nikolov333 , благодаря ти човече!
Ще заземявам към арматурата. SPSt , това май не го пише в наредбите, а?
nikolov333 , благодаря ти човече!
Ще заземявам към арматурата. SPSt , това май не го пише в наредбите, а?
Ако попрелистиш Наредба №3 за УЕУ ще разбереш. Не е трудно-има съдържание и раздел за заземяване.
Чл. 161., т.3
Като знам какво ми трябва е лесно да го намеря. Защо ли никой не го е предложил в темата 'Заземяване на къща' като вариант? Някаква тайна ли е или какво? Тая наредба някой дървен филосов я е писал.
Как се заварява меден проводник към арматура?
Чл.161 няма т.3. Наредбата е писана не от ,а ЗА дървени филосоФи! Има начини за заваряване, но на теб защо ти е? Свръзката между заземяван уред/инсталация и заземител трябва да е болтова, за да може през определен период /5 г./ да се разкача и да се измерват съпротивленията.
Добре де, т.(1).2:
Чл. 162. (1) За естествени заземители се използват:
1. положени в земята водопроводни и други метални тръбопроводи, с изключение на тръбопроводите загорими течности, горими или взривоопасни газове, а също и тръбопроводите, покрити с изолация зазащита от корозия;
2. метални конструкции и арматура на стоманобетонните конструкции на сградите и съоръженията, коитоимат връзка със земята;
3. метални шпунтове на хидротехническите съоръжения;4. оловни обвивки на кабели, положени в земята; не се допуска използване на алуминиеви обвивки накабели и неизолирани алуминиеви проводници за естествени заземители.(2) Когато обвивките на кабелите се използват като естествени заземители, те се отчитат при изчисляванена заземителните инсталации само в случай, че кабелите са най-малко два.(3) Препоръчва се за заземители на електрически съоръжения и апарати да се използват и стълбовете наизходящите електропроводи, когато са свързани със заземителното устройство на електрическата уредбапосредством неизолирано от стълбовете мълниезащитно въже.
Кво да се замерва. Тва е ала бала. Заземяването се тества с 200 ватова лампа и волтметър.
Мисля омотаване на 2х4мм2 кабел около арматурата Ф6 (предварително зашкурена до без ръжда), стягане с няколко скоби, промазване яко със силиконова грес, увиване с нещо, може би смовулканираща лента ако не я омажа с греста, замазване с циментово лепило за хидроизолации и приключване завинаги със заземяването.
Длъжен съм да ти кажа, че хич не е добра идея да заземяваш, само към арматурата. Заземяването на арматурата и тръбите, крановете и сифоните на ВиК инсталацията се нарича изравняване на потенциалите и като цяло е много полезна процедура, но в твоя случай, това не е ефективно заземяване. За мен минимума, ако си в апартамент на висок етаж, е да разделиш входящата "нула" на "нула и земя". след електромерното табло, а ако си в къща с въздушно подведена захранваща линия, сложи два поцинковани кола през 1.5м един от друг, като завариш и изолираш заварката на шината на първия кол към втория, някъде на двора близо до мястото на включване на проводниците към таблото на къщата. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ ОБЕДИНЯВАТ ВХОДЯЩАТА НУЛА НА ЕНЕРГОТО И КАКВОТО И ДА Е ТВОЕ ЗАЗЕМЯВАНЕ..в електромерното или главното ти табло, защото ако едното от двете отпадне, второто ЕВЕНТУАЛНО ще до замести. НЕ ИМПРОВИЗИРАЙ ОПАСНО Е!!! Инженеринг Ревю форум
Този пост е редактиран от nikolov333; 05-05-17 в 02:06.
Не е импровизация, оказа се че го пише в наредбата. Изтествах го лично, с лампа! Ще пробвам и с една духалка тея дни.
Схемата е следната: Взима се лампа 200W, свързва се между фаза и земя (в моя случай арматурата). Ако свети, се замерва напрежението върху лампата. Ако държи, значи заземяването е добро.
Толкова е просто, не мога да разбера защо трябва да се заблуждаваме и да си усложняваме и оскъпяваме живота.
Колкото до свързването за земя и нула, дали катодния отводител ще работи така? Аз мисля да не го правя, а ДТЗто на бойлера още не съм решил, но сигурно ще ползвам нулата.
Цитирам: Заземяване и защита срещу поржения от електрически ток - 20 Септември 2012 - Блог - Enesyst
ІІ. Общи положения при заземяванията:
За заземяване на електрическите уредби се използват изкуствени и естествени заземители. В уредби с напрежение до 1000 V когато естествените заземители удовлетворяват изискванията към заземителната уредба не е задължително да се използват изкуствени. Токът през естествените заземители не трябва да предизвиква тяхната увреждане и да не нарушава нормалната работа на съоръженията с които са свързани. В електрически уредби с различни напрежения и приложения по принцип се използва една заземителна уредба. Заземителните уредби на сгради или на външни съоръжения се обединяват със заземители на мълниезащитата при втора и трета категория на мълниезащита.
За естествени заземители се използват положени в земята водопроводи и други метални тръбопроводи, метални конструкции и арматура на стоманенобетонни конструкции на сгради и съоръжения които имат връзка с земята и оловните екрани на кабелите. Не се допуска използването като естествени заземители тръбопроводи за горими и взривоопасни течности и газове, алуминиеви обвивки на кабели. За изкуствени заземители се използват стоманени тръби, ленти, профили прътове и др. Когато съществува опасност от интензивна корозия се препоръчва помедняване или поцинковане. Не се допуска използването на заземители третирани с различни електроизолационни материали с цел предпазване от корозия. Заземителите се избират по механична якост, термична и динамична устойчивост на токовете на земно съединение и корозоустойчивост.
Защитните клеми служат за свързване на защитните проводници към частите които подлежат на защита при индиректен допир. Всяка отдено разположена клема се означава със знак "земя". При нормално състояние на работа на електрическите уредби през защитните проводници не протича електрически ток. Допуска се по защитен проводник да протича ток в случай че този ток сужи за контролиране на изправноста на изолацията. Защитните проводници във вътрешността на машините и съоръженията трябва да са с изолация равностойна на изолацията на фазовите проводници. Защитните проводници които са извън машините и съоръженията могат да бъдат както изолирани така и неизолирани.
Минималните сечения на защитните проводници по отношение на фазовите проводници трябва да бъдат както следва:
Сечение на фазовите проводници мм2 Най-малки сечения на защитните проводници мм2 S < = 16 S 16 < S < = 35 16 S > 35 S/2
Минимални сечения на медни и алуминиеви защитни проводници.
Вид на проводниците мед алуминий Изолирани проводници, които не образуват част от захранващ кабел или кабелна обвивка: мм2 мм2 без механична защита 4.0 16.0 с механична защита 2.5 6.0 Защитни жила на кабели и шнурове 0.75 2.5
Защитните проводници се свързват помежду си чрез защитни клеми или заварка. Дължината на заваръчния шев е равен на двойната широчина при правоъгълно сечение или на шесткратния диаметър при кръгло сечение.
Този пост е редактиран от nikolov333; 05-05-17 в 23:57.
Взех духалката. В неделя ще я пробвам.
Който е много отворен, да си пробва заземяването с една лампа ако му стиска да не се разочарова
Е, няма нужда - някои сме правили заземяване както си трябва, лампите са излишни. Идва си бусчето, мерят си хората - всичко си е ок.
И сигурно не са мерили в най-влажното време от годината. И сигурно си разбрал дали стойностите ти са в нормите.
Аааа, аз разбирам от други работи - за тази си има хора и те знаят какво правят! За протокола - мериха през септември, но под плочата съм сложил 20см. глина, така че мисля няма да има проблем с влажността...
Друго имах в предвид-преходно съпротивление на заземители се мери в периодите с най-ниска влажност - демек, когато е най-топло или всичко е замръзнало. Така пише в дебелите книги и резултатите са най-реални. Иначе, ако искаш добри стойности при измерването, когато се забиват коловете се хвърлят няколко кила морска сол и се поливат с вода. Може и с телесни солени течности.
Симпатяги. Харесва ми хак сте си харесали коментарите взаимно.
DDM87 , в кое село си се заселил, че пускаш толкова страшни теми? Много ли са зле нещата?