Пада мълния на село върху някой стълб. Горят ли всички климатици по къщите? Заслужава ли си заземяване и катоден отводител? Каква е цената за изграждане на заземяване на къща. Без на покрива, само за катодния отводител?
Пада мълния на село върху някой стълб. Горят ли всички климатици по къщите? Заслужава ли си заземяване и катоден отводител? Каква е цената за изграждане на заземяване на къща. Без на покрива, само за катодния отводител?
Този пост е редактиран от DDM87; 26-04-17 в 20:50.
Заземяването винаги си заслужава, особено в къща на село захранена от стълб. Друг въпрос е по коя система..TN-C-S или ТТ, за предпочитане е първата, защото при ТТ трябват задължително ДТЗ-та на всички кръгове и годишна проверка на стойностите на заземяването. При TN-C-S се обединява заземяването с входящата "Нула"/PEN в главното табло, a ако имаш ДТЗ след него, те трябва да са разделени. Заземяването е относително и зависи от влажността и от почвите, та не се знае, с колко заземителни кола ще стигнеш нормите, което може да е проблем. Друг проблем е, че така ще обираш паразитните токове от мрежата и ако отпадне нулата по трасето, няколко къщи може да останат на него, та сечението на проводника за земното е добре да е поне 16мм2, а още по-добре ще е, ако успееш да впрегнеш комшиите до тебе, да си направят и те..
Катодния отводител ми казаха, че може да се икономиса ако слагам Противопожарно ДТЗ от 100 до 300 мА в главното табло, но не съм решил още дали ще го правя, защото и за него си има изисквания..Минимум 10 метра между катодните отводители и три степени на защита. Клас I, II и III .
За климатиците и Хладилниците си има едни напреженови защити, които се включват в контакта, а уреда се включва в тях
Този пост е редактиран от avenger; 02-05-17 в 21:44.
Не зная кой те е съветвал, но ДТЗ и вентилен отвод са два различни видове защита, служещи за различни неща и работещи на различен принцип. Какво означава "противопожарно ДТЗ"? Не съм срещал този термин, та били дал някаква връзка да попрочета за какво става дума. Според мен тази защита /300mA/ e за предпазване на съоръжения при к.с. и сработва след вече налично такова. Как ще предпази ел.уредите от атмосферно пренапрежение?
Искам заземяване само за катодния отводител. ДТЗто на бойлера ще го връзвам по двупроводниковата схема. Почвата е много влажна. Тея защити за контакти не ми вършат работа, защото няма да има контакти на климатиците.
Таа идеята ми е като падне мълния на стълба да не ми изпляскат климатиците за 5 цифрена сума.
Има една поцинкована тръба в земята с един мостов кабел който отива към нея, чиято идея мисля че е било заземяване, което така и не е било вързано. Проблемът е, че нямам идея как да изтествам съществуващото заземяване дали работи. Обмислям сам да си закопам нещо в земята. Откъде да си купя евтин меден колец? Ако закопам няколко медни жици по 4-5 метра в земята, няма ли да вършат същата работа?
- - - - - - - - - -
На каква дълбочина да закопам жиците. Мисля нещо от сорта на 5 жици по 10 квадрата, по 2 метра дължина в земята на дълбочина половин метър.
Този пост е редактиран от DDM87; 27-04-17 в 21:22.
Ясно ми е кое за какво е и не твърдя, че съвета е правилен. Един преподавател от техникум ми даде такъв съвет, като явно има предвид, че ДТЗ-то ще прекъсне и ще изгори при удар от мълния, но в руските сайтове съм чел, че препоръчват да има ДТЗ 100 или 300мА преди катодния отводител, като даже са го кръстили "Смъртника". ..
Само дето ДТЗто май е по скъпо от катодния, така че не знам за каква икономия говориш.
Зависи от катодния какъв клас на защита е.. http://market.elec.ru/nomer/6/zashita_elektroustanovok/
ДТЗ по двупроводна система не се свързва..може да е двупроводна ПРЕДИ ДТЗ, а след него задължително трипроводна, като нулевия PEN се разделя на нула и заземяване..
Заземяването се тества с Мегер от лаборатория или някой познат, който има.. Любителския начин за тестване е да замериш напрежението между фаза и нула и между фазата и заземителя..ако напреженията са равни може и да го бива, но меренето с Мегер си е стандарт..
Да, това имах в предвид. За напрежението между фаза и земя има логика. Нали нулата е забита в трафопоста. Как не се бях сетил. Мерси, ще го замеря в събота.
Хора далеч сте от материята, а и си подритвате здравните книжки и пачките. Как с Мегер ще измериш преходно съпротивление от порядъка на омове? Има си специализирани лаборатории с необходимите уреди и познания по темата. Обърнете се към някоя. На колегата с идеята за меден колец и "медна жица" !!! в земята ще пожелая: "Успех в живота"!
Верно мегера не е за това, а за мерене на изолационното съпротивление на проводник, но определено не разбирам защо хора, които уж знаят, мълчат като комунисти на разпит и си пазят знанията, само за тях.
Ако не е против правилата ще пусна линк за подобна тема от друг форум. http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=54549
Този пост е редактиран от nikolov333; 27-04-17 в 23:00.
Ето ви заземител: Кол заземителен H = 1.50 м, винкел 63 х 63, студено поцинкован
Ето ви къде да прочетете за нормите за заземителни инсталации: http://www.nspbzn.mvr.bg/NR/rdonlyre...2F4/0/NUEL.pdf
Обърнете се към специалисти за консултация и/или изпълнение!
Защитата от пренапрежение ако е необходима не е елементарно упражнение. Между другото има катодни отводители, които се монтират в ел.таблото. Просто се консултирайте с хора на които това им е работата.
Успех!
Така. Преписвах по електротехника и по техническа безопасност. Затова съм пуснал тази тема. Просто ми трябват някои детайли, които хората от магазина не знаят. Ще купувам всичко Шнайдер.
Да разбирам ли, че поцинкован колец е по добре от меден? Мислех че цинковия окис е някъв диелектрик. Като се замисля медния май е по-зле.
Така, с какво колеца от линка ще е по добър от поцинкованата ми тръба 3/4 която си е готова забита?
Трябва ли да се притеснявам, че тръбата минавапо фасадата до пътеката на къщата. Има ли опастност ако някой минава на 40 см от нея и падне мълния точно в този момент и пика от мрежата минава през тръбата, човека да бъде ударен през краката?
- - - - - - - - - -
п.с. Нормите докато ги прочета, да съм посвършил няква работа викам.
Термина "противопожарно ДТЗ" съм го интерпретирал по смисъл..
Цитирам..https://blog.vikiwat.com/residual-cu...rcuit-breaker/
3. При малки токове на утечка , когато има нарушена кабелна изолация, тока достига стойности от порядъка на 500 mA, за които e доказано, че могат да предизвикат пожар. Тези стойности на тока не могат да предизвикат изключване на предпазителя, затова е задължително използването на дефектнотокова защита с ток на сработване 300 mA за изключване на повреденият участък от веригата.
Наредба №3 препоръчва ДТЗ с ток на сработване 300 mA с цел защита от пожар.
ВАЖНО! За да работи дефектнотоковата защита правилно трябва да имате отделен нулев и защитен проводник, т.е трипроводно изпълнение при еднофазна верига или петпроводно изпълнение при трифазна. След ДТЗ нулевият и защитния проводник не трябва да се свързват никъде по между си.
Този пост е редактиран от nikolov333; 28-04-17 в 02:27.
[QUOTE=nikolov333;819793]Термина "противопожарно ДТЗ" съм го интерпретирал по смисъл..
Цитирам..https://blog.vikiwat.com/residual-cu...rcuit-breaker/
/QUOTE]
Благодаря! Всичко е вярно, просто не бях срещал да се употребява този термин за ДТЗ. Обикновено са:
1. Зa защита на хора-30 mA
2. За защита на съоръжения - 300 mA
- - - - - - - - - -
1. Поцинкованият кол е по-добре от меден, защото е по издържлив на корозия. Медният ще си замине много по-бързо от поцинкования.
2. Поцинкованият кол е с по-голяма контактна площ от 3/4 тръба и при измерване ще даде по-ниско контактно съпротивление /при еднаква дължина.
3. Има такава опастност
4. Докато някой разбере какво точно ти е нужно и рови вместо теб по наредбите, може да си посвърши някаква негова си работа. Това не е неща, което да преразкажеш цветно в две изречения.
Преписвал си по електротехника, сигурно, защото си бягал от час преди това.
Сега ако искаш всичко да ти е ОК, ще си платиш на някой дето е учил. Такъв е живота!
Специално заради вас ще снимам преди и след какво съм направил