ТЕЦ “ПЛОВДИВ север”
За Топлофикация Пловдив ЕАД ТЕЦ “Пловдив Север” е основен топлоизточник с целогодишно натоварване. Топлофикационната система на град Пловдив работи на база комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия.
Предприятието започва да функционира през 1970година с два енергийни парни котела с високо налягане (№1 и №2) 220 t/h и една турбина №1 за производство на топлинна и електрическа енергия.
През 1976 година е въведен I- ви етап от Второ енергийно разширение като са изградени и въведени в експлоатация енергиен парен котел №3 с паропроизводство 220t/h и турбина №2.
През есента на 1979година е изградена и пусната в експлоатация Бойлерна уредба, за топлоснабдяване на града, с капацитет 135 Gcal/h.
Втората фаза на разширение на централата включва изграждане и включване в експлоатация на турбина №3 с противоналягане и енергиен парен котел 220t/h от енергийната част. Съоръженията са въведени в експлоатация през 1995 година.
Към втората фаза е предвидено изграждане на Отоплителна централа включваща два водогрейни котли с максимално натоварване от 100 Gcal/h всеки и три парни котела 50t/h с налягане 0.8-1.3Mpa. От предвидените за изграждане котли през 1999 година е въведен един парен котел. Останалата част е замразена и не се изгражда поради значителното стеснение на търсенето на топлинна енергия на база централно топло снабдяване и пара.
Централата е разположена в северната част на град Пловдив на изхода към автомагистрала Тракия.
В ТЕЦ “Пловдив Север” са изградени и работят четири енергийни парогенератори с производителност всеки по 220 т/ч прегрята пара с температура 540оC и налягане 96 бара. В централата е изграден и работи един върхов парен котел с налягане 16 бара и температура 270оC с паро производство 50 т/ч.
През 2004 и 2005 година във връзка с издаденото комплексно разрешени на централата са спрени от експлоатация първи и втори енергийни парогенератори. В работа са трети и четвърти енергийни парогенератори.
ТЕЦ “Пловдив Север“ работи с основно гориво природен газ и резервно гориво мазут.
Енергиен котел № 4 и върхов парен котел №1 работят само на природен газ, което е основно гориво за централата.
Топлинната схема на ТЕЦ Пловдив север е колекторна. Произведената пара се използува за производство на топлинна и електрическа енергия по комбиниран способ от три парни турбини – две пароотборни турбини VPT 30/90/12/1,2 и една противо налегателна P 25/12 с обща мощност 85 MW.
За да се осигури топлоснабдяване за битови нужди, в централата е изградена бойлерна уредба с топлинна мощност 157 МW, която заедно с бойлер кондензатора на втора турбина осигурява топлинна мощност от 207 МW за отопление и горещо водоснабдяване.
Турбина №1 е пароотборна кондензационна турбина с номинална мощност 30 MW и понастоящем е в резерв за експлоатация.
Турбина №2 е пароотборна кондензационна турбина с номинална мощност от 30 MWe. След реконструкция на проточната част, кондензатора и системата за управление през 2001 година, турбината работи с противоналягане, а монтираният топлообменник на мястото на кондензатора работи като бойлер за подгряване на мрежовата вода за топлоснабдяване на потребителите за битови нужди. След реконструкцията електрическата мощност на турбината е 30 MW.
Tурбина №3 е турбина с противоналягане, работеща с 13 bar противоналягане и мощност от 25 MW. Тя е пусната в действие през 1996 г. и заедно с турбина №2 са основно действащи турбини.