Резултати от 1 до 12 от общо 12

Температура на въздуха на изхода на климатика

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    193
    #1

    Температура на въздуха на изхода на климатика

    Вчера си поиграх и измерих температурите на изходящия въздух на пет климатика и малко ме объркаха!!!
    Не ме бива по намирането и разчитането на сервизна документация и затова питам тук.Не искам да влияя на отговорите на специалистите и затова няма веднага да напиша на кой климатик каква е била температурата .
    Та на въпроса , каква температура трябва да имат на изхода при зададена максимална мощност на климатика , външна около 7-10градуса и вътрешна 21-23градуса? Климатиците са от подписа ми (MSZ-ZXV-229 , MSZ-ZXV-289
    CS/CU-E12CKP-5 , CS/CU-UW12GKE-5 ,SAMSUNG SH12ZA9 ,AQ12A1VE), като не съм сигурен Самсунзите на какъв фреон са , другите са на 410.
    Задавам този въпрос защото от много четене във форума съм останал с впечетлението че изходящата темперетута е показателна за състоянието на машината.
    Предварително благодаря на всеки който отдели от времето си за моята прищявка.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #2

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    Някойи казват,че 20 градуса разлика между входящ и изходящ въздух е нормално.За мен на Мах 50-54 гр. са нормални,поне мойте клими с толкова духат.

  4. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #3

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    На какъв фреон работят климатиците не е свързано с изходящата температура. При европейските Mitsubishi Electric в сервизните им има таблица показваща при еди каква си външна и вътрешна каква е изходящата температура, при всеки модел на тази марка изходящата е различна.

    До колкото ги виждам моделите всичките са инвертори. Програмата на работа на инверторите дори от една и съща марка може да е различна съобразена с конкретните характеристики на модела. Изходящата температура също така зависи от: програмата на работа, мощността на компресора и от големината на топлообменниците.

  5. Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    193
    #4

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    Три инвертора MSZ-ZXV-229 , MSZ-ZXV-289,CS/CU-E12CKP-5 и три конвенционални са CS/CU-UW12GKE-5,
    SAMSUNG SH12ZA9 ,AQ12A1VE.
    Mitsubishi MSZ-ZXV-289 -64.5 градуса.
    Mitsubishi MSZ-ZXV-229 -63.5 градуса.
    Panasonic CS/CU-E12CKP-5 -55 градуса.
    SAMSUNG SH12ZA9 -52 градуса.
    SAMSUNG AQ12A1VE -50 градуса.
    Panasonic CS/CU-UW12GKE-5 тези не съм ги мерил още.
    Защо Панасоника е близо с 10 градуса по-малко от другите два инвертора?
    Самсунзите са конвенционални и бях чел че конвенционалните вдигат по-висока температура от инверторите , макар че климатик и 70 градуса............... звучи нереално. Термометъра е един и същ , метода също.



  6. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #5

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    Външната температура при която е правено замерването е висока затова и вдигат бързо по-големи налягания/температури. При тези условия единственото което ограничава мощността и температурата е програмата.

    За пример мога да дам програма на инвертор Midea. При температура на вътрешният топлообменник под 48° програмата не ограничава компресора, при температура от 53°-63° програмата започва ограничаване оборотите на въртене, при температура над 63° изключва компресора. Компресорите са Toshiba и това ограничаване се прави с цел защита на компресора.

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    193
    #6

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    Аз от "много четене" бях разбрал че за инверторите е нормална 50 градуса а за конвенционален 55градуса. И затова се "стреснах" че нещо не е наред с инверторите за да вдигат по-високи температури. Не съм наясно дали достигането на тези температуръ е свързано с по-високо налягане на фреона и последствията от това. Доколкото разбирам, от Valen, не трябва да се притеснявам.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #7

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    Същите тези замервания ги направи при външна температура например 0° или по-ниска. При такива външни температури до голяма степен ще се изключи фактора програма. Показанията ще са индивидуални и ще зависят още веднъж да споменем: от мощността на компресора, големина на топлообменниците и наличието на EEV или капирярка.

    Наличието на EEV позволява извличането на повече топлина от външният въздух, чрез регулиране температурата на изпарение на фреона. Големият топлообменник сравнено с малкия позволява да се вземе повече.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #8

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    Освен казаното от Вален,също значение има дизайна на вътрешното и оборотите на турбината.Зависи ква е инженерната мисъл.А има и друга приказка-дува жега,ама не топли или обратното.Затова не му бери грижа,че единия вади по-ниска от другия.

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    257
    #9

    Re:Температура на въздуха на изхода на климатика

    Цитат Първоначално публикувано от johny01
    Освен казаното от Вален,също значение има дизайна на вътрешното и оборотите на турбината.Зависи ква е инженерната мисъл.А има и друга приказка-дува жега,ама не топли или обратното.Затова не му бери грижа,че единия вади по-ниска от другия.
    +1

  12. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    21
    #10

    Отговор: Температура на въздуха на изхода на климатика

    Една стара тема...

    Стар Панасоник, девятка, конвеционален, външна - 10, вътрешна 20-21, изходяща - 45, на най-ниска степен на вентилатора, нагласен на най-висока температура, половин час след пускането.

    Нормална ли е изходящата температура или да търся проблем - липса на фреон, скапан компресор или нещо друго.

  13. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #11

    Отговор: Температура на въздуха на изхода на климатика

    Ако имате мултицет, може да му измерите тока(ампеража). Ако е по-нисък от спецификацията на производитела, тогава може да търсите проблем с липса на фреон/скапан компресор.
    Изходящата температура не е надежден показател, защото изцяло зависи от външните условия и може да варира в широки граници. Примерно при много ниска влажност и ниско налягане и нормално заредените клими спират да топлят и хората си мислят, че има някакъв проблем.
    Климатика не е печка, която да работи на определени градуси. Изходящата му темпрература изцяло зависи от външните условия.

    Липсата на фреон понякога може да се разпознае и без измервания. На отопление при 10 градуса външна температура, ако е намалял фреона, външната пита бързо ще започне да побелява от скреж.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #12

    Отговор: Температура на въздуха на изхода на климатика

    Конвенционалките въртят компресорите с константни обороти и разхода им на ток зависи от топлопреноса на фреона. Може да си е нормално количеството му, но скоростта на вътрешния вентилатор да е ниска, външната температура да е много ниска или вътрешното тяло да е затлачено с мръсотия. И трите вариянта водят до намаляване на топлопреноса и от там- на тока, респ. на мощността, дори фреонът да си е достатъчно. Затова при ниски външни температури са ефективни климатизатори с големи външни топлообменници.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. На каква температура пускате климатика си?
    От kristianhristov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 33
    Последно: 04-08-15, 15:30
  2. Пречистване на въздуха
    От pitagor във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 37
    Последно: 26-02-15, 16:34
  3. Топлообмен и влажност на въздуха
    От valen1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 17
    Последно: 10-03-12, 07:08
  4. Отговори: 17
    Последно: 18-09-08, 12:00
  5. Проблем с ТВ изхода
    От Vankata12 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 02-05-04, 00:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе