Резултати от 1 до 7 от общо 7

Парно с климатик

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    673
    #1

    Парно с климатик

    Притежавам малко локално парно на дърва. Състои се от печка (10 kW), 2 бр. радиатори (21 глидера), бойлер със серпентина (2 или 3 kW). Случвало ми се е, когато печката изгасне вечер и забравя да затвора крана на бойлера, а съм го включил да се загрява на ток, водата през нощта се подържа 60 градуса в радиаторите. Идеята е следната: Вместо вътрешното тяло на климатика да се използува серпентина, която е потопена във вода и през нея протича фреона т.е. да се получи котле загрявано чрез климатик. Според мен по мощен климатик 18-24 ка ще може да захранва малко парно, като разхода на електроенергия ще бъде 2-3 kW. Какво е вашето мнение за тази “налудничава" идея?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    64
    #2

    Re: Парно с климатик?

    може може но , ще се наложи по електрониката на климата да се направят изменения но става.
    Също може би друг радиатор за климата ще трябва.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    177
    #3

    Re: Парно с климатик?

    Твоята идея я има реализирана, погледни тук http://www.pro-clima.org/ и тук http://heatpump-geotok.hit.bg/indexFrames.htm .

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #4

    Re: Парно с климатик?

    Проблемът е, че радиаторите най-вероятно са изчислени да работят при температура на водата около 70 - 80 градуса. При термопомпата, кондензацията е около 45-47 градуса, което е доста по-ниско. За да са ефективни радиторите трябва да са почти 2 пъти по-големи, отколкото тезим, които се ползват при котел или печка.

    Иначе идеята си я бива и на мен ми се върти в главата от около година. Проблема е, че по груби сметки една такава термопомпа с машината и преработките ще излезнат около 3000 лв (за къща на 2 етажа по 100 м2)

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #5

    Re: Парно с климатик?

    Ами аз имам такава система вкъщи нещата стоят по следния начин:
    1: Увеличаваш радиаторите двойно и всичко е ок
    2. През лятото се къпеш с COP 8 !!!! т.е харчиш един киловат получаваш 8. далавера а.

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #6

    Re: Парно с климатик?

    А защо не си сложи вентилаторни конвектори - да ползваш системата през лятото за отопление? Те големите радиатори са почти на цената на конвекторите, че даже и малко по-скъпо излиза?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #7

    Re: Парно с климатик?

    Е то тогава ще си загуби смисъла от цялата история. Свързването на климатика с радиатори се използва за да се елеминира искуственото движение на въздуха в стаята, тъй като именно тогава се получава най голям комфорт. Ако ще има движение то по добре да си бях използвал вътрешното тяло на климатика да топли. От друга страна излиза наистина по скъпо като първоначална инвестиция в случай че няма изградена инсталация.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. ПРОБЛЕМ КЛИМАТИК КЪМ ПАРНО
    От adonaikotel във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 16-12-12, 18:18
  2. Парно с тела от климатик
    От Toshimoto във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 30-03-12, 14:11
  3. Климатик, газ или централно парно?
    От ivodor69 във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 27-11-08, 19:34
  4. Термопомпено парно от климатик?
    От nico във форум Други начини за отопление
    Отговори: 14
    Последно: 29-12-05, 01:44
  5. Климатик или парно?
    От xenohack във форум Отопление
    Отговори: 36
    Последно: 12-11-05, 21:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе