Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 184

Газ мания

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #61

    Газ мания

    Надявам се да е така - газта е бъдещето. Цяла Европа и САЩ са го осъзнали, но ние нали сме по-умни и вървим няколко десетки по-назад, но е неизбежно - ще ни уврат дебелите тикви.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #62

    Re: Газ мания

    Здравейте,

    Някой обръщал ли е внимание на КПД-то на котлите - виждам има едни малки евтини 10-15кW - ами то изходящите газове са много горещи сякаш.

    Поздрави
    Алекси

  4. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #63

    Re: Газ мания

    За математиката и нейното значение
    Привеждат се тука цифри разни за това как инвестиция от 5000лв(минимум) за газоснабдяване щяла да се изплати за 5г. и прочее о тоя сорт идеи.
    По прост вариант взимат се лихвите на тия 5000 за 5г и освен че с тях коменсират разликите в цената( на ток готвенето и топлата вода) остава някой лев.
    За отолението климатик с СОР-3.5 и цената на 1кw топлинна мощност става по-малка от 6ст. така че тук става дума за набутване а не икономия.
    В резултат даваш пари плащаш повече и чакаш да си върнеш парите
    Пропуснах да отбележа петте хиляди лева си остават в същия джоб а не при овърлгаз

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #64

    Re: Газ мания

    ... пак за КПД-то на котлите :
    Tоку що гледах един 30кW котел комбиниран с топла вода - че то няма утилизатор - направо си топлим атмосферата. А после да се чудим защо теоретично на газ трябва да е по-евтино.

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #65

    Re: Газ мания

    @Алекси
    По никакви теории отоплението с газ няма да бъде по евтино.
    Пишат хората как било в Америка.Че газта била бъдещето.За гумените глави и т.н
    Забравя се обаче че именно в Америка се харчат милярди долари за иследвания за добив на енергия от възобновями източници.
    Е това е бъдещето.Газта е минало тя рано или късно ще свърши и цената и задължително ще се вдига

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #66

    Re: Газ мания

    А това "рано или късно: много скоро ще дойде.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #67

    Re: Газ мания

    @Alexi

    на обикновените котли (комбинирани или не) КПД-то е в рамките 88-94%.* Съществуват и т.нар. кондензни котли с КПД до 98,5% но те сеъ с пъти по-скъпи от другите.

    При нормалните котли димните газове умишлено се държат с температура 120-140 градуса, тъй като при горенето на метана се получават водни пари.* При изстудяване на парите под 100 градуса те кондензират, а това е нежелателен ефект.* При кондензните котли е точно обратното - там стремежът е димните газове да са охладени до около 40-60 градуса и умишлено да се предизвиква кондензация, при която се извлича и латентната енергия от водата - от там идва и по-високото КПД.

    @badr

    Абсолютно си прав, че само отопление на газ не си струва.* Икономиите започват да идват когато:

    1.* Отопление на газ;
    2. Безкрайно количество гореща вода за къпане, миене, пране и т.н. (питай хората с малко дете какво значи това);
    3. Готвене на газ;

    Говорим за едно комплексно и модерно осигуряване на дома, което за съжаление дори най-съвършения климатик не може да предложи в момента.* И като стана въпрос за Америка и харченето на милярди долари, то май се харчат повече долари за завоюване на стандартни енергийни източници като петрол и газ, но хайде на го обръщаме на политика

  10. wsd
    wsd е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    447
    #68

    Re: Газ мания

    Аз не разбирам от тази тема., но само да вмъкна че скоро се къпах на газов бойлер - и не чаках 2 часа да се стопли водата....
    Специално съм за Газов бойлер и готварска печка. За цялостно отопление в момента не ми е изгодно - поне докато не се пръкне поколението..

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    163
    #69

    Re: Газ мания

    Защо пък трябва да го чакаш бойлера 2 часа???
    моя от празно до пълно загрява за 45мин /80литра/ като на 20-тата минута вече можеш да се къпеш.
    Но досега никога не съм оставал без топла вода, като го пусна в 23ч.... сутринта 2къпания, след работа 2 и довечера пак се включва. сметката ми за ток е около 30лв +-5лв /включва и готвене, хладилници, миялни и т.н/. Това за възвръщането на инвестицията от газификация за 5г, дори 10 за мен не е приложимо. На едно изложение ми обясняваха за предимствата на бойлера на слънчевите батерии и ми казаха, че за 3г се изплаща /струва 3000лв/, попитах как точно ще стане ......,при положение че консултанта не ме беше питал нищо за моите разходи??? повечето "консултанти", "инженери" .... си знаят, -"ще си изплатиш инвестицията за 5-6г и ще ти е по-топло, ще имаш винаги топла вода....." еми аз и сега си имам винаги и
    незнам дали след тия 5-6г няма да бутна къщата и да построя друга примерно

  12. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #70

    Re: Газ мания

    Един мой колега реши да си замени камината с открит огън с газова такава ( на запад има много видове ), и господата от ОверГаз му казаха че не може да си монтира той каквото си поиска а само каквото те са одобрили а те за съществуването на такива не знаели. (нещо като шопът и жирафа)

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #71

    Re: Газ мания

    Цитат Първоначално публикувано от alexi_dobrev
    Един мой колега реши да си замени камината с открит огън с газова такава ( на запад има много видове ), и господата от ОверГаз му казаха че не може да си монтира той каквото си поиска а само каквото те са одобрили а те за съществуването на такива не знаели. (нещо като шопът и жирафа)
    Не е съвсем точно....
    Всеки може да си монтира каквото си пожелае. Но за мерките на сигурността (а тя при газовите инсталации е на първо място) за да бъде захранен някой уред или инсталация, той/тя трябва да отговаря на "НАРЕДБА за съществените изисквания и оценяване съответствието на газовите уреди". Уредът трябва да притежава съответния сертификат, и забележете, да бъде издаден от Българска лаборатория. Може например един немски котел да е сертифициран от TUV Германия, но не е ли "минал" лабораторни изпитания през наша велика лаборатория - не е годен за българския пазар. И понеже ОВЕРГАЗ изграждат газопреносните мрежи на концесия са принудени да спазват всички тъпи правила на българското законодателство, иначе рискуват да ги лишат от концесионни права.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #72

    Re: Газ мания

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    ... Може например един немски котел да е сертифициран от TUV Германия, но не е ли "минал" лабораторни изпитания през наша велика лаборатория - не е годен за българския пазар.* ...
    Да, те точно това са му отговорили - че те не могат да си позволят купуването и тестването на газова камина за 2000 евро, и затова не могат и да я одобрят ( освен ако той им подари една такава за тестове )

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #73

    Re: Газ мания

    Цитат Първоначално публикувано от alexi_dobrev
    Да, те точно това са му отговорили - че те не могат да си позволят купуването и тестването на газова камина за 2000 евро, и затова не могат и да я одобрят ( освен ако той им подари една такава за тестове )
    По принцип вносителя или производителя отговаря за сертифицирането....

  17. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #74

    Re: Газ мания

    Цитат Първоначално публикувано от alexi_dobrev
    Един мой колега реши да си замени камината с открит огън с газова такава ( на запад има много видове ), и господата от ОверГаз му казаха че не може да си монтира той каквото си поиска а само каквото те са одобрили а те за съществуването на такива не знаели. (нещо като шопът и жирафа)
    Мдааа... най ги обичам такива, дето ще ми дават тон в живота и да ми казват какво да си монтиреам в къщи и какво не..... Я (пиииииб) ....

  18. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #75

    Re: Газ мания

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Мдааа... най ги обичам такива, дето ще ми дават тон в живота и да ми казват какво да си монтиреам в къщи и какво не..... Я* (пиииииб) ....
    Много си прав, но за съжаление с фирми като Електроразпределение, БТК, ВиК, Овергаз и Топлофикация друг избор няма...Трябва да се спазват техните правила.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Списание "DVD Мания" - Впечатления?
    От IvO™ във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 5
    Последно: 13-02-05, 21:56
  2. Метал мания
    От BlackBLOOD във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 109
    Последно: 06-11-03, 14:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе