Страница 3 от 11 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 152

Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #31

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    От Добрич не познавам, но утре ще ти отговоря на P.M.

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    8
    #32

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Това за грамотната фирма Газкинетикст сериозно ли е или ирония.за мен е важно защото не разбирам.а те просто изглежда си разбираха ор работата.Нещо за Газ Сервиз про от Варна

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #33

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    За последните не знам нищо, освен че не са дистрибутори на Вайлант, както и Газкинетикс също не са. Бях ти писал Р,М. Ще пратя пак.

  5. Novice
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    8
    #34

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    А кои са хората на Вайлант за Варна

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #35

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    За Варна търси "Галатек", "Гергинов", "Булгаргаз систъм", "Зизи-Зеленченко" - това са в момента фирмите, които прeдлагат и инсталират уреди "Vailant". До месец сигурно ще има сервизвн център на "Газкомфорт" - дистрибутора за България.

    P.S. Вече има сервизен център за гаранционно и извън гаранционно обслужване.

  7. Novice
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    8
    #36

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Какъв е проблема с Газкинетикс.все пак трябва да свършим работата

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #37

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    http://www.nedovolni.com/forum/viewt...5ddcbe472f23ab
    Има и други - пусни една търсачка с името на фирмата

  10. Novice
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    3
    #38

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Здравейте, виждам че има доста компетентни мнения относно котлите на природен газ. Малко са крайни мненията за италианските котли че не стават аз лично мисля че никои котли не стават и особенно по начина по който се предлагат. Не задължавам никой да се съобрази с това мое становище и искам да подчертая че аз също ползвам газ и имам италиански котел. Какво имам впредвид относно начина по който се предлагат ще се опитам да обясня накратко, а именно от практическия си опит смея да твърдя че към момента единственно Вайлант като че ли се опитват да поддържат добър имидж на пазара и маркетинговата им стратегия е изключително правилна като не монтират техен котел на калпави отоплителни инсталации. Друг е въпроса доколко успяват да се справят с тоя проблем. Може да Ви прозвучи грубо за което се извинявам, но "куцо, кьораво и сакато си мисли че разбира от отопление и че това е фасулска работа". Пере се например бай ти Иван по челото и казва тая стая 20 квадрата значи 100 вата на квадрат ето 2 kW ти трябват и готово гледа характеристиките на радиаторите и хоп получава да кажем 15 ребра и готово........... да ама не. Първо характеристиките на радиаторите при повечето производители са дадени при вход изход на водата 90-70 важно е да се знае че такава изходяща температура на отоплителния кръг който и да е газов котел не може да извади мах е 80-82 С, а това не е за пренебрегване. Другият момент който не е без значение е схемата на свързване на радиаторите попътна, лъчева и т.н. От значение е и естественно за съответното помещение каква ориентация има изток, запад и т.н., както и има ли изолация какъв тип и колко сантиметра, необходимо е да се съобрази и първи или последен етаж е например при блоковете и т.н. Да предположим че се съобразят всички тия фактори направят се необходимите пресмятания и се получи че необходимия топлинен товар на изследваното жилище е 10kW. Препоръчват му схема с котел друконтурен ( с възможност да произвежда и топла вода за битови нужди) и пред него стои въпроса кой котел да избере Чешкия МОRA който обхваща температурния диапазон 5-20kW или италиански, немски, унгарски и т.н. които обикновенно работят с най-малък температурен диапазон 10 - 24kW. Започва голямото лутане обикаляне по фирми представителки ................. а току виж на човечеца някой му е пуснал и мухата за кондензационен котел и за икономиите които той може да реализира и бъркотията е пълна. На пръв поглед Чешкия котел и диапазона който обхваща би му свършил добра работа но истината е че тоя котел няма да бъде натоварен оптимално в режим на отопление а ще работи на 25% от капацитета си и то само за кратко време докато отоплителната инсталация затопли помещенията и температурата на връщащата се вода в отоплителния кръг е почти същата каквато и на изхода от котела. КПД -то на котела което го пишат в разните брошурки 92% например в такъв момент изобщо не толкова а е драстично по-малък. Сигурно се питате а какво се случва после ами ситуацията е следната. Котела изключва и след някакъв времезакъснителен момент се включва повишава температурата бързо например до 70С и след няколко секунди се изключва така например 3 мин. покой 60 сек работа и ..........температурата на изходящите димни газове се повишава драстично и топлината отделена при горивния процес тъй като не може да се усвои излиза през комина и ...........БЪРКА В ДЖОБА НА ПОТРЕБИТЕЛЯ! Като се има впредвид че това е котела с най-малка долна гранница на работа който се предлага на пазара мисля че всеки би могъл да си даде сметка какво се случва ако има котел работещ в тем.диапазон 10-24kW. Това е една от причините поради която смея да твърдя че котлите не стават но за жалост и некомпетентно се предлагат и твърде големи мощности които са много над необходимите за съответното жилище топлинни разчети. Решението в такива ситуации за да се предотврати това времево включване и изключване на котела е подвързването му към някакъв стаен термостат. Избира се представително помещение в което се монтира тоя термостат (искам да уточня че това решение е щуротия в топлотехниката да регулираш температурата във всички помещения по едно представително но какво да се прави трябва с минимум средства да се реши проблема). Изберете много вничателно местоположението на термостата: да бъде монтиран на не по малко от 1.2м от пода, да не бъде изложен пряко на слънчевите лъчи, и това помещение да бъде най-обитаваното през деня от вас. Понеже по-горе споменах и за предлаганите кондензационни котли искам да доуточня да те наистина са ефективни но при НИСКО ТЕМПЕРАТУРНО ОТОПЛЕНИЕ ( отоплението с радиатори не се счита за такова). Ефективността на работа при тоя тип котли е при изходяща температура на отоплителния кръг 50С тогава именно те успяват да усвоят пълноценно отпадната топлина от изходящите димни газове. Ако някой ви предлага кондензационен котел за вашата система която се състои от радиатори знайте, че той или нищо не разбира или ви лъже, а инвестицията за такъв котел никак не е малка ако не ме лъжи паметта най-ниска цена на такъв котел имаше Аристон 2500-3000лв! Немските кондензационни котли са определено над 3000лв. Със сигурност има още какво много да се каже като плюсове и минуси при котлите. Приемете моите извинения ако някой се е почувствал засегнат не е била това целта ми, единственно се опитах да внеса малко повече яснота по темата и ще се радвам ако е така. Успех на всички в дългият и нерадостен път на газифицирането.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #39

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Здравей joyy и добре дошла във форума,
    Виждам, че имаш познания в областта на отоплението и си нахвърляла някои основни истини, но това, което ме накара да отговоря са две големи НЕИСТИНИ, които забелязах. а именно:
    - НЕИСТИНА 1:
    Малко са крайни мненията за италианските котли че не стават аз лично мисля че никои котли не стават и особенно по начина по който се предлагат.
    Никои котли не стават за какво? Нормално за отопление на едно жилище са необходими 10-15, а в някои случаи и повече киловати. Както и определено (строго индивидуално и много различно) количество Битова Гореща Вода (БГВ). За удовлетворяване на тези нужди могат да се използват различни комбинации от уреди или пък само един уред - двуконтурен газов котел. Най-малкият такъв на пазара наистина е 20кВ, но тези киловати не са само за отопление, а и за производство на БГВ на проточен принцип, където отиват 7-10 кВ. А ти говориш за неефективна работа на котела в един много частен случай, когато няма разход на БГВ и почти няма нужда от отопление( да речем в преходен сезон) В такъв случай е най-добре да си спреш отоплението и котела работи само като проточен бойлер. Такива моменти има и при ползване на твърдо и течно гориво.
    - НЕИСТИНА 2:
    Понеже по-горе споменах и за предлаганите кондензационни котли искам да доуточня да те наистина са ефективни но при НИСКО ТЕМПЕРАТУРНО ОТОПЛЕНИЕ ( отоплението с радиатори не се счита за такова).
    Сега какво - кондензен котел да се монтира само на подово отопление, така ли? Естествено - не! Отоплителната система с радиатори може да бъде сметната като "високотемпературна" - 80-60*С и "нискотемпературна" - 60-40*С . Обикновено старите съществуващи инсталации от котел с твърдо гориво или камина с водна риза са високотемпературни и те не са подходящи за вграждане на кондензен котел, но при изграждане на нова няма никакъв проблем да се сметне като нискотемпературна. А кондензните котли имат 15% повече коефициент на използване на топлината.

  12. my
    my е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    11
    #40

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Само да вметна, че ползването на БГВ не изразходва 7 - 10 кВ енергия от мощността на котела!!!! Когато започне да работи в режим на БГВ той ВИНАГИ работи на пълна мощност (24кВ!!!) За да се достигне делта Т 30 градуса с дебит 12-13 литра в минута трябва котела да работи на 22-23 кВ. Естественно че както може да се "скопи" горната граница на мощност в отоплителния кръг, същото може да стане и с режима БГВ, но тогава няма да достигнем въпросното делта Т => няма да има необходимия ни комфорт. Друг въпрос е че НЯМА котли които да работят едновременно в режим на отопление и БГВ.
    Следващото нещо което искам да споделя е моето мнение за кондензния котел - КПД-тата които се цитират по брошурите не са много коректни, и при тълкуването човек трябва да внимава, а именно - какви са тия 107 % КПД? ДА не би да сме измислили ПЕРПЕТО МОБИЛЕ? НЕ!!! Това КПД е изчислено на база работата на атмосферните котли, т.е. КПДто на атмосферния котел се взима за 100%, а не вложената суровина! Следващото нещо е срока на експлоатация на един такъв котел - той работи много по агресивно, т.е. износването на компонентите му е много по - голямо => "живота" му е по кратък. В продължение на мисълта ми идва и цената на въпросние - най - евтиния котел струва около 2500 лева...

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #41

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Добре дошъл my! Вярно е което казваш, разделянето на мощностите е условно разбира се - за ориентиране каква мощност е нужна в една къща! Разбира се, че за производство на БГВ се ползва цялата мощност, за по-голям комфорт. За сравнение - проточните бойлери на ток примерно са 8 кВ. Прав си и за КПД - ако при кондензните се използва този термин е неправилно. Верният израз е 109% спрямо конвенционалните коефициент на използване на енергията на природния газ. Така или иначе този термин е възприет. Някои уреди, като горивните клетки на Вайлант, които още не са масово възприети, имат 160% коефициент на използване на енергията на природния газ! Идеята ми беше, че наистина има смисъл в избора на кондензен котел - правиш по-голямо вложение, но после плащаш по-малки сметки, заради икономията от 15-17%, която дават използвайки по-добре енергията скрита в газта.

  14.  
     
  15. my
    my е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    11
    #42

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Добре заварил Lazar Съгласен съм че смисъл в използването на кондензен котел има!!! Обаче...от икономическа гледна точка кондензния котел струва почти два пъти повече от конвенционалния, следващото нещо което трябва да се отбележи е че при наличието на такъв котел задължително отоплителната инсталация трабва да се преоразмери, а какво точно имам пвредвид - ако радиаторите(най - просто казано) не са достатъчно големи да потдържат зададената температура в помещението докато котела работи в нискотемпературен режим, тогава започва да работи му на по - голяма мощност т.е. заработва точно като атрмосферен! При използването на БГВ при кондензния котел той работи също като ковенционалния, коденза се отделя направо в комина, което може да ви създаде доста проблеми(това е тема на друг разговор) !!! Сега като направим една сметка - двойно по скъп котел, 30-40 % по скъпа отоплителна инсталация...колко отоплителни сезона трябва да минат за да компенсираме цената на уреда и инсталацията с тези 15-17% иконимия? М/у другото каде отива отделяния конденз, след като нормативната уредба НЕ позволява отвеждането му в канализацията! Как намирате решение на този проблем?
    Само още едно питане, какаво имаш впредвид с тези "гориви клетки на Вайлант"(дали са инфрачервени пити или нещо което не съм чувал...)
    Поздрави!

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    12
    #43

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Здравейте,
    Искам и аз да вметна нещо за газовите котли!
    На пазара в България е в момента лудница има всякакви котли марки и модели! Предредставям си какво ще стане когато газта навлезе масово в бита!
    Искам да обърна внимание на един съществен момент който тук още не е засегнат сериозно! Сервизът!
    Значи как седят нещата при потребителите в момента - още сме в еуфория от новото ни газово котле,било то италианско, немско, българско, румънско турско, корейско.... квот е там, работи си ..пей сърце! В един светъл ден обаче нещо става... все пак това е машина...всяка машина се амортизира и има нужда от поддръжка( дори Мерцедес правят сервизни центрове нали! и тук започва една драма!
    Не, че сервизната група няма да дойде обаче ако става дума за смяна за част започва едно треперене.... не че частта я нямат ...до две седмици е тука .... да ама сега е януари....две седмици на гости и майка си .... а като дойде.....започват едни суми, едни цени, едни неща.....
    Идеята ми е, че тази инвестиция е дългосрочна! Ами нека да я разглеждаме като такава! Сервизът е най-важното нещо когато избираме какъвто и да е уред, като не говоря само наличие на сервизни бази, говоря за достъпни части!
    имате ли представа за кви цени става дума:
    управление - 400 лв.
    Газов клапан - 200 лв.
    термостат - ??? лв.
    вентилатори -??? лв.
    да не говорим за подмяна на пластинчат топлообменник!
    Ако имате наблюдения върху цената на частите дайте малко яснота по въпроса!
    Не е задъжително газифицирането де е скъпо! Просто трябва де се прави разумно и практично! Като търсим котел, трябва да гледаме не само да е достъпен като цена но и следпродажбена цена на експлоатация! Регламентиран гаранционен и следгаранционен сервиз, обезпеченост от резервни части и т.н.
    Като ви агитират за даден котел питайте и за това... не се вързвайте на лафове като: досега не е имало проблеми...като стане ще видим...имам котли на склад веднага разглобявам и взема частта и я подменям....Искайте си чиста ясна регламентирана схема за сервиз , обезпечаване с части и ценова листа на частите ....за да не се наложи алтеративата - ами аз за да си сменя X ми то по добре да си купя нов котел??!!!??
    Моля за коментари по въпроса със сервиза. Какви за вашите наблюдения?



  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #44

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Добре дошъл във форума omaripi.
    Темата за сервиза на газовите уреди е наистина интересна и актуална, но имам една молба:
    Би ли си почистил поста от безброй многото емотикони, които си наслагал, за да стане по-читаем?
    Че така прилича по шарения на панаирджийска въртележка.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #45

    Re:Газов котел - мнения и препоръки

    Горивните клетки - аз също нямам много информация за момента - при горенето се получава топлина и електричество в някакво съотношение(нещо от рода на 60/40). Високата ефективност се получава, ако успееш да използваш и двете!
    За сервиза - мога да кажа как е организиран 24-часовия сервиз при Вайлант - фирмата има офис-сервизи в големите градове и частите се доставят по куриер. Цените им са обявени в интернет. Работи се за въвеждане на дистанционен сервиз по интернет!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 11 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе