Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24
Like Tree2Одобрявам

преработен климатик за бойлер/парно

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на Synthy
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    153
    #1

    преработен климатик за бойлер/парно

    От известно време ми се върти идеята, да се сложи вътрешният топлообменник да топли вода, вместо въздух. Едни 4kW отдадена топлина съвсем спокойно могат да топлят 200л. вода в бойлера и да има гореща вода по този начин. Същото според мен може да се направи и за парно - вместо котел - няколко еднакви климатика (за да е ефективно) с обща мощност на отопление 20kW и спокойно може да се топли едно жилищно помещение от около 80кв.м. (всички стаи, бани, кухни...). Мисля си, за конвенционални машини, като топлообменника е сложен в контейнер с вода, като там е сложен и темп. датчик с корекция, за да включва/изключва когато темп. на водата падне под 40* например.
    За момента е само идея, с мъглавини. Вие какво ще кажете?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    542
    #2

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Да и аз мисля за подбно нещо , но с идея да си направя подово отопление .

  4. Member Аватара на Synthy
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    153
    #3

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Хъм... много хубава идея даже имаш. Ще ти я открадна Не се бях сетил за подово отопление.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    542
    #4

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    То идеи много само да разбира човек и да експерементира . Подовото е иделано за климатик защото иска ниска температура до 30 градуса защото при подовото отопление, над 28° започва увличане на праха нагоре, и това е ограничение при този тип отопление, за да не се запрашава стаята . Значи 10 см изолация на пода после маркучите на подовото вързани към климатик ( незнаино как ) с температура примерно на водата да достига до 26-27 градуса не повече което предполага, че климатика ще работи на минимум :D ( не е ясно ) и ако това е постижимо на 50 кв помещение за всеки случаи по една 10-ка с коп над 6 за всеки случаи за големите студове да помага . Така си го представям , няма да ти веее да ти бръмчи ще е много комфортно и може би на добра цена . Мечти мечти ...

  6. Member Аватара на Synthy
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    153
    #5

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Напълно осъществими мечти, бих казал аз Само един ремонт на пода трябва да се предвиди, и малко сметки за да се види каква мощност ще е нужна за количеството антифриз, което ще има системата.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    52
    #6

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Това отдавна се практикува от доста производители на климатична техника

    http://www.perfectcomfort.eu/downloa...installers.pdf

  8.  
     
  9. Member Аватара на Synthy
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    153
    #7

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Значи остава да се направи при следващият ремонт. Само че цената на готовите системи е доста... неприятна (меко казано) според моите разбирания за цени.

  10. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #8

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Важно е, да имаш и реалистични очаквания към такава система, било тя купешка или самоделна.

  11. Member Аватара на Synthy
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    153
    #9

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Еми.. реалистични.. колко да са реалистични
    Очаквам да поддържа до 23-24* в помещенията при не по-ниска темп. от -20 навън (това за подово отопление, както по-горе даде идея Madj0), и вода в бойлера около 50*. По-нагоре ми е ясно, че без електрически нагревател няма как да се получи. Това намираш ли го за реалистично, или трябва да коригирам малко искането си?

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    542
    #10

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Даже за топлата вода ми е все тая по скоро само за топло зимата ... Писах за малко климатиче което да помага при -10 и по ниски температури все пак тук нямаме , чак такива студове ... . Готови инсталации ясно , че има , но мисля , че от изхвърлените климатици и малко повече знания колегите които се занимават с това могат да направят чудеса , даже по хубави от тези в линка по горе ... Даже сериозно съм се замислил за лятото и без това мисля ще правя изолация на под и таван по 10-на сантима .
    Този пост е редактиран от Madj0; 17-01-13 в 15:49.

  13. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #11

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    @Synthy
    Ще се вкараш в приключение. Още първия проблем с който ще се сблъскаш е контрола на температура. Как смяташ да управляваш климатика изобщо? А работата при ниски температури е тера инкогнита. Повечето купешки климо/бойлери имат фабрична защита и на практика са безполезни при -5оС. И за какъв Х...хикс ти е това подово през лятото?
    Изобщо материята не е толкова проста и изисква известни познания и подготовка.

  14.  
     
  15. Member Аватара на Synthy
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    153
    #12

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Това според скромните ми познания по електроника не е никакъв проблем - контрола на температурата. Трябва да се коригира температурният датчик, който си е един обикновен терморезистор. С подхдяща корекция ще се настрои да вкл. и изкл. компресора все едно топлоотдава на въздух (разбира се за тази цел се сваля предварително характеристиката му - опитно!!). Управлението на цялата система си я има - взима се от вътрешното тяло, с тази уговорка за термодатчика. Единствено трябва да се има предвид, че не трябва да се включва в режим охлаждане, т.е. позлва се САМО за отопление. Макар че няма причина да не може да охлажда, просто няма да е ефективно (охлаждаш пода... луда работа). За тази цел се взима най-простият конвенционален климатик, за да няма излишни алгоритми в управлението. За бойлер може би не е удачно, като се замисля.. макс 50* и 200 литра е чудесно място за развъждане на всякакви буби, дори и в хлорираната вода на Софийска вода.

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #13

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Това според скромните ми познания по електроника не е никакъв проблем - контрола на температурата. Трябва да се коригира температурният датчик, който си е един обикновен терморезистор.
    Желаеш да постигнеш 50оС в бойлера и 24оС. Къде ще го сложиш този "коригиран" датчик? Ми топлотехниката, кой ще ти я смята - колко BTUта, какви тръби, с каква дължина, с какво съпротивление спрямо флуида. И тази машина ще иска ли да тръгне изобщо /топъл старт/? А дефростите дали няма да са й повече или по-малко от необходимото? Голямо ТНТМ ще падне.
    Умните хора /нямам предвид себе си/, които разполагат с неободимите познания и умения за конструиране на подобен колайдер, предпочитат да си купят готово решение.

  17. Member Аватара на Synthy
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    153
    #14

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Аз съм от глупавите хора, и такова точно предпочитам да си го направя в кръжока "Сръчни ръце"
    Идеята ми за бойлер и отопление е с две независими системи. Но това с бойлера може би ще отпадне (по-горе писах защо), остава само за отопление. Управлението ще е едно с подсилена силова електроника, за да може да командва 3 външни тела едновременно, с три вътрешни топлообменника - три паралелно свързани климатика, като общото нещо ще им бъде само управлението. Няма да е сложно да се направи подобно нещо с електрониката, тъй като няма да са инверторни компресорите и не се налага някаква сложна комуникация по кабелите да тече - вкл/изкл си е доста проста операция. Не виждам причина да не тръгне системата, това ще бъдат на практика 3 отделни климатика работещи едновременно. Дефростите са си според логиката на производителя. Това би трябвало да бъде много ефективна система, тъй като водата има много по-добра топлопроводимост.

  18. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    389
    #15

    Отговор: преработен климатик за бойлер/парно

    Според мен, ти търсиш отдавна направеното. Преди години в новините бяха показали един човек от Варна, който с един климатик 12-ка отопляваше цял един вход - дали е така - никой не каза. Или ти трябва някой като хваления в началото, а после зачеркнат с две големи черти Ванко68 - сигурно все още му стоят темите тук. Човека много си разбираше - но има и много трески за дялане. Иначе той успя да направи нещо подобно ( а може би не едно ) на един колега в къщата му - подово,бойлер и конвектори. Човека много се радваше и беше дал мониторинг на системата си - беше за завиждане. Да ама дайте друг читав такъв - и аз искам да дам на някой пари за подобно нещо...ма нъцки!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05
  2. Парно с климатик
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-06, 09:20
  3. Изчисление на бойлер ползван за парно
    От dilianclima във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 20-10-06, 08:36
  4. Термопомпено парно от климатик?
    От nico във форум Други начини за отопление
    Отговори: 14
    Последно: 29-12-05, 01:44
  5. Климатик или парно?
    От xenohack във форум Отопление
    Отговори: 36
    Последно: 12-11-05, 21:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе