Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 47
Like Tree5Одобрявам

Газови котли - киловат/икономия

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2020
    Мнения
    26
    #1

    Газови котли - киловат/икономия

    Здравейте на всички!
    Това е първият ми пост тук и искам да благодаря на всички дейци за професионалните мнения и теми!
    Цяла зима следа форума с цел да се ограмотя относно утоплениета на газ, но все пак искам да задам 1-2 въпроса за 100% яснота.
    Къщата ми е 80 квадрата, изолирана и сега ще изграждам подово утопление, източникът на топлина ще е газов котел.
    Котлите които тук се ползват с респект са тези на Бош, тук идват въпросите ми:

    1. Бош конденс 2500 14кв едноконтурният е с минимална мощност около 2кв. Новият модел 2300 е с минимална около 3кв.
    Ще има ли разлика в сметките на газ в преходните месеци - пролет/есен?

    2. Зная, че за комфорт е по-добре едноконтурен котел с отделен бойлер, но как стоят нещата относно разхода на газ съпоставимо едно/двуконтурен?
    При положение, че сборувано прекарваме по час на ден под душа, а и кухненската мивка също се ползва.

    Моята логика е, че едноконтурния ще подгрее голям бойлер за 30-40мин. веднъж дневно и от тук ще дойде икономия на газ, а другият ще цъка непрестанно.
    Правилна ли ми е логиката, или нещата на практика излизат различни?

    И последен въпрос:
    3.Едноконтурен котел висок клас Висман 200 с излишно висока мощност от 35кв. но с изключително ниска 1.6кв
    Би ли бил също толкова икономичен като споменатите по-горе Бош, и би ли бил по-"жаден" за газ когато подгрява бойлера, имайки предвид високата максимална мощност?
    Просто имам оферта за такъв на добра цена.

    Благодаря ви предварително за мненията, и извинете ако въпросите ми не са професионално зададени.
    Хубав уикенд на всички

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    1. Не мисля, че ще усетиш разликата от 1кВт по разхода
    2. Не съм забелязал някакви разлики в разхода за БГВ. Въобще БГВ е с относително малко влияние върху месечните сметки
    3. Кое му е изключително ниския минимален разход - при единия е 2кВт, при другия е 1,6кВт, а цената на котела е по 3? Иначе за подгряване на бойлера, ако двата котела работят на 10кВт, ще изразходват еднакво количество газ.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2020
    Мнения
    26
    #3

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Здравейте, Лазар!
    Благодаря за отговорите!
    Много се радвам, че точно вие ми отговорихте, понеже съм разбрал, че вие сте гуру-то в утоплителните системи.

    Попитах за разликата между2-3 киловата минимална, понеже от форума всяко второ мнение е - "гледай да е с възможно най-ниска мощност за по-добра икономия"
    Значи дефакто в реалния живот и параметрите на къщата ми, няма да намеря разлика в разхода на газ м/у котел с 2 или 3 кв минимум?

    Също така ме изненадва, че разхода на газ за БВГ ще е еднакъв при едноконтурен и двуконтурен!
    Но очевидно комфорта ще е различен?

    А за мощността на Висмана, казах, че е изключително ниска, понеже е с 35кв и 1.6 минимална, което както и да го погледнем е модулация1:20
    Аз лично нямам опит в материята, за това се допитвам тук, забелязвал съм, че не сте почитател на висман, но също така съм срещал ваши хвалебствени отзиви относно модела 200-W
    В случая цената е много близка, в първия пост намекнах, че имам оферта за Висмана.

    Ако сметнем, че хипотетично няма разлика в цените на котлите, кой вариант бихте избрали вие,
    С риск да съм нахален, бихте ли споделили мнение относно +/- на бошовете и този висман?
    Благодаря ви още веднъж

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Не съм противник на Висман, напротив - винаги съм казвал, че Витоденс 100 няма нищо, ама нищо общо с Витоденс 200. За съжаление Витоденс 200 съм виждал само в учебния им център. Имам голямо желание да монтирам и наблюдавам такъв, но не съм срещнал клиент, който няма против да финансира и удовлетвори това мое желание. Миналата година имаше един желаещ за Витоденс 300, но полека-полека свали гарда до модел 200 и накрая като ги сложи на кантара с Конденс 7000, избра последния, язък. Ама това е - клиентите правят каквото си искат с парите. Тъй че не мога и да ги сравнявам двете марки, защото единия все още не съм го изпитал в боя. Сигурен съм, че няма да се изложи и затова отговорът, който търсиш е още по-труден. Все едно да питаш Мерцедес или БМВ да си купиш. За модулацията не се заблуждавай, че е 1:20 и 1:7, тъй като ти ще ползваш 1:4 или 1:5 и при двата.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2020
    Мнения
    26
    #5

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Наистина сте прав, че избора става все по-труден
    Знам, че ще ползвам максимум 8кв. модулацията я изтъкнах по повод това, че не съм виждал от предлаганите в момента котли, друг 35кв който да слиза до 1.6кв
    Това ме накара да мисля, че е доста висок клас и ефективен котел.

    Обърках се още повече от това, че разходите на газ за БВГ са еднакви при едно и двуконтурните...

    От форума съм научил,че монтажниците предпочитат бързия финиш на проект с едноконтурен, но вложените повече пари за серпентинен бойлер се отплащат с по-голям комфорт.

    Да задам така въпроса- бих ли съжалявал и псувал за избора на двуконтурен, всеки път като се къпя а жена ми ползва водата в кухнята?
    Благодаря за отделеното време

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #6

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Цитат Първоначално публикувано от HUSKY Виж публикацията
    Да задам така въпроса- бих ли съжалявал и псувал за избора на двуконтурен, всеки път като се къпя а жена ми ползва водата в кухнята?
    Благодаря за отделеното време
    Бих отговорил, че човешкото тяло е устроено да се приспособява на всякакви несгоди - може да е малко по-трудно, носе свиква, особено щом човек е решил, че не иска да гледа бойлер в къщи

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #7

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Аз в понеделник мога да ти отговоря как стоят нещата с БГВ на двуконтурен котел, когато се ползват повече консуматори, но само на душ с настройка 60гр. и максимален дебит на топлата вода е невъзможно да се изкъпеш без да я разредиш със студена.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2020
    Мнения
    26
    #8

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Благодаря ви още веднъж , Лазар!
    Разбирам,че е не е много готино с двуконтурен, просто е изчистено...
    Където ще е котела, там ще е и колектора за подовото , всичко ще е затворено с гардероб, така, че няма проблем да има и бойлер.
    При това положение мисля, че ще ми препоръчате едноконтурния с две ръце?

    Извинявам се, че ще питам още веднъж относно разхода на котел с 2кв. и респективно 3кв минимум.
    понеже от всичко което прочетох тук останах с впечатление, че хората са зомбирани относно ниския минимум и в това число и аз... и се насърчих да търся такъв котел.
    Дори си мисля, че производителите се възползват от това...
    Например румънски котли с 3 пъти по-нисък минимум на хартия от респективно същите киловати реномирани котли, Вайлант и Висман..
    Този пост е редактиран от HUSKY; 06-06-20 в 17:19.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #9

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Хората не са зомбирани по ниските минимални мощности, а преди 10-15 години наистина котлите бяха с минимална мощност 9-10-11кВт, което е наистина много за един апартамент. Отделно колегите избягваха най-малките модели и масово се предлагаха по-големи котли - 28, дори 35кВт, уж за по-голям комфорт при БГВ, но това водеше до страшни сметки за отопление. Аз в тия времена намирах спасение в едноконтурните Теси 5-16кВт и 3-12кВт и двуконтурните Вайлант 6-20 и Бош 6-20. На Висман още при първата среща им заявих, че ги уважавам много, но аз няма да продавам Витопенд с 11кВт минимална мощност и че това е кощунство.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2020
    Мнения
    26
    #10

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Благодаря ви много Лазар!
    Въпросите ми лека полека намаляват
    Трима познати с двуконтурни бойлери ми споделиха, че топллината на водата се променя когато се ползва втора точка... Единият е дори с 35кв. Висман

    Искам да попитам нещо друго - чел съм, че кондензните котли са най-икономични при ниска температура. Обаче гледам по спецификации на всички котли, че при ниски градуси, минималната мощност е по-висока, което от своя страна ще доведе до по-вече разход (базирано на прочетеното до тук във форума)
    Бихте ли ми дали малко яснота по въпроса
    Благодаря ви безкрайно много за отговорите до тук

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #11

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Цитат Първоначално публикувано от HUSKY Виж публикацията
    гледам по спецификации на всички котли, че при ниски градуси, минималната мощност е по-висока, което от своя страна ще доведе до по-вече разход (базирано на прочетеното до тук във форума)
    Бихте ли ми дали малко яснота по въпроса
    Ами яснотата е ясна - независимо от работната температура, разходът на минимална и на максимална мощност е един и същ, но при ниски температури на водата се усвоява по-голяма част от получената при изгарянето топлина, тоест по-голямо КПД. При висока температура на водата се усвоява по-малко и затова в каталога е записана по-малка мощност

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #12

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Цитат Първоначално публикувано от HUSKY Виж публикацията
    минималната мощност е по-висока, което от своя страна ще доведе до по-вече разход (базирано на прочетеното до тук във форума)
    Това не е така, не знам къде сте го чели. Лазар вече ви обясни. Минималната мощност беше фетиш, когато повечето от котлите на пазара бяха с минимална мощност 9-11кW. И въобще не бяха подходящи за сравнително малките жилища, с малки радиатори и понякога с изключени с цел "икономия". Сега вече има достатъчен избор на котли. Минималната мощност се гледа в смисъл да е поне равна на най-малките топлинни загуби за даденото жилище. Примерно ако 5кВ е минимумът мощност необходим за отопление на жилището, то всеки котел с минимална мощност равна или по-малка ще работи почти по еднакъв начин. Разходът ще е сходен както при този с 2кВ минимална, така и при този с 4кВ. Много пъти е писано, че разходът се влияе повече от други фактори. Изолация, поддържани температури, вид жилище, топлещи съседи. А сметките - най-много от цената на природния газ .

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2020
    Мнения
    26
    #13

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Освен този, друг форум за отопление не съм чел. Лазар ми отговори много разбираемо относно КПД-то и защо при ниски градуси е повече киловата.
    Бях се объркал малко, но сега всичко е ясно.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #14

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Проблем има тогава, когато примерно става въпрос за жилище с доста малка площ, голяма и добра изолация, малък брой радиатори и съответно много ниска мощност на инсталираната отоплителна система. Тогава нужната отоплителна мощност е много ниска и трябва да се търси котел с подобна минимална мощност.
    bobivg и ivan9494 харесват това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #15

    Отговор: Газови котли - киловат/икономия

    Има една графика в нета, която показва ефективността на кондензните котли в зависимост от температурата на връщатата вода. След 55градуса КПДто е константа, но под 55 КПДто се покачва с 0.4%/ градус. Така че ако имаш 35градуса на връщатата вода - имаш 8% повече КПД - примерно от 90% на 55, на 98% на 35градуса. Само че един панелен радиатор тип22 - 1600*600 на температури 45/35 и стайна 22градуса излъчва 650W. И тук ако котела има минимум 3кW(колкото е на почти всички двуконтурни 24ки) ти трябват поне 5 броя такива радиатори. Ако къщата(апартамента) е малък и с много добра външна изолация, най-добре е водно подово. Или котел с нисък минимум и максимално големи радиатори. Недостатука на подовото е че е много инертно, ако рязко навън стане топло, поне два дни у вас ще бъде горещо, защото подовото независимо че котела неработи ще продължи да отдава топлина. То нестава и за вила, която се използва само събота неделя - защото трябва да го пуснеш поне един ден преди да си отишъл.

    Така че за мен най-добре -ВЪНШНА ИЗОЛАЦИЯ и едноконтурен с малък минимум, големи радиатори за да покриеш минимума на котела с тептератури 45/35 на радиаторите и най-важното - седмичен термостат с максимално добре напаснати температури и времеви интервали (стаини и на подгряване на бойлера) с начина на ползване на жилището. Така ще е най-ефективно(икономично), само че първоначалната инвестиция е по-голяма. Смятайте че котела и бойлера не са вечни - да приемем 10години амортизация. Това е едно 400лева на година или 33 лева на месец. Изолацията е още по-голяма инвестиция и разпределена на 20години се пада доста на месец. така че икономията идва доста късно. Но имаме комфорт - който незнам как се смята . За България трябва и климатик за лятото. Всичко това е комфорт - незнам дали е економия.
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 12-06-20 в 13:10.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 148
    Последно: 08-08-18, 02:06
  2. Мнение за Котли Дакон Ера + GP4
    От bozan във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 23-04-17, 15:32
  3. Електролизни котли - внимавайте!
    От shrekky във форум Отопление
    Отговори: 39
    Последно: 07-04-12, 13:10
  4. Отговори: 23
    Последно: 30-10-09, 17:23
  5. Уред за икономия на ток
    От taralion във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 118
    Последно: 18-02-08, 17:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе