Само някои са такива. Повечето са на принципа на измерване на температурна разлика.Първоначално публикувано от Avis
Само някои са такива. Повечето са на принципа на измерване на температурна разлика.Първоначално публикувано от Avis
Няма и как да ти се върже, защото тук много хора бъркат относно принципа на работа на системата.Първоначално публикувано от Pat
Тая джаджа мери температурата на радиатора в определена негова точка на някакви интервали от време и я умножава по интервала от време с някакъв коефициент. Резултата от това умножение се натрупва в два брояча. Температурата на сработване е фиксирана на 35* по Целзий и защитава от погрешно отчитане при отопление с други прибори или горещо лято. Не се мери стайната температура - това го прави термостатния вентил и регулира притока на гореща вода. Това не е топломер! Разчита се на условни единици, които при еднакви условия за измерване, трябва да дадат приблизителна оценка на изразходваната енергия.
Охлаждането на топломера определено има ефект за намаляване на отчетеното от него. Дали ще се прави с обдухване или по друг начин (например с торбичка лед от хладилника допряна до корпуса му) той все ще отчита по-малко, но това ще е на гърба на съседите, което е твърде неморално. Нещо повече, дори и самото принудително обдухване на радиатора ще снижи показанията на топломера, защото чрез принудителната конвекция мощността, отдавана от радиатора към помещението ще нарастне, а температурата му ще спадне (макар и в повечето случаи незначително), т.е. топломерът ще отчете по-ниска температура и съответно по-малко енергия от нормалното, при реално консумирана повече. Между другото, когато ми монтираха топломерите аз споменах тези особености на този начин на отчитане на енергията пред екипа на фирмата за топлинно счетоводство, но те, дали поради тотално непознаване на елементарните принципи на термодинамиката, дали поради съображения от типа "за честта на фирмата" напълно ги отрекоха със смешни и очевидно заучени аргументи за пред бабички.
Топломерът, монтиран на абонатната станция е такъв в истинският смисъл на думата. Устройството има два температурни датчика, на вход и на изход, като получената температурна разлика, интегрирана с показанията на разходомера дава сравнително точни данни за реално подадената топлинна енергия към абонатната станция. Устройство от този тип не може толкова лесно да бъде излъгано с охлаждане, обдухване и прочие кокошкарски трикове, но там също има начин за прецакване, този път на топлофикация, а не на съседите. Само дето и това прецакване пак косвено удря всички.
Правилото че не може всички да крадат е общовалидно. "Далавера" от типа "всички печелят" има само в "Параграф 22".
По-притеснително е друго. Поне за мен. Цената на подаваната от топлофикация енергия към абонатните станции е 78.432 лв/МВТ/ч, поне за Бургас. Предполагам, че и в другите градове на страната цифрата е подобна. Но това означава почти 8 ст. за КВт/ч, което се доближава плътно до цената на електроенергията при нощна тарифа. Отчитайки крайно ниският КПД на отоплителните инсталации за централно отопление, поради загуби в абонатните станции, щрангове и прочие се получава, че централното отопление е по-неизгодно от електрическото дори и при използване на конвенционални отоплителни уреди като духалки и нискотемпературни електрически радиатори. Същото важи и за БГВ. Затоплянето на 1 куб.м вода от 5 до 65 градуса в бойлер при използване на нощна енергия струва под 6.50 лв., при дневна - малко над 10 лева, а според сметките получени в някои сгради цената на кубик БГВ е 12-13 та дори и 17 лева!!! При това температурата и при изтичане от крана много рядко достига въпросните 65 градуса. И в това няма нищо чудно. Загубите в един качествен ел.бойлер са несъизмеримо по-малки от загубите в абонатната станция и сградната инсталация.
Изводът е, че цената на енергията, подавана от Топлофикация към абонатите е силно завишена. Дали това е поради големи загуби по трасетата, несъвършени котли или раздута норма на печалбата, за крайният абонат няма принципно значение. Важно е едно - получаването на топлоенергия от топлофикация при тези обстоятелства е икономически НЕИЗГОДНО!
Интересно се разви темата, но и трябва още материал. Още не ми е ясно това животно, дето му викат "топломер" да му духаме ли или да го смучем. Като се оформиха две теории, коя все пак е вярната? Ако това животно отчита пада на температурета между абонатната и радиатора, то като му духаме ние увеличаваме тоя пад и даваме грешна информация, че сме ползвали повече енергия. Не съм потребител на Топлофикация и вероятно никога няма да бъда. Противник съм и на "хакването" на тези топломери за сметка на комшията! Но все пак бих желал да се разчепка още темата, за да стане ясно дали българина, като се прави на хитър и се опитва да прекара Топлофикация, не си го начуква сам . Дали Топлофикация поставяйки тези уредчета в нашите жилища, не е предвидила подобно хакерство и само да пляска с ръце при една подобна намеса ? Очаквам още отговори по темата, че ми стана интересно!
Значи моята информация за уредчетата (тези дето ги монтират по радиаторите) е следната:
Има два вида такива.
- по-простите и по-евтини на Сименс. Те мерят само температурата на радиатора за който са прикрепени или казано по-точно на тази му част, към която са прикрепени и интегрирайки я с времето натрупват топлоедениците (точките) в паметта. Уредът дава неточни показания, защото топлообменът, а значи и отдаваната топлина от радиатора към помещението зависи не само от неговата температура, но и от температурата на околната среда (въздуха).
- по-сложните и по-скъпи на Techem. Имат допълнителен, втори термодатчик с който мерят донякъде и температурата на помещението (как и доколко точно е друг въпрос) и на база делта Т определят и трупат консумираната енергия.
Очевидно и двата уреда могат да бъдат мамени чрез локално охлаждане на мястото на закрепване с вентилатор, лед и пр. или просто с обдухване на радиатора.
Уредът на Техем може да бъде лъган и чрез подаване на погрешна информация към втория датчик - например плътна щоричка пред него, която отразявайки лъчистата топлина на радиатора да способства за намаляне на въпросното делта Т.
По принцип тук би било възможно да се опита и с локално нагряване на втория термодатчик, но по смутолевени данни на представител на Техем в уреда има вградена защита и при отрицателно делта Т той започва да отчита абсолютния максимум. Това малко ме съмнява, защото би означвало, че нещо подобно ще се случи при изключен радиатор и отопляване на помещението с алтернативен източник.
Освен това в уредите има вграден часовник-календар, който автоматично нулира годишното показание на 1-септември, като записва натрупаните данни от предидущата година в архивен регистър за справка.
Уредите са програмируеми, доколкото зная безжично. Програматорът, по мои данни струва 5-цифрена сума в долари. Предполагам, че са защитени с някакъв код или парола от фирмата за топлинно счетоводство, иначе досега бизнесът с препрограмиране да беше процъфтял повсеместно.
Общо взето използването на такъв тип псевдо-топломери в условията на България (сиромаси хора - живи дяволи) като подход за мен е крайно глупаво, но някои направиха страхотен бизнес с вноса и монтажа на тези машинки, при условие че потребителите бяха задължени със закон да си ги купят и монтират.
Неизгодно, но задължитело. Радвам се, че не съм под топлинно робствао.Първоначално публикувано от SashoT
http://www.monitor.bg/article?sid=&aid=108720&eid=964
Ето малко размисли по темата с днешна дата.
"Изходът е "Топлофикация" да се ликвидира, защото тя е същинска лудост и не може да бъде спасена. Трябва да се пристъпи спешно към газификация. Нека се построят газопроводите и хората сами да избират между двете системи. Тогава на пазарен принцип ще се докаже коя е за предпочитане." Човека си казва в прав стил.
Цялата система на топлофикация е абсолютна лудост. До подгряваш вода на газ, да я транспортираш на километри в канали под земята с всичките му големи загуби по пътя, да я разпределяш по някаква допотопна комунистическа система, да поддържаш администрация за целта, отделно счетоводни фирми - всичко това трупа толкова загуби и оскъпяване. И защо всичко това - защото имало изградена система и трябвало да се използва. Все едно, че имаш "Варшава", която гори 20л/100 км и си длъжен я караш из града, защото още не се е скапала. А може спокойно тази газ да се докара до жилищата без загуби и всеки да си плаща каквото изгори. Разбирам да се оползотворява отпадна енергия, но не! Отпадните води от ТЕЦ Варна отиват в езерото! За последния месец родителите ми - пенсионери имат 50лв топлоенергия, като са ползвали само 2куб.м. вода, без нито за минута - радиаторите . Сега им стегнах бойлера и да видим следващия месец. Най-важното е, че не могат да се откажат(дори и целия вход да вземат решение), защото там е абонатната, която захранва и съседния вход!
Аз без да ползвам парно и топла вода имам да плащам повече от тях по т.нар. "сградна инсталация". Като че ли аз съм виновен, че системата имала загуби.
Не съм напълно съгласен обаче с мнението на Lazar че трябва задължително да се премине на газ. Очевидно е че кпд на един сравнително малък котел на газ ще е по-нисък, отколкото този на големите инсталации в Топлофикация. Освен това инвестицията за изграждане на индивидуална система за отопление с газ никак не е малка, а тази за централното парно вече я има. Още повече, че в някои топлофикации, например в бургаската, монтираха и експлоатират инсталации за производство на електроенергия и за отопляване на водата се използва на практика отпадната топлина от тях, което допълнително би трябвало да поевтинява производството на топлоенергия. Отделно е възможно използването на отпадна топлина от големите предприятия, например в случая с Бургас от Нефтохим. Мен лично силно ме учудва фактът, че нашата топлофикация не е намерила начин да се договори с Нефтохим за това. Нямате си представа колко топлинна енергия отива в атмосферата само от "охладителните кули" в производството. Работата е и в това да се приведат в ред трасетата, да се топлоизолират както трябва тръбите, по които се движи топлата вода от топлофикация към сградите, да се използват модерни и правилно подбрани по мощност абонатни станции, вместо с парите, взети от нас, потребителите, да се плащат огромни заплати и не по-малки премии на работещите в иначе губещите топлофикации.
Нещо друго, което ми се иска да споделя тук, пък дано бъде видяно. Защо целият медиен шум, около топлофикациите е съсредоточен само и единствено върху София? Нима проблемите със сметките за парно са само там? Нима само софиянци имат право на справедливост? Господа журналисти, моля обърнете внимание и на страната, защото България не е само София!
Парното идва евтино ако няма в сградат изключени радиатори и нокой не си вътрти крановете. А за отпадните види на тец-овете е съвсем друг проблема. Това е топлина която няма как да се оползотвори, тъй като температурата е ниска. Така е при всички тецове, че и при АЕЦ-а. Тази топлина за парно нестава. Дори да се ползват охладителни кули пак топлината отнета при кондензация на парата си остава неизползваема. Иначе газификацията не е решение при сегашните цени на газта и тенденцията им да се показват.
Добавено
Ако от парат асе произвежда ток и отива за парно, тогава парата на изхода от турбина ниско налягане е с по високи парамтери и може да се позлва да топли нещо, но при един ТЕЦ проектиран да прави ток парата на изхода от турбина ниско налягане е в съзможнонай ниските параметри. Налягането е около 3 kPa. Това е вакуум. Не помян каква беше температурата при нащте тезове с руските 220mw торбини. Само ще спонена, че и при новата турбина тошиба в ТЕЦ марица изтотк2 параметрите на парата не са по-ниски. Просто това е полоението. Имаме излишна толина която е почти незползваема освен да загрява някое езеро или просто да отива в атмосферата.Първоначално публикувано от SashoT
Целият медиен шум е заради нашите скъпи,мили мамини душици -депутатитеОпариха се и те и сега ако не се вземат мерки-не знам когаЕдиния,миличкия...трябвало да си даде целата заплатка/900 кинта/,за да си плати и щял да отслабне...ма тва е друга тема.За политика нема да говоримАйде лека вечер и нека пазим шкембетата на депутатите си ...вааажни дела вършат/да им съберем помощи и да им платим сметките за парното/!Аз комсомолец ли бех или букова шума едно време!!!
Не става дума за отпадъчната топлина от ТЕЦ-овете, а за тази от производствата, където има охлаждане. Температурата и налягането на парата там е с доста по-високи значения. В самият Нефтохим една съвсем малка част от нея се използва за отопление на сградите, а останалата си отива директно в атмосферата. И тази топлина си е напълно използваема, само да има желание.
Но вероятно по една или друга причина Топлофикация не е заинтересована от подобен проект, по някакви техни си, предполагам тясноведомствени интереси.
Добавено
Там е работата, че не е евтино. Някъде по-горе в тази тема бях дал цифрите и разчетите. Самата цена на топлоенергията е раздута до безобразие, щом е съизмерима с цената на електричеството.Първоначално публикувано от Julian
Добавено
Статията за мен е очевидно манипулативна, все пак господинът работи за Овъргаз и е длъжен да им хвали стоката.Първоначално публикувано от Lupus
Прав си че не става за директно отопление. Тук обаче се говори за термопомпи от подпочвени води които са примерно на 10 градуса извличат топлинка. Тези "ниски" 35 градуса са си супер добри ако тази техологията (тя е близка с тази и на климатиците ) се използва са отопление примерно на прилежащи промишлени обекти и др. Отпадна вода просто трябва да се доставя до топлообменниците на термопомпените системи на клиентите. Температурната разлика е къде къде по малка. Чиста аванта.Първоначално публикувано от Julian
Не смятам, че това е фантастика. Това че централата е близо не прави тока безплатен.
Добавено
Интересна е логиката на далаверажиите на държавата измислили таксата мощност.
Примерно в един блок 60% от апартаментите са абонати на парно и 40% на ток. Ако тези които са на парно поради страх от цените са си затворили здраво кранчетата и целия блок се отоплява с енергия от която 30% идва от парно, а 70% от ток, то тези които са на парно трябва да дължат такса мощност на тези които се отпляват на ток Отпляващите се на ток обаче по закона нямат права. Сигурно трябва да се регистрират като енергийно дружество с активи от 20 маслени радиатора и тогава да имат права
SashoT, не съм казал, че трябва да се преминава задължително на газ, а, че енергията на газта, която се изгаря в пароцентралата и се пренася под формата на топла вода с много, неизбежни загуби, може да се доведе до жилищата в "суров вид" - под формата на същата тази газ, но без загуби. И там вече всеки да взема решение - дали газ, дали ток, дали нищо. А сега сме като крепостни селяни в средновековието. А пък к.п.д. на домашен котел е 89-93%. Колко ще е на Топлофикация - 95? И така да е. Но се избягват топлинните загуби по пътя, кавгите между съседите и чувството, че си излъган! И закрепостен!Първоначално публикувано от SashoT
Това може да много лесно, само че с какво ще се отопляваме тези които живеем в блокове? Нали се сещаш какво ще стане с ел. инсталацията ако изведнъж всички си включим 3-4 киловата за отпление + останалите които си се потребяват за др битови нужди?! Просто ще изгори, защото не е предвидена за такова натоварване.Първоначално публикувано от Lazar
А да се инвестира наново в инфараструктура за газ там където има парно вече ще е многооооо скъпо + тенденциите за цената на природния газ никак, никак не са розови
Просто трябва да се приватизира, ама не на кой да е а на инвеститор с опит в бранша, не като БТК и Адвент, който си е инвестиционен фонд и я купи само за последваща препродажба/спекула + многоооооо строг контрол от страна на регулаторите в бизнеса. Това е решението за мен