Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 38

Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    105
    #1

    Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Ще подобри ли работата на климатика на охлаждане, ако го пусна вода върху външното тяло?
    Имам климатик работещ само на охлаждане. Охлажда сърварно помещение. Nippon 24-ка (конвенционален) на 3 години. Никога не е спиран и зимата работи на охлаждане. Но сложихме още техниката и през първия по-горещ ден в петък 16.07 температурата в сървърното се покачи.
    Въпроса е дали ще се подобри работата на климатика, ако пусна в горещите дни по външната пита да тече вода?
    Не да я къпе, само да я мокри. Мога да осигуря неограничено количество вода, но смятам да опитам с оросяваща система.
    Имам само един проблем, климатика е на високо и се излиза през прозорците на сърварното. Мога да работя само рано сутрин. Подготвям системата за да я сложа максимално бързо, но дали ще има ефект?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #2

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Цитат Първоначално публикувано от antonfx
    Ще подобри ли работата на климатика на охлаждане, ако го пусна вода върху външното тяло?
    Имам климатик работещ само на охлаждане. Охлажда сърварно помещение. Nippon 24-ка (конвенционален) на 3 години. Никога не е спиран и зимата работи на охлаждане. Но сложихме още техниката и през първия по-горещ ден в петък 16.07 температурата в сървърното се покачи.
    Въпроса е дали ще се подобри работата на климатика, ако пусна в горещите дни по външната пита да тече вода?
    Не да я къпе, само да я мокри. Мога да осигуря неограничено количество вода, но смятам да опитам с оросяваща система.
    Имам само един проблем, климатика е на високо и се излиза през прозорците на сърварното. Мога да работя само рано сутрин. Подготвям системата за да я сложа максимално бързо, но дали ще има ефект?
    Ако температурата на водата е по-ниска от температурата на околния въздух сигурно ще има подобрение.

    Въпрос обаче за мен е дали климатика ще издържи на 40-50 дни непрекъсната баня-може и да е направен да издържи на дъждове, но дъжда все пак спира след няколко часа или най-лошото след 2-3 дни.Зависи и къде ще го мокриш и докъде ще стигне влагата, все пак в него има електроника и протича постоянно ток и има опасност от късо, а това не е дайкин на който платките са в силиконово покритие и инженерите при конструрирането да са помислили за повечето проблеми.

    По-малко рисковия вариант е да си купиш нещо за 400 лв и да го изпозлваш само лятото в най-големите жеги, когато нипонна не смогва, в противен случай гледаш филма "тука има, тука нема..."

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Вчера и на мен ми мина тази мисъл през главата - да се оросява непрекъснато питата на радиатора чрез тези системи, които финно разпрашават вода. Заедно с работата на вентилатора това ще доведе до много добро охлаждане. Струва си да се опита и да се видят резултатите, особено в две насоки - ефективност на работа и консумация на ел. енергия.
    Колкото до управлението на климатиците в сървърно помещение и за контрол на работата на всички системи в него ние имаме разработено и внедрено решение в една от големите куриерски фирми. Ако antonfx се интересува, нека ми пише на ЛС.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #4

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    При всички положения ще се подобри работата но не е ясно колко...

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    105
    #5

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    Ако температурата на водата е по-ниска от температурата на околния въздух сигурно ще има подобрение.

    Въпрос обаче за мен е дали климатика ще издържи на 40-50 дни непрекъсната баня-може и да е направен да издържи на дъждове, но дъжда все пак спира след няколко часа или най-лошото след 2-3 дни.Зависи и къде ще го мокриш и докъде ще стигне влагата, все пак в него има електроника и протича постоянно ток и има опасност от късо, а това не е дайкин на който платките са в силиконово покритие и инженерите при конструрирането да са помислили за повечето проблеми.

    По-малко рисковия вариант е да си купиш нещо за 400 лв и да го изпозлваш само лятото в най-големите жеги, когато нипонна не смогва, в противен случай гледаш филма "тука има, тука нема..."
    Не мога да сложа втори климатик. А аз съм наясно, че не трябва да се мокри електрониката. Написал съм външната пита.
    А температура на водата едва ли е от такова значение. Аз няма да охлаждам с температурната разлика питата, а ще ползвам отнетата енергия при изпаряване на водата.
    До края на седмицата смятам, че ще мога да опитам. Днес се разбрах с водопроводчиците какво искам. Утре сутринта ще сложа устройсто за измерване на ползваната енергия. И ако водата е готова ще опитам.
    А идеята да разпръсквам във вентилатора също ми харесва. Аз смятах да капи пред питата отгоре от капкова система монтирана по капака.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #6

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Мотора на вентилатора не е херметичен!!!! Внимавай с това....Може би ще трябва да го изнесеш зад питата и да се направи някаква външна кутия за него,да духа отзад напред,а струйниците да са между вентилатора и питата.
    А за електрониките не се безпокой...В конв. клими такива няма във външното тяло.Има един конднзатор на компресора и един контактор най-много,и двете лесно се изолират в дебел найлон.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Цитат Първоначално публикувано от antonfx
    ..... Аз смятах да капи пред питата отгоре от капкова система монтирана по капака.
    Това с капането не е добра идея! Няма да омокря равномерно цялата пита. Предлагам ти да вземеш една системка за финно разпръскване на водна мъгла. Виждал съм такива по заведения на открито. Водата се подава в тънки тръбички от малка помпичка и се изхвърля през дюзи с малък отвор. Тръбичката може да се закрепи спираловидно или под формата на меандър по цялата пита отзад и да я овлажнява равномерно. В двигателя на вентилатора и да попадне нещо, няма да е по-тежко от гъста ноемврийска мъгла.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #8

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Работата на климатика ще се подобри, консумацията на ел. енергия ще падне / предполагам около 25-30% /, външния вентилатор не го мисли, той просто няма да работи или ще включва от време на време, а и няма как да попадне вода в него.
    Но ако е с чешмяна вода голям проблем /зависи в кой град си - колко е твърда водата/. Котлен камък,... затлачване на питата,... намаляне на производителността,...изгаряне на компресора.
    Ако работиш с омекотена вода - няма никакъв проблем. Магазин за кафе машини, купуваш омекотител /йонообменен/, голям е около ф200мм и височина около 500мм и със система за финно разпръскване 2-3 дюзи са предостатъчни, вързваш ги в кръг с ф 300 - 400 мм, работят със помпичка. Другия проблем е цената на тази система.

  11. Junior Member Аватара на stobi
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    101
    #9

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Според мен обливането с вода не е добра идея, заащото не след дълго ще се натрупа слой от котлен камък, който от своя страна след време ще намали топлоотдаването на кондензатора. Казвам това от личен опит, за едно лято кондензатор на хладилна камера побеля от варовик след интензивно охлаждане с вода. Е вярно че в Русе водата е много твърда но все пак!

    geozap, изпревари ме за малко!

  12. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #10

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Това е несериозно ...има и преди години също е имало климатици на водно охлаждане...защо се опитваме да открием "топлата вода"
    Има си начини за всичко ,не можем да "побългаряваме" каквото се сетим...
    Ако го направиш грамотно ...тогава съм съгласен ,но да пръскаш с някакви пръскалки ми звучи много смешно.Това твойто е някаква аварийна ситуация...добре де ,а досега къде спахте и защо в сървъра ви е такава сбирщайн ...взима се читав марков климатик...анадъм...
    Съжалявам ако съм обидил някой - говорех истината.
    А на въпроса дали ще се подобри работата на климатика.....ами - ЕСТЕСТВЕННО ....водното охлаждане е много по добро ...

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Цитат Първоначално публикувано от rkk
    Това е несериозно ...има и преди години също е имало климатици на водно охлаждане...защо се опитваме да открием "топлата вода"
    Има си начини за всичко ,не можем да "побългаряваме" каквото се сетим...
    Ако го направиш грамотно ...тогава съм съгласен ,но да пръскаш с някакви пръскалки ми звучи много смешно.Това твойто е някаква аварийна ситуация...добре де ,а досега къде спахте и защо в сървъра ви е такава сбирщайн ...взима се читав марков климатик...анадъм...
    Съжалявам ако съм обидил някой - говорех истината.
    А на въпроса дали ще се подобри работата на климатика.....ами - ЕСТЕСТВЕННО ....водното охлаждане е много по добро ...
    Какво точно не одобряваш в идеята да се пулверизира вода върху радиаторя на климатика и така да се подобри охлаждането? Аргументирай се какви ще са вредните последици от такова "побългаряване"?

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    105
    #12

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Явно се налага малко пояснение. Имам същия климатик резервен в кашони и чака. Ако се появи проблем сме се разбрали с фирмата до два часа да дойдат и да ги разменят. Така че мога да си позволя да експериментирам. Но смяната не е наложителна. Зададената температура е 23 градуса и климатика в момента я поддържа. Температурата в сърварното е 23 градуса. Долната част на сървърните шкафове е 16,5 а в горната 27. Това е по текущи данни от момента в 21:58 часа. Единствената промяна беше в петък. Когато забелязах покачване с един градус на температурите в стаята и в долната част на шкафа.
    Това за котления камък ми е интересно. Имаме си химическа лаборатория и е ще помоля да я изследват.
    А за на марко климатика не си прав. Никой не кара повече от 3-4 години само на охлаждане. Предишния беше скъп Панасоник, но 3 пъти ми прави проблем по време на гаранцията. Основния проблем при хубавите климатици, че са много умни. При наближаване на зададената температура започват да намалят мощността си. Ако им зададеш по ниска температура шкафовете стават фризери с замръзваща долна част.
    Ако не знаеш каква абсолютна лудница е да спреш едно сървърно, защото марковия климатик се е ошашкал. А "най-забавната" част е как аз обяснявам на шефовете, защо никой не работи. Така че само едни по-обикновен климатик и при наближаване края на гаранцията един който ползва същия тръбен път и си свиркаш.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #13

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    rkk май нещо си ядосан или беше натоварен тежък ден. Това което предлагам е малко по различно. При класическото водно охлаждане за 1kW ти са нужни 170 - 180л вода при dt=5 С. При изпарителния кондензаторза 1kW ти са нужни 2,5 - 4,5л вода. А той работи точно с едни пръскалки. Аз лично в момента поддържам такива системи които се ползват както за охлаждане, замразяване така и за климатизация. Говоря за стотици киловати мощност на една система. Това го казвам за да е ясно че е на високо професионално ниво, а не системи направи си сам.
    antonfx Мога да ти предложа и професионално решение за сървърното.Правили сме по поръчка. Климатизира се всеки шкаф по отделно, като температурата се поддържа от контролер в границите на 16 до 28 С. Има готови изделия, ама не се пипат, цената е убийствена, ще се опитам тия дни да намеря сайт с такава техника и да я видите.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    156
    #14

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    antonfx, би ли пояснил какъв беше скъпият Панасоник?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    105
    #15

    Re:Обливане с вода на външнотото тяло с цел подобряване на охлаждането. Дали?

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    antonfx Мога да ти предложа и професионално решение за сървърното.Правили сме по поръчка. Климатизира се всеки шкаф по отделно, като температурата се поддържа от контролер в границите на 16 до 28 С. Има готови изделия, ама не се пипат, цената е убийствена, ще се опитам тия дни да намеря сайт с такава техника и да я видите.
    Много ми се иска една такава, но е колкото годишния ми бюджет, който дори и в сегашното състояние шефовете не изпълняват.

    Цитат Първоначално публикувано от bekata
    antonfx, би ли пояснил какъв беше скъпият Панасоник?
    Пазя си всички гаранционни карти, ако утре ме оставят да поровя ще ти кажа с точност. Но имах забележки към него за охлаждането и то сериозни.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. теч на вода от вътрешното тяло
    От Rockwell във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 9
    Последно: 22-07-11, 18:22
  2. Капки вода от вътрешното тяло на 12LGC
    От kolio_26 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 5
    Последно: 10-07-11, 22:48
  3. LG S12AT - теч на вода от вътрешното тяло
    От Mitko111 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 13
    Последно: 20-08-10, 16:16
  4. Osaka CH-12-ADE - от вътрешното тяло протече вода
    От zmiori във форум Климатици Osaka
    Отговори: 15
    Последно: 04-09-08, 21:23
  5. Капе вода от вътрешното тяло
    От bmwtu във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 30-08-06, 14:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе