с клещи...... .Оразмеряването на климатици по системата W/m3 пък просто няма да коментирам. Че трябва регулация- трябва. Това което всъщност ме дразни е, че вече веднъж издадено свидетелство за професионална квалификация от държавен техникум заради няколко нови норми и изисквания става невалидно!!! За какво уеднаквяване на обучението става въпрос? Хладилната техника работи по физични закони, които са валидни за цялата планета. Принципите на термодинамиката и цикъла на Карно са еднакви и тук и в Полша и в Франция и даже в Китай.Били са същите и преди 100 години, същите са и сега. Разликите и новостите са само в методиките за работа с хладилните агенти. Не съм чувал в други браншове при въвеждане на нови норми да се изисква да се върнеш на ученическата скамейка. Може и да греша. Или си в час с новостите в техниката и спазваш нормите или не. Ако човек иска да остане в бизнеса поне тези неща ще следи. Има си и начини на контрол- все пак големите обекти минават през няколко контролни органа. А тези които не са минали през техникум или университет с този профил за 10-ина учебни часа и сертфикат така или иначе хладилни техници няма да станат. Според мен този тип сертифициране трябва да се въведе за хора които тепърва навлизат в бранша като изкараният курс им дава 3 или 4-та категория по новото класифициране. Съответно да има и разширен курс с възможност за добиване на 1 и 2-ра , но той трябва да е ПОНЕ половин -една година. А кризата все някога ще си отиде и тогава вече ще се появи дефицита на квалифицирани(сертифицирани) кадри. Този дефицит според мен ще окаже влияние на цените. То преди една година и без тези изисквания един свестен монтажник излизаше доста скъпо. Както се казва - качеството си има цена. Когато поставяш високи зисквания трябва да ги готов да платиш цената. С две думи - аз съм ЗА работата да се върши от квалифицирани хора и качествени инструменти и ПРОТИВ изнудването за квалификация на вече квалифицирани хора.
    Както казах няма желание да обсъждам дали нормативен акт е целесъобразен и доколко е такъв.
    Ако считаш, че отговаряш на всички изисквания и имаш знанията и вече си квалифициран както казваш иди направо на изпит!
    Моето или твоето мнение без значение.
    Ако имаш акъл за това което трябва да стане в твоята област стани депутат и приемай закони, ако не искаш изпълнявай закона.
    Дипломата не се обезмисля, а се залага едно продължаващо в годините обучение състоящо се постоянна квалификация по отношение на новите изменения и нововъведения.Не си вникнал в това което казах.В момента няма система за контрол и регулация, такава икономическа система е свободния пазар, но тя не е нормативна система.
    Регулацията се налага именно за да няма повече "техници" "специалисти" които не виждали вакуумпомпа.Ама то вече няма да става и с всякаква вакуум помпа, а само с такава отговаряща на изискванията на закона.
    Уеднаквяват се критериите за контрол и изискванията към лицата осъществяващи тази дейност в ЕС, включително се предвижда задължение за специализирани контролни органи по отношение на обучението, кавалификацията повишаването и и т.н.
    След като имаш такава квалификация и знания, ще минеш по-леко при сертифицирането.
    Ако критериите не ти харесват или това което става в ЕС не ти харесва- света е широк, иди там където ти харесва.
    В крайн а сметка за мен такъв спор е абсолютна загуба на време.
    Безплатния ми съвет е ако си търговец в този бранш, се обърни към адвокат, защото след време не всяка фирма ще може да извършва такава дейност.

    ето и линкове към част от нормативнитъе актове
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...25:0027:BG:PDF
    http://www.ciela.net/freestategazett...4ADDD6&idstr=0
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...03:0011:BG:PDF

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #7

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Явно в предишните си постове не съм се изразил правилно и съответно не съм бил разбран. Аз нямам нищо против наредбите. Благодаря за линковете, но тях вече ги прочетох - иначе нямаше да задавам този въпрос. Разглеждайки изискванията за квалификация в 303 установих, че те на 95% съвпадат с програмата по която съм учил. И според чл.5 параграф 3 и 4 на същата наредба поне на теория трябва просто да ми преиздадат сегашното свидетелство в сертификат или в най-лошия случай държа изпит по липсващите от предишната ми програма предмети. Как е на практика не знам. И затова попитах. Информация която намерих в интернет ме насочи към такава сертифицираща организация. Нямат нито нормален сайт, нито нормален мейл, а е и ЕООД. Нормално е човек при това положение да си зададе въпроса относно легитимността на въпросната организация и документите които издава. Както и на методиката по които ги издава и преиздава. Все пак е търговска организация и гони печалба. Т.е ще се опитва да си продаде повече от продукта( в случая повече и по-скъпи курсове). И точно заради това тълкуванията на чл.5 пар. 3 и 4 от подобна организация ме притесняват. Заради това отворих темата. Например да разбера колко и какви са тези сертифициращи организации, как процедират при споменатият чл.5 и горе долу каква е цената.

  10. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    3
    #8

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    в сайта на ББКМ има подробна информация за законовото положение до сега. можеш да си свлиш всички нормативни актове нови наредби приети от европейския съюз важащи и за българия. и най-вече постановление на министерски съвет от края на 2008 подписано от сергек станишев. то си е супер ясно . съобразено с европейското законодателство се отнася за БГ. ако си учил хладилна или климатична техника в университет или средно училище и в програмата са те обучавали по новите регламенти нети трябва курс. само носиш документ че в учебната програма са били включени. ако не си обучен ти трябва курс за безопасна работа с флуорирани парникови газове. сертификата е за 5 години ( вече , старите възможности за временни сертификати изтекоха). важат за цяла европа след превод. всички европейски държави са подписали споразумения за взаимно признаване. такъв сертификат може да получиш от всяка европейска страна и да го използваш за работа във всяка. не е много скъп мисля около 35 лева самия сертификат за 5 години е ок. има закон според който само сертифициран персонал може да пипа хладилни инсталации. според степените има право да извършва монтаж , ремонт , проверка за хермитизация , течове, . при работа и липса на сертификат има глоба 500 2500 лева според нарушението. разбирам малкото ти недоволство , че няма конкуренция. сертифициращ орган за БГ е ББКМ . други няма. но цените са поносими. може да се насочих и към съседи гърци , румънци , но там ценатаа ще ти е същата, дори за сертифициране на фирма по-скъпо. всеки оператор или собственик на хладилна машина над 3кила фреон имат задължения. трябва да предоставят инфо на РИОС до 15 февруари всяка година , да поддържат дневници на системите и това се извършва само от сертифициран персонал( не фирма, персонал) дори и фирмата да не е сертифициране важен е оператора да има сертификат. сертифицирана фирма ако изпрати друг от работниците си без сертификат подлежи на глоба от 2000 лева.
    звучи объркващо и дразнещо но всичко е ок . изкарваш сертификат за 1ва група и правиш всичко. проверяваш задължениа и срокове и работиш и къртиш пари. странен закон за чистотата на атмосферния въздух , който ти носи доходи.

  11. Novice
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    8
    #9

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Здравейте,
    Аз искарах този курс и след това изпит пред човек от хладилния институт и представител на браншовата камера по машиностроене(тя е определена от нашата страна да издава този сертификат).
    Аз съм учил Климатична вентилационна и отоплителна техника 5 години и съм напълно съгласен с peshooo, че един вид тези сертификати обезмислят моето обучение.На курса имаше хора който са виждали климатик само по стените на хората,който незнаят какво е вакум помпа ,станция за изтегляне на хладилен агент,незнаят как изобщо работи една хладилна машина и тн. Те също взеха 1-ва степен с което имат правото да извършват същата дейност каквато и аз.
    обучението беше 2 дни. 1ден теория и 1 ден практика, на 3-тия ден беше изпита.Теориятя се състоеше от тест(за който над половитана от отговорите бяха казани предните два дни) и устно препитване от 3 елементарни въпроса. Практиката беше пълна порнография на изпита трябваше да се изтегли хл.агент от инсталация и после пак да се зареди дадената инсталация,което не се прави изцяло,итегляш мялка връщаш малко и готово.Две групи от по 5 човека правеха това едновремено тоест само 1-2-ма го правеха другите гледаха.И накрая всички имат 1-ва степен. Учиш 5 години,други 2 дена и имате едини и съще права за работа.
    Но това е България няма какво да се очудваме.

    П.С.
    Курсът струваше 312лв. и изпит 44лв.
    Ако имате някакви въпроси с радост ще ви отговоря.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #10

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Итересно ми е, дали всички са ходили на курса? От браншовата камара ми казаха, че щом съм инж. Топлотехника мога и само на изпит да отида 44 лв и 35лв за сертификата после. Ама ме светнаха, че май водещите курса и изпитващите са едни и същи лица. Не ми се дават 300 лв грешни пари, да претупат някви знания. Да има да науча нещо ново и 500 ще дам. Това го приравнявам на рекет, а аз хич не трая такива неща. , че и са ми слаби нервите и съм 100 кила

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #11

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Грешно са те светнали. Водещите курсовете и изпитващите са различни. Последните са хабилитирани университетски преподаватели. Яви се само на изпита, имаш това право по закон. Ако решиш питай кога има дата, ще ти изпратя нужната литература безплатно по ел.поща. На средно интелигентен човек, завършил тази специалност, ще са му необходими не повече от 2 - 3 часа за теоретична подготовка . Изпита има и практическа част. Ако решиш да се явиш, можеш да разчиташ на помощ.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #12

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Здравейте, да Ви се оплача - разбрах се с една фирма, да мина само изпит, а пък те ме помолиха да нося станцията за фреон (че нямат). Обаче предния ден им е курса и доста нахално ме помолиха да я донеса и на курса да видят тез дето се учат. Аз съм толерантен човек, преглътнах го, отидох със станцията, да не Ви говоря, че този дето водеше курса незнаеше как да борави с такова чудо. И накрая с цялата си наглост, собственика ми каза, че трябва да платя таксата за курс и изпит, щото не можело без курс, ама щял да ми направи отстъпка 50 лв. Съвсем културно му казах, че повече няма за какво да си говорим и си тръгнах въпреки, че мисловно му теглих една селска майна и срещнах носа му със дясната си ръка. Някой минавал ли е само изпит. Не ми пука, няма да дам пари да ми обяснява някой който знае даже по-малко от мен може би, неща които вече съм дъвкал.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #13

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    За какво иде реч....Аз също съм на твоя страна.Докато някой не ми докаже реално,че имам полза от този кур(с),не стъпвам на подобно "мероприятие",целящо само и единствено олекването на портфейла ми....

  17. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #14

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Времена и нрави...докъде доживяхме баце -плащаш и си кашляш и за някаква тапия да се правим на маймуни...бюрокрация - това е ...все пак без да си го учил - не е редно да го практикуваш


  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #15

    Re:Запитване относно Регламент(ЕО) 303/2008 на Европейската комисия

    Румба,не е баш така...учил съм го години наред с практиката си до някой майстор...И продължавам съвестно да се уча непрекъснато. Това,че имаш някаква хартийка,не те прави добър в някаква професия. Има си професии,в които определено трябва да се учи-адвокат,лекар,счетоводител. За нашата,която се води занаят,каква хартийка е важна,ако нямаш нищо в ръцете си като майсторлък и в главата си като опит.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Запитване ?
    От nikolin във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 14
    Последно: 30-08-12, 22:59
  2. Комисия за защита на ТЪРГОВЦИТЕ
    От glowndark във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 3
    Последно: 18-12-09, 11:54
  3. Отговори: 18
    Последно: 06-04-09, 09:10
  4. Отговори: 7
    Последно: 14-01-08, 20:28
  5. Запитване относно Infra Red
    От LUDIA във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 13-10-03, 15:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе