Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 40

Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #16

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Блу..Онитбг си е "някой" от фирмата им и се опитва да предизвика търговски интерес към "нещото" им,което внасят оскоро...
    http://www.napravisam.bg/forum/viewt...p?f=23&t=29947
    Ето тук всичко вече е чепкано доста повече....

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #17

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Ами щом е така, модераторите да го изтрият. Не бях чел по темата и ми беше интересно, но сега вече ми се струва просто реклама.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    12
    #18

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "...Използвани таблици за определяне на изх.мощност от [url=http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=72...]
    Ма това са данни за инверторни климатици. Как с този панел направи Мidea MSF 09HR инвертор?
    [i]"
    [b]Уважаеми "геозъб",
    Когато човек се "зъби", явно не може (или не иска) да чете....Къде видя че таблицата е за "инверторни климатици"

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "А защо на схемата, даваш, че има "уклон", та даже на вход е течност?"
    По простата причина, че ако има течност, в каквото и съотношение L/G да е, трябва да се подаде в долният, подходящо оформен край на панела ( защо ли? )....за това там пише "течност" ( което по никой начин не задължава фреона да минава от там само в течна фаза )


    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "А след фабричния топлообменник какво има в твоята система?"
    В зависимост от условията на работа може да има три варианта- чиста газова (тогава полза от панела ще има при директно слънцегреене най-вече/ но винаги ще има добавка на енергия, а не обратното/), смесена (най-честа), и течна ( при обледенена пита, например) фази...

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "Ако е газ, то ти прегряваш и без това прегретите пари, повишаваш налягането, температурата на засмукване, респективно разхода на ток, а от тук и нарастване на отдадената топлина при равни други условия."
    ......при което подобрението се намалява само до 25-30% .....но това обикновено не се случва при минусови температури, особено ниски ( не мислиш ли ; .... а ако се случи трябва да бием шапки в пода ) ( погледни данните от измерванията)

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "Ако е течност - как става това, без добавяне на още фреон, корекция на капилярка или замяната и с ТРВ? Но да приемем, някак си, че е така, при преминаване в режим на охлаждане, тази течност, която е останала в този панел / 250г примерно/, ще доведе до недостиг на фреон в системата и влошаване работата на климатика от една страна и на опасност от спукване на този панел при нагряването му от слънцето лятно време до... какви температури си мерил?"
    При преминаване в режим на охлаждане панелът е даден на "късо"(виж S1H) и се възстановява оригиналната схема на климатика. Ако има останала някаква течност и в следствие жегата в панела се изпари и вдигне налягането, то:
    1. В следствие на смесването в четирипътника ( около 5-7% по данни на производителя) от утечки става така че налягането в панела плавно се изравнява с това в останалата част от схемата.
    2.Течната фаза сериозно променя нрава си към "газов" и отива в другата част от схемата.( така и тя няма да се чувства "ощетена" освен ако по начало си е била "гладна")
    3. Работното алягане, за което е разчетен панела е 30 бара, т.е. с изключение на R410 няма никакъв проблем в коя фаза и кой фреон от типичните за климатиците се използва. В случаят единствено с R410 задължително трябва да се ползва схемата с изолиране на панела в режим охлаждане (според мен).
    4. В летен режим не съм мерил температури по простата причина че монтажът е от есента ( но системи, използващи тези панели работят без проблем от Ирландия до Португалия и Испания..... и не гърмят, а топлят вече над 5 години)
    5. Няма симптоми за промяна в работата на климатика в режим охлаждане( каквото в същност е основното му предназначение ).


    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "Защо ли флаконите с дезодорант не трябва да се нагряват над 60 градуса? А ако системата работи на R 410 или R407 какво става с компонентите на фреона?"
    Защото не са термодинамични панели и са предназначени да се ползват по малко по-различен начин.... по същата причина не се ползват пластмаси например за корпуси на пещи

    "...По-скъпите климатици избягват донякъде снижението на мощността заради влошения COP именно чрез по-голям топлообменник..."
    Сигурен ли си в това? А вярваш ли си?"[/quote]

    А ти защо мислиш че не се ползва? Или това е отвъд възможностите ти на въображението и логиката?.....Провери дали това не е един от начините.....освен познатите на теб

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "...И разбира се тази добавка няма да направи сплит системата инверторна или да и смени марката, но в режим на отопление при ниски температури COPа ( съответно възможността да топли) определено може да се бори и с марков ..."
    Ех мечти, мечти, та чак блянове. Да се обадим на Японците да затварят развойните бази и заводите, където произвеждат инверторни климатици, че даже и двустъпални. И да почват да наКИЧват по балконите само от тези. Виждал ли си наживо истински инверторен климатик как работи, топли и харчи ток?
    А ти виждал ли си нещо друго? ..... освен "най- добрият" (твоят, естествено) инверторен климатик?.....Дай и на другите шанс да се доближат до ефективни решения- тук за комфорт не говориме .... а за варианти на техническо решение и ефективност

    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    Блу..Онитбг си е "някой" от фирмата им и се опитва да предизвика търговски интерес към "нещото" им,което внасят оскоро...
    http://www.napravisam.bg/forum/viewt...p?f=23&t=29947
    Ето тук всичко вече е чепкано доста повече....
    Колега vanko68 ,
    Очаквах да чуя твоето мнение по същество - имаш голям опит, съдейки по постовете ти , както и отзивите за теб...
    мислиш ли че само това можеш да кажеш? ... Все си мисля че капацитетът ти е по-голям

  5. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #19

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Цитат Първоначално публикувано от BLUE1
    Ами щом е така, модераторите да го изтрият. Не бях чел по темата и ми беше интересно, но сега вече ми се струва просто реклама.
    Ами... ще изчакам да видя как ще се развие темата. Да кажем... нямам достатъчно технически знания за да взема решение за триене.
    Факт е, че има рекламен елемент, но пък от друга страна е представяне на нова технология, която дава възможност на вас - знаещите да я обсъждате, да я подкрепите / оборите и по този начин да дадете на нас, незнаещите актуална, а не рекламна информация - ефективно ли е подобно нещо, лесно ли се обслужва и заслужава ли си вложенията.

  6. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #20

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Едно е истина - бъдещето е пред тази система ...със или без рекламен момент.Нека да остане темата и да се дискутира по обстойно.

    П.П. Нямам достатъчно време да я разгледам в подробности,китайците и японците са пак първи ,вече имат подобни системи...така че не се мислете за откриватели.Но винаги може да се подобри нещо по една сравнително нова система.Няма ли начин да се екранира панела със стъкло например...струва ми се добра идея.

    Ванко68 - добре дошъл ...позагуби се нещо.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #21

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    "...Когато човек се "зъби", явно не може (или не иска) да чете....Къде видя че таблицата е за "инверторни климатици" ..."
    Ето тук, нали това ползваш? Май е добре, човек да внимава, какво цитира и използва за изчисления и много грешни изводи...


    "...за това там пише "течност" ( което по никой начин не задължава фреона да минава от там само в течна фаза :default..."
    По тази логока не е задължително и панела да е в схемата...


    "...1. В следствие на смесването в четирипътника ( около 5-7% по данни на производителя) от утечки става така че налягането в панела плавно се изравнява с това в останалата част от схемата.
    2.Течната фаза сериозно променя нрава си към "газов" и отива в другата част от схемата.( така и тя няма да се чувства "ощетена" освен ако по начало си е била "гладна")
    3. Работното алягане, за което е разчетен панела е 30 бара, т.е. с изключение на R410 няма никакъв проблем в коя фаза и кой фреон от типичните за климатиците се използва. В случаят единствено с R410 задължително трябва да се ползва схемата с изолиране на панела в режим охлаждане (според мен)..."

    Я дай по подробно описание, как този "вълшебен" четирипътник, регулира парциалните налягания на двете, респективно трите компоненти на R410 и R407, така че да запазят състава си.

    "...Защото не са термодинамични панели и са предназначени да се ползват по малко по-различен начин.... по същата причина не се ползват пластмаси например за корпуси на пещи wink..."
    Не е затова, а защото са "склонни" към експлозия, както дезодоранта, така и панела. А ти виждал ли си пластмасова запалка?

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #22

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Всуъщност темата не е нова и е обсъждана още миналата година октомври месец.началото беше поставено от bobovo ей тук https://forum.setcombg.com/index.php...33920.368.html . и беше разисквана.Това което се твърди, че в Западна Европа едва ли не това било бъдещето и се налагало в момента не е съвсем вярно. Слънчевия панел към климатик преполага да има достаъчно слънцедни през зимата, което в Дания, Швеция, Норвегия и другите по-северни страни не е така.
    Както съм написал тук https://forum.setcombg.com/index.php...33920.384.html според мен това е бледо китайско копие на изобретената от канадец нова отоплителна система работеща литиев бромид.
    Разбира се на система й предстои усъвършенстване, но е първата работеща с литиев бромид.Преполагам, че след 10 до 20 години всеки климатик, хладилник и бойлер ще има вход/изход за присъединяване към такава или подобна система.

    Аз също смятам, че бъдещето е на комбинираните системи в който са всички уреди за охлаждане/затопляне са включени в една система- климатик, вътрешен топлобменник в който се затопля битова гореща вода, хладилник и други.Така ще се съдзадат условия за максимално ефикасно използване на енергията.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #23

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    @justify,
    Това там са някакви откъслечни сведения без коментари от съфорумниците за предимствата и недостатъците и. Добре е, че темата се подхваща отново. Добре е да се чуе мнението на специалистите тук по климатична техника. Търговската страна не е толкова важна и затова моля всички, които занапред ще пишат по темата да се въздържат както от реклама, така и от антиреклама. Такива постове, като и заяждания и обиди ще бъдат трити, за да остане наистина ценното в дискусията.
    Интересно ми е какво мисли по въпроса Board Man - дали неговата система за измерване и документиране на параметрите може да се приложи за експерименти с такава система и да се видят действителните ползи, както и държанието на системата при различни температури и интензивност на слънчевото греене.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #24

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    Всуъщност темата не е нова и е обсъждана още миналата година октомври месец.началото беше поставено от bobovo ей тук https://forum.setcombg.com/index.php...33920.368.html . и беше разисквана.Това което се твърди, че в Западна Европа едва ли не това било бъдещето и се налагало в момента не е съвсем вярно. Слънчевия панел към климатик преполага да има достаъчно слънцедни през зимата, което в Дания, Швеция, Норвегия и другите по-северни страни не е така.
    Както съм написал тук https://forum.setcombg.com/index.php...33920.384.html според мен това е бледо китайско копие на изобретената от канадец нова отоплителна система работеща литиев бромид.
    Разбира се на система й предстои усъвършенстване, но е първата работеща с литиев бромид.Преполагам, че след 10 до 20 години всеки климатик, хладилник и бойлер ще има вход/изход за присъединяване към такава или подобна система.
    Аз също смятам, че бъдещето е на комбинираните системи в който са всички уреди за охлаждане/затопляне са включени в една система- климатик, вътрешен топлобменник в който се затопля битова гореща вода, хладилник и други.Така ще се съдзадат условия за максимално ефикасно използване на енергията.
    Предлаганата "система" няма нищо общо с тези двете. Да, такива панели се използват в соларни акомулаторни климатични системи за затопляне на вода, но не по начина, по който се "ползват" в тази "система". "Системата" е много "куца" и няма начин да тръгне, поне в предлагания вариант. А това което измерва и изчислява няма нищо общо с действителнотта. Човека, просто не е в час.
    Модераторите могат да ме накажат, но не мога да си трая, когато някой се опитва да лъже безугледно, па макар и несъзнателно, в което силно се съмнявам. Освен това, добрия тон изисква, когато лансираш някаква идея, да отговаряш точно и конкретно на зададените въпроси, без заяждане за да отбиеш номера.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1295448840[/time]_________________________________________________


    Това е в отговор на въпрос които изчезна, а въпроса беше
    "Системата" е много "куца" и няма начин да тръгне, поне в предлагания вариант. А това което измерва и изчислява няма нищо общо с действителнотта - доводи за това крайно изказване?"

    Системата, в оригинал, работи на фреон 134а и то, само с такива панели. Замяната на фреона, без да се промени схемата и ашладисването и с фабричен климатик, е меко казано абсурдно. Газовете, които в момента, се използват в климатичната техника са малко по "особени", съставени са от няколко компоненти, които при изпарението си, не се държат като еднородна течност, първо се изпарява най нискокипящата компонента, след нея втората и накрая третата. Система на R407 работи почти на мокър ход, т.н. точка на оросяване, ако се постави такъв панел след фабричния топлообменник, без да се промени дължината на капилярката, или не се смени с ТРВ, или не се добави допълнително количество фреон, то студопроизводството на компресора пада с около 30% само от работа на сух ход. Отделно панела води до пад на налягането в системата / както при R407 така и при R410, R22/, т.е. системата работи при по ниска температура на изпарение, което води до по малко студопроизводство на компресора, по малко отдадена топлина и от тук по нисък СОР. Производителите дават максимална дължина на свързващите тръбопроводи, точно заради това. Загубите от такъв панел са, от порядъка на 30м "свързващ тръбопровод", което е пъти над допустимото. Ако се направят промени, така че климатика да "заработи нормално" с панела, ще ни трябва компресор с променливо студопроизводство, т.е. инверторен, няма да ни е излишно и ЕЕV. За това казвам, че човека не е в час, с това което прави. А за измерването и изчислението виж отговор 20. Когато работиш с неверни, надценени данни и резултатите са неверни и надценени. Мога да направя изчисления и да говоря в цифри, но не виждам смисъл, няма да ги разбере.

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #25

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "Системата" е много "куца" и няма начин да тръгне, поне в предлагания вариант. А това което измерва и изчислява няма нищо общо с действителнотта. Човека, просто не е в час.
    Не съм зачитал темата подробно, но ако става въпрос за "моята система", бих казал че тя може да се пригоди за всякакво решение, вкл. да получава информация не само за температури и ел.енергия а и за влажности, налягания, степени на вентилатори, автоматизация на целия процес свързан с HVAC. Приемам разбира се критики, но не мога да кажа, че резултатите са манипулирани (от знание или незнание, нито от определени интереси). Вече ми е през оная.. за резултати и статистики - който иска да си ги чете. Проекта глътна толкова много ресурс (време и пари), който никога няма да се изплатят, че ми е все едно кой какво мисли по въпроса. По отношение на отчитането на температурите и ел.енергията - ако някой разработчик на професионални решения се заинтересува (за сега има интерес от австралийци, които смятам да разкарам по определени съображения) ще разбере че всичко е направено в пълна прецизност и детайлност. BTW, проекта може да се адаптира към всякакво решение, на цената на нов редизайн, модификация на софтуер - все неща, които искат време и ресурс (а вече само за самата идея не ми се занимава). За момента се работи към адаптиране на проекта към термопомени системи, производство на "adT Heat-Pump Technologies" (Южна Африка) - по техен интерес към системата. Но всеки опит за адаптиране към конкретно приложение е свързан с доста разходи, така че сериозни неща могат бъдат направени с необходимите инвестиции. Старта на проекта беше на доброволни начела, но поддръжката и особенно обновяването не е никак лесна задача, затова смятам скоро да прекратя текущия проект за съжаление - в БГ такова нещо не вирее (нямаме ги разбиранията и културата за смисъла от подобни неща, все пак сме си доста "ограничен и компелсарски" народ).

    П.С: Сега прочетох горното мнение и разбрах, че съм се заблудил! Извинявам се много за спама.. и конкретно на @geozap!

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #26

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Board_Man Това което коментираме, по никакъв начин, не е свързано с теб и твоята работа. Не знам как разбра, че се отнася за теб? Извинявам се, дори без да съм виновен.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #27

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    @geozap,
    Благодаря за отговора! Определено темата имаше нужда от обосновка на "противното мнение".

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    12
    #28

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    "...Когато човек се "зъби", явно не може (или не иска) да чете....Къде видя че таблицата е за "инверторни климатици" ..."
    Ето тук, нали това ползваш? Май е добре, човек да внимава, какво цитира и използва за изчисления и много грешни изводи...

    Не, колега, не е това а : http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=72 " ( има го в първият пост). И там пише че се отнася до
    "0.B1 Таблица за отдаваната мощност при климатици с дебит на въздух от 350 м3/h до 800м3/h". Т.е. за измерване на отделена мощност при определени условия, а не произведена по един или друг начин ( поради което хората вероятно са спестили определението "за инверторни климатици"). Аз лично не мога да правя такива разлики- за мен в таблицата добитата топлина по какъвто и да е начин и подадена към вътр. отоплително тяло от типа на използваните при климатиците ( което според мен си е чист конвектор с определени параметри) се мери на основа разлика в температурите на входа и изхода ( по въздух) и дебитите, указани пак там. ....Да, съгласен съм че е добре човек да внимава какво, как, защо цитира и ползва....също и да чете преди да коментира


    "...за това там пише "течност" ( което по никой начин не задължава фреона да минава от там само в течна фаза :default..."
    По тази логока не е задължително и панела да е в схемата... [/quote]

    ......И никой никъде не твърди подобно нещо...... темата е обявена не да се коментират несъществуващи твърдения, а за възможните ефекти при изпълнение на някоя от схемите.... пак според мен - ти може и да имаш друго мнение



    Я дай по подробно описание, как този "вълшебен" четирипътник, регулира парциалните налягания на двете, респективно трите компоненти на R410 и R407, така че да запазят състава си. [/quote]

    И сигурно според теб тези фреони са неизползваеми в подобни системи ? ......което явно производителите на системи с термодинамични слънчеви панели не знаят....иначе как да си обясня използването на R407C в тях?.....свържи се с тях ( няма да ти кажа кои са не за да те затруднявам, а за да не ме обвинят в правене на реклама) и ги информирай че така не става- трите съставки ще се "карат" коя да мине по напред (както че и те "не са в час")....


    Не е затова, а защото са "склонни" към експлозия, както дезодоранта, така и панела. А ти виждал ли си пластмасова запалка?
    [/quote]
    Благодаря за инфото, чувствам се "обогатен" след твойта намеса Аз не съм "капацитет" от твоят ранг .... и нямам никакви претенции за разлика от теб, види се ...... но аргументите ти до сега освен за заяждане не виждам за какво стават....освен за спам



    P.S. Моля да бъда извинен от съфорумците за това че на моменти почти влизам в стила на горепишещият. Ще се опитам да игнорирам квалификациите и личните нападки и да коментирам само по същество .... Надявам се да не изпадам често в изкушение .... все пак мисля че темата е интересна ( което не значи че не мога да сгреша...) но моля, опитайте се да коментирате по същество - другото е "губивреме"
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]януари 21, 2011, 10:51:18[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Предлаганата "система" няма нищо общо с тези двете. Да, такива панели се използват в соларни акомулаторни климатични системи за затопляне на вода, но не по начина, по който се "ползват" в тази "система". "Системата" е много "куца" и няма начин да тръгне, поне в предлагания вариант. А това което измерва и изчислява няма нищо общо с действителнотта. Човека, просто не е в час.
    Модераторите могат да ме накажат, но не мога да си трая, когато някой се опитва да лъже безугледно, па макар и несъзнателно, в което силно се съмнявам.
    Тук освен квалификации и неверни данни не виждам нищо друго. По-горе стана дума че не само аз "не съм в час" Няма нужда който и да е да те наказва - ти, види се си "самодостатъчен" .....Някой наистина се опитва да излъже съзнателно (лично аз не знам защо?) - и определено това не съм аз

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Освен това, добрия тон изисква, когато лансираш някаква идея, да отговаряш точно и конкретно на зададените въпроси, без заяждане за да отбиеш номера.
    Да тук съм съгласен с теб напълно. А сега иди до огледалото и отвори очи ( погледни си постовете)

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Системата, в оригинал, работи на фреон 134а и то, само с такива панели.
    100% неверно твърдение. R134 се ползва само в малка част от "оригиналните системи". При останалите (повечето) е R407C.

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Замяната на фреона, без да се промени схемата и ашладисването и с фабричен климатик, е меко казано абсурдно. Газовете, които в момента, се използват в климатичната техника са малко по "особени", съставени са от няколко компоненти, които при изпарението си, не се държат като еднородна течност, първо се изпарява най нискокипящата компонента, след нея втората и накрая третата. Система на R407 работи почти на мокър ход, т.н. точка на оросяване, ако се постави такъв панел след фабричния топлообменник, без да се промени дължината на капилярката, или не се смени с ТРВ, или не се добави допълнително количество фреон, то студопроизводството на компресора пада с около 30% само от работа на сух ход. Отделно панела води до пад на налягането в системата / както при R407 така и при R410, R22/, т.е. системата работи при по ниска температура на изпарение, което води до по малко студопроизводство на компресора, по малко отдадена топлина и от тук по нисък СОР.
    Отново смесица от верни и неверни неща..... Хубаво е като се чете литература да не се смесва прочетеното с интерпретацията (или поне да се обозначат- в другият случай хората няма как да разберат кое е оригинал и кое интерпретация)

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Производителите дават максимална дължина на свързващите тръбопроводи, точно заради това. Загубите от такъв панел са, от порядъка на 30м "свързващ тръбопровод", което е пъти над допустимото. Ако се направят промени, така че климатика да "заработи нормално" с панела, ще ни трябва компресор с променливо студопроизводство, т.е. инверторен, няма да ни е излишно и ЕЕV.
    Прочети предният отговор .... дали това което казваш е единствено възможно или.... ?)

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    За това казвам, че човека не е в час, с това което прави. А за измерването и изчислението виж отговор 20. Когато работиш с неверни, надценени данни и резултатите са неверни и надценени. Мога да направя изчисления и да говоря в цифри, но не виждам смисъл, няма да ги разбере.
    А аз, понеже "не мога да разбера", съм направил нещо на живо, не само на ниво идея - за това и питам ( не че намирам в твоте постове нещо конкретно ). Също публикувам резултати при конкретни условия ( без претенции за изключителност и супер точност ). Просто не "съм бил в час" и сега се ползвам от нещо реално , а не от условни изчисления. И за да не се заблуждавам много (защото за разлика от теб допускам че греша по някакъв начин) - пуснах темата. Ако можеш да кажеш нещо различно от квалификации и да помогнеш ( вкл. и на мен) - добре дошел, ако не- поне не мъти главите на хората... Ако искаш може да си кореспондираме на лични- където можеш да кажеш каквото си искаш без да замърсяваме атмосферата, ок?






    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]януари 21, 2011, 11:00:29[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    Всъщност темата не е нова и е обсъждана още миналата година октомври месец.началото беше поставено от bobovo ей тук https://forum.setcombg.com/index.php...33920.368.html . и беше разисквана.Това което се твърди, че в Западна Европа едва ли не това било бъдещето и се налагало в момента не е съвсем вярно. Слънчевия панел към климатик преполага да има достаъчно слънцедни през зимата, което в Дания, Швеция, Норвегия и другите по-северни страни не е така.
    Както съм написал тук https://forum.setcombg.com/index.php...33920.384.html според мен това е бледо китайско копие на изобретената от канадец нова отоплителна система работеща литиев бромид.
    Разбира се на система й предстои усъвършенстване, но е първата работеща с литиев бромид.Преполагам, че след 10 до 20 години всеки климатик, хладилник и бойлер ще има вход/изход за присъединяване към такава или подобна система.
    Аз също смятам, че бъдещето е на комбинираните системи в който са всички уреди за охлаждане/затопляне са включени в една система- климатик, вътрешен топлобменник в който се затопля битова гореща вода, хладилник и други.Така ще се съдзадат условия за максимално ефикасно използване на енергията.
    Колега justify, тук не става въпрос за това което си дал в линковете.
    Това е вариант на система с директно изпарение на фреон в слънчев панел. Няма междинни елементи. Погледни, моля те отново схемите. Ще се радвам да ги коментираш в контекста на зададените въпроси.



  17. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #29

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    "...Не, колега, не е това а : http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=72 " ( има го в първият пост). И там пише че се отнася до
    "0.B1 Таблица за отдаваната мощност при климатици с дебит на въздух от 350 м3/h до 800м3/h".


    1.Дай само една, единствена разлика, между картинката, която съм дал и това, което пише на линка, който посочваш или си признай ...

    "...Т.е. за измерване на отделена мощност при определени условия, а не произведена по един или друг начин ( поради което хората вероятно са спестили определението "за инверторни климатици").

    2. Като отвориш линка, какво пише най отгоре, на синьото поле? Ако пише: Информация за инверторни климатици - Статии: 0.B1 Таблица за отдаваната мощност при климатици с дебит на въздух от 350 м3/h до 800м3/h". ...тогава...

    "...Аз лично не мога да правя такива разлики- за мен в таблицата добитата топлина по какъвто и да е начин и подадена към вътр. отоплително тяло от типа на използваните при климатиците ( което според мен си е чист конвектор с определени параметри) се мери на основа разлика в температурите на входа и изхода ( по въздух) и дебитите, указани пак там..."

    3.Твоят климатик, в оригинал, на макс. обороти на вентилатора - 450m3/h кога, при какви условия, ще има отоплителна мощност 153W съответно 4590W. Според теб тези стойности за инверторен климатик ли са или за такъв като твоя?... или ...

    4.Защо давам за 450m3/h ? Отговора е тук на: http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=59 .

    "...Алгоритъм на работа:

    1. Поставя се на максимална скорост на вентилация вътрешното тяло на климатика (Важно условие е климатика да духа на максималната си скорост ..."
    Това е препратка и цитат от източника, който използваш и на когото се позоваваш. Ако го прочетеш, може да научиш още неща.

    "...Да, съгласен съм че е добре човек да внимава какво, как, защо цитира и ползва....също и да чете преди да коментира..."

    5.Тук е мястото за едно голямо Извинявам се на целия форум...защото...
    В целия текст замества, по твой избор... Аз onitbg лъжа като дърт..., ...Аз onitbg не съм в час...

    "... И сигурно според теб тези фреони са неизползваеми в подобни системи ? :default ......което явно производителите на системи с термодинамични слънчеви панели не знаят....иначе как да си обясня използването на R407C в тях?.....свържи се с тях ( няма да ти кажа кои са не за да те затруднявам, а за да не ме обвинят в правене на реклама) и ги информирай че така не става- трите съставки ще се "карат" коя да мине по напред (както че и те "не са в час")...."


    6.Кой фреон при какви условия и за какви цели се ползва в климатичната техника, разгледано в аспекта на тази система? ...Те са се свързвали с мен, ама не Вие от Перник, така че нищо ново под Слънцето. И аз също твърдя, че няма да минат, а ще останат затворени в панела и ще доведът до недостиг на фреон в системата през лятото, при Пернишкия вариант.

    "...100% неверно твърдение. R134 се ползва само в малка част от "оригиналните системи". При останалите (повечето) е R407C..."

    7.Хем е 100% невярно, хем се ползва. Не стават така нещата. Ако ти ползваш система за затопляне на вода до колко градуса ще предпочетеш да я топлиш? До 80С, работеща на R134 или до 55С работеща на R407?

    Цитат на: geozap
    Замяната на фреона, без да се промени схемата и ашладисването и с фабричен климатик, е меко казано абсурдно. Газовете, които в момента, се използват в климатичната техника са малко по "особени", съставени са от няколко компоненти, които при изпарението си, не се държат като еднородна течност, първо се изпарява най нискокипящата компонента, след нея втората и накрая третата. Система на R407 работи почти на мокър ход, т.н. точка на оросяване, ако се постави такъв панел след фабричния топлообменник, без да се промени дължината на капилярката, или не се смени с ТРВ, или не се добави допълнително количество фреон, то студопроизводството на компресора пада с около 30% само от работа на сух ход. Отделно панела води до пад на налягането в системата / както при R407 така и при R410, R22/, т.е. системата работи при по ниска температура на изпарение, което води до по малко студопроизводство на компресора, по малко отдадена топлина и от тук по нисък СОР.

    Цитат на: geozap
    Производителите дават максимална дължина на свързващите тръбопроводи, точно заради това. Загубите от такъв панел са, от порядъка на 30м "свързващ тръбопровод", което е пъти над допустимото. Ако се направят промени, така че климатика да "заработи нормално" с панела, ще ни трябва компресор с променливо студопроизводство, т.е. инверторен, няма да ни е излишно и ЕЕV.

    Отново смесица от верни и неверни неща..... Хубаво е като се чете литература да не се смесва прочетеното с интерпретацията (или поне да се обозначат- в другият случай хората няма как да разберат кое е оригинал и кое интерпретация)


    8.Дай по точки с какво не си съгласен, ще ти публикувам доказателства. Тогава ще ти покажа,че и замерванията ти просто нямат стойност.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    12
    #30

    Re:Слънчев климатик като комбинация от слънчев панел и климатик - възможни ефекти

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    1.Дай само една, единствена разлика, между картинката, която съм дал и това, което пише на линка, който посочваш или си признай ...
    А защо трябва да има разлика? Ти очевидно упорито ( няма да кажа другият епитет) продължаваш да делиш топлинната мощност според това кой и как я е произвел. Аз твърдя че НИКЪДЕ в посоченият от мен линк не пише че се отнася само за инверторни, а за КЛИМАТИЦИ. Това дали има разлика между твоята таблица и линка който съм дал ( и всеки може да види това) няма никакво значение. Просто хората са дали таблица за определяне на отделената мощност, и тя може да се ползва с ВСЕКИ топлоизточник от типа конвектор на основа разлика в температурите на входа и изхода на отоплителното тяло и дебита при определени условия. И в условията никъде не пише че само инверторние климатици могат да се измерват по този начин - наротив според мен това означава че таблицата може да се ползва И ОТ ИНВЕРТОРНИ.

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    2. Като отвориш линка, какво пише най отгоре, на синьото поле? Ако пише: Информация за инверторни климатици - Статии: 0.B1 Таблица за отдаваната мощност при климатици с дебит на въздух от 350 м3/h до 800м3/h". ...тогава...
    А дали и тук http://www.klimatik.org/articles.php?cat_id=29 информацията касае инверторни климатици, щото "най отгоре, на синьото поле" пише така??............Сигурно над "твоята" таблица пише - не и в тази на която се позовавам ( и всеки може да го види), но това ли е разговорът по същество? ............ не забелязваш ли че вече се вманиачаваш? Вместо да почнеш да разсъждаваш....


    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    3.Твоят климатик, в оригинал, на макс. обороти на вентилатора - 450m3/h кога, при какви условия, ще има отоплителна мощност 153W съответно 4590W. Според теб тези стойности за инверторен климатик ли са или за такъв като твоя?... или ...
    И защо мислиш че моят климатик трябва да има такива стойности (или съм се позовал на тях??)? Да не би случайно въпросните стойности да са за конкретният случай? Или таблицата покрива множество случаи които могат да се получат при измерванията?.. А в резултатите съм дал какви стойности съм отчел.
    Това съображение само доказва че ти отказваш да мислиш ( или не можеш - кое ли е по-лошото в случая? )....лично аз не виждам смисъл в поведението ти.... виж по-горе какво съм написал и коментирай по същество или спри да спамиш, моля

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    4.Защо давам за 450m3/h ? Отговора е тук на: http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=59 .

    "...Алгоритъм на работа:
    1. Поставя се на максимална скорост на вентилация вътрешното тяло на климатика (Важно условие е климатика да духа на максималната си скорост ..."
    Това е препратка и цитат от източника, който използваш и на когото се позоваваш. Ако го прочетеш, може да научиш още неща.
    .... пак от там: "Важно условие е климатика да духа на максималната си скорост, ако е много студено в помещението и той не успява да постигне нужната температура трябва помещението първо да се затопли и тогава да се правят измерванията. Това може да се постигне чрез друг отоплителен уред. ......ЗА ПО ТОЧНА ОТЧЕТЕНАТА МОЩНОСТ t вх (температурата на решетката с която климатика засмуква въздуха от помещението), трябва да е около 20Сº и влажност 40%. При по- ниски температури в помещението отчетената мощност по таблицата е по малка от действителната и климатика отдава по голяма мощност. Не се отчита и надморската височина която също оказва влияние но метода е достатъчно точен за да си направим оценка дали климатика работи нормално....... ."Таблица за климатици с въздушен дебит до 800 м3/h" ....."
    Тук единственото отклонение е че съм правил измерванията при средна скорост на вентилатора, а не на максимална ( но пък в таблицата има съответната стойност, а ако климатика е инверторен очевидно трябва да е на максимална скорост, защото така би съответствало на таблицата- за междинните състояния не се знае дебитът)


    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    5.Тук е мястото за едно голямо Извинявам се на целия форум...защото...
    В целия текст замества, по твой избор... Аз onitbg лъжа като дърт..., ...Аз onitbg не съм в час...
    .....Я пак помисли ( ако можеш ), погледни се поне в огледалото Започвам да си мисля че някой наистина не е в час ( и това очевидно не съм аз)



    "... И сигурно според теб тези фреони са неизползваеми в подобни системи ? :default ......което явно производителите на системи с термодинамични слънчеви панели не знаят....иначе как да си обясня използването на R407C в тях?.....свържи се с тях ( няма да ти кажа кои са не за да те затруднявам, а за да не ме обвинят в правене на реклама) и ги информирай че така не става- трите съставки ще се "карат" коя да мине по напред (както че и те "не са в час")...."

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    6.Кой фреон при какви условия и за какви цели се ползва в климатичната техника, разгледано в аспекта на тази система? ...Те са се свързвали с мен, ама не Вие от Перник, така че нищо ново под Слънцето. И аз също твърдя, че няма да минат, а ще останат затворени в панела и ще доведът до недостиг на фреон в системата през лятото, при Пернишкия вариант.
    А кои точно са се "свързвали" с теб ? Извънземните, използващите термодинамични панели или някои други? Можеш да твърдиш и че си от Марс - нищо не ти пречи ....

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    7.Хем е 100% невярно, хем се ползва. Не стават така нещата. Ако ти ползваш система за затопляне на вода до колко градуса ще предпочетеш да я топлиш? До 80С, работеща на R134 или до 55С работеща на R407?
    Това: "Системата, в оригинал, работи на фреон 134а и то, само с такива панели." е твое твърдение и е 100% невярно. За коя точно система говориш? Защото аз имам нещо съвсем конкретно в пред вид. (вече ти обясних защо не го посочвам) ..... И , моля те недей да ограничаваш хората с тези параметри дето си съчинил - виж какво се прави наистина и тогава коментирай ( пардон, те вече са се свързали с теб и сигурно сега ще си спрат производството ) ...или говорим за различни неща?

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    [i]Цитат на: geozap
    Замяната на фреона, без да се промени схемата и ашладисването и с фабричен климатик, е меко казано абсурдно. Газовете, които в момента, се използват в климатичната техника са малко по "особени", съставени са от няколко компоненти, които при изпарението си, не се държат като еднородна течност, първо се изпарява най нискокипящата компонента, след нея втората и накрая третата. Система на R407 работи почти на мокър ход, т.н. точка на оросяване, ако се постави такъв панел след фабричния топлообменник, без да се промени дължината на капилярката, или не се смени с ТРВ, или не се добави допълнително количество фреон, то студопроизводството на компресора пада с около 30% само от работа на сух ход. Отделно панела води до пад на налягането в системата / както при R407 така и при R410, R22/, т.е. системата работи при по ниска температура на изпарение, което води до по малко студопроизводство на компресора, по малко отдадена топлина и от тук по нисък СОР.
    .....интересно защо мислиш че смесването на верни с неверни твърдения ще доведе до съвпадения между " теоретичните" ти предположения и реалните резултати или отричането им? Факт е че стандартното изпълнение има по-малко топлоотдаване от "ъпгрейднатият" - и това противоречи на твърденията ти. При сравнителни измервания и практически идентични условия.

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Цитат на: geozap
    Производителите дават максимална дължина на свързващите тръбопроводи, точно заради това. Загубите от такъв панел са, от порядъка на 30м "свързващ тръбопровод", което е пъти над допустимото. Ако се направят промени, така че климатика да "заработи нормално" с панела, ще ни трябва компресор с променливо студопроизводство, т.е. инверторен, няма да ни е излишно и ЕЕV.
    "Отново смесица от верни и неверни неща..... Хубаво е като се чете литература да не се смесва прочетеното с интерпретацията (или поне да се обозначат- в другият случай хората няма как да разберат кое е оригинал и кое интерпретация)"

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Цитат на: geozap
    8.Дай по точки с какво не си съгласен, ще ти публикувам доказателства. Тогава ще ти покажа,че и замерванията ти просто нямат стойност.

    Цитат на: geozap Загубите от такъв панел са, от порядъка на 30м "свързващ тръбопровод", което е пъти над допустимото.

    И как точно разбра това? .... Наистина ли не виждаш че градиш предположения, приписваш ги към случая и след това триумфално ги оборваш?? ......
    Поставих тема за разглеждане, не за заяждане.
    Вече те помолих да не спамиш - ако имаш да кажеш нещо по същество-говори, ако ще продължаваш както до сега- по добре замълчи- никой няма полза от това, вкл. и ти.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. слънчев бойлер
    От aimilios във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 27-09-14, 08:08
  2. Слънчев колектор????
    От nik4o77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 13-02-13, 09:19
  3. Някой знае ли от къде да намеря слънчев колектор на Solar Machine Systems?
    От apeiron във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 11-04-12, 09:21
  4. Идея за слънчев колектор и вътрешно тяло?
    От marian1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 30-12-10, 22:42
  5. Захранване на климатик от слънчев панел ?
    От nikberk във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 1
    Последно: 29-04-09, 21:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе